ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 22 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

141

matcher

133

resultat

37

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Vllaznia Shkodër
0-1
Partizani Tirana

Flamurtari
1-0
Kamza

 
Engordany
4-1
Inter Club d'Escaldes

Encamp
2-3
UE Santa Coloma

Sant Julià
18-0
Penya Encarnada

Lusitanos
2-2
FC Santa Coloma

 
Alashkert
0-3
Gandzasar

 
Qabala
1-0
Qarabağ

 
Club Brugge
1-0
Antwerp

Anderlecht
0-1
Genk

Zulte-Waregem
2-5
Waasland-Beveren

 
GOŠK Gabela
0-1
Željezničar

 
Vereya
0-1
Septemvri Sofia

Vitosha Bistritsa
0-1
Beroe

 
Olympiakos
2-1
Ermis

Apollon
1-0
Aris

 
Hobro
4-1
Nordsjælland

Lyngby
1-1
OB

FC Helsingør
0-1
Brøndby

FC København
4-0
AGF

 
Everton
2-5
Arsenal

1-0 Wayne Rooney (12)
Utvisning Idrissa Gueye (68)
2-4 Omar Niasse (90+3)

1-1 Nacho Monreal (40)
1-2 Mesut Özil (53)
1-3 Alexandre Lacazette (74)
1-4 Aaron Ramsey (90)
2-5 Alexis Sánchez (90+5)

Publik 39 189

Tottenham Hotspur
4-1
Liverpool

1-0 Harry Kane (4)
2-0 Son Heung-Min (12)
3-1 Bamidele Alli (45+3)
4-1 Harry Kane (56)

2-1 Mohamed Salah (24)

Publik 80 827

 
Ipswich Town
0-1
Norwich City

 
Nice
1-2
Strasbourg

1-2 Pierre Lees Melou (straff, 54)

0-1 Nuno Da Costa (23)
0-2 Nuno Da Costa (49)
Utvisning Ernest Seka (53)

Troyes
0-5
Olympique lyonnais

Utvisning Christophe Hérelle (69)

0-1 Bertrand Traoré (21)
0-2 Memphis Depay (49)
0-3 Memphis Depay (65)
0-4 Memphis Depay (straff, 70)
0-5 Mariano Díaz (90)

Olympique Marseille
2-2
Paris Saint-Germain

1-0 Luiz Gustavo (16)
2-1 Florian Thauvin (78)

1-1 Neymar (33)
Utvisning Neymar (87)
2-2 Edinson Cavani (90+3)

 
Dinamo Batumi
1-2
Chikhura

 
Asteras Tripolis
0-1
Panionios

Apollon Smirnis
2-0
Xanthi

Platanias
0-1
AEL

Olympiakos
1-0
PAOK

1-0 Björn Engels (51)

 

 
Hapoel Ashkelon
1-3
Maccabi Petah Tikva

Bnei Sakhnin
0-1
Hapoel Haifa

 
Chievo
3-2
Hellas Verona

1-1 Roberto Inglese (23)
2-1 Roberto Inglese (straff, 30)
3-2 Sergio Pellissier (73)

0-1 Daniele Verde (6)
Utvisning Bruno Zuculini (40)
2-2 Giampaolo Pazzini (straff, 55)

Atalanta
1-0
Bologna

1-0 Andreas Cornelius (71)

Utvisning Geancarlo González (80)

Benevento
0-3
Fiorentina

 

0-1 Marco Benassi (18)
0-2 Khouma Babacar (47)
0-3 Cyril Théréau (straff, 66)

Milan
0-0
Genoa

Utvisning Leonardo Bonucci (25)

 

SPAL
0-1
Sassuolo

 

0-1 Matteo Politano (1)
Utvisning Francesco Cassata (89)

Torino
0-1
Roma

 

0-1 Aleksandar Kolarov (69)

Udinese
2-6
Juventus

1-0 Stipe Perica (8)
2-2 Danilo (47)

