ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 18 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

213

matcher

213

resultat

62

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gandzasar
2-2
Shirak

1-0 Dmitriy Yashin (37)
2-0 Lubamba Musonda (46)

2-1
2-2

 
İnter Bakı
0-1
Zira

 

0-1 Milan Đurić (18)

Kapaz
2-3
Səbail

 
Royal Excel Mouscron
1-2
Anderlecht

Kortrijk
3-2
Sint-Truiden

Eupen
0-1
Antwerp

Standard Liège
0-0
KV Oostende

 
Krupa na Vrbasu
1-0
Zrinjski

Radnik Bijeljina
3-1
Čelik

Sloboda Tuzla
4-0
Vitez

Sarajevo
4-2
Mladost Doboj Kakanj

 
OFK Pirin
0-1
Beroe

 

0-1 Martin Kamburov (85)

CSKA Sofia
1-1
Botev Plovdiv

1-1 Lazar Marin (självmål, 79)

0-1 Todor Nedelev (straff, 23)

Lokomotiv Plovdiv
0-3
Ludogorets

 
Alki Oroklini
1-4
Apollon

Ethnikos Achna
0-3
AEK

Olympiakos
0-0
Aris

 
AGF
3-1
Silkeborg

 
Arsenal
2-0
Tottenham Hotspur

1-0 Shkodran Mustafi (36)
2-0 Alexis Sánchez (41)

 

Publik 59 530

Bournemouth
4-0
Huddersfield Town

1-0 Callum Wilson (26)
2-0 Callum Wilson (31)
Utvisning Simon Francis (45)
3-0 Harry Arter (70)
4-0 Callum Wilson (84)

 

Publik 10 879

Burnley
2-0
Swansea City

1-0 Jack Cork (29)
2-0 Ashley Barnes (40)

 

Publik 18 895

Crystal Palace
2-2
Everton

1-0 James McArthur (1)
2-1 Wilfred Zaha (35)

1-1 Leighton Baines (straff, 6)
2-2 Omar Niasse (45+1)

Publik 25 526

Leicester City
0-2
Manchester City

 

0-1 Gabriel Jesus (45)
0-2 Kevin De Bruyne (49)

Publik 31 908

Liverpool
3-0
Southampton

1-0 Mohamed Salah (31)
2-0 Mohamed Salah (41)
3-0 Philippe Coutinho (68)

 

Publik 53 256

West Bromwich Albion
0-4
Chelsea

 

0-1 Álvaro Morata (17)
0-2 Eden Hazard (23)
0-3 Marcos Alonso (38)
0-4 Eden Hazard (62)

Publik 23 592

Manchester United
4-1
Newcastle United

1-1 Anthony Martial (37)
2-1 Chris Smalling (45+1)
3-1 Paul Pogba (54)
4-1 Romelu Lukaku (70)

0-1 Dwight Gayle (14)

