ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 5 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

46

tävlingar

159

matcher

159

resultat

66

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Vllaznia Shkodër
0-2
Skënderbeu Korçë

Flamurtari
1-1
Kukësi

 
FC Santa Coloma
3-0
Inter Club d'Escaldes

Lusitanos
12-1
Penya Encarnada

Sant Julià
1-1
Encamp

Engordany
1-0
UE Santa Coloma

 
Shirak
0-1
Banants

 
Kapaz
0-2
Qarabağ

Zira
1-0
Neftçi

 
Antwerp
1-3
Sporting Charleroi

1-1 Joaquin Ardaiz (19)

0-1 Cristian Benavente (10)
1-2 Cristian Benavente (28)
1-3 Dodi Lukebakio (71)

Anderlecht
0-0
Club Brugge

KV Oostende
4-2
Zulte-Waregem

1-0 Brecht Capon (17)
2-0 Knowledge Musona (28)
Utvisning Andile Jali (49)
3-1 Sebastien Sian (straff, 83)
4-1 Richairo Zivkovic (87)

2-1 Sander Coopman (68)
4-2 Brian Hamalainen (90+1)

 
GOŠK Gabela
0-2
Sarajevo

 
Cherno More
1-2
Vereya

1-0 Georgi Iliev (21)

1-1 Ventsislav Sengyuov (71)
1-2 Valeri Domovchiyski (75)

Ludogorets
1-2
CSKA Sofia

1-0 Jody Lukoki (49)

1-1 Fernando Karanga (58)
1-2 Kevin Mercado (71)

 
Nea Salamis
1-1
Ermis

APOEL
4-0
Paphos

AEL
3-0
Alki Oroklini

AEK Larnaca
1-1
Apollon

 
FC København
0-1
Brøndby

 

0-1 Christian Nørgaard (42)

Publik 24 446

OB
0-3
SønderjyskE

 

0-1 Eggert Jonsson (66)
0-2 Kees Luijckx (79)
0-3 Niki Zimling (81)

Publik 6 035

Randers
1-0
AGF

1-0 Pierre Kanstrup (självmål, 80)

Utvisning Daniel Pedrsen (69)

Publik 7 532

Hobro
0-1
AaB

 

0-1 Frederik Børsting (4)

Publik 4 115

 
Tottenham Hotspur
1-0
Crystal Palace

1-0 Son Heung-Min (64)

 

Publik 65 270

Manchester City
3-1
Arsenal

1-0 Kevin De Bruyne (19)
2-0 Sergio Agüero (straff, 50)
3-1 Gabriel Jesus (74)

2-1 Alexandre Lacazette (65)

Publik 54 286

Chelsea
1-0
Manchester United

1-0 Álvaro Morata (55)

 

Publik 41 615

Everton
3-2
Watford

1-2 Omar Niasse (67)
2-2 Dominic Calvert-Lewin (74)
3-2 Leighton Baines (straff, 90+1)

0-1 Richarlison (46)
0-2 Christian Kabasele (64)

Publik 38 609

 
Middlesbrough
1-0
Sunderland

1-0 Marcus Tavernier (6)

 

Publik 29 277

 
Första omgången
Cambridge United
1-0
Sutton United

Guiseley
0-0
Accrington Stanley

Leatherhead
1-1
Billericay Town

Coventry City
2-0
Maidenhead United

Solihull Moors
0-2
Wycombe Wanderers

Dartford
1-5
Swindon Town

Woking
1-1
Bury

Charlton Athletic
3-1
Truro City

Exeter City
3-1
Heybridge Swifts

 
Nice
1-0
Dijon

1-0 Mario Balotelli (straff, 40)
Utvisning Mario Balotelli (89)

 

Olympique Marseille
5-0
Caen

1-0 Luiz Gustavo (43)
2-0 Florian Thauvin (47)
3-0 Morgan Sanson (52)
4-0 Kostas Mitroglou (76)
5-0 Florian Thauvin (81)

 

Metz
0-3
Lille

 

0-1 Nicolas Pépé (straff, 45)
0-2 Fares Bahlouli (67)
0-3 Nicolas Pépé (87)

Saint-Étienne
0-5
Olympique lyonnais

Utvisning Leo Lacroix (47)