1-1 Samir (självmål, 14)
1-2 Sami Khedira (20)
Utvisning Mario Mandžukić (26)
2-3 Daniele Rugani (52)
2-4 Sami Khedira (59)
2-5 Sami Khedira (87)
2-6 Miralem Pjanić (90)

Lazio
3-0
Cagliari

1-0 Ciro Immobile (straff, 7)
2-0 Ciro Immobile (41)
3-0 Bastos (49)

 

 
Ordabasy
2-1
Astana

Kaisar
4-1
Atyrau

Tobol
4-1
Okzhetpes

 
Lokomotiva Zagreb
1-0
Istra 1961

Rijeka
1-2
Osijek

 
Jelgava
1-1
Metta / LU

Riga
0-1
Rīgas FS

Liepāja
1-1
Ventspils

 
Stumbras
0-3
Utenis Utena

Jonava
2-1
Atlantas

Trakai
5-1
Kauno Žalgiris

Sūduva
3-0
Žalgiris

 
Rodange
0-0
Hostert

RM Hamm Benfica
1-2
Victoria Rosport

Jeunesse d'Esch
0-3
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
4-2
Racing

F91 Dudelange
4-3
Fola Esch

Differdange 03
5-0
UNA Strassen

Esch
0-3
UT Pétange

 
Sileks
0-0
Renova

Skopje
1-1
Akademija Pandev

Rabotnički
2-0
Pelister

Pobeda
1-0
Vardar

Shkendija
4-1
Shkupi

 
Mosta
2-2
Floriana

Sliema Wanderers
1-0
Hibernians

 
Andra omgången
Xewkija Tigers
14 : 00
Xghajra Tornados

Zurrieq
15 : 00
Qrendi

Gudja United
15 : 00
Rabat Ajax

Marsa
15 : 00
Santa Lucia

Attard
15 : 00
Kercem Ajax

Victoria Hotspurs
16 : 00
Birzebbuga

Pembroke Athleta
17 : 15
Pietà Hotspurs

Mgarr United
17 : 15
Mqabba

 
Dinamo-Auto
0-4
Sheriff

 
Mladost
3-3
Budućnost

 
PSV
3-0
Heracles

1-0 Hirving Lozano (18)
2-0 Marco van Ginkel (78)
3-0 Marco van Ginkel (straff, 90+1)

Robin Pröpper (90)

Publik 32 800

Feyenoord
1-4
Ajax

1-1 Jens Toornstra (58)

0-1 Klaas-Jan Huntelaar (50)
1-2 Kasper Dolberg (72)
1-3 Siem de Jong (89)
1-4 Kasper Dolberg (90)

Publik 47 500

AZ
3-0
Utrecht

1-0 Teun Koopmeiners (21)
2-0 Alireza Jahanbakhsh (62)
3-0 Joris van Overeem (80)

 

Publik 14 056

Heerenveen
0-4
Vitesse

 

0-1 Milot Riashica (17)
0-2 Brian Linssen (36)
0-3 Navarone Foor (50)
0-4 Tim Matavž (72)

Publik 21 034

 
Molde
1-0
Haugesund

Sandefjord
1-2
Strømsgodset

Sogndal
3-3
Sarpsborg 08

Stabæk
1-2
Tromsø

Viking
1-7
Vålerenga

Brann
0-3
Rosenborg

 
Arka Gdynia
4-1
Jagiellonia Białystok

Wisła Kraków
0-1
Legia Warszawa

 
Tondela
2-0
Belenenses

Desportivo Aves
1-3
Benfica

Sporting CP
5-1
Chaves

 
Astra Giurgiu
2-3
Voluntari

Steaua Bucureşti
7-0
Poli Timişoara

 
Ural
2-0
Akhmat Grozny

1-0 Nikolay Dimitrov (33)
2-0 Aleksey Evseev (79)

 

Publik 2 386

CSKA Moskva
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 26 137

Anzhi
3-2
Arsenal Tula

1-0 Vladimir Gabulov (självmål, 7)
2-1 Arsen Khubulov (straff, 49)
3-1 Ayaz Guliev (64)