Publik 75 035

 
Birmingham City
1-0
Nottingham Forest

Cardiff City
2-0
Brentford

Hull City
2-2
Ipswich Town

Norwich City
1-1
Barnsley

Queens Park Rangers
1-2
Aston Villa

Reading
0-2
Wolverhampton Wanderers

Sheffield Wednesday
0-0
Bristol City

Sunderland
2-2
Millwall

Fulham
1-1
Derby County

 
Bristol Rovers
1-3
AFC Wimbledon

Bury
0-3
Blackburn Rovers

Charlton Athletic
2-2
Milton Keynes Dons

Fleetwood Town
0-0
Doncaster Rovers

Northampton Town
0-3
Scunthorpe United

Oldham Athletic
3-1
Rochdale

Peterborough U…
0-1
Blackpool

Plymouth Argyle
0-4
Oxford United

Portsmouth
1-0
Southend United

Rotherham United
1-2
Shrewsbury Town

Walsall
0-1
Gillingham

Wigan Athletic
1-2
Bradford City

 
Accrington Stanley
1-1
Newport County

Chesterfield
1-0
Exeter City

Colchester United
0-0
Morecambe

Forest Green R…
3-2
Crewe Alexandra

Grimsby Town
0-1
Carlisle United

Lincoln City
1-2
Coventry City

Luton Town
7-0
Cambridge United

Mansfield Town
1-0
Stevenage

Notts County
3-1
Cheltenham Town

Port Vale
1-0
Barnet

Wycombe Wanderers
4-0
Crawley Town

Yeovil Town
1-2
Swindon Town

 
Paris Saint-Germain
4-1
Nantes

Dijon
3-1
Troyes

EA Guingamp
1-1
Angers

Strasbourg
2-1
Stade rennais

Toulouse
0-0
Metz

 
Lorient
4-2
Stade brestois 29

 
Samtredia
5-0
Kolkheti Poti

Shukura
0-1
Dinamo Tbilisi

Chikhura
1-3
Torpedo Kutaisi

Dila
2-1
Lokomotivi Tbilisi

Dinamo Batumi
1-2
Saburtalo

 
Mons Calpe
3-1
St Joseph's

Glacis United
2-0
Gibraltar United

 
Lamia
1-1
Kerkyra

AEL
1-0
Apollon Smirnis

Olympiakos Piraeus
2-1
Levadiakos

 
Hapoel Be'er Sheva
3-1
Hapoel Acre

 
Roma
2-1
Lazio

1-0 Diego Perotti (straff, 49)
2-0 Radja Nainggolan (53)

2-1 Ciro Immobile (straff, 72)

Napoli
2-1
Milan

1-0 Lorenzo Insigne (33)
2-0 Piotr Zieliński (72)

2-1 Alessio Romagnoli (90+1)

 
Brescia
1-1
Spezia

Empoli
5-3
Cesena

Foggia
1-1
Ternana

Novara
1-2
Bari 1908

Parma
4-0
Ascoli

Perugia
5-0
Carpi

Pescara
3-1
Pro Vercelli

Virtus Entella
0-0
Venezia

 
Llapi
1-1
Feronikeli

Drita
4-3
Liria Prizren

Trepça'89
2-0
Vllaznia

 
Osijek
1-1
Cibalia

Rijeka
0-0
Inter Zaprešić

 
St. Andrews
1-1
Lija Athletic

Mosta
2-1
Senglea Athletic

Hibernians
1-0
Birkirkara

Balzan
1-0
Tarxien Rainbows

 
Zimbru
1-1
Spicul Chișcăreni

1-0 Jean Theodoro (55)

1-1 Oleg Molla (straff, 83)

Dacia
0-2
Petrocub

 

0-1 Vladimir Ambros (35) 0-2 Vladimir Ambros (88)

Zaria
6-0
Dinamo-Auto

1-0 Maxim Mihailov (23)
2-0 Maxim Mihailov (43)
3-0 Marius Obekop (60)
4-0 Vadim Gulceac (63)
5-0 Vadim Gulceac (63)
6-0 Sergiy Zagnaylov (78)

 

Speranţa Nisporeni
0-0
Sfîntul Gheorghe

Milsami
0-2
Sheriff

 

0-1 Jury Kendysh (8)
0-2 Jury Kendysh (14)

 
Zeta
0-0
Petrovac

Iskra
0-1
Mladost

Sutjeska
1-0
Grbalj

Kom
1-0
Rudar

Budućnost
4-1
Dečić

 
Twente
0-4
Heerenveen

Feyenoord
1-1
VVV

NAC Breda
0-8
Ajax

Willem II
2-2
Sparta Rotterdam

 
Ards
0-1
Cliftonville

Ballinamallard United
0-3
Glenavon

Ballymena United
2-1
Dungannon Swifts

Crusaders
7-1
Carrick Rangers

Linfield
2-1
Coleraine

Warrenpoint Town
2-3
Glentoran

 
Piast Gliwice
1-0
Cracovia Kraków

1-0 Maciej Jankowski (63)

Sandecja Nowy Sącz
0-0
Lech Poznań

Lechia Gdańsk
3-0
Wisła Płock

1-0 Flávio Paixão (3)
2-0 Milos Krasić (17)
3-0 Marco Paixão (45+2)

Utvisning Igor Łasicki (60)

 
Fjärde omgången
Benfica
2-0
Vitória Setúbal

1-0 Franco Cervi (25)
2-0 Filip Krovinović (80)

 

Rio Ave
1-0
Sporting Braga

1-0 Guedes (36)

 

 
Sepsi
0-0
Gaz Metan Mediaş

Universitatea Craiova
3-1
Juventus Bucureşti

 
SKA Khabarovsk
2-4
CSKA Moskva

1-0 Denys Dedechko (5)
2-2 M Markovič (81)

1-1 Alan Dzagoev (12)
1-2 Pontus Wernbloom (74)
2-3 Pontus Wernbloom (83)
2-4 Vitinho (90+3)