0-1 Memphis Depay (10)
0-2 Nabil Fekir (25)
0-3 Mariano Díaz (58)
0-4 Bertrand Traoré (65)
0-5 Nabil Fekir (84)

 
Saburtalo
1-2
Chikhura

Dinamo Tbilisi
4-0
Dinamo Batumi

Torpedo Kutaisi
2-0
Samtredia

 
Olympiakos Piraeus
5-1
Platanias

Apollon Smirnis
4-3
PAS Giannina

Kerkyra
1-1
AEL

AEK Athens
1-0
PAOK

 
Maccabi Petah Tikva
0-2
Hapoel Be'er Sheva

Hapoel Ra'anana
0-1
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Haifa
2-0
Bnei Sakhnin

 
Internazionale
1-1
Torino

1-1 Eder Martins (79)

0-1 Iago Falqué (59)

Cagliari
2-1
Hellas Verona

1-1 Luca Ceppitelli (28)
2-1 Pancrazio Faragò (85)

0-1 Bruno Zuculini (6)

Chievo
0-0
Napoli

Fiorentina
2-4
Roma

1-1 Jordan Veretout (9)
2-2 Giovanni Simeone (39)

0-1 Gerson (5)
1-2 Gerson (30)
2-3 Kostas Manolas (50)
2-4 Diego Perotti (87)

Juventus
2-1
Benevento

1-1 Gonzalo Higuaín (57)
2-1 Juan Cuadrado (65)

0-1 Amato Ciciretti (19)

Lazio
Inst
Udinese

Atalanta
1-1
SPAL

1-0 Bryan Cristante (23)
Utvisning Remo Freuler (69)

1-1 Luca Rizzo (63)

Sassuolo
0-2
Milan

 

0-1 Alessio Romagnoli (39)
0-2 Suso (67)

 
Empoli
1-1
Spezia

1-1 Manuel Pasqual (78)

0-1 Giuseppe Mastinu (52)

 
Ordabasy
3-2
Okzhetpes

Taraz
0-1
Kaisar

Astana
2-0
Akzhayik

Kairat
3-2
Aktobe

Irtysh
1-0
Shakhter Karagandy

Tobol
2-0
Atyrau

 
Besa Pejë
0-5
Feronikeli

Gjilani
2-0
Llapi

 
Lokomotiva Zagreb
1-0
Rijeka

1-0 Luka Capan (16)

 

Slaven Koprivnica
0-1
Dinamo Zagreb

 

0-1 Amer Gojak (89)

 
Hostert
3-1
Esch

UT Pétange
0-2
Differdange 03

UNA Strassen
1-4
F91 Dudelange

Fola Esch
1-1
Mondorf-les-Bains

Racing
1-2
Jeunesse d'Esch

Victoria Rosport
1-1
Rodange

 
Shkendija
2-1
Rabotnički

Shkupi
0-1
Sileks

Vardar
3-0
Skopje

Pelister
2-1
Renova

Akademija Pandev
0-1
Pobeda

 
St. Andrews
0-2
Sliema Wanderers

Hibernians
0-0
Valletta

 
ADO Den Haag
2-2
Feyenoord

1-1 Aaron Meijers (44)
2-1 Wilfried Kanon (55)

0-1 Nicolai Jørgensen (4)
2-2 Karim El Ahmadi (86)

Publik 13 870

Ajax
1-2
Utrecht

1-1 Nick Viergever (41)

0-1 Zakaria Labyad (6)
1-2 Zakaria Labyad (84)

Vitesse
0-0
PEC Zwolle

Publik 15 417

PSV
4-3
Twente

1-0 Jurgen Locadia (14)
2-1 Marco van Ginkel (straff, 61)
3-2 Luuk de Jong (72)
4-3 Stefan Tkesker (självmål, 90+1)

1-1 Stefan Tkesker (21)
2-2 Thomas Lam (68)
3-3 Fredrik Jensen (75)

Publik 33 040

 
Brann
2-0
Lillestrøm

1-0 Deyver Vega (8)
2-0 Jonas Grønner (82)

 

Publik 9 594

Haugesund
1-3
Strømsgodset

1-0 Jakub Serafin (5)

1-1 Bassel Jradi (7)
1-2 Jakub Glesnes (57)
1-3 Eirik Andersen (63)

