ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 26 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

52

matcher

52

resultat

8

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sevilla
3-0
Maribor

1-0 Wisam Ben Yedder (27)
2-0 Wisam Ben Yedder (38)
3-0 Wisam Ben Yedder (straff, 83)

 

Spartak Moskva
1-1
Liverpool

1-0 Fernando (23)

1-1 Philippe Coutinho (31)

Napoli
3-1
Feyenoord

1-0 Lorenzo Insigne (7)
2-0 Dries Mertens (49)
3-0 José Callejón (70)

3-1 Sofyan Amrabat (90)

Manchester City
2-0
Shakhtar Donetsk

1-0 Kevin De Bruyne (48)
2-0 Raheem Sterling (90)

 

Beşiktaş
2-0
RB Leipzig

1-0 Ryan Babel (11)
2-0 Talisca (43)

 

Monaco
0-3
Porto

 

0-1 Vincent Aboubakar (31)
0-2 Vincent Aboubakar (69)
0-3 Miguel Layún (89)

Borussia Dortmund
1-3
Real Madrid

1-2 Pierre Emerick Aubameyang (54)

0-1 Gareth Bale (18)
0-2 Cristiano Ronaldo (49)
1-3 Cristiano Ronaldo (79)

APOEL
0-3
Tottenham Hotspur

 

0-1 Harry Kane (39)
0-2 Harry Kane (62)
0-3 Harry Kane (67)

 
Barnsley
1-1
Queens Park Rangers

Brentford
1-1
Derby County

Bristol City
2-0
Bolton Wanderers

Burton Albion
0-4
Aston Villa

Cardiff City
3-1
Leeds United

Hull City
1-2
Preston North End

Ipswich Town
5-2
Sunderland

Middlesbrough
0-1
Norwich City

Millwall
2-1
Reading

Nottingham Forest
1-3
Fulham

 
Blackburn Rovers
2-0
Rotherham United

Blackpool
0-0
Rochdale

Bradford City
0-3
Fleetwood Town

Bury
3-0
Oxford United

Doncaster Rovers
1-2
Shrewsbury Town

Gillingham
0-0
Scunthorpe United

Milton Keynes Dons
0-0
Northampton Town

Oldham Athletic
3-2
Peterborough United

Portsmouth
3-0
Bristol Rovers

Southend United
1-0
Wimbledon

Walsall
2-2
Charlton Athletic

Wigan Athletic
1-0
Plymouth Argyle

 
Cambridge United
3-0
Forest Green Rovers

Carlisle United
0-2
Stevenage

Cheltenham Town
3-0
Mansfield Town

Chesterfield
2-3
Yeovil Town

Crawley Town
1-2
Newport County

Exeter City
0-3
Notts County

Grimsby Town
2-2
Colchester United

Lincoln City
2-1
Barnet

Morecambe
0-0
Luton Town

Port Vale
1-2
Accrington Stanley

Swindon Town
1-2
Coventry City

Wycombe Wanderers
3-2
Crewe Alexandra

 
Andra kvalomgången, omspel
Heybridge Swifts
*1-1 f
Metropolitan P…

Information Heybridge Swifts vidare efter 4-3 på straffar.

Bideford
1-0
Bodmin Town

 
Mons Calpe
1-2
Gibraltar Phoenix

 
Andra omgången, match 1:2
Sutjeska
4-0
Rudar

Information Sutjeska vidare med sammanlagt 4-0.

 
Tredje omgången
Chrobry Głogów
2-1
Piast Gliwice

 
Första omgången, gruppspel
Folgore
3-0
Murata

 
Örgryte
2-0
Trelleborg

 
Andra omgången
Austria Klagenfurt
3-0
Kapfenberger SV

Parndorf
1-2
Mattersburg

Bad Gleichenberg
3-1
Admira