ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 19 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

5

tävlingar

30

matcher

30

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Astana
4-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Patrick Twumasi (straff, 33)
2-0 Patrick Twumasi (42)
3-0 Junior Kabananga (47)
4-0 Junior Kabananga (52)

 

Lugano
3-2
Viktoria Plzeň

1-0 Mattia Bottani (63)
2-0 Carlinhos (69)
3-1 Alexander Gerndt (88)

2-1 Michal Krmenčík (76)
3-2 Marek Bakoš (90)

Hapoel Be'er Sheva
1-2
Steaua Bucureşti

1-2 Isaac Cuenca (87)

0-1 Harlem Gnohéré (70)
0-2 Harlem Gnohéré (75)

Östersund
2-2
Athletic Club

1-1 Alhaji Gero (52)
2-1 Curtis Edwards (64(

0-1 Aduriz (14)
2-2 Iñaki Williams (89)

Zorya Luhansk
2-1
Hertha BSC

1-0 Silas (42)
2-1 Oleksandr Svatok (79)

1-1 Davie Selke (56)

BATE Borisov
1-0
1. FC Köln

1-0 Alexei Rios (55)

 

Crvena Zvezda
0-1
Arsenal

Utvisning Milan Rodić (80)

0-1 Olivier Giroud (85)

Konyaspor
0-2
Salzburg

 

0-1 Fredrik Gulbrandsen (5)
0-2 Munas Dabbur (80)

Olympique Marseille
2-1
Vitória Guimarães

1-1 Lucas Ocampos (28)
2-1 Maxime Lopez (76)

0-1 Rafael Martins (17)

Nice
1-3
Lazio

1-0 Mario Balotelli (4)

1-1 Felipe Caicedo (5)
1-2 Sergej Milinković-Savić (65) 1-3 Sergej Milinković-Savić (89)

Zulte-Waregem
1-1
Vitesse

1-0 Guram Kashia (självmål, 23)

1-1 Thomas Bruns (27)

Zenit Sankt-Petersburg
3-1
Rosenborg

1-0 Emiliano Rigoni (1)
2-0 Emiliano Rigoni (68)
3-0 Emiliano Rigoni (75)

 

Vardar
0-6
Real Sociedad

 

0-1 Mikel Oyarzabal (12)
0-2 Willian José (34)
0-3 Willian José (42)
0-4 Willian José (55)
0-5 Willian José (59)
0-6 De La Bella (90)

Villarreal
2-2
Slavia Praha

1-2 Trigueros (41)
2-2 Carlos Bacca (44)

0-1 Tomas Necid (18)
0-2 Danny (30)

Skënderbeu Korçë
0-0
Partizan

Dynamo Kyiv
2-2
Young Boys

1-1 Dieumerci Mbokani (34)
2-2 Mukola Moroziuk (49)

0-1 Roger Assalé (17)
1-2 Roger Assalé (39)
Utvisning Sekou Sanogo (82)

Milan
0-0
AEK

Austria Wien
1-3
Rijeka

1-2 Kevin Friesenbichler (90)

0-1 Mario Gavranović (21)
0-2 Mario Gavranović (31)
1-3 Zoran Kvržić (90+2)

Everton
1-2
Olympique lyonnais

1-1 Ashley Williams (69)

0-1 Nabil Fekir (straff, 6)
1-2 Bertrand Traoré (75)

Atalanta
3-1
Apollon

1-0 Josip Iličić (12)
2-1 Andrea Petanga (64)
3-1 Remo Freuler (66)

1-1 Andre Schembri (59)

Sporting Braga
0-2
Ludogorets

 

0-1 Cosin Moți (25)
0-2 Raúl Silva (självmål, 56)

1899 Hoffenheim
3-1
İstanbul Başakşehir

1-0 Benjamin Hübner (52)
2-0 Nadiem Amiri (59)
3-0 Nico Schulz (75)

3-1 Stefano Napoleoni (90+3)

Publik 21 167

Sheriff
1-1
Lokomotiv Moskva

1-1 Ziguy Badibanga (31)

0-1 Anton Miranchuk (17)

Zlín
1-1
København

1-0 Dame Diop (11)

1-1 Peter Ankersen (19)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Alashkert
6-0
Artsakh

Information Alashkert vidare med sammanlagt 9-1.

 
Lokomotivi Tbilisi
1-1
Saburtalo

Kolkheti Poti
1-2
Torpedo Kutaisi

Dila
1-2
Dinamo Tbilisi

 
Glacis United
1-1
Gibraltar Phoenix

 
Dukla Praha
1-1
Slovácko

1-1 Jakub Podaný (78)

0-1 Tomáš Zajíc (41)

Publik 1 332