Publik 3 709

Odd
0-5
Stabæk

 

0-1 Tortol Lumanza (18)
0-2 Franck Boli (20)
0-3 Franck Boli (23)
0-4 Tonny Brochmann (38)
0-5 Ola Brynhildsen (83)

Publik 6 315

Sogndal
0-2
Tromsø

 

0-1 Thomas Olsen (38)
0-2 Michael Ingebrigtsen (66)

Publik 3 675

Viking
2-1
Sarpsborg 08

1-1 George Green (22)
2-1 Fredrik Torsteinbø (88)

0-1 Patrick Mortensen (17)

Publik 7 467

Aalesund
2-1
Rosenborg

1-1 Mostafa Abdellaoue (68)
2-1 Edwin Gyasi (75)

0-1 Nicklas Bendtener (straff, 55)

Publik 6 105

 
Nieciecza
2-1
Piast Gliwice

1-0 Łukasz Piątek (straff, 83)
2-1 Bartosz Śpiączka (90+4)

1-1 Michal Papadopulos (90+3)

Publik 2 612

Zagłębie Lubin
1-2
Cracovia Kraków

1-0 Patryk Tuszyński (24)

1-1 Javi Hernández (35)
1-2 Matic Fink (48)

Publik 5 219

Pogoń Szczecin
1-3
Legia Warszawa

1-1 Kamil Drygas (62)

0-1 Łukasz Broź (straff, 45+3)
1-2 Thibault Moulin (77)
1-3 Lasha Dvali (självmål, 83)

Publik 6 192

 
Chaves
4-2
Paços de Ferreira

Feirense
0-1
Marítimo

Vitória Guimarães
1-3
Benfica

Sporting CP
2-2
Sporting Braga

 
CFR Cluj
1-0
CSM Iaşi

Steaua Bucureşti
2-1
Concordia Chiajna

 
SKA Khabarovsk
1-2
Arsenal Tula

1-1 Vitaliy Fedotov (33)

0-1 Evans Kangwa (5)
1-2 Luka Đorđević (86)

Publik 4 155

Amkar Perm
1-2
Anzhi

1-1 Mikhail Kostyukov (12)

0-1 Ivan Markelov (6)
1-2 Ivan Markelov (28)
Utvisning Ivan Markelov (63)

Publik 4 200

Lokomotiv Moskva
2-2
CSKA Moskva

1-0 Anton Miranchuk (14)
2-2 Manuel Fernandes (87)

1-1 Vitinho (28)
1-2 Bibras Natcho (43)
Utvisning Khetag Khosonov (49)

Publik 19 015

Rubin Kazan
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 11 007

Spartak Moskva
3-1
Ufa

1-1 Fernando (37)
2-1 Quincy Promes (63)
3-1 Luiz Adriano (79)

0-1 Sylvester Igboun (10)

Publik 21 445

 
Cosmos
1-1
Fiorentino

Folgore
0-1
La Fiorita

Virtus
1-3
San Giovanni

 
Basel
1-1
Young Boys

Luzern
3-0
St. Gallen

Thun
1-1
Lugano

 
Mačva Šabac
1-3
Partizan

Zemun
0-0
Mladost Lučani

Radnički Niš
0-4
Crvena Zvezda

 
Heart of Midlothian
1-2
Kilmarnock

1-1 Esmaël Gonçalves (76)

0-1 Kris Boyd (31)
1-2 Adam Frizzell (86)

Publik 16 347

 
Senica
4-1
Žilina

Spartak Trnava
1-1
Ružomberok

Zlaté Moravce
2-2
Nitra

 
Olimpija
1-0
Ankaran Hrvatini

 
Levante
1-2
Girona

1-2 Enes Ünal (90+2)

0-1 Borja García (58)
0-2 Christian Stuani (83)

Publik 18 324

Celta de Vigo
3-1
Athletic Club

1-0 Sergi Gómez (16)
2-0 Iago Aspas (22)
3-0 Iago Aspas (26)

3-1 Raúl García (38)

Publik 19 779

Real Sociedad
3-1
Eibar

1-0 Willian José (12)
2-0 Adnan Januzaj (28)
3-0 Mkel Oyarzabal (46)

3-1 Joan Jordán (72)