1-1 Sergey Tkachev (40)
3-2 Luka Đorđević (65)

Publik 3 850

 
Juvenes / Dogana
2-3
Domagnano

Pennarossa
3-3
Faetano

 
Luzern
0-1
Young Boys

Sion
2-2
Lugano

St. Gallen
0-4
Lausanne Sport

 
Partizan
3-1
Bačka Palanka

Crvena Zvezda
2-1
Mladost Lučani

 
Semifinal
Rangers
0-2
Motherwell

 

0-1 Louis Moult (52)
0-2 Louis Moult (74)

Publik 44 506

 
Tatran Prešov
0-1
Žilina

 
Krško
Inst
Rudar

 
Villarreal
4-0
Las Palmas

1-0 Cedric Bakambu (48)
2-0 Mario Gaspar (65)
3-0 Ximo Navarro (självmål, 67)
4-0 Nicola Sansone (90+3)

 

Publik 16 606

Celta de Vigo
0-1
Atlético Madrid

 

0-1 Kevin Gameiro (28)

Publik 12 978

Leganés
1-0
Athletic Club

1-0 Claudio Beavue (54)

 

Real Madrid
3-0
Eibar

1-0 Paulo Oliveira (självmål, 18)
2-0 Marco Asensio (28)
3-0 Marcelo (82)

 

Publik 66 781

 
Real Oviedo
2-0
Córdoba

Real Valladolid
2-2
Lugo

Rayo Vallecano
1-1
Sporting Gijón

Gimnàstic Tarragona
0-3
Alcorcón

Almería
0-1
Reus Deportiu

 
GIF Sundsvall
2-2
Norrköping

1-0 Markus Danielsson (straff, 24)
2-0 Romain Gall (54)

2-1 Alexander Jakobsen (62)
2-2 Simon Skrabb (80)

Publik 3 528

IFK Göteborg
0-1
Östersunds FK

 

0-1 Ludvig Fritzson (8)

Publik 9 263

Djurgården
1-1
Häcken

1-1 Jacob Une-Larsson (40)

0-1 Paulinho Guerreiro (36)

Publik 14 181

 
Trelleborg
4-0
Åtvidaberg

1-0 Mattias Håkansson (15)
2-0 Zoran Jovanovic (36)
3-0 Marcus Pode (58)
4-0 Salif Camara-Jönsson (64)

 

Publik 1 288

Öster
1-1
Falkenberg

1-1 Mattias Pavic (83)

0-1 Richard Donkor (26)

Publik 1 593

 
Viktoria Plzeň
3-0
Zbrojovka Brno

Zlín
1-5
Mladá Boleslav

Slavia Praha
1-2
Slovan Liberec

 
Sivasspor
0-0
Bursaspor

Kayserispor
2-1
Konyaspor

Galatasaray
0-0
Fenerbahçe

Utvisning Younes Belhanda (73)

 

 
1. FC Köln
0-0
Werder Bremen

Publik 50 000

Freiburg
1-1
Hertha BSC

1-0 Janik Haberer (straf, 51)

1-1 Salomon Kalou (straff, 81)

Publik 23 800

Wolfsburg
1-1
1899 Hoffenheim

1-1 Felix Udokhai (90+1)

0-1 Kerem Demirbay (straff, 73)

Publik 23 514

 
1. FC Nürnberg
2-1
Dynamo Dresden

1. FC Kaiserslautern
0-1
MSV Duisburg

Erzgebirge Aue
1-0
Jahn Regensburg

 
Stal Kamianske
1-1
Chornomorets Odesa

Mariupol
2-5
Zorya Luhansk

Dynamo Kyiv
0-0
Shakhtar Donetsk

 
Dinamo Minsk
0-0
Slavia

Slutsk
1-3
Isloch

Vitebsk
1-2
Shakhtyor

 
Admira
1-1
Salzburg

Austria Wien
0-1
Rapid Wien