ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 18 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

33

matcher

33

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Qarabağ
0-0
Atlético Madrid

Utvisning Dino Ndlovu (75)

 

CSKA Moskva
0-2
Basel

 

0-1 Taulant Xhaka (29) 0-2 Dimitri Oberlin (90)

Benfica
0-1
Manchester United

 

0-1 Marcus Rashford (64)

Anderlecht
0-4
Paris Saint-Germain

 

0-1 Kylian Mbappé (3)
0-2 Edinson Cavani (44)
0-3 Neymar (66)
0-4 Ángel Di María (88)

Bayern München
3-0
Celtic

1-0 Thomas Müller (17)
2-0 Joshua Kimmich (29)
3-0 Mats Hummels (51)

 

Chelsea
3-3
Roma

1-0 David Luiz (11)
2-0 Eden Hazard (37)
3-3 Eden Hazard (75)

2-1 Aleksandar Kolarov (40)
2-2 Edin Džeko (64)
2-3 Edin Džeko (70)

Juventus
2-1
Sporting CP

1-1 Miralem Pjanić (29)
2-1 Mario Mandžukić (84)

0-1 Alex Sandro (självmål, 12)

Barcelona
3-1
Olympiakos

1-0 Dimitrios Nikolaou (självmål, 18)
Utvisning Piqué (42)
2-0 Lionel Messi (61)
3-0 Lucas Digne (64)

3-1 Dimitrios Nikolaou (89)

 
Samtredia
3-0
Dinamo Batumi

Shukura
0-1
Chikhura

 
Mons Calpe
3-0
Lynx

 
Första omgången
Varaždin
1-2
Cibalia

1-2 Josip Golubar (81)

0-1 Marko Dabro (63)
0-2 Špiro Peričić

 
Final
Liepāja
2-0
Riga

1-0 Artūrs Karašausks (3)
2-0 Artūrs Karašausks (42)

 

 
Andra omgången, match 2:2
Struga
2-2
Renova

Information Renova vidare med sammanlagt 5-4.

Shkendija
*1-1 f
Rabotnički

Information Shkendija vidare med sammanlagt 2-2 och 3-2 på straffar.

Podeba
5-1
Bregalnica Štip

Information Podeba vidare med sammanlagt 8-3.

Borec
1-3
Pelister

Information Pelister vidare med sammanlagt 7-3.

Gorno Lisiče
0-3
Skopje

Information Skopje vidare med sammanlagt 6-0.

Akademija Pandev
5-0
Sileks

Information Akademija Pandev vidare med sammanlagt 5-1.

 
Sutjeska
3-0
Petrovac

Kom
1-0
Iskra

Dečić
1-1
Mladost

Rudar
0-1
Grbalj

Budućnost
2-1
Zeta

 
Femte omgången
Borčice
2-0
Zemplín Michalovce

1-0 Marcel Chynoradský (49)
2-0 Marek Zuziak (79)

 

Liptovský Mikuláš
2-0
Lokomotíva Zvolen

1-0 Jan Papaj (64)
2-0 Tomaš Staš (73)

 

Spartak Medzev
1-5
DAC

1-4 Anton Ribár (86)

0-1 Marin Ljubičić (33)
0-2 Marin Ljubičić (35)
0-3 Krisztopher Vida (72)
0-4 Bence Mervó (75)
1-5 Marko Divković (90)

Žilina
3-0
Podbrezová

1-0 David Hancko (21)
2-0 Milos Lačný (31)
3-0 Filip Kaša (76)

 

Spartak Trnava
3-0
Spišská Nová Ves

1-0 Anton Sloboda (12)
2-0 Marvin Egho (38)
3-0 Stefan Bogdanovski (81)

 

Slovan Bratislava
3-1
Nitra

1-0 Robert Vittek (17)
2-0 Robert Vittek (65)
3-0 Vukan Savićević (69)

3-1 Filip Balaj (84)

Skalica
0-1
Ružomberok

 

0-1 Kristi Qose (33)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Aluminij
0-0
Krka

 
Dnepr Mogilev
1-2
Isloch

1-1 Gaby Kiki (7)

0-1 Vadim Pobudey (4)
1-2 Gennadi Bliznyuk (65)