ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 19 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

43

tävlingar

130

matcher

130

resultat

31

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lushnja
0-1
Flamurtari

Teuta Durrës
1-0
Vllaznia Shkodër

Skënderbeu Korçë
1-1
Kamza

 
Encamp
0-2
Engordany

UE Santa Coloma
0-2
FC Santa Coloma

Sant Julià
1-0
Lusitanos

Penya Encarnada
0-8
Inter Club d'Escaldes

 
Ararat
0-1
Pyunik

 
Neftçi
2-3
Qabala

 
Zulte-Waregem
0-1
Genk

Club Brugge
3-0
Waasland-Beveren

Lokeren
0-3
Gent

 
Široki Brijeg
3-0
GOŠK Gabela

Borac Banja Luka
0-1
Željezničar

 
Dunav 2010
0-1
Cherno More

Vitosha Bistritsa
0-0
Levski Sofia

 
AEL
3-1
Nea Salamis

Ermis
1-2
Anorthosis

 
Lyngby
1-3
Randers

Horsens
0-0
OB

SønderjyskE
3-0
FC København

Brøndby
4-2
Nordsjælland

 
Watford
2-0
West Ham United

1-0 Will Hughes (11)
2-0 Richarlison (64)

 

Publik 20 018

 
Leeds United
2-1
Middlesbrough

1-0 Pablo Hernández (24)
2-0 Egzijan Alikoski (54)

2-1 Britt Assombalonga (straff, 77)

Publik 33 771

 
Caen
1-1
Nice

1-1 Ronny Rodelin (90+2)

0-1 Pierre Lees Melou (40)

Olympique lyonnais
0-0
Montpellier

Girondins Bordeaux
1-1
Olympique Marseille

1-0 Nicolas de Préville (3)

1-1 Morgan Sanson (90+4)

 
Sjunde omgången
Still 1930
2-0
Sait Avold

Senlis
2-1
Vimy

 
Xanthi
2-0
Panionios

PAS Giannina
1-1
Panaitolikos

Platanias
0-3
Asteras Tripolis

Panathinaikos
1-1
AEK

1-0 Rodrigo Moledo (10)

1-1 Marko Livaja (90+5)

 
Crotone
0-1
Genoa

 

0-1 Luca Rigoni (11)

Benevento
1-2
Sassuolo

1-1 Samuel Armenteros (65)
Utvisning Gaetano Letizia (67)

0-1 Alessandro Matri (57)
1-2 Federico Peluso (90+4)

Sampdoria
3-2
Juventus

1-0 Daniel Zapata (52)
2-0 Lucas Torreira (71)
3-0 Gianmarco Ferrari (79)

3-1 Gonzalo Higuaín (straff, 90+1)
3-2 Paulo Dybala (90+4)

SPAL
1-1
Fiorentina

1-0 Alberto Paloschi (42)
Utvisning Marios Oikonomou (90)

1-1 Federico Chiesa (80)

Torino
1-1
Chievo

1-1 Daniele Baselii (33)

0-1 Perparim Hetemaj (14)
Utvisning Ivan Radovanović (88)

Udinese
0-1
Cagliari

Utvisning Albano Bizzarri (90)

0-1 João Pedro (54)

Internazionale
2-0
Atalanta

1-0 Mauro Icardi (51)
2-0 Mauro Icardi (60)

 

 
Salernitana
1-1
Cremonese

 
Dinamo Zagreb
2-0
Lokomotiva Zagreb

Istra 1961
1-3
Hajduk Split

 
Jonava
2-2
Atlantas

Sūduva
3-0
Žalgiris

Utenis Utena
1-3
Trakai

 
UNA Strassen
0-3
Jeunesse d'Esch

Progrès Niederkorn
5-0
Victoria Rosport

Esch
1-6
F91 Dudelange

UT Pétange
1-1
Mondorf-les-Bains

Fola Esch
2-1
RM Hamm Benfica

Racing
3-2
Rodange

Hostert
2-1
Differdange 03

 
Pobeda
0-2
Sileks

Akademija Pandev
1-1
Rabotnički

Shkendija
4-0
Skopje

Shkupi
4-1
Renova

Vardar
1-0
Pelister

 
Floriana
1-0
Sliema Wanderers

Hamrun Spartans
0-0
Valletta

 
ADO Den Haag
4-1
Heracles

1-1 Melvyn Lorenzen (28)
2-1 Abdenasser El Khayati (75)
3-1 Björn Johnsen (83)
4-1 Elson Hooi (89)

0-1 Reuven Niemeijer (10)

Publik 11 175

PEC Zwolle
0-1
PSV

 

0-1 Nicolas Isimat-Mirin (90+3)

Publik 13 250

Utrecht
3-1
Excelsior

1-0 Cyril Dessers (8)
2-0 Yassine Ayoub (56)
3-0 Willem Janssen (64)

3-1 Zakaria El Azzouzi (88)

Publik 18 336

Groningen
4-2
Vitesse

1-1 Fankaty Dabo (självmål, 59)
2-2 Oussama Idrissi (65)
3-2 Mimoun Mahi (78)
4-2 Tom van Wert (82)
Utvisning Ludovit Reis (83)

0-1 Kasper Larsen (självmål, 32)
1-2 Tim Matavž (straff, 62)

