ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 17 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

51

matcher

51

resultat

17

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Spartak Moskva
5-1
Sevilla

1-0 Quincy Promes (18)
2-1 Lorenzo Melgarejo (58)
3-1 Denis Glushhakov (67)
4-1 Luiz Adriano (74
5-1 Quincy Promes (90)

1-1 Simon Kjær (30)

Maribor
0-7
Liverpool

 

0-1 Roberto Firmino (4)
0-2 Philippe Coutinho (13)
0-3 Mohamed Salah (19)
0-4 Mohamed Salah (39)
0-5 Roberto Firmino (54)
0-6 Alex Oxlade-Chamberlain (86)
0-7 Trent Alexander-Arnold (90)

Manchester City
2-1
Napoli

1-0 Raheem Sterling (9)
2-0 Gabriel Jesus (13)

2-1 Amadou Diawara (straff, 73)

Feyenoord
1-2
Shakhtar Donetsk

1-0 Steven Berghuis (7)

1-1 Bernard (24)
1-2 Bernard (54)
Utvisning Yaroslav Rakitskiy (75)

Monaco
1-2
Beşiktaş

1-0 Radamel Falcao (30)

1-1 Cenk Tosun (34)
1-2 Cenk Tosun (54)

RB Leipzig
3-2
Porto

1-0 Willi Orban (8)
2-1 Emil Forsberg (37)
3-1 Jean Augustin (40)

1-1 Vincent Aboubakar (18)
3-2 Ivan Marcano (44)

APOEL
1-1
Borussia Dortmund

1-0 Mickael Poté (62)

1-1 Sokratis Papastathopoulos (67)

Real Madrid
1-1
Tottenham Hotspur

1-1 Cristiano Ronaldo (straff, 43)

0-1 Raphael Varane (självmål, 28)

 
AFC Wimbledon
3-1
Rotherham United

Blackburn Rovers
1-1
Plymouth Argyle

Blackpool
2-1
Bury

Bradford City
1-1
Oldham Athletic

Doncaster Rovers
2-1
Portsmouth

Gillingham
1-1
Wigan Athletic

Milton Keynes Dons
1-1
Walsall

Oxford United
1-1
Charlton Athletic

Rochdale
2-2
Northampton Town

Scunthorpe United
1-1
Fleetwood Town

Shrewsbury Town
4-0
Bristol Rovers

Southend United
1-1
Peterborough United

 
Cambridge United
2-1
Yeovil Town

Carlisle United
3-3
Wycombe Wanderers

Cheltenham Town
2-3
Grimsby Town

Coventry City
0-1
Forest Green Rovers

Crawley Town
0-2
Chesterfield

Crewe Alexandra
2-0
Notts County

Exeter City
1-4
Luton Town

Morecambe
0-3
Port Vale

Newport County
1-2
Colchester United

Stevenage
3-2
Accrington Stanley

Swindon Town
0-1
Lincoln City

Barnet
1-1
Mansfield Town

 
Fjärde kvalomgången, omspel
Ossett Town
1-2
Solihull Moors

Boston United
3-4
Chorley

Kettering Town
0-1
Nantwich Town

Billericay Town
2-1
Brackley Town

Leyton Orient
1-0
Dagenham & Redbridge

Concord Rangers
1-2
Woking

Bromley
3-0
Dover Athletic

Enfield Town
1-3
Maidstone United

Ebbsfleet United
3-0
East Thurrock United

 
Cork City
0-0
Derry City

 
Jonava
0-5
Sūduva

 

0-1 Karolis Laukžemis (straff, 32)
0-2 Vaidas Slavickas (38)
0-3 Aleksandar Živanović (44)
0-4 Ovidijus Verbickas (70)
0-5 Ernestas Veliulis (90+1)

Publik 120

 
Andra omgången, match 2:2
Teteks
3-2
Kozuv Gevgelija

Information Teteks vidare med sammanlagt 5-4.

 
Tredje omgången
Ards
4-0
Glenavon

1-0 Michael Ruddy (straff, 26)

Jonathan Frazer (31)
3-0 Jonathan Frazer (72)
4-0 Guillaume Keke (90+1)

 

Crusaders
3-2
Coleraine

1-1 Jordan Forsythe (48)

Jordan Forsythe (60)
3-2 Declan Caddell (75)

0-1 Gareth McConaghie (10)
2-2 Jamie McGonigle (63)

 
Femte omgången
Poprad
1-0
Inter Bratislava

1-0 Denis Jančo (20)

 

 
Kvartsfinal, match 1:2
Triglav
0-1
Gorica

 

0-1 Bede Osuji (76)

Celje
4-0
Mura

1-0 Luka Šušnjara (22)
2-0 Filip Dangubić (24)
3-0 Luka Šušnjara (47)
4-0 Filip Dangubić (50)

 

 
Syrianska
0-2
Brommapojkarna

 

0-1 Kevin Kabran (44)
0-2 Jacob Ortmark (86)

Publik 963

 
Vasas
1-0
Szombathelyi Haladás

1-0 Balint Gaal (28)