ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 29 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

47

tävlingar

149

matcher

149

resultat

54

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Bermuda
2-3
Barbados

 
Kukësi
2-2
Vllaznia Shkodër

Partizani Tirana
0-1
Flamurtari

 
Encamp
1-7
FC Santa Coloma

Inter Club d'Escaldes
0-2
Lusitanos

Penya Encarnada
0-6
Engordany

UE Santa Coloma
1-1
Sant Julià

 
Shirak
0-1
Alashkert

Gandzasar
2-0
Ararat

 
Neftçi
2-1
Sumqayıt

 
Club Brugge
4-1
Sint-Truiden

Standard Liège
3-1
Waasland-Beveren

Royal Excel Mouscron
2-2
Antwerp

 
Široki Brijeg
2-1
Zrinjski

Sarajevo
5-0
Čelik

 
Vereya
0-1
Beroe

Ludogorets
2-0
Levski Sofia

 
Paphos
0-0
Aris

Apollon
4-2
Doxa

Olympiakos
1-1
Nea Salamis

Ermis
0-1
AEL

 
SønderjyskE
1-1
Hobro

1-0 Kees Luijckx (4)

1-1 Pål Kirkevold (45)

Publik 3 848

Lyngby
2-2
Midtjylland

1-1 Mikkel Rygaard Jensen (straff, 23)
2-1 Mayron George (26)

0-1 Mikkel Duelund (11)
2-2 Lasse Fosgaard (självmål, 47)
Utvisning Zsolt Korcsmár (71)

Publik 2 311

Horsens
1-1
FC København

1-0 Ayo Okosun (63)

Utvisning Benjamin Verbič (38)
1-1 Pierre Bengtsson (77)

Publik 4 751

AaB
0-2
OB

 

0-1 Joan Edmundsson (45)
0-2 Rasmus Festersen (65)

Publik 5 597

 
Brighton & Hove Albion
1-1
Southampton

1-1 Glenn Murray (52)

0-1 Steven Davis (7)

Publik 30 564

Leicester City
2-0
Everton

1-0 Jamie Vardy (18)
2-0 Demarai Gray (29)

 

Publik 31 891

 
Birmingham City
0-0
Aston Villa

Publik 24 408

 
Olympique lyonnais
2-0
Metz

1-0 Nabil Fekir (6)
2-0 Nabil Fekir (20)

 

Toulouse
0-0
Saint-Étienne

Lille
0-1
Olympique Marseille

 

0-1 Morgan Sanson (5)

 
Lokomotivi Tbilisi
1-0
Kolkheti Poti

Shukura
0-0
Dinamo Batumi

 
Xanthi
0-2
Atromitos

Panaitolikos
1-1
Apollon Smirnis

Lamia
2-0
Platanias

Panionios
0-1
AEK

 
Maccabi Tel Aviv
5-2
Hapoel Acre

Ashdod
1-3
Hapoel Be'er Sheva

 
Benevento
1-5
Lazio

1-3 Achraf Lazaar (55)

0-1 Bastos (4)
0-2 Ciro Immobile (13)
0-3 Adam Marušić (24)
1-4 Marco Parolo (76)
1-5 Nani (86)

Crotone
2-1
Fiorentina

1-0 Ante Budimir (17)
2-0 Marcello Trotta (18)

2-1 Marco Benassi (44)

Napoli
3-1
Sassuolo

1-0 Allan (22)
2-1 José Callejón (44)
3-1 Dries Mertens (54)

1-1 Diego Falcinelli (41)

Sampdoria
4-1
Chievo

1-0 Karol Linetty (20)
2-1 Lucas Torreira (26)
3-1 Daniel Zapata (44)
4-1 Lucas Torreira (84)

1-1 Fabrizio Cacciatore (24)

SPAL
1-0
Genoa

1-0 Mirko Antenucci (56)

 

Udinese
2-1
Atalanta

1-1 Rodrigo de Paul (straff, 45)
2-1 Antonin Barák (68)

0-1 Jasmin Kurtič (29)

Torino
2-1
Cagliari

1-1 Iago Falqué (40)
2-1 Joel Obi (66)

0-1 Nicolo Barella (30)

 
Parma
2-0
Avellino

1-0 Antonio Di Gaudio (1)
2-0 Roberto Insigne (90+4)

 

Pro Vercelli
1-4
Foggia

1-0 Filip Raicevic (9)
Utvisning Dramane Konate (27)

1-1 Fabio Mazzeo (straff, 30)
1-2 Cosimo Chiricò (45)
1-3 Fabio Mazzeo (straff, 69)
1-4 Francesco Fedato (71)

