ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 7 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

103

matcher

103

resultat

42

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sverige
8-0
Luxemburg

1-0 Andreas Granqvist (straff, 10)
2-0 Marcus Berg (18)
3-0 Marcus Berg (37)
4-0 Marcus Berg (54)
5-0 Mikael Lustig (60)
6-0 Andreas Granqvist (straff, 67)
7-0 Marcus Berg (71)
8-0 Ola Toivonen (76(

 

Vitryssland
1-3
Nederländerna

1-1 Maksim Volodko (55)

0-1 Davy Pröpper (24)
1-2 Arjen Robben (straff, 84)
1-3 Memphis Delay (90+3)

Bulgarien
0-1
Frankrike

 

0-1 Blaise Matuidi (3)

 
Färöarna
0-0
Lettland

Andorra
0-2
Portugal

 

0-1 Cristiano Ronaldo (63)
0-2 André Silva (86)

Schweiz
5-2
Ungern

1-0 Granit Xhaka (18)
2-0 Fabian Frei (20)
3-0 Steven Zuber (43)
4-0 Steven Zuber (49)
5-1 Stephan Lichsteiner (83)

4-1 Richard Guzmics (58)
5-2 Roland Ugrai (88)

 
Bosnien-Hercegovina
3-4
Belgien

1-1 Haris Medunjanin (30)
2-1 Edin Višća (39)
3-3 Dario Dumić (82)

0-1 Thomas Meunier (4)
2-2 Michy Batshuayi (59)
2-3 Jan Vertonghen (68)
3-4 Yannick Carrasco (83)

Gibraltar
0-6
Estland

 

0-1 Sim Luts (10)
0-2 Mattias Kält (30)
0-3 Sergei Zenjov (38)
0-4 Joonas Tamm (52)
0-5 Joonas Tamm (65)
0-6 Joonas Tamm (77)

Cypern
1-2
Grekland

1-0 Pieros Soteriou (18)

1-1 Kostas Mitroglou (24)
1-2 Alexandros Tziolis (26)

 
Femte omgången, gruppspel
Costa Rica
1-1
Honduras

1-1 Kendall Waston (90+5)

0-1 Gabriel Hernández (66)

Publik 30 000

 
Tredje omgången, gruppspel
Sydafrika
3-1
Burkina Faso

1-0 Percy Tau (1)
2-0 Themba Zwane (34)
3-0 Sibusiso Vilakazi (45+1)
Utvisning Bongani Zungu (67)

3-1 Alain Traoré (87)

Uganda
0-0
Ghana

Nigeria
1-0
Zambia

1-0 Alex Iwobi (73)

 

Kamerun
2-0
Algeriet

1-0 Clinton N'Jie (25)
2-0 Franck Pangop (88)

 

Libyen
1-2
Kongo Kinshasa

1-1 Elmutasem El Mastari (69)

0-1 Cedric Bakambu (50)
1-2 Ndombe Mubele (74)

Guinea
1-4
Tunisien

1-0 Naby Keïta (37)
Utvisning Naby Keïta (90)

1-1 Youssef Msakni (45+3)
1-2 Youssef Msakni (74)
1-3 Mohamed Ben Amor (83)
1-4 Youssef Msakni (90+6)

Kap Verde
0-2
Senegal

 

0-1 Diafra Sakho (82)
0-2 Cheikh N'Doye (90+3)

Marocko
3-0
Gabon

1-0 Khalid Boutaïb (38)
2-0 Khalid Boutaïb (56)
3-0 Khalid Boutaïb (72)

 

 
Ryssland
4-2
Sydkorea

1-0 Fyodor Smolov (44)
2-0 Kim Joo-Young (självmål, 55)
3-0 Kim Joo-Young (självmål, 57)
4-0 Aleksey Muranchuk (83)

4-1 Kwon Kyung-Won (87)
4-2 Ji Dong-Won (90+3)

Tanzania
1-1
Malawi

1-1 Simon Msuva (58)
Utvisning Erasto Nyoni (86)
Utvisning Mzamiru Yassin (90+3)

0-1 Robert Ng'ambi (35)

 
Doncaster Rovers
4-1
Southend United

Milton Keynes Dons
1-4
Bradford City

Northampton Town
0-6
Bristol Rovers

Oxford United
3-0
AFC Wimbledon

Plymouth Argyle
1-2
Fleetwood Town

Rochdale
0-1
Rotherham United

Scunthorpe United
1-2
Wigan Athletic

Walsall
1-1
Shrewsbury Town

 
Barnet
0-0
Coventry City

Accrington Stanley
0-2
Luton Town

Cambridge United
1-3
Wycombe Wanderers

Carlisle United
0-1
Exeter City

Cheltenham Town
2-1
Swindon Town

Colchester United
2-0
Mansfield Town

Crewe Alexandra
1-0
Stevenage

Lincoln City
2-1
Chesterfield

Morecambe
0-1
Crawley Town

Newport County
2-0
Yeovil Town

Notts County
1-1
Forest Green Rovers

Port Vale
1-2
Grimsby Town

 
Fjärde omgången
MuSa (3)
5-1
TP-47 (3)

