ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 4 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

55

tävlingar

243

matcher

239

resultat

94

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Luftëtari Gjirokastër
2-0
Lushnja

1-0 Eduard Rroca (5)
2-0 Donald Rapo (69)

 

Kamza
1-0
Partizani Tirana

1-0 Ersil Ymeraj (85)

 

Teuta Durrës
1-1
Laçi

1-0 Anel Dedić (35)

1-1 Ansi Nika (39)

 
Pyunik
0-0
Gandzasar

 
Qabala
3-1
Səbail

Sumqayıt
3-1
İnter Bakı

 
Genk
0-0
Lokeren

Mechelen
2-0
Kortrijk

Sint-Truiden
4-4
Eupen

Waasland-Beveren
2-0
Royal Excel Mouscron

 
Mladost Doboj Kakanj
2-1
Borac Banja Luka

Čelik
1-4
Široki Brijeg

Vitez
1-1
Željezničar

Sloboda Tuzla
2-2
Krupa na Vrbasu

Zrinjski
3-0
Radnik Bijeljina

 
Etar
2-0
Vitosha Bistritsa

1-0 Aleksandar Aleksandrov (28)
2-0 Alioune Badara (71)

 

Beroe
1-1
Dunav 2010

1-0 Martin Kamburov (50)

1-1 Miroslav Budinov (59)

Levski Sofia
1-0
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Jordi Gómez (38)

 

 
Anorthosis
5-1
Olympiakos

Doxa
4-2
Ethnikos Achna

Aris
2-2
Omonia Nicosia

 
Nordsjælland
2-2
Lyngby

1-1 Emiliano Marcondes (48)
2-1 Michael Lumb (självmål, 55)

0-1 Jeppe Brandrup (8)
Utvisning Mikkel Rygaard Jensen (70)
2-2 David Boysen (89)

Publik 3 080

 
Stoke City
2-2
Leicester City

1-1 Xherdan Shaqiri (39)
2-2 Peter Crouch (73)

0-1 Iborra (33)
1-2 Riyad Mahrez (60)

Publik 29 602

Huddersfield Town
1-0
West Bromwich Albion

1-0 Rajiv van La Parra (44)
Utvisning Christopher Schindler (57)

 

Publik 24 169

Newcastle United
0-1
Bournemouth

 

0-1 Steve Cook (90+2)

Publik 52 237

Southampton
0-1
Burnley

 

0-1 Samuel Vokes (81)

Publik 30 491

Swansea City
0-1
Brighton & Hove Albion

 

0-1 Glenn Murray (29)

Publik 20 822

West Ham United
1-4
Liverpool

1-2 Manuel Lanzini (55)

0-1 Mohamed Salah (21)
0-2 Joel Matip (24)
1-3 Alex Oxlade-Chamberlain (56)
1-4 Mohamed Salah (75)

Publik 56 961

 
Bristol City
2-1
Cardiff City

1-0 Callum O'Dowda (20)
2-1 Aden Flint (66)

1-1 Omar Bogle (41)
Utvisning Omar Bogle (55)

Publik 21 692

Aston Villa
1-2
Sheffield Wednesday

1-2 Christopher Samba (90+6)

0-1 Adam Reach (1)
0-2 Jordan Rhodes (23)

Publik 33 154

Barnsley
2-0
Birmingham City

1-0 Tom Bradshaw (2)
2-0 Zeki Fryers (68)

 

Publik 12 946

Bolton Wanderers
2-1
Norwich City

1-0 Gary Madine (35)
2-0 Adam Armstrong (40)

2-1 Josh Murphy (90+4)

Publik 14 786

Derby County
2-4
Reading

1-3 Johnny Russell (71) 2-4 Chris Martin (90)

0-1 Liam Moore (9)
0-2 Sone Aluko (13)
0-3 Roy Beerens (54)
1-4 Modou Barrow (75)

Publik 25 928

Ipswich Town
3-0
Preston North End

1-0 Martin Waghorn (45+1)
2-0 David McGoldrick (49)
3-0 Bersant Celina (64)

 

