ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 20 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

32

tävlingar

61

matcher

61

resultat

36

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Banants
0-0
Ararat

 
Səbail
1-0
İnter Bakı

 
Royal Excel Mouscron
1-3
Standard Liège

 
OFK Pirin
0-0
Slavia Sofia

Dunav 2010
0-0
Botev Plovdiv

 
Midtjylland
4-2
Horsens

1-0 Alexander Sørloth (13)
2-1 Filip Novák (41)
3-1 Mikkel Duelund (75)
4-2 Paul Onuachu (87)

1-1 Mikkel Qvist (23)
3-2 Jonas Thorsen (86)

Publik 7 134

 
West Ham United
0-3
Brighton & Hove Albion

 

0-1 Glenn Murray (10)
0-2 José Izquierdo (45+2)
0-3 Glenn Murray (straff, 75)

Publik 56 977

 
Trans
0-7
Flora

 
RoPS
0-3
IFK Mariehamn

 

0-1 Robin Sid (1)
0-2 Aleksei Kangaskolkka (72)
0-3 Brian Span (90+1)

Publik 1 385

HIFK
2-2
SJK

1-2 Mikael Forssell (81)
2-2 Mikael Forssell (90+2)

0-1 Billy Ions (11)
0-2 Billy Ions (32)

Publik 2 563

VPS
2-1
Lahti

1-1 Andre Clennon (29)
2-1 Sebastian Strandvall (90+2)

0-1 Henri Anier (straff, 12)
Utvisning Igor Jovanović (84)

Publik 1 924

KuPS
2-1
JJK

1-0 Urho Nissilä (3)
2-0 Gbolahan Salami (69)

2-1 Gael Etock (90+3)

Publik 3 874

Inter Turku
1-3
HJK

1-3 Timo Furuholm (90+1)

0-1 Sebastian Dahlström (23)
0-2 Faith Obilor (35)
0-3 Filip Valenčič (44)

Publik 1 970

Ilves
1-0
Kemi

1-0 Marius Noubissi (62)

 

Publik 4 753

 
Saint-Étienne
0-1
Montpellier

 

0-1 Isaac Mbenza (21)

 
Auxerre
2-1
Quevilly Rouen

1-1 Mohamed Yattara (68)
2-1 Pape Sané (straff, 90+3)

0-1 Mathieu Duhamel (straff, 29)

Paris FC
3-2
Valenciennes

1-1 Julien López Baila (41)
2-1 Redouane Kerrouche (61)
3-2 Idriss Ech-Chergui (89)

0-1 Sebastian Roudet (15)
2-2 Frederic Bong (självmål, 85)

Le Havre
1-1
LB Châteauroux

1-0 Jean Mateta (37)

1-1 Oumare Tounkara (54)
Utvisning Gregory Bourillon (81)

Nancy-Lorraine
2-2
Clermont Foot 63

1-0 Joeffrey Cuffaut (26)
2-1 Alexis Busin (70)

1-1 Julien Laporte (30)
2-2 Ludovic Ajorque (81)

Nîmes Olympique
4-0
Stade brestois 29

1-0 Umut Bozok (6)
2-0 Romain Del Castillo (51)
3-0 Umut Bozok (59)
4-0 Umut Bozok (83)

Utvisning Ibrahima Sissoko (43)
Utvisning Zakaria Diallo (54)

Chamois niortais
2-0
Bourg-en-Bresse

1-0 Laurent Agouazi (47)
2-0 Jimmy Roye (straff, 66)

 

Orléans
1-2
Lorient

1-0 Ibrahima Conté (självmål, 45+1)

1-1 Ibrahima Conté (62)
1-2 Abdul Waris (84)

Tours
0-1
Sochaux-Montbéliard

Utvisning Moyoro N'Doye (62)

0-1 Yoann Touzghar (86)

