ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 8 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

30

matcher

29

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tjeckien
5-0
San Marino

1-0 Michal Krmenčík (8)
2-0 Michal Krmenčík (23)
3-0 Jan Kopic (27)
4-0 Filip Novák (71)
5-0 Vaclav Kadlec (83)

 

Tyskland
5-1
Azerbajdzjan

1-0 Leon Goretzka (8)
2-1 Sandro Wagner (54)
3-1 Badavi Hüseynov (självmål, 64)
4-1 Leon Goretzka (66)
5-1 Emre Can (81)

1-1 Ramil Şeydayev (34)

Norge
1-0
Nordirland

1-0 Chris Brunt (självmål, 71)

 

 
Danmark
1-1
Rumänien

1-0 Christian Eriksen (straff, 59)

Utvisning Cristian Ganea (63)
1-1 Ciprian Deac (88)

Kazakstan
1-1
Armenien

1-1 Bayurzhan Turysbek (61)

0-1 Henrikh Mkhitaryan (26)

Polen
4-2
Montenegro

1-0 Krzysztof Mączyński (6)
2-0 Kamil Grosicki (16)
3-2 Robert Lewandowski (85)
4-2Filip Stojković (självmål, 87)

2-1 Stefan Mugoša (78)
2-2 Nikola Vukčević (83)

 
Litauen
0-1
England

 

0-1 Harry Kane (straff, 27)

Slovakien
3-0
Malta

1-0 Adam Nemec (33)
2-0 Adam Nemec (62)
3-0 Ondrej Duda (69)

 

Slovenien
2-2
Skottland

1-1 Roman Bezjak (52)
2-1 Roman Bezjak (72)
Utvisning Botjan Cesar (90+2)

0-1 Leigh Griffiths (32)
2-2 Robert Snodgrass (88)

 
Tredje omgången, gruppspel
Egypten
2-1
Kongo Brazzaville

1-0 Mohamed Salah (63)
2-1 Mohamed Salah (straff, 90+5)

1-1 Arnold Bouka Moutou (87)

 
Thailand
1-0
Kenya

1-0 Teerasil Dangda (63)

 

Kanada
23:00
El Salvador

 
Gillingham
0-1
Portsmouth

 

0-1 Matthew Kennedy (46)

Publik 8 163

 
Pescara
1-2
Cittadella

1-2 Ahmed Benali (straff, 37)

0-1 Davide Adorni (2)
0-2 Nicholas Siega (18)

Bari 1908
2-1
Avellino

1-1 Riccardo Improta (67)
2-1 Cristian Galano (straff, 72)

0-1 Anton Krešić (65)

Cremonese
3-3
Ternana

1-0 Antonio Piccolo (straff, 9)
2-3 Stefano Scappini (70)
3-3 Benjamin Mokulu Tembe (88)

1-1 Mirko Carretta (42)
1-2 Andrea Signorini (45)
1-3 Diego Albadoro (45+2)
Utvisning Andrea Signorini (87)

Empoli
3-1
Foggia

1-0 Francesco Caputo (59)
2-0 Francesco Caputo (66)
3-0 Alfredo Donnarumma (73)

3-1 Fabio Mazzeo (82)

Palermo
1-1
Parma

1-0 Antonio La Fumina (10)

1-1 Riccardo Gagliolo (71)

Perugia
1-5
Pro Vercelli

Utvisning Marko Pajač (45+1)
1-1 Nicola Belmonte (69)

0-1 Elia Legati (5)
1-2 Luca Castiglia (72)
1-3 Luca Castiglia (76)
1-4 Giuseppe Vives (straff, 90+1)
1-5 Claudio Morra (90+4)

Virtus Entella
3-0
Brescia

1-0 Giuseppe De Luca (29)
2-0 Davide Brivio (68)
3-0 Andrea La Mantia (88)

 

Venezia
2-0
Carpi

1-0 Davide Marsura (37)
2-0 Marco Pinato (75)

 

Novara
2-1
Frosinone

1-0 Moutir Chajia (51)
2-0 Andrea Beghetto (självmål, 66)

2-1 Danilo Soddimo (87)

 
Tredje omgången, gruppspel
Paços de Ferreira
1-1
Rio Ave

1-0 Awer Mabil (54)

1-1 Oscar Barreto (90+3)

 
Albacete
2-1
Lorca

1-0 Néstor Susaeta (7)
2-1 Dani Rodríguez (straff, 87)

1-1 Eugeni Valderrama (straff, 83)

Publik 7 217

Rayo Vallecano
4-1
Real Valladolid

1-0 Adri Embarba (8)
2-0 Óscar Treho (16)
3-0 Raúl de Tomás (straff, 41)
4-1 Adri Embarba (85)

3-1 Óscar Plano (52)
Utvisning Luismi Sánchez (61)

Publik 9 116

Barcelona B
1-1
Real Oviedo

1-0 José Arnáiz (40)

1-1 Carlos Hernández (55)

Publik 2 690

Córdoba
3-0
Alcorcón

1-0 Aleksandar Marković (52)
2-0 Hugo Álvarez (självmål, 57)
3-0 Sergi Guardiola (59)

Utvisning Casto (83)

Publik 9 514

Granada
2-0
Lugo

1-0 Javier Espinosa (25)
Utvisning Pedro (84)
2-0 Pierre Malong (90+2)

 

Publik 12 166

Real Zaragoza
3-0
Numancia

1-0 Toquero (2)
2-0 Toquero (48)
3-0 Borja Iglesias (straff, 56)

Utvisning Pape Diamanka (55)

Publik 18 487

 
Cardiff MU
1-0
Llandudno

1-0 Chris Baker (60)