ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 23 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

4

tävlingar

27

matcher

16

resultat

15

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Astana
2-3
Villarreal

1-0 Junior Kabananga (22)
2-3 Patrick Twumasi (88)

1-1 Dani Raba (39)
1-2 Cedric Bakambu (65)
1-3 Cedric Bakambu (83)

Lugano
1-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Carlinhos (50)

 

Viktoria Plzeň
2-0
Steaua Bucureşti

1-0 Milan Petržela (49)
2-0 Jan Kopic (76)

 

Östersund
2-0
Zorya Luhansk

1-0 Curtis Edwards (40)
2-0 Saman Ghoddos (78)

 

Publik 7 754

Athletic Club
3-2
Hertha BSC

1-1 Aduriz (straff, 35)
2-2 Aduriz (straff, 66(
3-2 Iñaki Williams (82)

0-1 Matthew Leckie (26)
1-2 Davie Selke (36)

BATE Borisov
0-0
Crvena Zvezda

1. FC Köln
1-0
Arsenal

1-0 Sehrou Guirassy (straff, 62)

 

Konyaspor
1-1
Olympique Marseille

1-0 Nejc Skubic (straff, 82)

Utvisning Jordan Amavi (80)
1-1 Wilfred Moke Abro (självmål, 90+3)

Salzburg
3-0
Vitória Guimarães

1-0 Munas Dabbur (26)
2-0 Andreas Ulmer (45)
3-0 Hwang Hee-Chan (67)

 

Nice
3-1
Zulte-Waregem

1-0 Mario Balotelli (straff, 5)
2-0 Mario Balotelli (31)
3-1 Adrien Tameze (86)

2-1 Brian Hamalainen (81)

Lazio
1-1
Vitesse

1-1 Luis Alberto (42)

0-1 Brian Linssen (13)

Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Vardar

1-0 Dmitriy Poloz (16)
2-0 Emiliano Rigoni (43)

 

Rosenborg
0-1
Real Sociedad

 

0-1 Mikel Oyarzabal (90)

Lokomotiv Moskva
2-1
København

1-0 Jefferson Farfán (17)
2-1 Jefferson Farfán (51)

1-1 Benjamin Verbič (31)

Maccabi Tel Aviv
0-2
Slavia Praha

 

0-1 Josef Hušbauer (45)
0-2 Josef Hušbauer (54)

Skënderbeu Korçë
3-2
Dynamo Kyiv

1-1 Sabien Lilaj (18)
2-1 James Adeniyi (52)
3-1 Ali Sowe (56)

0-1 Viktor Tsygankov (16)
3-2 Nazariy Rusyn (90+1)

Partizan
2-1
Young Boys

1-0 Leandre Tawamba Kana (12)
2-1 Ognjen Ožegović (53)

1-1 Moumi Ngamaleu (25)

Milan
5-1
Austria Wien

1-1 Ricardo Rodríguez (27)
2-1 André Silva (36)
3-1 Patrick Cutrone (42)
4-1 André Silva (70)
5-1 Patrick Cutrone (90+3)

0-1 Christoph Monschein (21)

AEK
2-2
Rijeka

1-2 Sergio Araüjo (45)
2-2 Lazaros Christodoulopoulos (55)

0-1 Alexander Gorgon (8)
0-2 Alexander Gorgon (26)

Everton
1-5
Atalanta

1-2 Sandro Ramírez (71)

0-1 Bryan Cristante (12)
0-2 Bryan Cristante (90)
1-3 Robin Gosens (86)
1-4 Andreas Cornelius (88)
1-5 Andreas Cornelius (90+4)

Olympique lyonnais
4-0
Apollon

1-0 Mouctar Diakhaby (29)
2-0 Nabil Fekir (32)
3-0 Mariano Díaz (67)
4-0 Myziane Maolida (90)

 

Sporting Braga
3-1
1899 Hoffenheim

1-0 Marcelo Goiano (1)
2-1 Fransérgio (81)
3-1 Fransérgio (90+3)

1-1 Marc Uth (74)

Ludogorets
1-2
İstanbul Başakşehir

1-2 Marcelinho (65)

0-1 Edin Višća (20)
0-2 Kerim Frei (28)

Sheriff
1-0
Zlín

1-0 Jairo (11)

 

 
Vanuatu
0-1
Estland

 

0-1 Frank Liivak (30)

 
St Joseph's
2-1
Lynx

 
Vllaznia Shkodër
0-2
Prishtina