ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 12 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

69

matcher

65

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Playoff, match 2:2
Schweiz
0-0
Nordirland

Information Schweiz till slutspel med sammanlagt 1-0.

Grekland
0-0
Kroatien

Information Kroatien till slutspel med sammanlagt 4-1.

 
Tredje omgången, gruppspel
Kongo Brazzaville
1-1
Uganda

1-0 Marvin Baudry (10)

1-1 Milton Karisa (11)

Ghana
1-1
Egypten

1-1 Edwin Gyasi (64)

0-1 Shikabala (61)

 
Malta
0-3
Estland

 

0-1 Rauno Sappinen (1)
0-2 Sergei Mošnikov (straff, 14)
0-3 Rauno Sappinen (90)

Benin
1-1
Tanzania

Togo
6-0
Mauritius

 
Engordany
1-0
Sant Julià

Lusitanos
0-1
UE Santa Coloma

Inter Club d'Escaldes
4-1
Encamp

FC Santa Coloma
7-0
Penya Encarnada

 
AFC Wimbledon
2-2
Peterborough U…

1-0 Lyle Taylor (1)
2-2 Cody McDonald (45)

1-1 Danny Lloyd (26)
1-2 Marcus Maddison (38)

Publik 4 220

 
Sjunde omgången
Club Colonial
2-3
Belfort

Évreux
3-2
Le Havre

Feytiat
1-6
Cholet

Mérignac-Arlac
1-4
Tarbes

Granville
3-2
Vierzon

Chaumont
0-3
Le Puy F.43 Auvergne

Bellevue Nantes
2-3
Limoges

Marcq-en-Baroeul
1-2
Fleury 91

Hégenheim
2-3
Saint-Louis Neuweg

Alberes Argelès
3-2
Marseille Endoume

Chantilly
0-3
Racing Colombes 92

Senlis
14 : 00
Vimy

Plancoët-Arguenon
0-3
Changé

Vallée de la Gresse
2-3
Cluses-Scionzier

Rombas
2-0
Thaon

Houilles
1-0
Bretteville-sur-Odon

Quarouble
0-1
Choisy au Bac

Still
14 : 00
Saint Avold Naborienne

Séné
3-2
Quimperlé

Bron Grand Lyon
0-3
Sud Nivernais

Saint-Amand
1-3
Ajaccio

Cagnes-Le Cros
1-4
Gazélec Ajaccio

OS Fives
2-1
Entente Itancourt-Neu.

Geispolsheim
0-2
Reims

Pays Argentonnais
0-8
Tours

Compiègne
0-1
Furiani-Agliani

Plomelin
0-5
Saint-Malo

Mont-Pilat
0-6
Andrézieux

Liffré
1-2
Vannes

Essartais
14 : 30
Ancienne Château-Gontier

Rungis
2-0
Porto Portugais Amiens

Tefana
0-3
Rodez

Anduzien
2-0
Sud Ardèche

Chartres
3-1
Orléans

Les Ulis
0-1
Boulogne

Gémenos
2-1
Martigues

Saint-Brice
15 : 00
Rouen

Avallon CO
2-1
Hauts Lyonnais

Chapelain Foot
0-2
Bergerac

Petite-Île
0-1
Beauvais

La Courneuve
0-2
Blanc Mesnil

Plédran
0-5
Brest

Nîmes
1-0
Consolat Marseille

 
Venezia
1-0
Perugia

1-0 Agostino Garofalo (6)

Utvisning Alberto Cerri (59)

Ascoli
0-2
Foggia

 

0-1 Michele Camporese (66)
0-2 Cosimo Chiricò (84)

Carpi
1-1
Brescia

1-1 Luca Verna (12)

0-1 Andrea Caracciolo (8)

Cesena
3-3
Salernitana

1-0 Tomasz Kupisz (3)
2-0 Moussa Koné (22)
3-1 Raffaele Pucino (självmål, 66)

2-1 Alejandro Rodríguez (27)
Utvisning Leonardo Gatto (68)
3-2 Riccardo Bocalon (71)
3-3 Matteo Ricci (78)

Cittadella
1-2
Parma

1-1 Manuel Iori (straff, 73)
Utvisning Davide Adorni (80)

0-1 Emanuele Calaiò (41)
1-2 Emanuele Calaiò (84)

Cremonese
1-2
Palermo

1-0 Claiton (21)

1-1 Andrea Rispoli (23)
1-2 Ivaylo Chochev (52)

Ternana
1-1
Novara

1-1 Martin Valjent (76)

0-1 Alessio da Cruz (73)

Bari 1908
1-0
Pescara

1-0 Franco Brienza (77)

 

 
Trakai
2-2
Atlantas

1-1 Svajnas Čyžas (46)
2-1 Diniyar Bilyaletdinov (74)

0-1 Dmitri Mozolevski (straff, 26)
2-2 Donatas Kazlauskas (85)

 
Granada
1-2
Sevilla Atlético

1-1 Joselu (54)
Utvisning Montoro (90+5)

0-1 Curro Sánchez (straff, 18)
1-2 Fede (67)

Publik 13 645

Gimnàstic Tarragona
1-2
Real Oviedo

1-0 Manu Barreiro (straff, 40)

1-1 Carlos Hernández (72)
Utvisning Carlos Hernández (89)
1-2 Aaron Bíguez (straff, 90+4)

Publik 5 927

Lugo
0-1
Numancia

 

0-1 Manu del Moral (34)

Publik 3 674

Sporting Gijón
1-1
Real Valladolid

1-0 Stefan Šćepović (5)

1-1 Luismi Sánchez (75)

Publik 18 986

 
Fjärde omgången
BATE Borisov
2-1 f
Torpedo BelAZ