ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 27 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

41

matcher

41

resultat

37

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Qarabağ
1-0
Səbail

Utvisning Ansi Agolli (43)
1-0 Əfran İsmayılov (89)

 

Publik 900

 
Sporting Charleroi
2-1
Gent

1-0 Cristian Benavente (44)
2-0 Cristian Benavente (63)

2-1 Yuya Kubo (67)

 
Vitosha Bistritsa
1-2
Cherno More

1-1 Daniel Peev (45+1)

0-1 Marian Ognyanov (33)
1-2 Marian Ognyanov (55)

OFK Pirin
1-2
Botev Plovdiv

1-0 Stanislav Kostov (7)

1-1 Todor Nedelev (22)
1-2 Stivan Petkov (74)

 
AGF
1-4
Nordsjælland

1-1 Pierre Kanstrup (17)

0-1 Ernest Asante (7)
1-2 Mathias Jensen (40)
1-3 Emiliano Marcondes (48)
1-4 Emiliano Marcondes (straff, 78)

 
Leeds United
1-2
Sheffield United

1-1 Kalvin Phillips (34)

0-1 Billy Sharp (2)
1-2 David Brooks (81)

Publik 34 504

 
Trans
0-0
Levadia

 
Paris Saint-Germain
3-0
Nice

1-0 Edinson Cavani (3)
2-0 Edinson Cavani (31)
3-0 Dante (självmål, 52)

 

 
Bourg-en-Bresse
1-1
Auxerre

1-0 Lakdar Boussaha (52)

1-1 Vieux Sanè (69)

Stade brestois 29
0-1
Orléans

 

0-1 Gaetan Perrin (42)

Gazélec Ajaccio
0-0
Paris FC

Quevilly Rouen
0-2
Le Havre

 

0-1 Zinedine Ferhat (14)
0-2 Jonathan Clauss (självmål, 46)

Sochaux-Montbéliard
2-1
Chamois niortais

1-0 Alddo Kalulu (6)
2-1 Faneva Andriatsima (28)

1-1 Ande Dona N'Doh (27)

 
Europa
2-1
Glacis United

 
Bohemians
3-1
Finn Harps

1-0 Philip Gannon (28) 2-0 Ismahil Akinade (62) 3-0 Jamie Hamilton (66)

3-1 Ian Morris (självmål, 75)

Cork City
1-0
Bray Wanderers

1-0 Conor McCormack (22)

 

Derry City
1-1
St Patrick's Athl.

1-1 Rory Patterson (48)

0-1 Killian Brennan (26)

Drogheda United
0-0
Sligo Rovers

Galway United
3-4
Dundalk

1-0 Stephen Folan (8)
2-3 Rory Hale (52)
3-3 Ronan Murray (88)

1-1 Niclas Vemmelund (11)
1-2 Jamie McGrath (41)
1-3 Patrick McEleney (47)
3-4 Michael Duffy (90+3)

Shamrock Rovers
2-1
Limerick

1-0 Brandon Miele (straff, 52)
2-0 Ronan Finn (58)

2-1 Colm O'loughlin (81)

 
Tredje omgången
Jeunesse Useldange
0-2
Hostert

Mamer
1-2
Rodange

Jeunesse Jungl…
1-1* f
Grevenmacher

Information Grevenmacher vidare efter 4-3 på straffar.

 
Senglea Athletic
1-1
Gzira United

1-1 Terence Vella (straff, 90)

0-1 Emanuel Okoye (49)

 
Twente
1-3
Excelsior

1-0 Tom Boere (2)

1-1 Hicham Falk (41)
1-2 Milan Massop (74)
1-3 Khalid Karami (80)

Publik 23 200

 
Crusaders
2-0
Ballinamallard United

1-0 Matthew Snoddy (65)
2-0 Matthew Snoddy (90+1)

 

 
Śląsk Wrocław
3-0
Pogoń Szczecin

1-0 Marcin Robak (4)
2-0 Marcin Robak (35)
3-0 Arkadiusz Piech (67)

Utvisning Lukasz Zwoliński (90+3)

Publik 12 445

Lech Poznań
1-1
Wisła Kraków

1-1 Darko Jevtić (90+4)

0-1 Carlitos López (8)

Publik 26 361

 
Benfica
1-0
Feirense

1-0 Jonas (11)

 

Publik 47 207

Rio Ave
0-1
Sporting CP

 

0-1 Bas Dost (85)

 
CSM Iaşi
2-1
Concordia Chiajna

1-0 Pedro Mendes (49)
2-0 Platini (67)
3-1 Andrei Cristea (90+2)

2-1 Paul Batin (73)

 
Arsenal Tula
1-0
CSKA Moskva

1-0 Goran Čaušić (79)

Utvisning Konstantin Kuchaev (54)

Publik 15 120

 
Real Zaragoza
0-0
Cultural Leonesa

Publik 16 869

 
Frej
2-2
Trelleborg

1-0 Martin Falkeborgn (3)
2-1 Martin Falkeborgn (58)

1-1 Marcus Pode (48)
2-2 Zoran Jovanovic (65)

Publik 593

 
Karviná
1-3
Viktoria Plzeň

1-2 Thomas Wagner (49)

0-1 Jan Kopic (11)
0-2 Michal Krmenčík (34)
1-3 Daniel Kolář (69)

 
Kasımpaşa
3-1
Göztepe

1-0 Bernard Mensah (10)
2-1 John Murillo (53)
3-1 Strahil Popov (79)

1-1 Castro (47)

 
Mainz 05
1-1
Eintracht Frankfurt

1-1 Suat Serdar (71)

0-1 Stefan Bell (självmål, 37)

Publik 33 794

 
St. Pauli
1-1
Erzgebirge Aue

1-0 Jeremy Dudiak (33)

1-1 Daennis Kempe (69)

Publik 28 742

Arminia Bielefeld
1-3
Ingolstadt

Utvisning Brian Behrendt (26)
1-1 Julian Börner (29)

0-1 Thomas Piedl (11)
Utvisning Marcel Gaus (13)
1-2 Stefan Kutschke (straff, 45+1)
1-3 Sonn Kittel (85)

Publik 15 005

 
Shakhtyor Soligorsk
2-1
Dnepr Mogilev

1-0 Edgar Olekhnovich (35)
2-1 Tomislav Kiš (75)

1-1 Vladislav Gevlych (44)

 
Bangor City
0-1
Cefn Druids

 

0-1 Alec Mudimu (15)