Publik 14 390

Millwall
0-1
Burton Albion

Utvisning Jed Wallace (58)

0-1 Marvin Sordell (70)

Publik 11 507

Nottingham Forest
4-0
Queens Park Rangers

1-0 Tyler Waler (13)
2-0 Kieran Dowell (44)
3-0 Barry McKay (52)
4-0 Tyler Waler (84)

 

Publik 24 021

Sheffield United
4-1
Hull City

1-1 Leon Clarke (53)
2-1 Leon Clarke (76)
3-1 Leon Clarke (80)
4-1 Leon Clarke (88)

0-1 Kamil Grosicki (29)

Publik 27 466

Brentford
3-1
Leeds United

1-0 Neal Maupay (22)
2-1 Yoann Barbet (85)
3-1 Ryan Woods (90+3)

1-1 Egzijan Alioski (67)

Publik 11 068

 
Första omgången
SL Aquaforce
1-3
Mansfield Town

1-1 Lee Bennett (41)

0-1 Krystian Pearce (34)
1-2 Danny Rose (73)
1-3 Danny Rose (78)

Bradford City
2-0
Chesterfield

Morecambe
3-0
Hartlepool United

Yeovil Town
1-0
Southend United

Peterborough United
1-1
Tranmere Rovers

Forest Green Rovers
1-0
Macclesfield Town

Fylde
4-2
Kidderminster Harriers

Luton Town
1-0
Portsmouth

Shrewsbury Town
5-0
Aldershot Town

Hereford
1-0
Telford United

Blackburn Rovers
3-1
Barnet

Ebbsfleet United
2-6
Doncaster Rovers

Boreham Wood
2-1
Blackpool

Colchester United
0-1
Oxford City

Plymouth Argyle
1-0
Grimsby Town

Wimbledon
1-0
Lincoln City

Rochdale
4-0
Bromley

Carlisle United
3-2
Oldham Athletic

Cheltenham Town
2-4
Maidstone United

Crewe Alexandra
2-1
Rotherham United

Gillingham
2-1
Leyton Orient

Gainsborough Trinity
0-6
Slough Town

Stevenage
5-0
Nantwich Town

Northampton Town
0-0
Scunthorpe United

Gateshead
2-0
Chelmsford City

Wigan Athletic
2-1
Crawley Town

Newport County
2-1
Walsall

 
Sillamäe Kalev
0-1
Tulevik

Paide
3-2
Vaprus

Nõmme Kalju
8-1
Trans

FCI Tallinn
1-1
Tammeka

Levadia
0-0
Flora

 
Match 2:2
HIFK
1-1
Honka

1-1 Pekka Sihvola (90+4)

0-1 Ilari Äijälä (28)

Publik 4 158

Information Honka till Veikkausliiga med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

 
Angers
0-5
Paris Saint-Germain

 

0-1 Kylian Mbappé (5)
0-2 Julian Draxler (14)
0-3 Edinson Cavani (30)
0-4 Edinson Cavani (60)
0-5 Kylian Mbappé (84)

Monaco
6-0
EA Guingamp

1-0 Guido Carrillo (10)
2-0 Adama Traoré (27)
3-0 Keita Baldé (36)
4-0 Fabinho (straff, 45+1)
5-0 Adama Traoré (75)
6-0 Guido Carrillo (78)

 

Montpellier
1-1
Amiens

1-0 Giovanni Sio (82)

1-1 Danilo Avelar (88)

Nantes
2-1
Toulouse

1-0 Adrien Thomasson (16)
2-1 Emiliano Sala (67)

1-1 Alexis Blin (60)

Troyes
3-0
Strasbourg

1-0 Suk Hyun-Jun (48)
2-0 Saif Khaoui (55)
3-0 Adama Niane (90+3)

Utvisning Nuno Da Costa (31)

 
Nancy-Lorraine
1-1
Lens

1-0 Malaly Dembélé (19)

1-1 Karim Hafez (84)

 
Lokomotivi Tbilisi
2-2
Shukura

Kolkheti Poti
1-0
Dila

 
Gibraltar Phoenix
3-3
Europa

Lions Gibraltar
0-2
St Joseph's

 
Panaitolikos
1-3
Xanthi

1-3 Franco Mazurek (88)

