ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 24 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

30

tävlingar

103

matcher

103

resultat

71

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gent
3-0
Eupen

KV Oostende
3-0
Sporting Charleroi

Mechelen
0-2
Lokeren

 
Andra omgången
Tsarsko selo
3-4 f
Botev Plovdiv

1-1 Georgi Minchev (33)
2-1 Reyan Daskalov (62)
3-2 Svetoslav Dikov (90+3)

0-1 Yordan Minev (31)
2-2 Fernando Viana (90+1)
3-3 Fernando Viana (90+9)
3-4 Stivan Petkov (115)

Lovech
1-0
Lokomotiv Sofia 1929

1-0 Ivaylo Radentsov (90)

 

CSKA Sofia
3-1
Botev Vratsa

1-1 Fernando Karanga (69)
2-1 Kiril Despodov (81)
3-1 Kevin Koubemba (84)

0-1 Atanas Dimitrov (8)

Dunav 2010
2-0
Strumska slava

1-0 Dimitar Georgiev (45)
2-0 Bozhidar Vasev (59)

 

 
Doxa
1-3
AEK

1-1 Benjamin Asamoah (36)

0-1 Florian Taulemesse (14)
1-2 Català (53)
1-3 Florian Taulemesse (70)

Nea Salamis
1-3
Omonia Nicosia

1-0 David Poljanec (36)

1-1 Margaça (39)
1-2 Matt Derbyshire (straff, 85)
1-3 Rafael Lopes (90)

 
Oldham Athletic
2-1
Bury

 
Fjärde omgången
AFC Bournemouth
3-1
Middlesbrough

1-0 Jack Simpson (49)
2-1 Callum Wilson (straff, 75)
3-1 Benik Afobe (83)

1-1 Marcus Tavernier (56)

Arsenal
2-1 f
Norwich City

1-1 Edward Nketiah (85)
2-1 Edward Nketiah (96)

0-1 Josh Murphy (34)

Publik 58 444

Bristol City
4-1
Crystal Palace

1-1 Matt Taylor (34)
2-1 Milan Đurić (39)
3-1 Joe Bryan (60)
4-1 Callum O'Dowda (66)

0-1 Bakary Sako (21)

Publik 21 901

Leicester City
3-1
Leeds United

1-1 Kelechi Iheanacho (30)
2-1 Islam Slimani (71)
3-1 Riyad Mahrez (88)

0-1 Pablo Hernández (26)

Publik 31 516

Swansea City
0-2
Manchester United

 

0-1 Jesse Lingard (21)
0-2 Jesse Lingard (59)

Publik 20 083

Manchester City
*0-0 f
Wolverhampton Wanderers

Information Manchester City vidare efter 4-1 på straffar.

 
Tredje omgången
Lorient
0-1
Caen

 

0-1 Christian Kouakou (43)

Guingamp
0-2
Montpellier

 

0-1 Souleymane Camara (20)
0-2 Casimir Ninga (71)

 
Första omgången, gruppspel
Apollon Smirnis
Inst
Iraklis

Kerkyra
6-1
Sparta

1-0 Matheus Vargas (9)
2-0 Christos Gromitsaris (29)
3-0 Alexandros Kontos (33)
4-1 Fotis Georgiou (55)
5-1 Jonathan Bauman (67)
6-1 Dimitris Melikiotis (90)

3-1 Dionisis Belis (35)

PAS Giannina
3-0
Panegialios

1-0 Alexandros Nikolias (33)
2-0 Apostolos Skondras (50)
3-0 Pedro Conde (67)

 

Anagennisi Karditsas
1-2
Panathinaikos

1-0 Panagiotis Plavoukos (14)

1-1 Anthony Mounier (51)
1-2 Guillermo Molins (90+1)

Levadiakos
5-0
Aiginiakos

1-0 Nwankwo Obiora (39)
2-0 Mattaios Kapsaskis (47)
3-0 Mattaios Kapsaskis (58)
4-0 Chakhir Belghazouani (68)
5-0 Giorgos Nikas (75)

 

Lamia
1-0
Kallithea

1-0 Wanderson (70)

 

 
Kvartsfinal, match 1:2
Maccabi Haifa
*2-2 f
Hapoel Acre

Information Maccabi Haifa vidare efter 4-3 på straffar.