Publik 5 569

Dinamo Moskva
1-1
Akhmat Grozny

1-1 Evgeniy Lutsenko (62)

0-1 Wilker Ángel (31)

Publik 3 329

FK Krasnodar
1-4
Spartak Moskva

1-3 Viktor Claesson (88)

0-1 Luiz Adriano (8)
0-2 Zé Luís (28)
0-3 Luiz Adriano (86)
1-4 Quincy Promes (90)

Publik 33 979

Arsenal Tula
0-0
Rubin Kazan

Publik 9 668

 
Tre Penne
3-0
Murata

Faetano
0-2
Folgore

La Fiorita
5-1
Virtus

Fiorentino
0-1
San Giovanni

 
Basel
5-1
Sion

St. Gallen
0-2
Lugano

 
Crvena Zvezda
6-1
Rad Beograd

Napredak
1-2
Čukarički

Vojvodina
0-0
Radnik Surdulica

Voždovac
2-0
Bačka Palanka

 
Ross County
0-1
Celtic

 

0-11 Leigh Griffiths (78)

Publik 6 590

Aberdeen
0-2
Motherwell

Dundee
0-0
Kilmarnock

Hibernian
1-2
St. Johnstone

Rangers
0-2
Hamilton Academical

 
Tredje omgången
Lothian Hutchison
1-7
St. Mirren

Airdrieonians
2-3
Cove Rangers

Arbroath
3-0
Berwick Rangers

Banks O' Dee
2-6
Ayr United

Buckie Thistle
2-3
Brechin City

Clyde
0-2
East Fife

Dumbarton
1-0
Elgin City

East Kilbride
3-4
Albion Rovers

Formartine United
1-0
Forfar Athletic

Livingston
2-0
Glenafton Athletic

Montrose
0-0
Queen of the South

Peterhead
3-0
Raith Rovers

Queen's Park
1-4
Dunfermline Athletic

Spartans
1-2
Fraserburgh

Stenhousemuir
1-2
Alloa Athletic

Stranraer
0-1
Brora Rangers

 
Zemplín Michalovce
Inst
Trenčín

Ružomberok
3-0
Podbrezová

1-0 Kristi Qose (15)
2-0 Matej Kochan (36)
3-0 Dalibor Takáč (73)

 

Tatran Prešov
1-1
Zlaté Moravce

1-1 Roland Černák (87)

0-1 Karol Karlik (57)

Nitra
0-0
Senica

Žilina
0-0
DAC

 
Ankaran Hrvatini
1-2
Celje

1-1 Raoul Delgado (88)

0-1 Luka Žinko (straff, 55)
1-2 Fedor Predragović (90+3)

Triglav
0-3
Aluminij

 

0-1 Žiga Škoflek (42)
0-2 Alen Krajnc (90+1)
0-3 Marko Nunič (90+2)

Rudar
Avbr
Gorica

 
Getafe
4-1
Deportivo Alavés

1-0 Bergara (6)
2-0 Jorge Molina (straff, 9)
3-0 Ángel (53)
4-0 Ángel (64)

4-1 Christian Santos (81)

Publik 10 014

Leganés
0-3
Barcelona

 

0-1 Luis Suárez (28)
0-2 Luis Suárez (60)
0-3 Paulinho (90)

Publik 11 454

Sevilla
2-1
Celta de Vigo

1-1 Luis Muriel (36)
2-1 Nolito (48)

0-1 Maximiliano Gómez (13)

Publik 35 030

Atlético Madrid
0-0
Real Madrid

Publik 66 496

 
Huesca
3-0
Tenerife

Lorca
1-2
Lugo

Real Valladolid
3-1
Real Oviedo

Reus Deportiu
1-1
Albacete

 
Zbrojovka Brno
1-0
Teplice

Sigma Olomouc
2-0
Zlín

Slovan Liberec
2-1
Baník Ostrava

Slavia Praha
5-0
Dukla Praha

Slovácko
1-4
Viktoria Plzeň

 
Bursaspor
0-0
Göztepe

Konyaspor
1-1
Antalyaspor

1-0 Morkye Fofana (75)

1-1 Samuel Eto'o (85)

İstanbul Başakşehir
5-1
Galatasaray

1-0 Joseph Attamah (25)
2-0 Emmanuel Adebayor (42)
3-1 Emmanuel Adebayor (58)
4-1 Emmanuel Adebayor (straff, 76)
5-1 Kerim Frei (89)