0-1 Brito (3)
0-2 Brito (9)
0-3 Erik Jendrišek (36)

Atromitos
0-0
Panionios

Asteras Tripolis
1-0
Panathinaikos

1-0 Juan Munafo (86)

 

 
Hapoel Acre
1-0
Ashdod

Maccabi Netanya
2-0
Hapoel Haifa

Bnei Yehuda
3-2
Beitar Jerusalem

 
Bologna
2-3
Crotone

1-0 Simone Verdi (38)
2-1 Simone Verdi (45+1)

1-1 Ante Budimir (42)
2-2 Marcello Trotta (straff, 68)
2-3 Ante Budimir (70)

Genoa
0-2
Sampdoria

 

0-1 Gaston Ramírez (24)
0-2 Fabio Quagliarella (84)

 
Brescia
1-2
Venezia

1-0 Andrea Caracciolo (85)

1-1 Marco Pinato (87)
1-2 Marcello Falzerano (89)

Carpi
4-2
Ascoli

1-1 Gianmarco Malcore (27)
2-1 Gianmarco Malcore (40)
3-2 Gianmarco Malcore (54)
4-2 Cristian Carletti (83)

0-1 Samuele Parlati (19)
2-2 Andrea Favilli (45+1)

Cittadella
1-1
Ternana

1-0 Andrea Arrighini (43)

1-1 Mirko Carretta (70)

Foggia
2-3
Cremonese

1-0 Tommaso Coletti (35)
2-0 Giacomo Beretta (38)

1-2 Andrea Brighenti (40)
2-2 Benjamin Mokulu Tembe (45)
2-3 Antonio Piccolo (56)

Frosinone
2-1
Parma

1-0 Raffaele Maiello (8)
2-0 Camillo Ciano (26)

2-1 Raffaele Maiello (självmål, 37)

Novara
0-1
Pro Vercelli

Christian Santos

0-1 Claudio Morra (56)

Salernitana
2-2
Bari 1908

1-1 Alessandro Rossi (14)
2-1 Alessandro Rossi (45+3)

0-1 Cristian Galano (5)
2-2 Cristian Galano (77)

Virtus Entella
2-2
Cesena

1-2 Andrea La Mantia (41)
2-2 Davide Diaw (66)

0-1 Lamin Jallo (6)
0-2 Lamin Jallo (35)

 
Liria Prizren
1-0
Prishtina

Flamurtari
1-1
Drita

Vllaznia
1-2
Vëllaznimi

 
Cibalia
1-4
Istra 1961

Hajduk Split
2-3
Rudeš

 
Ventspils
2-3
Spartaks Jūrmala

Liepāja
1-0
Metta / LU

Jelgava
1-0
Rīgas FS

 
Žalgiris
2-4
Jonava

Atlantas
2-2
Utenis Utena

Trakai
1-0
Sūduva

 
Match 2:2
Stumbras
3-0
Banga

1-0 Lucas Villela (39)
2-0 Dominykas Barauskas (50)
3-0 Lucas Villela (73)

 

Information Stumbras till A Lyga med sammanlagt 5-1.

 
Progrès Niederkorn
1-3
RM Hamm Benfica

 
Tarxien Rainbows
2-3
Lija Athletic

Gzira United
2-2
Mosta

Balzan
2-1
Birkirkara

Hamrun Spartans
2-0
Naxxar Lions

 
Dinamo-Auto
0-3
Speranţa Nisporeni

Petrocub
1-1
Zaria

 
Rudar
2-0
Budućnost

Grbalj
3-2
Kom

Mladost
0-2
Sutjeska

Zeta
1-2
Iskra

Petrovac
1-0
Dečić

 
AZ
3-2
Willem II

1-1 Alireza Jahanbakhsh (straff, 35)
2-1 Guus Til (54)
3-1 Wout Weghorst (64)
Utvisning Wout Weghorst (86)

0-1 Ben Rienstra (25)
3-2 Ismail Azzaoui (85)