 
Internazionale
3-2
Sampdoria

1-0 Milan Škriniar (18)
2-0 Mauro Icardi (32)
3-0 Mauro Icardi (54)

3-1 Dawid Kownacki (64)
3-2 Fabio Quagliarella (85)

 
Ascoli
3-1
Spezia

1-0 Christian Dürso (53)
2-0 Gianluca Carpani (85)
3-1 Andrea Favilli (straff, 90+5)

2-1 Claudio Terzi (90+3)

Avellino
1-0
Pro Vercelli

1-0 Asencio (69)
Utvisning Federico Moretti (79)

 

Carpi
1-3
Palermo

1-2 Alessio Sabbione (82)

0-1 Ilija Nesterovski (10)
0-2 Ilija Nesterovski (36)
1-3 Carlos Embalo (83)

Cittadella
2-1
Venezia

1-0 Luca Strizzolo (35)
2-1 Gianluca Litteri (65)

1-1 Leo Štulac (42)

Empoli
3-1
Pescara

1-0 Nikola Ninković (14)
2-0 Francesco Caputo (straff, 36)
3-1 Francesco Caputo (86)

2-1 Mamadou Coulibaly (82)

Foggia
0-3
Parma

 

0-1 Riccardo Gagliolo (12)
0-2 Roberto Insigne (74)
0-3 Emanuele Calaiò (straff, 85)

Frosinone
4-2
Ternana

1-1 Danilo Soddimo (18)
2-1 Matteo Ciofani (47)
3-2 Nicola Citro (82)
4-2 Camillo Ciano (90)

0-1 Daniele Gasparetto (10)
2-2 Federico Angiulli (74)

Novara
2-3
Salernitana

1-1 Alessio da Cruz (38)
2-3 Francesco Di Mariano (90+3)

0-1 Leonardo Gatto (17)
1-2 M Sprocati (57)
1-3 M Sprocati (64)

Perugia
0-3
Cesena

 

0-1 Lamin Jallow (32)
0-2 Karim Laribi (48)
0-3 Karim Laribi (56)

Virtus Entella
1-1
Cremonese

1-1 Mirko Eramo (57)

0-1 Paulinho (35)

 
Liria Prizren
2-2
Vëllaznimi

 
Andra omgången
Rudeš
2-0 f
Slaven Koprivnica

1-0 Tomislav Turčin (107)
2-0 Juanan Entrena (109)

 

 
Kvartsfinal
Eschen / Mauren II
0-9
Vaduz

Ruggell
1-3
Balzers

 
Tredje omgången
Dacia
6-1
Grănicerul

Zaria
6-1
Sîngerei

Steaua 57
0-2
Zimbru

Sparta Selemet
1-2
Speranţa Nisporeni

Sfîntul Gheorghe
0-2
Milsami

 
Andra omgången
NEC
3-0
Achilles '29

Utvisning Suently Alberto (19)
1-0 Arnaut Groeneveld (40)
2-0 Ferdi Kadioglu (58)
3-0 Mohammed Rayhi (88)

Utvisning Shuremy Felomina (56)

Publik 5 115

Fortuna Sittard
3-0
Go Ahead Eagles

1-0 Lars Hutten (17)
2-0 Mickael Malsa (61)
3-0 Wessel Dammers (77)

 

PEC Zwolle
3-2 f
Kozakken Boys

1-0 Younes Namli (8)
2-1 Philippe Sandler (77)
3-2 Erik Bakker (straff, 105+2)

1-1 Ahmed El Azzouti (52)
2-2 Gwaeron Stout (88)

Publik 12 128

Katwijk
1-2
VVSB

1-2 Robbert Susan (65)

0-1 Mohamed Osrouti (56)
0-2 Jordy Zwart (59)

