ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 10 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

22

matcher

22

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Playoff, match 1:2
Sverige
1-0
Italien

1-0 Jakob Johansson (61)

 

 
Tredje omgången, gruppspel
Sydafrika
0-2
Senegal

 

0-1 Diafra Sakho (12)
0-2 Thamsanqa Mkhize (självmål, 38)

Algeriet
1-1
Nigeria

1-1 Yacine Brahimi (straff, 88)

0-1 John Ogu (62)

 
Interkontinentalkval, match 1:2
Honduras
0-0
Australien

 
Sydkorea
2-1
Colombia

1-0 Son Heung-Min (11)
2-0 Son Heung-Min (61)

2-1 Cristian Zapata (76)

Kina
0-2
Serbien

 

0-1 Adam Ljajić (20)
0-2 Aleksandar Mitrović (69)

Japan
1-3
Brasilien

1-3 Yomoaki Makino (63)

0-1 Neymar (straff, 10)
0-2 Marcelo (17)
0-3 Gabriel Jesus (36)

Georgien
1-0
Cypern

1-0 Giorgi Kvilitaia (24)

 

Förenade Arabemiraten
0-1
Haiti

 

0-1 Duckens Nazon (25)

Ukraina
2-1
Slovakien

1-1 Andriy Yarmolenko (39)
2-1 Evgeni Konoplyanka (54)

0-1 Lukas Štetina (10)

Belgien
3-3
Mexiko

1-0 Eden Hazard (17)
2-1 Romelu Lukaku (55)
3-3 Romelu Lukaku (70)

1-1 Andres Guardado (straff, 38)
2-2 Hirving Lozano (56)
2-3 Hirving Lozano (60)

Polen
0-0
Uruguay

Frankrike
2-0
Wales

1-0 Antoine Griezmann (18)
2-0 Olivier Giroud (71)

 

England
0-0
Tyskland

Portugal
3-0
Saudiarabien

1-0 Manuel Fernandes (32)
2-0 Gonçalo Guedes (52)
3-0 João Mário (90)

 

 
Newport County
1-1
Port Vale

1-0 Matthew Dolan (54)

1-1 Anton Forrester (80)

Publik 2 876

 
Sjunde omgången
Nœux-les-Mines
0-5
Lens

 

0-1 I Lendric (6)
0-2 I Lendric (22)
0-3 I Lendric (37)
0-4 T Ephestion (59)
0-5 B Gomel (86)

 
Gibraltar United
0-1
Lincoln Red Imps

 
Ballymena United
2-1
Linfield

1-1 Conor McCloskey (53)
2-1 Jonathan McMurray (60)

0-1 Robert Garrett (4)
Utvisning Robert Garrett (87)

 
Córdoba
0-1
Osasuna

 

0-1 Xisco Jiménez (49)

Publik 7 510

 
Fjärde omgången
Viktoria Plzeň
2-3 f
Slovácko

1-1 Roman Hubník (37)
2-1 Marek Bakoš (54)

0-1 Filip Kubala (19)
2-2 Luka Sadílek (63)
2-3 Stanislav Hofmann (110)

 
Bala Town
1-1
Connah's Quay

1-1 Chris Venables (85)

0-1 George Horan (38)