 
Gibraltar United
3-1
St Joseph's

 
Bray Wanderers
1-0
Shamrock Rovers

Dundalk
0-1
Bohemians

St Patrick's Athl.
4-2
Cork City

Limerick
2-2
Galwat United

Finn Harps
Inst
Drogheda United

 
Cremonese
2-0
Brescia

1-0 Antonio Piccolo (38)
2-0 Claiton (70)

 

Bari 1908
4-2
Cittadella

1-1 Migjen Basha (20)
2-1 Riccardo Improta (48)
3-1 Cristian Galano (67)
4-0 Migjen Basha (77)

0-1 Alessandro Salvi (2)
4-2 Simone Pasa (83)

 
Inter Zaprešić
3-1
Rudeš

1-0 Lovre Čirjak (16)
2-0 Tomislav Šarić (63)
3-1 Komnen Andrić (80)

2-1 Mario Budimir (79)

 
Lija Athletic
0-2
Birkirkara

Naxxar Lions
3-1
St. Andrews

Gzira United
1-2
Balzan

 
Spicul Chișcăreni
1-1
Sfîntul Gheorghe

Dacia
1-1
Zaria

Zimbru
2-1
Speranţa Nisporeni

 
Groningen
0-1
Willem II

Utvisning Ajdin Hrustic (23)

0-1 Fran Sol (33)

Publik 16 394

 
Ards
2-1
Warrenpoint Town

1-1 Jonah Mitchell (61)
2-1 Guillaume Keke (90)

0-1 Darren Murray (5)

 
Zagłębie Lubin
2-2
Piast Gliwice

1-0 Jakub Świerczok (8)
2-1 Filip Jagiełło (53)

1-1 Michal Papadopoulos (21)
2-2 Joel Valencia (90+1)

Publik 6 021

Górnik Zabrze
3-3
Korona Kielce

1-0 Damian Kądzior (6)
2-0 Angulo (25)
3-1 Damian Kądzior (45)

2-1 Szymon Matuszek (självmål, 41)
3-2 Goran Cvijanović (73)
3-3 Jacek Kiełb (84)

Publik 22 708

 
Estoril
0-3
Boavista

 

0-1 Carraça (20)
0-2 Rui Sousa (33)
0-3 Kuca (90)

 
Gaz Metan Mediaş
0-2
CSM Iaşi

Concordia Chiajna
1-2
Universitatea Craiova

 
Virtus
1-0
Fiorentino

Libertas
2-1
Tre Fiori

 
Vojvodina
1-1
Radnički Niš

1-0 Dusan Jovančić (70)

1-1 Milan Pavkov (72)

 
Olimpija
3-0
Triglav

1-0 Stefan Savić (55)
2-0 Ricardo Alves (58)
3-0 Kenan Bajrič (83)

 

 
Osasuna
2-2
Barcelona B

1-2 Quique (35)
2-2 Fran Mérida (47)
Utvisning Fran Mérida (63)

0-1 David Concha (23)
0-2 Carles Aleña (32)

15 156

 
Örebro
0-1
Halmstad

 

0-1 Gabriel Gudmundsson (52)

Publik 3 719

 
Vysočina Jihlava
2-4
Bohemians 1905

Baník Ostrava
1-1
Sigma Olomouc

 
Göztepe
3-3
Alanyaspor

Antalyaspor
2-1
Kasımpaşa

 
Schalke 04
2-0
Mainz 05

1-0 Leon Gortzka (13)
2-0 Guido Burgstaller (74)

 

Publik 59 476

 
Ingolstadt
3-0
Heidenheim

1-0 Hauke Wahl (45)
2-0 Sonny Kittel (70)
3-0 Stefan Kutschke (straff, 79)

 

Publik 9 242

Fortuna Düsseldorf
1-0
Darmstadt 98

1-0 Emir Kujović (2)

 

Publik 27 674

 
Krumkachy
0-3
Gorodeya

 
Prestatyn Town
4-2
Bangor City

Aberystwyth Town
1-2
The New Saints