Publik 3 000

GVVV
1-0
Koninklijke HFC

1-0 Simon Brouwer (47)

 

Publik 1 500

RKC Waalwijk
7-0
De Treffers

1-0 Said Bakari (21)
2-0 Roland Bergkamp (38)
3-0 Johan Voskamp (43)
4-0 Noel de Graauw (83)
5-0 Noel de Graauw (86)
6-0 Noel de Graauw (89)
7-0 Said Bakari (90)

 

Den Bosch
0-2
Cambuur

 

0-1 Marvin Peersman (77)
0-2 Kevin van Kippersluis (84)

Publik 1 900

Twente
3-0
Eindhoven

1-0 Tom Boere (28)
2-0 Tom Boere (49)
3-0 Adnane Tighadouini (straff, 56)

 

 
Kvartsfinal, match 1:2
Chojniczanka Chojnice
1-3
Górnik Zabrze

 
Tredje omgången, gruppspel
Porto
0-0
Leixões

 
Femte omgången
Argeş
1-2
CSM Iaşi

Petrolul 52
1-1* f
Mioveni

Information Mioveni vidare efter 4-3 på straffar.

Universitatea Cluj
2-1
Ştiinţa Miroslava

Sepsi
0-2
Universitatea Craiova

 
Första omgången, gruppspel
Virtus
1-2
Libertas

 
Tredje omgången
Stade Lausanne-Ouchy
1-4
Zürich

 
Hamilton Academical
0-0
Partick Thistle

Publik 2 236

Hibernian
1-0
Heart of Midlothian

1-0 Simon Murray (3)

 

Publik 20 165

St. Johnstone
0-0
Ross County

Publik 2 267

 
Kvartsfinal, match 2:2
Mura
0-1
Celje

 

0-1 Edin Kesić (57)

Information Celje vidare med sammanlagt 5-0.

 
Fjärde omgången, match 1:2
FC Cartagena
0-3
Sevilla

 

0-1 Pablo Sarabia (25)
0-2 Joaquin Correa (35)
0-3 Luis Muriel (51)

Publik 7 550

Numancia
2-1
Málaga

1-1 Nacho (90+3)
2-1 Alberto Escassi (90+5)

0-1 Recio (21)

Publik 3 403

Real Zaragoza
0-2
Valencia

 

0-1 Rodrigo (81)
0-2 Dani Parejo (straff, 90+1)

Publik 16 174

Getafe
0-1
Deportivo Alavés

 

0-1 Christian Santos (87)

Publik 7 731

Real Murcia
0-3
Barcelona

 

0-1 Paco Alcácer (44)
0-2 Deulofeu (52)
0-3 José Arnáiz (56)

Publik 16 127

Cádiz
1-2
Real Betis

1-1 Álex (21)

0-1 Sergio León (6)
1-2 Sergio León (54)

Publik 14 977

 
Brommapojkarna
1-0
Dalkurd

1-0 Luca Gerbino Polo (82)

 

Publik 3 866

 
Fjärde omgången
Sigma Olomouc
3-4
Jablonec

1-1 Jakub Plšek (22)
2-1 Martin Hála (45)
3-4 Tomas Chorý (79)

0-1 Vojtch Kubista (9)
2-2 Stanislav Tecl (47)
2-3 Vojtch Kubista (51)
2-4 Stanislav Tecl (56)

Teplice
2-3
Hradec Králové

1-2 David Vanecek (57)
2-3

0-1 Igor Sukenník (30)
0-2 Jiri Miker (54)
1-3 Jan Shejbal (59)

 
Fjärde omgången
Etimesgut Belediyespor
0-1
Antalyaspor

 

0-1 Danilo (60)

Sarıyer
2-2* f
Adana Demirspor

1-2 Erkut Tekinsoy (straff, 71)
2-2 Erkut Tekinsoy (straff, 87)

0-1 Umut Sönmez (3)
0-2 Yannick Loemba (54)

Information Adana Demirspor vidare efter 3-1 på straffar.