Publik 13 500

Excelsior
1-0
Roda JC

1-0 Luigi Bruins (42)

Utvisning Mikhael Rosheuvel (36)

Publik 4 086

Heracles
2-1
Groningen

1-0 Reuven Niemeijer (14)
2-1 Jeff Hardeveld (straff, 82)

1-1 Lars Veldwijk (straff, 44)

Publik 10 411

VVV
0-0
NAC Breda

Publik 6 521

 
Ards
2-4
Crusaders

Ballinamallard United
0-6
Linfield

Cliftonville
3-0
Carrick Rangers

Glenavon
2-2
Coleraine

Warrenpoint Town
1-2
Dungannon Swifts

 
Tredje omgången
Laurelvale
14 : 30
Moyola Park

Armagh City
1-2
Crumlin Star

Banbridge Town
1-2
Queen's University

Craigavon City
14 : 30
Albert Foundry

Crumlin United
2-0
Valley Rangers

Hanover
2-3
Shankill United

Immaculata
3-1
Brantwood

Killyleagh Youth
3-1
Tobermore United

Ballywalter Rec
3-2
Ards Rangers

Newcastle
3-0
Rathfriland Rangers

Portstewart
14 : 30
Portaferry Rovers

Sport & Leisure Swifts
0-2
Dundela

St. Patrick's YM
2-5
Annagh United

Tandragee Rovers
1-2
Maiden City

UUJ
14 : 30
Glebe Rangers

Newtowne
0-2
Lisburn Distillery

 
Molde
0-1
Kristiansund

 

0-1 Daouda Bamba (70)

 
Wisła Płock
1-2
Jagiellonia Białystok

1-0 Igor Łasicki (14)

1-1 Arvydas Novikovas (straff, 52)
1-2 Taras Romanchuk (74)

Publik 4 111

Wisła Kraków
3-0
Sandecja Nowy Sącz

1-0 Jesús Imaz (13)
2-0 Carlitos López (straff, 64)
3-0 Víctor Pérez (straff, 90+7)

 

Górnik Zabrze
3-1
Lech Poznań

1-0 Angulo (straff, 13)
2-0 Szymon Żurkowski (34)
3-1 Angulo (75)

2-1 Christian Gytkjær (62)

Publik 24 563

 
Moreirense
1-1
Portimonense

Tondela
3-2
Boavista

Estoril
0-2
Rio Ave

Porto
2-0
Belenenses

 
Viitorul
3-0
Sepsi

Gaz Metan Mediaş
0-3
Dinamo Bucureşti

 
Tosno
1-3
FK Krasnodar

1-0 Anton Zabolotnyi (4)

1-1 Fyodor Smolov (12)
1-2 Yury Gazinskiy (35)
1-3 Fyodor Smolov (38)

Publik 4 699

Akhmat Grozny
1-0
Rostov

1-0 Ablay Mbengue (50)

 

Publik 12 487

 
Grasshopper
2-0
Lausanne Sport

1-0 Jeffren Suárez (68)
2-0 Marko Basic (straff, 90+3)

 

Sion
1-1
Zürich

1-1 Marco Schneuwly (82)

0-1 Roberto Rodriguez (47)

 
Borac Čačak
2-1
Javor Ivanjica

Bačka Palanka
0-2
Spartak Subotica

Radnik Surdulica
1-0
Voždovac

Rad Beograd
1-0
Napredak

 
St. Johnstone
0-4
Celtic

 

0-1 Scott Sinclair (28)
0-2 Moussa Dembélé (72)
0-3 Steven Anderson (självmål, 75)
0-4 Olivier Ntcham (89)

Publik 6 800

Hamilton Academical
2-2
Aberdeen

1-0 Dougie Imrie (19)
2-2 David Templeton (76)

1-1 Greig Stewart (27)
1-2 Kari Árnason (74)

Publik 3 099

Hibernian
2-1
Dundee

1-0 Martin Boyle (1)
2-1 Simon Murray (63)

1-1 Marcus Haber (21)

