ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 10 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

15

tävlingar

46

matcher

46

resultat

31

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Frankrike
2-1
Vitryssland

1-0 Antoine Griezmann (27)
2-0 Olivier Giroud (33)

2-1 Anton Saroka (44)

Luxemburg
1-1
Bulgarien

1-0 Olivier Thill (3)

1-1 Ivaylo Chochev (68)

Nederländerna
2-0
Sverige

1-0 Arjen Robben (straff, 16)
2-0 Arjen Robben (40)

 

 
Ungern
1-0
Färöarna

1-0 Daniel Böde (81)

 

Lettland
4-0
Andorra

1-0 Davis Ikaunieks (11)
2-0 Valerijs Šabala (19)
3-0 Valerijs Šabala (59)
4-0 Igors Tarasovs (63)

 

Portugal
2-0
Schweiz

1-0 Johan Djourou (självmål, 41)
2-0 André Silva (57)

 

 
Belgien
4-0
Cypern

1-0 Eden Hazard (12)
2-0 Thorgan Hazard (52)
3-0 Eden Hazard (straff, 63)
4-0 Romelu Lukaku (78)

 

Estland
1-2
Bosnien-Hercegovina

1-1 Ilija Antonov (75)

0-1 Izet Hajrović (48)
1-2 Izet Hajrović (84)

Grekland
4-0
Gibraltar

1-0 Vassilis Torosidis (32)
2-0 Kostas Mitroglou (61)
3-0 Kostas Mitroglou (63)
4-0 Giannis Gianniotas (78)

 

 
Gruppspel
Paraguay
0-1
Venezuela

Utvisning Gustavo Gómez (89)

0-1 Yangel Herrera (84) Utvisning Wilker Ángel (89)

Brasilien
3-0
Chile

1-0 Paulinho (55)
2-0 Gabriel Jesus (57)
3-0 Gabriel Jesus (90+3)

 

Ecuador
1-3
Argentina

1-0 Romario Ibarra (1)

1-1 Lionel Messi (12) 1-2 Lionel Messi (20)
1-3 Lionel Messi (62)

Peru
1-1
Colombia

1-1 Paolo Guerrero (76)

0-1 James Rodríguez (56)

Uruguay
4-2
Bolivia

1-1 Martin Cáceres (39)
2-1 Edinson Cavani (42)
3-1 Luis Suárez (60)
4-1 Luis Suárez (76)

0-1 Gaston Silva (självmål, 24)
4-2 Diego Godín (självmål, 79)

 
Femte omgången, gruppspel
Trinidad och Tobago
2-1
USA

1-0 Omar González (självmål, 17)
2-0 Alvin Jones (37)

2-1 Christian Pulisic (47)

Honduras
3-2
Mexiko

1-1 Alberto Elis (34)
2-2 Guillermo Ochoa (självmål, 54)
3-2 Rommel Quioto (60)

0-1 Oribe Peralta (17)
1-2 Carlos Vela (39)

Panama
2-1
Costa Rica

1-1 Gabriel Torres (53)
2-1 Roman Torres (88)

0-1 Johan Venegas (36)

 
Fjärde omgången, match 2:2
Australien
2-1 f
Syrien

1-1 Tim Cahill (13)
2-1 Tim Cahill (109)

0-1 Omar Al Somah (6)
Utvisning Mahmoud Al Mawas (94)

Publik 42 136

Information Australien vidare med sammanlagt 3-2.

 
Gruppspel
Afganistan
3-3
Jordanien

Taiwan
2-1
Bahrain

Myanmar
2-2
Kirgisistan

Turkmenistan
2-1
Singapore

Hong Kong
2-0
Malaysia

Vietnam
5-0
Kambodja

Tadzjikistan
3-0
Nepal

Palestina
10-0
Bhutan

Libanon
5-0
Nordkorea

Jemen
1-1
Filippinerna

Maldiverna
1-3
Oman

 
Japan
3-3
Haiti

1-0 Shu Kurata (7)
2-0 Kenyu Sugimoto (17)
3-3 Shinji Kagawa (90+2)

2-1 Kevin Lafrance (28)
1-2 Duckens Nazon (53)
1-3 Duckens Nazon (78)

Sydkorea
1-3
Marocko

1-3 Son Heung-Min (straff, 6))

0-1 Oussama Tannane (7)
0-2 Oussama Tannane (11)
0-3 Ismail El Haddad (46)

Gabon
0-1
Benin

Ryssland
1-1
Iran

1-1 Dmitriy Poloz (74)

0-1 Sardar Azmoun (57)

Qatar
1-2
Curaçao

1-0 Hassan Khalid (28)

1-1 Leandro Bacuna (36)
1-2 Elson Hooi (70)

 
Semifinal
Shamrock Rovers
2-4 f
Dundalk

1-0 Ronan Finn (9)
2-2 Michael O'Connor (84)

1-1 David McMillan (12)
1-2 Robbie Benson (53)
2-3 David McMillan (109)
2-4 Stephen O'Donnell (115)

 
Drita
3-1
Llapi

Flamurtari
2-2
Feronkeli

Liria Prizren
0-0
Gjilani

 
Tredje omgången
Ballymena United
2-0
Portadown

1-0 Kyle Owens (61)
2-0 Kevin Braniff (84)

 

Glentoran
0-1
Carrick Rangers

 

0-1 Mark Edgar (65)

Warrenpoint Town
0-1
Dungannon Swifts

 

0-1 Paul McElroy (83)

 
Tredje omgången, gruppspel
UD Oliveirense
0-0
Moreirense

Utvisning Mehdi Boukassi (53)

 

 
Huesca
1-1
Reus Deportiu

1-0 Álex Gallar (60)

1-1 Luís Gustavo (90+1)

Publik 3 217

Cultural Leonesa
0-2
Sporting Gijón

 

0-1 Sergio Álvarez (65)
0-2 Álex Bergantiños (66)

Publik 11 567

 
Andra omgången
Härnösand
0-2
Östersund

 

0-1 Johan Bertilsson (53)
0-2 Curtis Edwards (74)

 
Connah's Quay
2-2
The New Saints

1-1 James Owens (31)
2-2 Callum Morris (53)

0-1 Greg Draper (30)
1-2 Greg Draper (43)