ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 3 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

29

tävlingar

48

matcher

48

resultat

44

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
2-0
Ararat

1-0 Mihran Manasyan (45+1)
2-0 Mihran Manasyan (71)

 

 
Gent
1-0
Standard Liège

1-0 Roman Yaremchuk (50)

 

 
Botev Plovdiv
1-1
Slavia Sofia

1-1 Stivan Petkov (64)

0-1 Ivan Minchev (26)

 
Midtjylland
2-1
FC Helsingør

1-0 Alexander Sørloth (7)
2-0 Marc Hende (43)

2-1 Nicolas Mortensen (52)

Publik 5 570

Silkeborg
2-2
Horsens

1-0 Marc Rochester Sørensen (27)
2-2 Mate Vatsadze (84)

1-1 Jonas Thorsen (30)
1-2 Ayo Okosun (45+1)

Publik 2 787

 
Wolverhampton Wanderers
2-0
Fulham

1-0 Romain Saïss (9)
2-0 Léo Bonatini (26)

 

Publik 24 388

 
Första omgången
Port Vale
2-0
Oxford United

1-0 Gavin Gunning (16)
2-0 Tom Pope (53)

 

Publik 3 443

Notts County
4-2
Bristol Rovers

1-2 Ryan Yates (30)
2-2 Ryan Yates (31)
3-2 Jon Stead (58)
4-2 Jorge Grant (90+6)

0-1 Liam Sercombe (8)
0-2 Stuart Sinclair (12)

Publik 4 228

Hyde United
0-4
Milton Keynes Dons

 

0-1 Aidan Nesbitt (14)
0-2 Chuks Aneke (45+3)
0-3 Ethan Ebanks-Landell (67)
0-4 Edward Upson (73)

 
Stade rennais
1-0
Girondins Bordeaux

1-0 Jeremy Toulalan (självmål, 11)

 

 
Ajaccio
1-2
LB Châteauroux

1-1 Ghislain Gimbert (77)

0-1 Said Benrahma (20)
1-2 Razak Boukari (85)

Auxerre
0-1
Gazélec Ajaccio

 

0-1 Jerome Mombris (18)

Paris FC
1-1
Lorient

1-0 Saifeddine Alami (straff, 41)

1-1 Franklin Wadja (76)

Nîmes Olympique
4-1
Quevilly Rouen

1-0 Umut Bozok (14)
2-0 Umut Bozok (27)
3-0 Umut Bozok (68)
4-0 Renaud Ripart (77)

4-1 Dorian Caddy (79)

Chamois niortais
1-1
Clermont Foot 63

1-1 Jimmy Roye (90+3)

0-1 Remy Dugimont (86)

Orléans
3-3
Sochaux-Montbéliard

1-0 Karim Ziani (straff, 21)
2-1 Hicham Benkaid (37)
3-2 Karim Ziani (straff, 55)

1-1 Florin Berenguer (27)
2-2 Mickaël Alphonse (38)
3-3 Florian Martin (straff, 86)

Tours
3-2
Bourg-en-Bresse

1-1 Jonathan Gradit (15)
2-2 Daniel Mancini (42)
3-2 Florian Miguel (67)

0-1 Anthony Lippini (självmål, 1)
1-2 Vital N'Simba (21)

Valenciennes
0-0
Stade brestois 29

Utvisning Baptiste Aloé (83)

 

 
Pescara
2-2
Palermo

1-0 Christian Capone (10)
2-2 Gaston Brugman (46)

1-1 Ivaylo Chochev (15)
1-2 Ilija Nestorovski (33)

 
Drenica Skënderaj
1-0
Trepça'89

 
Inter Zaprešić
3-1
Osijek

1-0 Vedran Dalić (32)
2-0 Tomislav Mazalović (straff, 45+2)
3-0 Nikola Rak (78)

3-1 Gabrijel Boban (80)

 
Floriana
3-0
Senglea Athletic

 
Sfîntul Gheorghe
0-3
Milsami

 

0-1 Alexandru Boiciuc (25)
0-2 Eugen Sidorenco (49)
0-3 Daniel Ciobanu (86)

