ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 5 oktober 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

24

matcher

24

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Azerbajdzjan
1-2
Tjeckien

1-1 Əfran İsmayılov (straff, 55)

0-1 Jan Kopic (35)
1-2 Antonin Barák (66)

Nordirland
1-3
Tyskland

1-3 Josh Magennis (90+3)

0-1 Sebastian Rudy (2)
0-2 Sandro Wagner (21)
0-3 Joshua Kimmich (86)

San Marino
0-8
Norge

 

0-1 Markus Henriksen (8)
0-2 Joshua King (straff, 14)
0-3 Joshua King (17)
0-4 Mohamed Elyounoussi (39)
0-5 Mohamed Elyounoussi (48)
0-6 Ole Selnæs (58)
0-7 Mohamed Elyounoussi (68)
0-8 Martin Linnes (86)

 
Armenien
1-6
Polen

1-3 Hovhannes Hambardzumyan (39)

0-1 Kamil Grosicki (2)
0-2 Robert Lewandowski (18)
0-3 Robert Lewandowski (25)
1-4 Jakub Blaszczykowski (58)
1-5 Robert Lewandowski (64)
1-6 Rafal Wolski (89)

Montenegro
0-1
Danmark

 

0-1 Christian Eriksen (16)

Rumänien
3-1
Kazakstan

1-0 Cladiu Budescu (33)
2-0 Cladiu Budescu (straff, 38)
3-0 Vladiu Keșerü (73)

3-1 Bayurzhan Turysbek (82)

 
England
1-0
Slovenien

1-0 Harry Kane (90+4)

 

Malta
1-1
Litauen

1-0 Andrei Agius (23)

1-1 Vykintas Slivka (53)

Skottland
1-0
Slovakien

1-0 Martin Škrtel (självmål, 89)

Utvisning Robert Mak (23)

 
Gruppspel
Bolivia
0-0
Brasilien

Venezuela
0-0
Uruguay

Colombia
1-2
Paraguay

1-0 Radamel Falcao

1-1 Oscar Cardozo (89)
1-2 Arnaldo Sanabria (90+2)

Chile
2-1
Ecuador

1-0 Eduardo Vargas (22)
2-1 Alexis Sánchez (85)

1-1 Romario Ibarra (84)

Argentina
0-0
Peru

 
Fjärde omgången, match 1:2
Syrien
1-1
Australien

1-1 Omar Al Somah (straff, 85)

0-1 Robbie Kruse (40(

Publik 2 150 på Stadium Hang Jebat, Melaka, Malaysia

 
Gruppspel
Nordkorea
Inst
Malaysia

 
Taiwan
4-2
Mongoliet

Myanmar
1-3
Thailand

Hong Kong
4-0
Laos

Iran
2-0
Togo

1-0 Karim Ansarifard (51)
2-0 Karim Ansarifard (60)

 

Irak
2-1
Kenya

1-0 Brwa Nouri (straff, 18)
2-0 Ahmad Ibrahim Khalaf (45+2)

2-1 Michael Olunga (86)

Qatar
3-1
Singapore

1-0 Almoez Ali (39)
2-0 Almoez Ali (52)
3-1 Ahmed Alaaeldin (82)

2-1 Faris Ramli (53)

 
Första omgången, match 2:2
Skënderbeu Korçë
9-1
Mamurrasi

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 17-1.

 
Tredje omgången
Viktoria Plzeň
4-1
Opava

1-0 Jakub Řezníček (3)
2-0 Vaclav Pilař (16)
3-1 Marek Bakoš (81)
4-1 Jakub Řezníček (84)

2-1 Tomaš Smola (59)