Publik 16 936

Rangers
3-0
Partick Thistle

1-0 Ross McCrorie (30)
2-0 Candeias (39)
3-0 Josh Windass (47)

 

Publik 49 502

Ross County
3-2
Motherwell

1-0 Michael Gardyne (13)
2-0 David Keillor-Dunn (26)
3-0 Michael Gardyne (42)

3-1 Ryan Bowman (48)
3-2 Louis Moult (79)

Publik 4 014

 
Gorica
0-3
Triglav

Aluminij
0-1
Domžale

Krško
0-5
Maribor

 
Valencia
3-0
Leganés

1-0 Dani Parejo (14) c 2-0 Rodrigo (71)
3-0 Santi Mina (straff, 82)

 

Publik 39 694

Deportivo La Coruña
0-1
Atlético Madrid

 

0-1 Thomas Partey (90+1)

Publik 22 733

Deportivo Alavés
1-0
Espanyol

1-0 Christian Santos (1)

Utvisning Mario Hermoso (39)

Publik 19 368

Barcelona
2-1
Sevilla

1-0 Paco Alcácer (23) c 2-1 Paco Alcácer (65)

1-1 Guido Pizarro (59)

Publik 70 723

 
Rayo Vallecano
1-1
Albacete

Sevilla Atlético
1-1
Tenerife

Lorca
1-0
Córdoba

Reus Deportiu
1-0
Sporting Gijón

 
Brommapojkarna
4-1
Gefle

1-0 Viktor Gyökeres (14)
2-0 Viktor Gyökeres (37)
3-0 Kevin Kabran (68)
4-0 Viktor Gyökeres (73)

4-1 Jonas Lantto (88)

Publik 869

Trelleborg
2-2
Dalkurd

1-2 Dino Islamovic (52)
2-2 Alexander Blomqvist (84)

0-1 Yukiya Sugita (12) 0-2 Andrew Stadler (46)

Publik 1 363

Värnamo
2-1
Örgryte

1-0 Melvin Frithzell (7)
2-1 Oscar Johansson (77)

1-1 Johan Elmander (61)

Publik 987

Degerfors
3-1
Syrianska

1-0 Mihlali Mayambela (41)
2-1 Alexander Andersson (60)
Utvisning Sebastian Ohlsson (71)
3-1 Sargon Abraham (74)

1-1 Jonas Olsson (självmål, 56)
Utvisning Seth Hellberg (88)

Publik 1 025

GAIS
3-0
Varberg

1-0 Luka Mijaljevic (9)
2-0 Carl Nyström (42)
3-0 Mavroudis Bougaidis (63)

 

Publik 3 890

Åtvidaberg
0-1
Norrby

 

0-1 Nicklas Savolainen (straff, 22)

Publik 719

Helsingborg
0-2
Öster

 

0-1 Mattias Pavic (74)
0-2 Admir Bajrovic (87)

Publik 4 285

Falkenberg
3-1
Frej

1-0 Per Karlsson (25)
2-0 Viktor Götesson (30)
3-0 John Björkengren (50)

3-1 Dusan Jajic (87)

Publik 1 946

 
Dukla Praha
3-2
Karviná

Teplice
3-0
Slovácko

Baník Ostrava
0-1
Mladá Boleslav

Vysočina Jihlava
3-1
Slovan Liberec

Bohemians 1905
1-1
Sigma Olomouc

 
Kayserispor
0-0
Trabzonspor

Kasımpaşa
2-2
Bursaspor

1-0 Samuel Eduok (32)
2-0 Bernard Mensah (37)
Utvisning Trézéguet (57)

2-1 Ertugrul Ersoy (89)
2-2 Aziz Behich (90+3)

Antalyaspor
2-1
Kardemir Karabükspor

1-0 Samuel Eto'o (5)
2-1 Samuel Eto'o (65)

1-1 Mustapha Yatabaré (60)
Utvisning Ceyhun Gülselam (67)

Osmanlıspor
1-1
Fenerbahçe

1-1 Aminu Umar (89)

0-1 Giuliano (7)

 
RB Leipzig
2-1
Hannover 96

1-1 Yussuf Poulsen (70)
2-1 Timo Werner (85)

