ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 14 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

59

tävlingar

260

matcher

260

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gandzasar
2-0
Banants

 
Zira
3-0
Kapaz

Sumqayıt
0-1
Qabala

 
Sporting Charleroi
2-2
Eupen

Genk
1-1
Royal Excel Mouscron

Lokeren
1-1
Sint-Truiden

Gent
2-0
Waasland-Beveren

 
Krupa na Vrbasu
1-2
Široki Brijeg

Radnik Bijeljina
2-0
Vitez

Zrinjski
0-0
Borac Banja Luka

Sloboda Tuzla
1-3
Sarajevo

 
Slavia Sofia
3-0
Dunav 2010

Cherno More
0-1
Ludogorets

 
Anorthosis
1-1
Apollon

Aris
0-5
AEK

 
Nordsjælland
3-2
Randers

 
Liverpool
0-0
Manchester United

Publik 52 912

Burnley
1-1
West Ham United

1-1 Chris Wood (85)

0-1 Michail Antonio (19)
Utvisning Andrew Carroll (27)

Publik 20 945

Crystal Palace
2-1
Chelsea

1-0 Azpilicueta (självmål, 11)
2-1 Wilfred Zaha (45)

1-1 Tiemoue Bakayoko (18)

Publik 25 480

Manchester City
7-2
Stoke City

1-0 Gabriel Jesus (17)
2-0 Raheem Sterling (19)
3-0 David Silva (27)
4-1 Gabriel Jesus (55)
5-2 Fernandinho (60)
6-2 Leroy Sané (62)
7-2 Bernardo Silva (79)

3-1 Mame Diouf (44)
3-2 Kyle Walker (självmål, 47)

Publik 54 128

Swansea City
2-0
Huddersfield Town

1-0 Tammy Abraham (42)
2-0 Tammy Abraham (48)

 

Publik 20 657

Tottenham Hotspur
1-0
Bournemouth

1-0 Christian Eriksen (47)

 

Publik 73 502

Watford
2-1
Arsenal

1-1 Troy Deeney (straff, 71
2-1 Tom Cleverley (90+2)

0-1 Per Mertesacker (39)

Publik 20 384

 
Barnsley
2-2
Middlesbrough

Bolton Wanderers
2-1
Sheffield Wednesday

Brentford
1-0
Millwall

Fulham
2-2
Preston North End

Leeds United
0-1
Reading

Norwich City
1-1
Hull City

Sheffield United
1-0
Ipswich Town

Sunderland
1-1
Queens Park Rangers

Wolverhampton Wanderers
2-0
Aston Villa

 
Bristol Rovers
0-1
Oxford United

Bury
3-1
Bradford City

Charlton Athletic
1-0
Doncaster Rovers

Fleetwood Town
2-2
Rochdale

Northampton Town
0-1
AFC Wimbledon

Oldham Athletic
1-0
Blackburn Rovers

Peterborough United
0-1
Gillingham

Plymouth Argyle
1-1
Shrewsbury Town

Portsmouth
2-0
Milton Keynes Dons

Rotherham United
2-0
Scunthorpe United

Walsall
1-1
Blackpool

Wigan Athletic
3-0
Southend United

 
Accrington Stanley
1-0
Coventry City

Chesterfield
0-2
Morecambe

Colchester United
0-1
Carlisle United

Forest Green Rovers
0-4
Newport County

Grimsby Town
0-0
Crawley Town

Lincoln City
0-0
Cambridge United

Luton Town
7-1
Stevenage

Mansfield Town
1-3
Swindon Town

Notts County
2-1
Barnet

Port Vale
3-1
Cheltenham Town

Wycombe Wanderers
0-0
Exeter City

Yeovil Town
2-0
Crewe Alexandra

 
Fjärde kvalomgången
St Albans City (6)
1-3
Boreham Wood (5)

Halifax Town (5)
1-3
Tranmere Rovers (5)

Solihull Moors (5)
1-1
Ossett Town (8)

South Shields (8)
1-2
Hartlepool United (5)

Chorley (6)
0-0
Boston United (6)

Telford United (6)
3-1
United of Manchester (6)