FC Honka/Akatemia (4)
5-1
KajHa (4)

 
Bray Wanderers
3-3
Galway United

1-1 Jason Marks (16)
2-1 Jason Marks (48)
3-2 Aaron Greene (straff, 72)

0-1 Kevin Devaney (13)
2-2 Ronan Murray (straff, 66)
3-3 Kevin Devaney (85)

Drogheda United
0-2
Shamrock Rovers

 

0-1 Ronan Finn (52)
0-2 Brandon Miele (69)

Finn Harps
0-2
Dundalk

 

0-1 Brain Gartland (66)
0-2 Jamie McGrath (90+5)

St Patrick's Athl.
2-2
Limerick

1-1 Paul O'Conor (45+1)
2-1 Conan Byrne (70)

0-1 Chiedozie Ogbene (44)
2-2 Shane Duggan (90+5)

Sligo Rovers
1-0
Bohemians

1-0 Vinny Faherty (9)

 

 
Salernitana
0-0
Ascoli

Cesena
1-0
Spezia

1-0 Andrea Schiavone (32)

 

 
Ards
0-1
Glentoran

 

0-1 Curtis Allen (1)

Carrick Rangers
Inst
Crusaders

Cliftonville
2-0
Warrenpoint Town

1-0 Jude Winchester (14)
2-0 Christopher Curran (44)

 

Dungannon Swifts
2-1
Ballymena United

1-1 Paul McElroy (straff, 66)
2-1 Ryan Mayse (69)

0-1 Leroy Millar (26)

Linfield
Inst
Glenavon

 
Tredje omgången, gruppspel
Vitória Guimarães
1-1
Feirense

1-0 Raphael (39)

1-1 Luis Henrique (51)

 
Sporting Gijón
3-0
Sevilla Atlético

1-0 Stefan Šćepović (38)
2-0 Sergio Álvarez (49)
3-0 Stefan Šćepović (77)

 

Publik 20 142

Almería
0-3
Huesca

 

0-1 Juan Hernández (27)
0-2 Gonzalo Melero (43)
0-3 Juan Hernández (53)

Publik 7 226

Reus Deportiu
1-1
Cultural Leonesa

 

1-1 Isaac Carcelén (35)

Publik 2 073

Tenerife
2-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Filip Malbašić (straff, 64)
2-0 Filip Malbašić (72)

Utvisning Daisuke Suzuki (86)

Publik 12 557

Cádiz
0-2
Osasuna

 

0-1 Xisco Jiménez (76)
0-2 De las Cuevas (88)

Publik 13 160

 
Aberystwyth Town
0-0
Barry Town United

Bala Town
0-1
Bangor City

 

0-1 James Demetriou (75)

Cefn Druids
0-0
Newtown

Prestatyn Town
3-2
Carmarthen Town

1-1 Jack Lweis (28)
2-2 Jack Higgins (71)
3-2 Jack Kenny (90+1)

0-1 Liam Thomas (24)
1-2 Liam Griffiths (45)

 
Första omgången
Caersws
Inst
Prestatyn Sports

Conwy Borough
5-1
Bodedern

Aberbargoed Buds
2-0
Port Talbot Town

STM Sports
5-2
Afan Lido

Llandudno Albion
3-1
Rhyl

Cardiff Draconians
1-2
Ton Pentre

Carno
0-4
Gresford Athletic

Bridgend Street
4-3
Machen

Briton Ferry
3-1
Goytre United

Llanrhaeadr
3-0
Queens Park

Caerau (Ely)
0-1
Cwmbran Celtic

Abergavenny Town
1-3
Panteg

Aberaeron
1-6
Llanelli Town

Monmouth Town
4-1
Ynysygerwn

Flint Town United
3-0
Llanfair United

Cardiff Corinthians
0-3
Penydarren BGC

Abermule
0-5
Berriew

Saltney Town
6-0
Llanrwst United

Caerphilly Athletic
4-1
Carmarthen Stars

Caernarfon Town
5-1
Lex XI

Llantwit Major
3-2
Taff's Well

Meliden
0-4
Ruthin Town

Pontyclun
0-0* f
Pencoed Athletic Amateur

Information Pencoed Athletic Amateur vidare efter 8-7 på straffar.

Holywell
3-0
Corwen

Penybont
1-0 f
Undy Athletic

Airbus UK
3-0
Bow Street

Caldicot Town
2-3
Goytre

Porthmadog
3-0
Penyffordd

Garden Village
3-4
Penrhyncoch

Brickfield Rangers
1-0
Chirk AAA

Pontypridd Town
2-1 f
Cambrian & Clydach

Llay Miners Welfare
1-0
Llanrug United

Gaerwen
1-3
Llandudno Junction

Haverfordwest …
2-1
Croesyceiliog AFC

Guilsfield
4-0
Mold Alexandra

Cwmamman United
3-1
Rhayader Town

Denbigh Town
4-3 f
Holyhead Hotspur

Buckley Town
2-1
Llanidloes Town

Mochdre Sports
1-1* f
Penley

Information Penley vidare efter 5-3 på straffar.