ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 11 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

15

tävlingar

99

matcher

99

resultat

50

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Playoff, match 1:2
Danmark
0-0
Irland

 
Tredje omgången, gruppspel
Zambia
2-2
Kamerun

1-0 Patson Daka (26)
2-1 Brian Mwila (64)

1-1 André-Frank Zambo Anguissa (31)
2-2 Banana Yaya (90+1)

Gabon
0-0
Mali

Kongo Kinshasa
3-1
Guinea

1-0 Ousmane Sidibé (självmål, 61)
2-1 Jonathan Bolingi (straff, 90+2)
3-1 Neeskens Kebano (90+3)

1-1 Keita Karamokoba (71)

Tunisien
0-0
Libyen

Elfenbenskusten
0-2
Marocko

 

0-1 Nabil Dirar (25)
0-2 Mehdi Benatia (30)

 
Interkontinentalkval, match 1:2
Nya Zeeland
0-0
Peru

 
Malawi
1-1
Lesotho

Ryssland
0-1
Argentina

 

0-1 Sergio Agüero (86)

Namibia
3-1
Zimbabwe

Komorerna
1-1
Madagaskar

Qatar
0-1
Tjeckien

 

0-1 Antonin Barák (15)

Makedonien
2-0
Norge

1-0 Goran Pandev (43)
2-0 Kire Markoski (90+4)

 

Dominikanska republiken
1-0
Nicaragua

1-0 Edipo Rodríguez (straff, 85)

 

Spanien
5-0
Costa Rica

1-0 Jordi Alba (6)
2-0 Álvaro Morata (23)
3-0 David Silva (51)
4-0 David Silva (55)
5-0 Iniesta (73)

 

Trinidad och Tobago
2-2
Grenada

1-2 Jamille Boatswain (89)
2-2 Kevin Molino (90+2)

0-1 Shandon Baptiste (49)
0-2 Ricky Modeste (72)

Turks och Caicos
Inst
Barbados

 
Doncaster Rovers
1-1
Rotherham United

1-0 Richard Wood (självmål, 62)

1-1 Kieffer Moore (90+6)

Publik 12 481

Blackpool
2-3
Portsmouth

1-1 Viv Solomon-Otabor (74)
2-2 Oliver Hawkins (självmål, 83)

0-1 Brett Pitman (52)
1-2 Ben Close (80)
2-3 Brett Pitman (86)

Publik 5 032

Bradford City
0-1
Plymouth Argyle

 

0-1 Jake Jervis (35)

Publik 20 227

Gillingham
1-1
Bury

1-1 Josh Parker (85)

0-1 Neil Danns (39)

Publik 4 364

Milton Keynes Dons
1-0
Fleetwood Town

1-0 Chuks Aneke (43)

 

Publik 7 827

Oxford United
1-2
Northampton Town

1-1 Wesley Thomas (44)

0-1 Ash Taylor (11)
1-2 Christopher Long (45)

Publik 8 267

Scunthorpe United
1-0
Bristol Rovers

1-0 Neal Bishop (90+4)

 

Publik 4 210

 
Barnet
0-1
Colchester United

 

0-1 Samuel Szmodics (83)

Publik 2 301

Cambridge United
0-0
Accrington Stanley

Publik 4 402

Carlisle United
4-0
Yeovil Town

1-0 Daniel Grainger (7)
2-0 Hallam Hope (44)
3-0 Daniel Grainger (straff, 75)
4-0 Shaun Miller (90+1)

Utvisning Bevis Mugabi (73)

Publik 4 189

Cheltenham Town
2-2
Luton Town

1-1 Jamie Grimes (37)
2-2 William Boyle (90+7)

0-1 Daniel Potts (11)
1-2 Elliott Lee (86)

Publik 3 900

Coventry City
0-1
Mansfield Town

 

0-1 Alexander MacDonald (84)

Publik 8 410

Crawley Town
1-1
Forest Green R…

1-1 Thomas Verheijdt (79)

0-1 Christian Doidge (67)

Publik 2 149

Crewe Alexandra
1-4
Lincoln City

1-0 Michael Raynes (8)

1-1 Harry Anderson (50)
1-2 Harry Anderson (67)
1-3 Michael Raynes (självmål, 70)
1-4 Eliott Whitehouse (90+4)

Publik 4 723

Exeter City
2-0
Grimsby Town

1-0 Jayden Stockley (29)
2-0 Liam McAlinden (53)

 

Publik 3 854

Morecambe
2-1
Wycombe Wanderers

1-0 Steven Old (27)
2-0 Adam McGurk (43)

2-1 Adebayo Akinfenwa (82)

Publik 1 472

Stevenage
1-1
Notts County

1-0 Danny Newton (38)

1-1 Elliott Hewitt (58)

Publik 2 962

Swindon Town
2-2
Chesterfield

1-0 Timi Elšnik (47)
2-2 Luke Norris (straff, 90+6)

1-1 Kristian Dennis (56)
1-2 Jak McCourt (72)

 
Sjunde omgången
Trémery
0-1
Biesheim

La Tour Saint Clair
0-1
Gueugnon

FCA Troyes
0-2
Valenciennes

Langon-Castets
0-1
Colomiers US

Tournefeuille
1-5
Niort

Villefranche
1-2
Sochaux

Amnéville
1-3 f
Schiltigheim

Feignies-Aulnoye
1-3
Excelsior St-Joseph

Chamalières
1-3
Auxerre

Forbach
0-1
Nancy

Feurs
1-2
Lyon Duchère

Pontarlier
2-1
Mulhouse

Hazebrouck
2-1
Quevilly Rouen

Grandvillars
1-3
Morteau Montlebon

Tarentaise
2-0
4 Rivières 70

Matoury
*0-0 f
Avranches

Information Matoury vidare efter 3-2 på straffar.

