ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 17 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

27

tävlingar

43

matcher

43

resultat

39

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Banants
2-2
Alashkert

1-1 Nenad Injac (38)
2-2 Martin Grigoryan (89)

0-1 Artak Yedigaryan (27)
1-2 Artak Yedigaryan (58)

 
Qarabağ
2-0
Sumqayıt

Utvisning Ibrahim Šehić (30)
1-0 Richard Almeyda (41)
2-0 Dino Ndlovu (64)

 

Publik 2 000

 
Sporting Charleroi
2-0
Mechelen

1-0 Kaveh Rezaei (17)
2-0 Kaveh Rezaei (88)

Utvisning Rob Schoofs (71)

Publik 12 788

 
Slavia Sofia
4-1
Septemvri Sofia

1-0 Galin Ivanov (16)
2-1 Vladislav Uzunov (79)
3-1 Galin Ivanov (89)
4-1 Kaloyan Krastev (90)

1-1 Boris Galchev (45+1)

Publik 80

 
Omonia
1-3
APOEL

1-2 Praxitelis Vouros (självmål, 80)

0-1 Ghayas Zahid (66)
0-2 Ghayas Zahid (77)
1-3 Giorgos Efrem (90+4)

 
Helsingør
0-1
Hobro

 

0-1 Edgar Babayan (90+2)

Publik 1 119

 
Burton Albion
1-3
Sheffield United

1-1 Matthew Palmer (31)

0-1 Billy Sharp (straff, 10)
1-2 Billy Sharp (34)
1-3 Leon Clarke (78)

Publik 5 167

Preston North End
0-0
Bolton Wanderers

Publik 15 213

 
Lille
3-1
Saint-Étienne

1-0 Nicolas Pépé (20)
2-1 Thiago Mendes (71)
3-1 Ezequiel Ponce (89)

1-1 Jonathan Bamba (straff, 45)

Publik 28 019

Amiens
1-1
Monaco

1-0 Serge Gakp+e (31)

1-1 Stevan Jovetić (67)

Publik 9 198

 
Bourg-en-Bresse
1-3
Valenciennes

1-0 Yanis Merdji (13)

1-1 Tony Mauricio (36)
1-2 Mehdy Guezoui (57)
1-3 Tony Mauricio (90+1)

Publik 4 239

LB Châteauroux
1-0
Tours

1-0 Richard Samnick (84)

 

Publik 6 786

Clermont Foot 63
1-0
Auxerre

1-0 Franck Honorat (77)

 

Publik 2 444

Gazélec Ajaccio
1-1
Le Havre

1-0 Jeremie Bréchet (34)

1-1 Jean Mateta (50)

Publik 2 855

Nancy-Lorraine
2-2
Ajaccio

1-0 Laurent Abergel (10)
2-0 Malaly Dembélé (17)

2-1 Ryad Nouri (65)
2-2 Ryad Nouri (78)

Publik 10 607

Quevilly Rouen
1-0
Orléans

1-0 Marvin Gakpa (45)

 

Publik 2 313

Stade Reims
1-1
Paris FC

1-1 Thomas Delaine (självmål, 73)

0-1 Redouane Kerrouche (57)

Publik 10 005

Sochaux-Montbéliard
2-1
Nîmes Olympique

1-0 Mickaël Alphonse (23)
2-1 Alddo Kalulu (66)

1-1 Theo Valis (40)

Publik 6 995

 
Europa
2-0
Lynx

 
Frosinone
1-1
Avellino

1-1 Daniel Ciofani (49)

0-1 Luigi Castaldo (straff, 5)

 
Flamurtari
3-1
Besa Pejë

Prishtina
0-2
Drenica Skënderaj

Vëllaznimi
0-0
Gjilani

 
Rudeš
1-2
Slaven Koprivnica

1-1 Mario Budimir (47)

0-1 Nikola Katić (42)
1-2 Mirko Ivanovski (53)

Publik 150

 
Gzira United
3-1
Naxxar Lions

1-0 Amadou Samb (29)
2-0 Amadou Samb (51)
3-1 Emanuel Okoye (86)

2-1 Yuri (58)

 
Jagiellonia Białystok
0-0
Nieciecza

Publik 6 973

Wisła Kraków
1-0
Pogoń Szczecin

1-0 Jakub Bartkowski (75)

Utvisning Comel Râpă (62)

Publik 11 398

 
Fjärde omgången
Porto
3-2
Portimonense

1-0 Danilo Pereira (5)
2-2 Vincent Aboubakar (90+1)
3-2 Yacine Brahimi (90+6)

1-1 Wellington Carvalho (30)
1-2 Pedro Sá (67)
Utvisning Felipe Macedo (78)

 
ACS Poli Timişoara
1-1
Botoşani

1-0 Cosmin Bîrnoi (23)

1-1 Mihai Roman (55)

CSM Iaşi
1-0
Steaua Bucureşti

1-0 Ionu Panţîru (47)

 

 
Mladost Lučani
2-2
Radnički Niš

1-0 Vladimir Simunović (självmål, 7)
2-2 Milos Trifunović (75)

1-1 Saša Stojanović (19)
1-2 Milan Pavkov (straff, 33)

Publik 300

 
Maribor
1-0
Olimpija

1-0 Marcos Tavares (6)

 

 
Girona
1-1
Real Sociedad

1-1 Christian Stuani (64)

0-1 Willian José (7)

Publik 10 136

 
Almería
3-0
Real Zaragoza

1-0 Fran Rodríguez (43)
2-0 Rubén Alcaraz (80)
3-0 Rubén Alcaraz (90+3)

 

Publik 5 209

 
Sparta Praha
1-0
Vysočina Jihlava

1-0 Vaclav Kadlec (4)

 

Publik 7 165

 
Beşiktaş
0-0
Akhisar Belediyespor

 

Utvisning Paulo Henrique (79)

 
VfB Stuttgart
2-1
Borussia Dortmund

1-0 Chadrac Akolo (5)
2-1 Josip Brekalo (51)

1-1 Maximilian Philipp (45+3)

Publik 58 932

 
Darmstadt 98
1-2
Sandhausen

1-2 Patrick Banggaard (84)

0-1 Richard Sukuta-Pasu (17)
0-2 Richard Sukuta-Pasu (71)

Publik 14 650

Arminia Bielefeld
2-2
Eintracht Braunschweig

1-0 Tom Schütz (7)
2-2 Leandro Putaro (90)

1-1 Suleiman Abdullahi (56)
1-2 Jan Hochscheidt (64)

Publik 16 367

 
Shakhtar Donetsk
1-2
Oleksandria

1-1 Bernard (18)

0-1 Artem Polyarus (15)
1-2 Artem Polyarus (27)

Publik 4 037

 
Connah's Quay
0-2
Bangor City

 

0-1 Dean Rittenberg (18)
0-2 Steven Hewitt (20)

Llandudno
0-1
The New Saints

 

0-1 Greg Draper (29)

Aberystwyth Town
1-2
Bala Town

1-2 Jonny Spittle (84)

0-1 Mike Hayes (52)
0-2 Mike Hayes (80)