2-1 Bafetimbi Gomis (55)

 
Bayern München
3-0
Augsburg

1-0 Arturo Vidal (31)
2-0 Robert Lewandowski (38)
3-0 Robert Lewandowski (49)

 

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
1-1
Eintracht Frankfurt

1-1 Marc Uth (90+1)

0-1 Kevin Boateng (13)

Publik 30 150

Bayer Leverkusen
2-2
RB Leipzig

1-1 Leon Bailey (44)
Utvisning Benjamin Henrichs (52)
2-2 Kevin Volland (74)

0-1 Timo Werner (straff, 13)
1-2 Emil Forsberg (straff, 54)

Publik 29 218

Mainz 05
1-0
1. FC Köln

1-0 Daniel Brosinski (straff, 43)
Utvisning Giulio Donati (71)

 

Publik 30 473

Wolfsburg
3-1
Freiburg

1-0 Yannick Gerhardt (3)
2-0 Yunus Mallı (29)
3-1 Yunus Mallı (70)

2-1 Bartosz Kapustka (68)

Publik 23 744

Hertha BSC
2-4
Borussia Mönchengladbach

1-3 Vedad Ibišević (28)
2-3 Mitchell Weiser (71)

0-1 Lars Stindl (5) 0-2 Thorgan Hazard (straff, 14)
0-3 Raffael (20)
2-4 Raffael (77)

Publik 48 304

 
Heidenheim
4-3
1. FC Union Berlin

1-0 Arne Feick (44)
2-0 John Verhoek (61)
3-1 Marc Schnatterer (66)
4-2 John Verhoek (74)

2-1 Sebastian Polter (straff, 63)
3-2 Steven Skrzybski (72)
4-3 Steven Skrzybski (75)

Publik 12 000

Bochum
1-1
Greuther Fürth

1-1 Lukas Hinterseer (17)

0-1 Marco Caligiuri (7)

Publik 11 228

1. FC Nürnberg
2-2
Holstein Kiel

1-0 Hanno Behrens (54)
2-0 Mikael Ishak (62)

2-1 Aaron Seydel (70)
2-2 Alexander Mühling (88)

Publik 27 274

 
Zirka Kropyvnytskyi
0-2
Dynamo Kyiv

 

0-1 Dieumerci Mbokani (23)
0-2 Dieumerci Mbokani (31)

Zorya Luhansk
1-1
Veres Rivne

1-0 Artem Gromov (28)

Utvisning Mikola Ishchenko (57)
1-1 Volodymyr Adamyuk (61)

Karpaty Lviv
0-1
Mariupol

 
Újpest
2-1
Honvéd

Mezőkövesd-Zsóry
3-3
Vasas

Paksi SE
0-2
Ferencváros

Puskás
1-0
Diósgyőr

Balmazújváros Sport
2-1
Szombathelyi Haladás

Debrecen
2-5
Videoton

 
Dinamo Minsk
1-0
Krumkachy

1-0 Vladimir Khvashchinskiy (55)

 

Slutsk
2-3
Vitebsk

1-2 Yevgeny Schikavko (40)
2-3 Igor Bobko (83)

0-1 Kirill Vergeychik (10)
1-2 Rafael Ledesma (37)
1-3 Anton Matveenko (60)

Isloch
1-0
Dnepr Mogilev

1-0 Anton Bubnov (90)

 

Slavia
1-2
Naftan

1-0 Bruno Lemiechevsky (64)

1-1 Artem Teplov (69)
1-2 (90)

Shakhtyor
1-2
Torpedo BelAZ

1-2 Tomislav Kiš (80)

0-1 Maksim Skavysh (5)
0-2 Kamo Hovhannisyan (64)

BATE
3-1
Neman Grodno

1-1 Nikolay Signevich (56)
2-1 Vitali Rodionov (78)
3-1 Mikhail Gordeychuk (87)

0-1 Valery Zhukovski (straff, 13)

Dinamo Brest
1-1
Gorodeya

1-0 Nivaldo (33)

1-1 Kiril Pavlyuchek (64)

Minsk
0-2
Gomel

 

0-1 Luka Tesak (19)
0-2 Luka Tesak (71)

 
Carmarthen Town
3-0
Prestatyn Town

Newtown
0-3
Barry Town United

 
LASK Linz
1-2
Rapid Wien

Austria Wien
2-3
Admira

Mattersburg
1-0
Rheindorf Altach

St. Pölten
0-0
Wolfsberger AC