Zimbru
2-0
Dacia

1-0 Jean Theodoro (22)
2-0 Douglas (62)

 

 
Sparta Rotterdam
0-0
Heerenveen

Publik 10 231

 
Sandefjord
2-0
Vålerenga

1-0 Pau Morer (27)
2-0 André Sødlund (57)

 

Publik 4 103

 
Korona Kielce
3-0
Śląsk Wrocław

1-0 Goran Cvijanović (straff, 26)
2-0 Nika Katcharava (67)
3-0 Goran Cvijanović (72)

 

Publik 8 147

Arka Gdynia
0-1
Lechia Gdańsk

 

0-1 Flávio Paixão (90+5)

Publik 14 113

 
Vitória Setúbal
0-1
Desportivo Aves

Utvisning César (73)

0-1 Claudio Falcão (78)

 
Botoşani
1-0
Voluntari

1-0 Olimpiu Moruţan (7)

 

Astra Giurgiu
2-2
Universitatea Craiova

1-1 Alexandru Ioniţă (8)
Utvisning Plamen Iliev (73)
2-2 A Dandea (79)

0-1 Gustavo Di Mauro (straff, 5)
1-2 Gustavo Di Mauro (48)

 
Ural
2-2
Dinamo Moskva

1-0 Gregor Balažic (17)
2-2 Gregor Balažic (90+1)

1-1 Toni Šunjić (49)
1-2 Anton Terekhov (74)

Publik 3 815

 
Čukarički
2-1
Vojvodina

1-0 Nemanka Milojević (15)
2-0 Asmir Kajević (56)

2-1 Stefan Mihajlović (75)

 
Tatran Prešov
1-0
Zemplín Michalovce

1-0 Martin Luberda (50)

Podbrezová
1-8
Trenčín

1-8 Endy Bernadina (80)

0-1 Rangelo Janga (6)
0-2 Jaroslav Kostelný (självmål, 22)
0-3 Desley Ubbnik (33)
0-4 Ashraf El Mahdioui (43)
0-5 Rangelo Janga (45)
0-6 Desley Ubbnik (48)
0-7 Philip Azango (62)
0-8 Ashraf El Mahdioui (68)

DAC
2-1
Slovan Bratislava

1-1 Erik Pačinda (65)
2-1 Zsolt Kalmár (83)

0-1 Filip Hološko (31)

 
Celje
2-1
Rudar

1-0 Filip Dangubić (36)
2-0 Filip Dangubić (39)

2-1 Edin Junuzovic (82)

 
Real Betis
2-2
Getafe

1-2 Arnaldo Sanabria (68)
2-1 Ryad Boudebouz (87)

0-1 Bergara (18)
0-2 Portillo (34)

Publik 42 323

 
Numancia
1-0
Alcorcón

1-0 Manu del Moral (61)

 

Publik 2 930

 
Galatasaray
5-1
Gençlerbirliği

1-0 Mariano (7)
2-0 Maicon (43)
3-0 Bafetimbi Gomis (46)
4-0 Tolga Cigerci (50)
5-0 Bafetimbi Gomis (straff, 81)

5-1 Aleksandar Šćekić (84)

 
Eintracht Frankfurt
2-1
Werder Bremen

1-0 Ante Rebić (17)
2-1 Sebastien Haller (89)

1-1 Nikolas Moisander (24)

Publik 51 500

 
Sandhausen
0-1
MSV Duisburg

 

0-1 Moritz Stoppelkamp (8)

Publik 5 652

1. FC Kaiserslautern
0-0
Bochum

Publik 19 086

 
Dnepr Mogilev
5-3
Slavia

Vitebsk
0-2
Isloch

 
Bala Town
2-1
Llandudno

1-0 Nathan Burke (35) 2-1 Mike Hayes (70)

1-1 Sam Hart (straff, 40)

Connah's Quay
2-1
Prestatyn Town

1-0 Kai Edwards (62) 2-0 Michael Bakare (83)

2-1 Alec Williams (86)

Aberystwyth Town
1-0
Cefn Druids

1-0 John Owen (73)