Yzeure
1-0
Clermont

Stade Pontivy
0-3
Laval

Épernay
0-2
Raon l'Etape

Valdaine
0-4
Fabrègues

Vire
0-1
Chambly

Aviron Bayonnais
0-2
Stade Bordelais

Romorantin
10-1
Diables Noirs

Vitré
5-1
Saint-Colomban Locminé

Montauban TG
0-0* f
La Brède

Information La Brède vidare efter 4-3 på straffar.

Stade Briochin
9-1
Le Geldar

Épinal
6-2
Moulien

Balma
0-3
Les Herbiers

Cambrai
0-1
Dunkerque

Concarneau
7-0
Golden Lion

Avoine OCC
2-3 f
Châteauroux

Seyssinet-Pariset
2-3
Bourg-en-Bresse

Angoulême
2-0
Bressuire

Arras
3-2 f
Lucciana

Canet Roussillon
3-0
Olympique d'Alès

Les Sables-d'Olonne
1-2 f
Saumur

Stade Ygossais
0-3
Paris

Caen PTT
0-1
Le Mans

Entente SSG
7-1
Lössi

Annecy
1-3
Grenoble Foot 38

Ittenheim
0-2
Haguenau

Stella Maris Douarnenez
0-4
Lorient

St Maur Lusitanos
0-2
Aubervilliers

Etoile de Morne-à-l'Eau
1-4
Saint-Lô Manche

 
St Joseph's
0-1
Europa

Lynx
2-1
Gibraltar Phoenix

 
Pro Vercelli
2-1
Empoli

1-1 Marco Firenze (34)
2-1 Luca Castiglia (76)

0-1 Francesco Caputo (29)

Avellino
0-0
Virtus Entella

Spezia
1-1
Frosinone

1-1 Alberto Gilardino (straff, 78)

0-1 Daniel Ciofani (56)

 
Carrick Rangers
0-2
Warrenpoint Town

 

0-1 Stephen Murray (73)
0-2 Stephen Murray (77)

Cliftonville
5-0
Ballinamallard United

1-0 Jay Donnelly (3)
2-0 Joe Gormley (31)
3-0 Joe Gormley (36)
4-0 Daniel Hughes (84)
5-0 Daniel Hughes (straff, 85)

 

 
Tredje omgången, gruppspel
Vitória Guimarães
1-4
UD Oliveirense

1-2 Sebastian Rincón (12)

0-1 Alexandre (2)
0-2 Brayan Riascos (9)
1-3 João Amorim (36)
1-4 Diogo Valente (79)

Moreirense
2-1
Feirense

1-1 Arsénio (35)
2-1 Iago Santos (36)

0-1 José Valencia (straff, 18)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Olimpija
3-0
Maribor

1-0 Issah Abass (10)
2-0 Nik Kapun (35)
3-0 Nik Kapun (90+3)

 

 
Alcorcón
1-1
Lorca

1-0 Dorca (8)

1-1 Javier Muñoz (87)

Publik 2 306

Albacete
2-0
Almería

1-0 Dani Rodríguez (36)
2-0 Roman Zozulya (58)

 

Publik 6 712

Tenerife
2-0
Cultural Leonesa

1-0 Filip Malbašić (2)
2-0 Samuele Longo (11)

 

Publik 12 555

Real Zaragoza
3-2
Rayo Vallecano

1-0 Simone Grippo (26)
2-0 Aleix Febas (42)
3-2 Jorge Pombo (78)

2-1 Raúl de Tomás (53)
2-2 Óscar Trejo (73)

Publik 17 729

Barcelona B
0-2
Huesca

 

0-1 Juan Hernández (51)
0-2 Juan Hernández (61)

Publik 2 482

 
Sverige Sverige » Kval till Superettan
Match 2:2
Frej
0-0
Akropolis

Information Frej till Superettan med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Örgryte
3-1 f
Mjällby

1-1 Mohamed Adan (70)
2-1 Mohamed Adan (83)
3-1 Hakeem Araba (119)

0-1 Granit Stagova (14)

Information Örgryte till Superettan med sammanlagt 4-3.

 
Barry Town
2-0
Llandudno

1-0 Chris Hugh (31)
2-0 Kayne McLaggon (37)

 

Carmarthen Town
0-2
Newtown

 

0-1 Luke Boundford (82)
0-2 Neil Mitchell (86)

Prestatyn Town
0-2
Cardiff MU

 

0-1 Eliot Evans (41)
0-2 Eliot Evans (81)