ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 22 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

32

matcher

31

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

CSKA Moskva
2-0
Benfica

1-0 Georgi Shchennikov (13)
2-0 Jardel (självmål, 56)

 

Qarabağ
0-4
Chelsea

Utvisning Rashad Sadıqov (19)

0-1 Eden Hazard (straff, 21)
0-2 Willian (36)
0-3 Cesc Fàbregas (straff, 73)
0-4 Willian (85)

Basel
1-0
Manchester United

1-0 Michael Lang (89)

Anderlecht
1-2
Bayern München

1-1 Safiane Hanni (63)

0-1 Robert Lewandowski (51)
1-2 Corentin Tolisso (77)

Paris Saint-Germain
7-1
Celtic

1-1 Neymar (9)
2-1 Neymar (22)
3-1 Edinson Cavani (28)
4-1 Kevin Mbappé (35)
5-1 Marco Verratti (75)
6-1 Edinson Cavani (79)
7-1 Dani Alves (80)

0-1 Moussa Dembélé (1)

Atlético Madrid
2-0
Roma

1-0 Antoine Griezmann (69)
2-0 Kevin Gameiro (85)

Utvisning Bruno Peres (83)

Juventus
0-0
Barcelona

Sporting CP
3-1
Olympiakos

1-0 Bas Dost (40)
2-0 Bruno César (43)
3-0 Bas Dost (66)

3-1 Vadis Odjidja-Ofoe (86)

 
Vllaznia Shkodër
2-1
Lushnja

1-0 Gilman Lika (5)
2-0 Olsi Gocaj (straff, 27)

2-1 Agim Meto (59)

 
Ipswich Town
2-2
Sheffield Wednesday

1--0 Joe Garner (48)
2-1 Martin Waghorn (70)

1-1 Gary Hooper (straff, 64)
2-2 Atdhe Nuhiu (90+4)

Publik 15 702

Middlesbrough
2-0
Birmingham City

1-0 Britt Assombalonga (10)
2-0 Britt Assombalonga (41)

 

Publik 22 848

Wolverhampton Wanderers
4-1
Leeds United

1-0 Barry Douglas (15)
2-0 Ivan Cavaleiro (26)
3-1 Diogo Jota (72)
4-1 Hélder Costa (straff, 76)

2-1 Egzijan Alioski (48)
Utvisning Ronaldo Vieira Nan (60)

Publik 28 914

 
Kolkheti Poti
0-4
Chikhura

 

0-1 Dimitri Tatanashvili (straff, 41)
0-2 Giorgi Gabedava (48)
0-3 Dimitri Tatanashvili (55)
0-4 Giorgi Gabedava (62)

Publik 400

Dila
0-1
Shukura

 

0-1 Koba Shalamberidze (58)

Publik 300

Lokomotivi Tbilisi
2-5
Samtredia

1-0 Vakhtang Arveladze (25)
2-2 Luka Kikabidze (54)

1-1 Lasha Lasradze (30)
1-2 Giuly Mandzhgaladze (37)
2-3 Davit Razhamashvili (68)
2-4 Davit Razhamashvili (72)
2-5 Giuly Mandzhgaladze (88)

Publik 200

Saburtalo
0-0
Dinamo Tbilisi

Publik 200

Torpedo Kutaisi
2-0
Dinamo Batumi

1-0 Tornike Kapanadze (47)
2-0 Tornike Kapanadze (53)

 

Publik 500

 
Manchester 62
0-2
Europa

 
Feronikeli
3-0
Vëllaznimi

Drenica Skënderaj
0-0
Drita

Gjilani
0-0
Trepça'89

Besa Pejë
1-6
Llapi

Liria Prizren
2-0
Flamurtari

 
Skopje
0-0
Shkupi

 
Kvartsfinal, match 2:2
Mladost
3-0
Mornar

Information Mladost vidare med sammanlagt 5-0.

Lovćen
1-3
Igalo

Information Igalo vidare med sammanlagt 3-2.

Grbalj
2-0
Ibar

Information Grbalj vidare med sammanlagt 6-0.

Sutjeska
0-1
Budućnost

Information Budućnost vidare med sammanlagt 3-0.

 
Första omgången, gruppspel
Pennarossa
20:45
Tre Penne