Harrogate Town (6)
1-2
Gainsborough Trinity (6)

Nantwich Town (7)
1-1
Kettering Town (7)

Buxton (7)
1-2
Gateshead (5)

Guiseley (5)
6-0
Shildon (9)

Fylde (5)
1-0
Wrexham (5)

Kidderminster Harriers (6)
2-0
Chester (5)

Scarborough Athletic (8)
0-2
Hyde United (8)

Stourbridge (7)
0-5
Macclesfield Town (5)

Brackley Town (6)
3-3
Billericay Town (7)

Dagenham & Redbridge (5)
0-0
Leyton Orient (5)

Eastleigh (5)
1-2
Hereford (7)

Aldershot Town (5)
1-0
Torquay United (5)

Bath City (6)
0-0
Chelmsford City (6)

Oxford City (6)
1-0
Bognor Regis Town (6)

Maidenhead United (5)
2-1
Havant & Waterlooville (6)

Haringey Borough (8)
2-4
Heybridge Swifts (8)

Woking (5)
1-1
Concord Rangers (6)

Hampton & Richmond (6)
0-2
Truro City (6)

Dover Athletic (5)
0-0
Bromley (5)

Slough Town (7)
1-0
Folkestone Invicta (7)

Burgess Hill Town (7)
0-1
Dartford (6)

Maidstone United (5)
2-2
Enfield Town (7)

Margate (7)
1-2
Leatherhead (7)

Paulton Rovers (8)
2-3
Sutton United (5)

East Thurrock United (6)
0-0
Ebbsfleet United (5)

 
Tulevik
0-1
Trans

Sillamäe Kalev
1-2
Tammeka

Paide
0-4
Levadia

Flora
3-0
Vaprus

 
Dijon
1-2
Paris Saint-Germain

1-1 Benjamin Jeannot (87)

0-1 Thomas Meunier (70)
1-2 Thomas Meunier (90+2)

Caen
0-2
Angers

0-1 Karl Toko Ekambi (49)
0-2 Angelo Fulgini (59)

EA Guingamp
2-0
Stade rennais

1-0 Mustapha Diallo (57)
2-0 Jimmy Briand (89)

Utvisning Wahbi Khazri (66)

Lille
2-2
Troyes

1-1 Luiz Araujo (12)
2-1 Thiago Mendes (74)
Utvisning Edgar Ié (90)

0-1 Stephane Darbion (3)
2-2 Adama Niane (straff, 90+3)

Saint-Étienne
3-1
Metz

1-1 Vincent Pajot (74)
2-1 Cafú (självmål, 85)
3-1 Digbo Maïga (90+5)

0-1 Fallou Diagne (20)

Toulouse
1-0
Amiens

1-0 Andy Delort (40)

Utvisning Prince Gouano (90+4)

 
Clermont Foot 63
3-0
Le Havre

 
Torpedo Kutaisi
3-1
Shukura

 
St Joseph's
1-0
Glacis United

 
PAS Giannina
3-1
Platanias

Atromitos
1-0
Asteras Tripolis

Panionios
3-4
Olympiakos

 
Limerick
1-0
Drogheda United

 
Maccabi Petah Tikva
2-2
Maccabi Haifa

Hapoel Haifa
4-0
Hapoel Acre

Ashdod
1-1
Hapoel Ashkelon

Hapoel Ra'anana
1-3
Hapoel Be'er Sheva

 
Juventus
1-2
Lazio

1-0 Douglas Costa (23)

1-1 Ciro Immobile (47)
1-2 Ciro Immobile (straff, 54)

Roma
0-1
Napoli

 

0-1 Lorenzo Insigne (20)