Publik 17 263

Roda JC
0-1
AZ

 

0-1 Mats Seuntjens (84)

Publik 12 411

 
Lillestrøm
0-1
Molde

Rosenborg
2-0
Viking

Sarpsborg 08
1-0
Aalesund

Stabæk
1-1
Sogndal

Strømsgodset
2-1
Brann

Tromsø
2-0
Haugesund

Vålerenga
2-0
Odd

 
Śląsk Wrocław
1-2
Arka Gdynia

1-2 Arkadiusz Piech (67)
Utvisning Augusto (80)

0-1 Antoni Łukasiewicz (45)
0-2 Damian Zbozień (52)

Publik 8 421

Legia Warszawa
1-0
Górnik Zabrze

1-0 Kasper Hämäläinen (84)

 

Publik 24 981

 
Fjärde omgången
União de Leiria
0-3
Desportivo Aves

Académica
1-0
Nacional

União Madeira
4-2
Freamunde

Vizela
2-2* f
Vilaverdense

Information Vilaverdense vidare efter 4-2 på straffar.

Caldas
*1-1 f
Arouca

Information Caldas vidare efter 3-1 på straffar.

Farense
2-1
Leixões

Moreirense
5-2
Felgueiras 1932

Oliveirense
2-3 f
Marítimo

Santa Clara
2-0
Chaves

Ideal
1-4
Cova Piedade

Praiense
3-2 f
Vilafranquense

Vitória Guimarães
2-1
Feirense

 
Concordia Chiajna
1-2
Astra Giurgiu

Dinamo Bucureşti
0-2
CFR Cluj

 
Ufa
2-0
Ural

Anzhi
0-1
Lokomotiv Moskva

Rostov
0-0
Amkar Perm

Zenit Sankt-Petersburg
5-0
Tosno

 
Juvenes / Dogana
3-0
Cailungo

Libertas
2-3
Domagnano

Tre Fiori
0-1
Pennarossa

 
Grasshopper
2-0
Thun

Lausanne Sport
3-1
Luzern

Young Boys
2-1
Zürich

 
Zemun
1-0
Mačva Šabac

Javor Ivanjica
0-2
Partizan

Spartak Subotica
3-1
Borac Čačak

 
Heart of Midlothian
1-1
Partick Thistle

1-0 Esmaël Gonçalves (54)

1-1 Kris Doolan (85)

Publik 16 999

 
Slovan Bratislava
1-0
Spartak Trnava

 
Domžale
1-0
Krško

 
Málaga
3-2
Deportivo La Coruña

1-0 Roberto Rosales (15)
2-2 Gonzalo Castro (63)
3-2 Borja Bastón (84)

1-1 Lucas Pérez (23)
1-2 Fabian Schär (52)

Publik 24 563

Espanyol
0-2
Valencia

 

0-1 Geoffrey Kondogbia (67)
0-2 Santi Mina (83)

Publik 25 529

Las Palmas
0-2
Levante

 

0-1 Cheick Doukouré (71)
0-2 Jason (79)

Publik 26 212

Athletic Club
1-1
Villarreal

1-1 Aduriz (77)

0-1 Trigueros (28)

Publik 36 666

 
Numancia
1-2
Gimnàstic Tarragona

Rayo Vallecano
1-0
Barcelona B

Sevilla Atlético
1-1
Córdoba

Osasuna
2-3
Alcorcón

Cultural Leonesa
1-1
Granada

Sporting Gijón
0-3
Cádiz

 
Sverige Sverige » Kval till Allsvenskan
Match 2:2
Jönköpings Södra
1-1
Trelleborg

1-0 Robert Gojani (40)

1-1 Dino Islamovic (45+3)

Publik 3 913

Information Trelleborg till Allsvenskan med sammanalgt 3-1.

 
Karviná
2-1
Jablonec

Mladá Boleslav
1-2
Bohemians 1905

 
Gençlerbirliği
1-2
Kayserispor

Alanyaspor
1-0
Yeni Malatyaspor

Trabzonspor
4-3
Osmanlıspor

Fenerbahçe
4-1
Sivasspor

 
Schalke 04
2-0
Hamburger SV

1-0 Franco Di Santo (straff, 17)
2-0 Guido Burgstaller (77)

 

Publik 62 271

Werder Bremen
4-0
Hannover 96

1-0 Fin Bartels (39)
2-0 Max Kruse (55)
3-0 Max Kruse (59)
4-0 Max Kruse (78)

 

Publik 41 500

 
Ingolstadt
1-0
Fortuna Düsseldorf

1-0 Alfredo Morales (45)

 

Publik 11 648

St. Pauli
2-2
Jahn Regensburg

1-2 Lasse Sobiech (40)
2-2 Sami Allagui (45)

0-1 Marco Grüttner (21)
0-2 Sargis Adamyan (24)

Publik 29 546

MSV Duisburg
3-0
Erzgebirge Aue

1-0 Cauly (50)
2-0 Cauly (54)
3-0 Boris Tashchi (85)

 

Publik 13 309

 
Vorskla Poltava
1-1
Stal Kamianske

Chornomorets Odesa
2-1
Olimpik Donetsk

 
Cardiff MU
1-1
Cefn Druids

 
Salzburg
5-0
Sturm Graz