ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 27 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

18

tävlingar

72

matcher

72

resultat

8

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Qarabağ
1-2
Roma

1-2 Pedro Henrique (28)

0-1 Kostas Manolas (7)
0-2 Edin Džeko (15)

Basel
5-0
Benfica

1-0 Michael Lang (2)
2-0 Dimitri Oberlin (20)
3-0 Ricky van Wolfswinkel (straff, 59)
4-0 Dimitri Oberlin (69)
5-0 Blas Riveros (76)

Utvisning André Almeida (62)

CSKA Moskva
1-4
Manchester United

1-4 Konstantin Kuchaev (90)

0-1 Romelu Lukaku (4)
0-2 Anthony Martial (straff, 18)
0-3 Romelu Lukaku (26)
0-4 Henrikh Mkhitaryan (57)

Paris Saint-Germain
3-0
Bayern München

1-0 Dani Alves (2)
2-0 Edinson Cavani (31)
3-0 Neymar (63)

 

Anderlecht
0-3
Celtic

 

0-1 Leigh Griffiths (38)
0-2 Kara Mbodji (självmål, 50)
0-3 Scott Sinclair (90+3)

Atlético Madrid
1-2
Chelsea

1-0 Antoine Griezmann (straff, 40)

1-1 Álvaro Morata (59)
1-2 Michy Matshuayi (90+4)

Sporting CP
0-1
Barcelona

 

0-1 Sebastian Coates (självmål, 49)

Juventus
2-0
Olympiakos

1-0 Gonzalo Higuaín (69)
2-0 Mario Mandžukić (80)

 

 
Första omgången, match 2:2
Skënderbeu Korçë
Inst
Mamurrasi

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 8-0.

Partizani
7-0
Naftëtari Kuçovë

Information Partizani vidare med sammanlagt 13-2.

Kukësi
4-0
Egnatia Rrogozhinë

Information Kukësi vidare med sammanlagt 4-1.

Luftëtari Gjirokastër
3-0
Elbasani

Information Luftëtari Gjirokastër vidare med sammanlagt 6-0.

Teuta Durrës
2-0
Tërbuni Pukë

Information Teuta Durrës vidare med sammanlagt 2-1.

Laçi
Inst
Sopoti Librazhd

Information Laçi vidare med sammanlagt 12-0.

Vllaznia Shkodër
4-0
Kastrioti Krujë

Information Vllaznia Shkodër vidare med sammanlagt 4-0.

Flamurtari
4-1
Dinamo Tirana

Information Flamurtari vidare med sammanlagt 6-1.

Tirana
2-0
Besa Kavajë

Information Tirana vidare med sammanlagt 4-1.

Korabi Peshkopi
1-1
Turbina Cërrik

Information Turbina Cërrik vidare med sammanlagt 4-3.

Lushnja
*1-1 f
Apolonia Fier

Information Lushnja vidare med sammanlagt 2-2 och 3-1 på straffar.

Besëlidhja Lezhë
1-0
Shënkolli

Information Besëlidhja Lezhë vidare med sammanlagt 3-0.

Bylis Ballsh
1-2
Tomori Berat

Information Bylis Ballsh vidare med sammanlagt 4-2.

Erzeni Shijak
1-0
Burreli

Information Erzeni Shijak vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Pogradeci
1-1
Shkumbini Peqin

Information Pogradeci vidare med sammanlagt 3-1.

 
Banants
3-0
Shirak

Ararat
1-3
Alashkert

 
Tredje omgången
Vejgaard B
0-4
Nordsjælland

Vendsyssel
1-2
SønderjyskE

 
Birmingham City
1-0
Sheffield Wednesday

Sheffield United
2-0
Wolverhampton Wanderers

 
Fjärde omgången
Trans
2-0 f
Rakvere Tarvas

 
HJK
1-0
IFK Mariehamn

SJK
0-0
Ilves

 
Lincoln Red Imps
18:15
Glacis United

Lions Gibraltar
20:30
Europa

 
Första omgången, gruppspel
Bnei Yehuda
2-0
Hapoel Ra'anana

 
Liria Prizren
1-0
Drenica Skënderaj

Vëllaznimi
1-0
Besa Pejë

Trepça'89
3-1
Llapi

Prishtina
0-0
Feronikeli

Flamurtari
2-1
Vllaznia

 
Spartaks Jūrmala
1-3
Rīgas FS

 
Atlantas
1-1
Žalgiris

Trakai
1-0
Stumbras

 
Shkupi
1-1
Pelister

Shkendija
2-0
Renova

Akademija Pandev
Inst
Vardar

Pobeda
4-2
Skopje

Rabotnički
0-0
Sileks

 
Andra omgången, match 1:2
Berane
1-2
Lovćen

Bokelj
0-0
Grbalj

Zeta
1-2
Mladost

Mornar
4-3
Dečić

Igalo
5-1
Crvena Stijena

Iskra
0-2
Budućnost

Ibar
0-1
Otrant-Olympic

 
Tredje omgången
Chojniczanka Chojnice
2-1
Nieciecza

 
Sion
1-1
Lausanne Sport

 
Fjärde omgången
Jednota Bánová
0-1
Lokomotíva Zvolen

Malženice
0-0* f
Skalica

Information Skalica vidare efter 4-2 på straffar.

Belá Dulice
0-7
Ružomberok

Lipany
1-2
Žilina

Spartak Medzev
1-0
Trenčín

Dubnica
1-2
Liptovský Mikuláš

Námestovo
0-1
Spartak Trnava

Borčice
3-1
Lokomotíva Košice

Hrušovany
1-3
DAC

Slovan Šimonovany
1-1* f
Inter Bratislava

Information Inter Bratislava vidare efter 8-7 på straffar.

Novohrad Lučenec
0-3
Nitra

Petržalka akadémia
0-3
Poprad

Vydrany
1-2
Spišská Nová Ves

Spartak Myjava
0-1
Slovan Bratislava

 
Tredje omgången
Valašské Meziříčí
0-6
Baník Ostrava