 
Ascoli
3-3
Venezia

Brescia
0-1
Novara

Carpi
2-1
Cesena

Cittadella
1-2
Cremonese

Frosinone
0-0
Palermo

Parma
0-1
Pescara

Pro Vercelli
2-2
Bari 1908

Ternana
4-2
Spezia

 
Final
Kairat
1-0
Atyrau

 
Feronikeli
0-1
Liria Prizren

Llapi
1-0
Flamurtari

 
Istra 1961
1-0
Rijeka

Dinamo Zagreb
1-1
Osijek

 
Spartaks Jūrmala
0-1
Jelgava

Rīgas FS
1-2
Liepāja

Metta / LU
0-2
Riga

 
Utenis Utena
1-2
Jonava

Kauno Žalgiris
1-5
Sūduva

 
Rodange
2-2
RM Hamm Benfica

 
Akademija Pandev
2-0
Shkupi

Vardar
4-2
Shkendija

Pelister
2-1
Pobeda

Renova
3-1
Rabotnički

Skopje
1-1
Sileks

 
Mosta
1-0
St. Andrews

Floriana
1-1
Balzan

 
Zaria
3-0
Spicul Chișcăreni

Speranţa Nisporeni
0-0
Dacia

Milsami
1-0
Zimbru

 
Petrovac
2-3
Grbalj

Mladost
1-1
Rudar

Zeta
1-1
Dečić

Sutjeska
4-0
Kom

 
Roda JC
1-0
NAC Breda

Ajax
4-0
Sparta Rotterdam

Feyenoord
0-0
PEC Zwolle

Utrecht
3-1
Heerenveen

 
Ballymena United
6-3
Ards

Carrick Rangers
2-1
Dungannon Swifts

Coleraine
2-1
Linfield

Crusaders
2-3
Glenavon

Glentoran
0-2
Cliftonville

 
Tromsø
0-3
Rosenborg

Strømsgodset
1-0
Odd

 
Piast Gliwice
2-2
Sandecja Nowy Sącz

Nieciecza
1-1
Arka Gdynia

Śląsk Wrocław
0-2
Wisła Kraków

 
Tredje omgången
Vasco da Gama
1-6
Vitória Guimarães

Torcatense
0-1
Marítimo

Cova Piedade
4-3 f
Anadia

Academico Viseu
3-4 f
Feirense

AR São Martinho
2-3
Sporting Braga

Olhanense
0-1
Benfica

 
Gaz Metan Mediaş
0-1
Viitorul

CSM Iaşi
1-2
Universitatea Craiova

 
Dinamo Moskva
2-0
SKA Khabarovsk

Ural
2-1
Anzhi

FK Krasnodar
0-1
CSKA Moskva

 
Libertas
0-1
Folgore

Cosmos
0-0
Pennarossa

Domagnano
5-1
San Giovanni

Murata
0-5
Cailungo

 
Lausanne Sport
2-1
Young Boys

Lugano
0-4
Basel

 
Zemun
0-0
Vojvodina

Crvena Zvezda
4-0
Mačva Šabac

Radnički Niš
1-1
Voždovac

Rad Beograd
0-2
Spartak Subotica

Čukarički
0-0
Javor Ivanjica

 
Celtic
1-0
Dundee

Hamilton Academical
1-2
Motherwell

Hibernian
0-1
Aberdeen

Partick Thistle
0-2
Kilmarnock

Ross County
1-2
Heart of Midlothian

 
Banks O' Dee
2-0
Selkirk

Berwick Rangers
1-0
Annan Athletic

Buckie Thistle
6-2
BSC Glasgow

Civil Service Strollers
0-5
Brora Rangers

Cowdenbeath
0-1
East Kilbride

Deveronvale
0-2
Glenafton Athletic

Edinburgh University
0-2
Fraserburgh

Elgin City
3-1
Edusport Academy

Formartine United
4-0
East Stirlingshire

Keith
0-3
Clyde

Montrose
4-1
Stirling University

Nairn County
1-2
Cove Rangers

Peterhead
9-0
Colville Park

Spartans
5-0
Clachnacuddin

Stirling Albion
3-5
Lothian Hutchison

 
Zemplín Michalovce
0-3
Spartak Trnava

Podbrezová
0-2
DAC

Trenčín
4-1
Senica

Slovan Bratislava
3-2
Tatran Prešov

Ružomberok
1-1
Zlaté Moravce

 
Triglav
3-1
Krško

Gorica
2-1
Celje

Domžale
6-0
Ankaran Hrvatini

Aluminij
1-2
Olimpija

 
Athletic Club
1-0
Sevilla

1-0 Mikel Vesga (43)