 
Llapi
4-1
Vllaznia

Trepça'89
2-0
Liria Prizren

Vëllaznimi
1-1
Drenica Skënderaj

Drita
2-0
Besa Pejë

 
Slaven Koprivnica
0-0
Hajduk Split

Rudeš
1-1
Cibalia

 
Jonava
3-0
Utenis Utena

Sūduva
1-0
Atlantas

 
Tredje omgången
Rumelange
3-0
Victoria Rosport

Fola Esch
2-3
UT Pétange

Jeunesse d'Esch
2-1
UNA Strassen

Norden
0-9
Differdange 03

Berdorf Consdorf
1-2
Esch

Swift Hesperange
0-1
Mondorf-les-Bains

Wiltz
3-1 f
Etzella Ettelbrück

Union Kayl-Tétange
1-2
Erpeldange

F91 Dudelange
3-3* f
Progrès Niederkorn

Information Progrès Niederkorn vidare efter 5-4 på straffar.

Koeppchen
0-2
RM Hamm Benfica

Union Mertert
0-4
Racing

Blue Boys Muhl…
3-2
Jeunesse Canach

Sandweiler
0-1
UN Käerjéng

 
Skopje
1-0
Pelister

Sileks
0-0
Vardar

Rabotnički
1-0
Shkupi

Pobeda
0-2
Shkendija

 
Speranţa Nisporeni
0-0
Petrocub

Milsami
2-1
Dinamo-Auto

 
Vitesse
2-4
PSV

1-1 Jurgen Locadia (självmål, 45)
2-4 Mason Mount (63)

0-1 Hirving Lozano (18)
1-2 Jurgen Locadia (49)
1-3 Jurgen Locadia (56)
1-4 Hirving Lozano (59)

Publik 16 000

Utrecht
2-2
NAC Breda

1-0 Willem Janssen (19)
2-2 Nick Venema (78)

1-1 Mounir El Allouchi (22)
1-2 Giovanni Korte (48)

Publik 20 123

Sparta Rotterdam
2-1
Groningen

1-0 Robert Mühren (22)
2-1 Loris Brogno (straff, 43)
Utvisning Mark Veenhoven (90+4)

1-1 Ludovit Reis (36)

Publik 10 010

Heerenveen
1-2
AZ

1-0 Michel Vlap (21)

1-1 Guus Til (73)
1-2 Guus Til (90)

Publik 19 136

 
Kristiansund
2-2
Odd

Lillestrøm
0-0
Aalesund

Sarpsborg 08
5-0
Sandefjord

Strømsgodset
4-1
Sogndal

Tromsø
3-0
Viking

Vålerenga
1-2
Molde

 
Jagiellonia Białystok
3-1
Zagłębie Lubin

1-0 Fedor Černych (2)
2-0 Karol Świderski (17)
3-1 Przemyslaw Frankowski (78)

2-1 Jakub Świerczok (54)

Legia Warszawa
2-0
Arka Gdynia

1-0 Jaroslaw Niezgoda (37)
2-0 Michal Kucharczyk (85)

 

 
Sporting Braga
1-0
Chaves

1-0 Bruno Vianna (58)

 

Paços de Ferreira
1-0
Estoril

1-0 Abner Felipe (självmål, 5)
Utvisning Bruno Santos (84)

 

Desportivo Aves
1-3
Vitória Guimarães

1-1 Salvador Agra (straff, 17)

0-1 Raphael (4)
1-2 Héldon (45)
1-3 Rafael Martins (70)

 
CFR Cluj
0-0
Gaz Metan Mediaş

Universitatea Craiova
2-5
Steaua Bucureşti

 
Amkar Perm
1-1
Ural

1-0 Mikhail Sivakov (straff, 22)

1-1 Aleksey Evseev (48)

Publik 4 870

Dinamo Moskva
0-1
Tosno

 

0-1 Vagiz Galiulin (9)

Publik 3 657

Zenit Sankt-Petersburg
0-3
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Jefferson Farfán (58)
0-2 Jefferson Farfán (69)
0-3 Aleksey Miranchuk (77)

Publik 45 829

FK Krasnodar
4-1
SKA Khabarovsk

1-0 Viktor Claesson (11)
2-0 Fyodor Smolov (41)
3-1 Fyodor Smolov (straff, 80)
4-1 Wamberto (89)

2-1 Miroslav Markovič (straff, 60)

 
Folgore
3-1
Fiorentino

Virtus
2-1
Murata

Domagnano
3-0
Pennarossa

 
Lugano
1-0
Luzern

St. Gallen
3-1
Grasshopper

Young Boys
5-1
Sion

 
Zemun
0-1
Crvena Zvezda

Bačka Palanka
2-1
Javor Ivanjica

Mladost Lučani
2-0
Mačva Šabac

Radnički Niš
1-3
Napredak

Čukarički
2-1
Voždovac

Radnik Surdulica
5-1
Spartak Subotica

Borac Čačak
1-2
Partizan

 
Trenčín
1-2
Spartak Trnava

 
Rudar
0-0
Olimpija

Aluminij
0-3
Gorica

 
Getafe
2-1
Real Sociedad

1-1 Ángel (78)
2-1 Jorge Molina (straff, 85)