Publik 20 387

Villarreal
2-0
Málaga

1-0 Nicola Sansone (68)
2-0 Nicola Sansone (76)

 

Publik 17 755

Real Madrid
3-0
Las Palmas

1-0 Casemiro (41)
2-0 Marco Asensio (56)
3-0 Isco (74)

 

Publik 67 120

 
Real Oviedo
3-2
Lugo

Cultural Leonesa
1-1
Barcelona B

Osasuna
0-0
Granada

Real Valladolid
0-3
Gimnàstic Tarragona

Almería
0-2
Cádiz

 
AFC Eskilstuna
1-3
Sirius

1-3 Chidi Omeje (90+1)

0-1 Ian Sirelius (73)
0-2 Philip Haglund (81)
0-3 Zackarias Faour (85)

Publik 887

Jönköpings Södra
0-0
Östersunds FK

Publik 4 885

Hammarby
1-3
Halmstad

1-0 Muamer Tankovic (12)

1-1 Aboubakar Keita (26)
1-2 Marcus Mathisen (71)
1-3 Tryggvi Haraldsson (85)

Publik 20 070

IFK Göteborg
0-3
GIF Sundsvall

 

0-1 David Myrestam (36)
0-2 Peter Wilson (40)
0-3 Linus Hallenius (66)

Publik 6 769

Elfsborg
3-3
Norrköping

1-0 Viktor Prodell (11)
2-2 Viktor Prodell (74)
3-2 Lasse Nilsson (straff, 83)

1-1 David Moberg-Karlsson (37)
1-2 Kalle Holmberg (72)
3-3 David Moberg-Karlsson (86)

Publik 6 516

Malmö FF
1-2
Häcken

1-2 Jo Inge Berget (84)

0-1 Juhani Ojala (32)
0-2 Alexander Falsetas (72)

Publik 19 123

Kalmar
0-2
Djurgården

 

0-1 Kerim Mrbati (29)
0-2 Kerim Mrbati (41)

Publik 8 241

Örebro
1-2
AIK

1-2 Kennedy Igboananike (67)

0-1 Chinedu Obasi (30)
0-2 Nicolas Stefanelli (32)

Publik 6 572

 
Jablonec
1-0
Zbrojovka Brno

Zlín
2-2
Sparta Praha

Viktoria Plzeň
1-0
Slavia Praha

 
Akhisar Belediyespor
0-4
Alanyaspor

Yeni Malatyaspor
0-2
İstanbul Başakşehir

Göztepe
1-3
Beşiktaş

Sivasspor
2-1
Konyaspor

 
1. FC Köln
0-3
1899 Hoffenheim

 

0-1 Dennis Geiger (9)
0-2 Sandro Wagner (straff, 56)
0-3 Sandro Wagner (80)

Publik 49 200

Wolfsburg
3-3
Hertha BSC

1-1 Yunus Mallı (41)
2-1 Mario Gómez (44)
3-2 Divock Origi (60)

0-1 Vedad Ibišević (1)
2-2 Karim Rekik (53)
3-3 Davie Selke (83)

Publik 25 214

 
Fortuna Düsseldorf
2-2
Heidenheim

1-0 Rouwen Hennings (78)
2-1 Benito Raman (90+1)
Utvisning Kaan Ayhan (90+3)

1-1 John Verhoek (83)
2-2 Marc Schnatterer (straff, 90+6)

Publik 23 956

Erzgebirge Aue
1-1
Arminia Bielefeld

1-0 Mario Kvesić (straff, 45+1)

1-1 Andreas Voglsammer (90+1)

Publik 7 500

Holstein Kiel
3-0
Dynamo Dresden

1-0 Marvin Ducksch (24)
2-0 Steven Lewerenz (83)
3-0 Kingsley Schindler (88)

 

Publik 10 487

 
Mariupol
1-3
Shakhtar Donetsk

Stal Kamianske
0-0
Karpaty Lviv

Dynamo Kyiv
2-1
Vorskla Poltava

Olimpik Donetsk
3-3
Zorya Luhansk

 
Gorodeya
1-1
Minsk

Dinamo Minsk
2-0
Slutsk

 
Austria Wien
1-3
Mattersburg

St. Pölten
1-3
Salzburg