 

Publik 40 197

Getafe
1-2
Real Madrid

1-1 Jorge Molina (56)

0-1 Karim Benzema (39)
1-2 Cristiano Ronaldo (85)

Publik 15 350

Deportivo Alavés
0-2
Real Sociedad

 

0-1 Mikel Oyarzabal (77)
0-2 Artiz Elustondo (81)

Publik 19 840

Atlético Madrid
1-1
Barcelona

1-0 Saúl Berjón (21)

1-1 Luis Suárez (82)

Publik 64 393

 
Cádiz
2-2
Cultural Leonesa

Granada
2-0
Real Oviedo

Barcelona B
1-0
Lorca

Tenerife
1-1
Numancia

 
Halmstad
1-3
IFK Göteborg

Östersunds FK
3-0
Örebro

Häcken
3-0
AFC Eskilstuna

 
Norrby
2-0
Degerfors

Dalkurd
1-2
Öster

Frej
1-0
Varberg

 
Zbrojovka Brno
2-1
Slovácko

Zlín
2-1
Vysočina Jihlava

Sigma Olomouc
0-0
Jablonec

Mladá Boleslav
2-2
Teplice

Slovan Liberec
3-0
Dukla Praha

Karviná
0-2
Slavia Praha

 
Karabükspor
1-0
Kayserispor

Antalyaspor
1-3
Göztepe

İstanbul Başakşehir
2-1
Alanyaspor

Konyaspor
0-2
Galatasaray

 
Bayern München
5-0
Freiburg

1-0 Julian Schuster (självmål, 8)
2-0 Kingsley Coman (42)
3-0 Thiago Alcântara (63)
4-0 Robert Lewandowski (75)
5-0 Joshua Kimmich (90+3)

 

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
2-2
Augsburg

1-0 Benjamin Hübner (52)
2-1 Marc Uth (85)

1-1 M Gregoritsch (75)
2-2 Kevin Vogt (självmål, 89)

Publik 27 014

Hertha BSC
0-2
Schalke 04

Utvisning Genki Haraguchi (44)

0-1 Leon Goretzka (straff, 54)
0-2 Guido Burgstaller (78)

Publik 50 590

Mainz 05
3-2
Hamburger SV

1-0 Alexandru Maxim (2)
2-1 Stefan Bell (52)
3-1 Danny Latza (58)

1-1 Walace (9)
3-2 Sejad Salihović (straff, 90+2)

Publik 30 371

Hannover 96
1-2
Eintracht Frankfurt

1-1 Salif Sané (36)

0-1 Sebastien Haller (10)
1-2 Ante Rebić (89)

Publik 43 500

Borussia Dortmund
2-3
RB Leipzig

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (4)
Utvisning Sokratis Papastathopoulos (47)
2-3 Pierre Emerick Aubameyang (straff, 64)

1-1 Marcel Sabitzer (10)
1-2 Yussuf Poulsen (25)
1-3 Jean Augustin (straff, 49)
Utvisning Stefan Ilsanker (56)

Publik 80 100

 
Dynamo Dresden
2-2
Ingolstadt

Bochum
2-0
Sandhausen

Arminia Bielefeld
0-2
Fortuna Düsseldorf

 
Stal Kamianske
0-1
Zorya Luhansk

Veres Rivne
1-1
Mariupol

 
Szombathelyi Haladás
1-2
Honvéd

Diósgyőr
5-0
Vasas

Balmazújváros Sport
1-1
Videoton

Újpest
0-0
Paksi SE

Mezőkövesd-Zsóry
0-2
Debrecen

Puskás
1-1
Ferencváros

 
Isloch
1-1
Krumkachy

Shakhtyor
0-1
Dinamo Minsk

 
The New Saints
6-1
Prestatyn Town

Bangor City
2-3
Cardiff MU

Barry Town United
1-3
Cefn Druids

Carmarthen Town
1-2
Connah's Quay

Llandudno
2-3
Aberystwyth Town

 
LASK Linz
1-3
Salzburg

Rheindorf Altach
2-2
Admira

Rapid Wien
1-0
St. Pölten

Wolfsberger AC
2-2
Mattersburg