0-1 Jonathas (56)

Publik 40 461

Freiburg
0-1
Schalke 04

 

0-1 Daniel Caligiuri (62)

Publik 24 000

Borussia Mönchengladbach
1-1
Mainz 05

1-1 Jannik Vestergaard (67)

0-1 Abdou Diallo (19)

Publik 52 659

Augsburg
1-1
Bayer Leverkusen

1-1 Kevin Danso (49)

0-1 Kevin Volland (47)

Publik 26 133

Hamburger SV
3-1
VfB Stuttgart

1-0 Aaron Hunt (20)
2-1 Filip Kostić (65)
3-1 Jann Arp (69)

Utvisning Dzenis Burnic (13)
1-1 Daniel Ginczek (straff, 55)

Publik 54 976

Borussia Dortmund
1-3
Bayern München

1-3 Bartra (88)

0-1 Arjen Robben (16)
0-2 Robert Lewandowski (37)
0-3 David Alaba (67)

Publik 81 360

 
Eintracht Braunschweig
2-2
Darmstadt 98

1-0 Aytac Sulu (självmål, 8)
2-2 Patrick Schönfeld (90+2)

1-1 Marvin Mehlem (30)
1-2 Wilson Kamavuaka (52)

Publik 20 190

1. FC Union Berlin
1-0
St. Pauli

1-0 Sebastian Polter (90+2)

 

Publik 22 012

Jahn Regensburg
3-2
Greuther Fürth

1-0 Sargis Adamyan (20)
2-1 Sargis Adamyan (44)
3-2 Richard Magyar (självmål, 68)

1-1 Richard Magyar (32)
2-2 Marco Caligiuri (47)

Publik 11 110

 
Veres Rivne
0-0
Zirka Kropyvnytskyi

Oleksandria
0-0
Chornomorets Odesa

 
Szombathelyi Haladás
1-2
Paksi SE

Ferencváros
2-1
Debrecen

Videoton
4-0
Mezőkövesd-Zsóry

Vasas
0-1
Újpest

Diósgyőr
1-2
Balmazújváros Sport

Honvéd
4-3
Puskás

 
Krumkachy
0-1
Gomel

Naftan
1-5
Shakhtyor

Neman Grodno
0-2
Dinamo Brest

 
Cardiff MU
5-0
Carmarthen Town

1-0 David Vincent (självmål, 17)
2-0 Kyle McCarthy (37)
3-0 Eliot Evans (55)
4-0 Adam Roscrow (59)
5-0 Eliot Evans (80)

 

Newtown
1-2
Bangor City

1-1 Jamie Reed (73)

0-1 Dean Rittenberg (44)
1-2 Dean Rittenberg (82)

The New Saints
0-1
Barry Town United

 

0-1 Kayne McLaggon (51)

 
Tredje omgången
Cwmamman United
3-0
Bridgend Street

Penydarren BGC
2-1
STM Sports

Pencoed Athletic Amateur
1-3
Pontypridd Town

Caerphilly Athletic
2-4
Penrhyncoch

Ammanford
*
Llantwit Major

Information Ammanford vidare efter 3-2 på straffar.

Cwmbran Celtic
2-1
Llanelli Town

Llandudno Junction
3-2 f
Denbigh Town

Goytre
2-1
Briton Ferry

Haverfordwest County
2-0
Aberbargoed Buds

Penybont
2-1
Monmouth Town

Ton Pentre
1-2
Panteg

Llay Miners Welfare
1-3
Flint Town United

Airbus UK
4-0
Saltney Town

Holywell
2-3
Guilsfield

Brickfield Rangers
2-3 f
Ruthin Town

Gresford Athletic
5-1
Conwy Borough

Porthmadog
10-0
Penley

Buckley Town
2-1
Llandudno Albion

Caernarfon Town
4-1
Berriew

Caersws
1-2
Llanrhaeadr

 
Sturm Graz
0-0
Rapid Wien

Rheindorf Altach
2-4
LASK Linz

Admira
0-0
Wolfsberger AC