0-1 Mikel Oyarzabal (5)

Publik 11 010

Girona
2-1
Real Madrid

1-1 Christian Stuani (54)
2-1 Portu (58)

0-1 Isco (12)

Publik 13 382

Eibar
2-2
Levante

1-2 Arbilla (51)
2-2 Charles (74)

0-1 José Luis Morales (35)
0-2 Enis Bardhi (37)

Publik 5 131

Málaga
2-1
Celta de Vigo

1-0 Adrián (45+2)
2-1 Recio (straff, 83)

1-1 Iago Aspas (76)

Publik 19 541

 
Barcelona B
1-1
Sevilla Atlético

1-0 Carles Aleña (3)

1-1 Marc Gual (straff, 48)

Publik 2 491

Córdoba
1-1
Numancia

1-1 Jonathan Mejía (straff, 41)

0-1 Manu del Moral (32)

Publik 8 165

Alcorcón
2-0
Real Oviedo

1-0 Álvaro Giménez (41) 2-0 Laure (60)

Publik 3 762

Reus Deportiu
2-2
Real Valladolid

1-0 David Querol (26) 2-1 Luís Gustavo (68)

1-1 Jaime Mata (33) 2-2 Ángel García (81)

Publik 2 138

Tenerife
0-0
Osasuna

Publik 13 762

 
Sirius
0-4
Malmö FF

 

0-1 Alexander Jeremejeff (9)
0-2 Carlos Strandberg (18)
0-3 Anton Tinnerholm (63)
0-4 Jo Inge Berget (78)

Publik 4 411

GIF Sundsvall
1-4
Hammarby

1-0 Carlos Garcia (17)

1-1 Sander Svendsen (42)
1-2 Sander Svendsen (52)
1-3 Björn Paulsen (68)
1-4 Arnar Samárason (90+1)

Publik 5 157

Häcken
2-0
Kalmar

Utvisning Mohammed Abubakari (43)
1-0 Paulinho Guerreiro (straff, 50)
2-0 Nasiru Mohammed (71)

 

Publik 2 145

Djurgården
0-0
Jönköpings Södra

Publik 12 493

 
Örgryte
0-3
Helsingborg

Utvisning Hannes Sahlin (86)

0-1 Samuel Monday Ayinoko (39)
0-2 Lumala Abdu (80)
0-3 Darijan Bojanic (87)

Publik 2 184

Gefle
1-1
Degerfors

1-0 Deniz Hümmet (79)

Utvisning Kevin Wright (63)
1-1 Sargon Abraham (87)

Publik 1 324

Syrianska
1-2
Falkenberg

1-0 Mattias Mete (straff, 33)

1-1 Per Karlsson (50)
1-2 Edi Sylisufaj (86)

Publik 318

 
Mladá Boleslav
2-1
Vysočina Jihlava

Slovácko
0-3
Slavia Praha

Sparta Praha
3-2
Baník Ostrava

 
Karabükspor
0-1
Sivasspor

Konyaspor
1-0
Osmanlıspor

Bursaspor
4-0
Antalyaspor

Trabzonspor
2-1
Galatasaray

 
Werder Bremen
0-3
Augsburg

 

0-1 Michael Gregoritsch (40)
0-2 Alfredh Finnbogason (straff, 45+2)
0-3 Michael Gregoritsch (61)

Publik 40 500

VfB Stuttgart
3-0
Freiburg

1-0 Daniel Ginczek (38)
2-0 Benjamin Pavard (45+4)
3-0 Simon Terodde (82)

Utvisning Caglar Söyüncü (12)

Publik 58 872

 
Heidenheim
1-0
1. FC Nürnberg

1-0 Robert Glatzel (67)

 

Publik 12 600

MSV Duisburg
1-1
1. FC Union Berlin

1-1 Stanislav Iljutcenko (86)

0-1 Toni Leistner (49)

Publik 15 492

Dynamo Dresden
1-1
Eintracht Braunschweig

1-0 Patrick Möschl (12)

1-1 Gustav Valsvik (60)

Publik 29 312

 
Zirka Kropyvnytskyi
1-0
Vorskla Poltava

Zorya Luhansk
2-2
Oleksandria

Veres Rivne
1-1
Olimpik Donetsk

Karpaty Lviv
1-1
Dynamo Kyiv

 
Slavia
0-1
Vitebsk

Minsk
0-1
Neman Grodno

Dinamo Brest
1-0
Torpedo BelAZ

 
Barry Town United
0-1
Connah's Quay

 
Wolfsberger AC
0-2
Sturm Graz