Altınordu
0-1
Kars 36

 

0-1 Sabahattin Genç (90)

Kasımpaşa
5-1
Niğde Belediyespor

1-1 Trézéguet (57)
2-1 Ahmed Ildiz (59)
3-1 Ali Göçmen (65)
4-1 Volkan Geyik (självmål, 77)
5-1 Trézéguet (79)

0-1 Ali Akburç (37)

Alanyaspor
2-0
Edirnespor

1-0 Junior Fernándes (85)
2-1 Vágner Love (90+3)

 

Fethiyespor
1-2
Adanaspor

1-0 Yigit Gökoğlan (43)

1-1 Bahatin Köse (69)
1-2 Gökhan Süzen (73)

Kahramanmaraşspor
1-0
Rizespor

1-0 Timur Özgöz (44)

 

Akhisar Belediyespor
6-0
24 Erzincanspor

1-0 Adrian Hora (15)
2-0 Adrian Hora (26)
3-0 Alperen Babacan (28)
4-0 Adrian Hora (52)
5-0 Mugdat Celik (straff, 54)
6-0 Mugdat Celik (76)

 

 
Andra omgången/h6>
Paderborn
2-0
Bochum

1-0 Sven Michel (7)
2-0 Massih Wassey (85)

Utvisning Jan Gyamerah (70)

Publik 15 000

Wehen Wiesbaden
1-3
Schalke 04

1-3 David Blacha (76)

0-1 Franco Di Santo (26)
0-2 Guido Burgstaller (30)
0-3 Alf Mintzel (självmål, 53)

Publik 11 373

Fortuna Düsseldorf
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Thorgan Hazard (52)

Publik 52 500

Bayer Leverkusen
4-1
1. FC Union Berlin

1-0 Julian Brandt (36)
2-1 Lucas Alario (58)
3-1 Wendell (straff, 89)
4-1 Charles Aránguiz (90+2)

1-1 Dennis Daube (46)
Utvisning Stephan Fürstner (90+1)

Publik 24 328

Schweinfurt
0-4
Eintracht Frankfurt

 

0-1 Sebastien Haller (14)
0-2 Sebastien Haller (58)
0-3 Marius Wolf (63)
0-4 Danny Blum (85)

Publik 15 060

Magdeburg
0-5
Borussia Dortmund

 

0-1 Gonzalo Castro (42)
0-2 Alexander Isak (47)
0-3 Andriy Yarmolenko (straff, 73)
0-4 Bartra (79)
0-5 Shinji Kagawa (90)

Publik 23 102

Mainz 05
3-2 f
Holstein Kiel

1-0 Viktor Fischer (22)
2-1 Viktor Fischer (67)
3-2 Daniel Brosinski (101)

1-1 Kingsley Schindler (straff, 54)
2-2 Dominick Drexler (straff, 75)

Publik 10 441

Greuther Fürth
1-3
Ingolstadt

1-0 David Raum (46)

1-1 Almog Cohen (straff, 48)
1-2 Stefan Lex (83)
1-3 Alfredo Morales (87)

Publik 4 925

 
Sjunde omgången
Várda SE
1-0
Ferencváros

Balassagyarmat VSE
0-1
Diósgyőr

Tiszaújváros
*1-1 f
Szombathelyi Haladás

Information Tiszaújváros vidare efter 3-1 på straffar.

Dabas
0-3
Videoton

Cigánd SE
3-1 f
Füzesgyarmati

Monori SE
0-3
Debrecen

 
Kvartsfinal
Airbus UK
0-2
Connah's Quay

The New Saints
2-0
Caernarfon Town

Barry Town United
0-2
Cardiff MU

Carmarthen Town
0-2
Newtown

 
Tredje omgången
Oedt
0-3
Mattersburg

 

0-1 Patrick Bürger (60)
0-2 Markus Pink (61)
0-3 Masaya Okugawa (87)

Publik 600

Union St. Florian
0-4
Hartberg

Ried
4-1
LASK Linz