ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 21 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

22

tävlingar

52

matcher

52

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 1:2
Artsakh
1-3
Alashkert

 
Sjätte omgången
Sporting Charleroi
4-0
La Louvière Centre

 
Första omgången
Oborishte
2-3 f
Ludogorets

Maritsa Plovdiv
1-3
Lokomotiv Plovdiv

Lokomotiv G. Oryahovitsa
1-3
Botev Plovdiv

 
Tredje omgången
Fremad Amager
2-3
OB

Fredericia
1-0
AGF

 
Första omgången, gruppspel
Sparta
1-3
Trikala

Kissamikos
1-0
Acharnaikos

Panionios
1-1
PAS Giannina

Kallithea
1-2
Apollon Larissa

Panegialios
0-1
Aris

 
Fjölnir
2-1
FH

 
Andra omgåången
Sporting Mertzig
0-5
Hostert

The Belval Balvaux
0-2
Blue Boys Muhlenbach

 
Första omgången
De Meern
0-5
PEC Zwolle

 

0-1 Stefan Nijland (11)
0-2 Younes Namli (32)
0-3 Piotr Parzyszek (straff, 39)
0-4 Wouter Marinus (67)
0-5 Youness Mokhtar (straff, 90+1)

Publik 700

USV Hercules
2-4
Groningen

1-0 Fouad Belarbi (11)
2-4 Leroy Oehlers (86)

1-1 Oussama Idrissi (40)
1-2 Ritsu Doan (46)
1-3 Juninho Bacuna (65)
1-4 Ajdin Hrustic (76)

Blauw Geel '38
0-3
VVV

 

0-1 Damian van Bruggen (29)
0-2 Etienne Amenyido (37)
0-3 Terry Antonis (41)

Publik 1 850

SDC Putten
0-4
PSV

 

0-1 Adam Maher (6)
0-2 Derrick Luckassen (61)
0-3 Adam Maher (70)
0-4 Sam Lammers (79)

 
Fjölnir
2-1
FH

 
Semifinal
Molde
0-3
Lillestrøm

 
Tredje omgången
Ruch Zdzieszowice
0-4
Legia Warszawa

Cracovia Kraków
0-3
Zagłębie Lubin

 
Viitorul
3-0
Juventus Bucureşti

1-0 Cristian Ganea (12)
2-0 Eric de Oliveira (73)
3-0 Alexandru Măţan (78)

 

Gaz Metan Mediaş
0-0
Astra Giurgiu

CFR Cluj
1-1
Steaua Bucureşti

1-0 Urko Vera (45)

1-1 C Budescu (63)

 
Femte omgången
Yenisey
3-0
Akhmat Grozny

Olimpiyets
*1-1 f
Ufa

Information Olimpiyets vidare efter 4-1 på straff.ar

Krylya Sovetov
3-2 f
Lokomotiv Moskva

Ararat Moskva
1-2
SKA Khabarovsk

Fakel
0-4
Amkar Perm

Dinamo Sankt-Petersburg
3-2 f
Zenit Sankt-Petersburg

 
Lugano
1-2
Sion

1-2 Vladimir Golemić (87)

0-1 Marco Scheuwly (52)
0-2 Emir Lenjani (73)

Publik 3 868

Thun
2-2
Grasshopper

1-1 Simone Rapp (38)
2-2 Milan Vilotić (självmål, 83)

0-1 Emil Bergström (30)
1-2 Marko Basic (74)

Publik 4 486

 
Kvartsfinal
Motherwell
3-0
Aberdeen

1-0 Louis Moult (13)
2-0 Peter Hartley (19)
3-0 Louis Moult (85)

 

 
Villarreal
0-0
Espanyol

Publik 17 094

Celta de Vigo
1-1
Getafe

1-0 Maximiliano Gómez (25)

1-1 Ángel (86)

Publik 15 068

Levante
3-0
Real Sociedad

1-0 Chema (45)
2-0 José Luis Morales (straff, 75)
3-0 Enis Bardhi (89)

Utvisning Diego Llorente (88)

Publik 17 632

 
Tredje omgången
Cultural Leonesa
0-4
Real Valladolid

 

0-1 Antonio Cotán (straff, 21)
0-2 Giannis Gianniotas (50)
0-3 Anuar uhami (83)
0-4 Asier Villalibre (89)

Real Zaragoza
1-0
Lugo

1-0 Giorgi Papunashvili (22)

 

 
Örebro
2-3
AFC Eskilstuna

1-1 Kennedy Igboananike (26)
2-1 Filip Rogic (39)

0-1 Mohamed Buya Turay (7)
2-2 Omar Eddahri (straff, 83)
2-3 Omar Eddahri (85)

Publik 4 035

GIF Sundsvall
0-0
AIK

Publik 4 052

 
Tredje omgången
24 Erzincanspor
4-2 f
Eskişehirspor

Kızılcabölükspor
2-1
Ümraniyespor

Eyüpspor
2-1
Sakaryaspor

Sivasspor
3-0
Bugsaşspor

Afjet Afyonspor
2-0
Ankaragücü

Rizespor
3-0
Nevşehirspor

 
1. FC Nürnberg
3-1
Bochum

1-1 Eduard Löwen (28)
2-1 Hanno Behrens (52)
3-1 Mikael Ishak (86)

0-1 Dimitrios Diamantakos (straff, 13)

Publik 21 872

 
Barry Town United
3-1
Carmarthen Town

Cefn Druids
3-0
Bala Town

 
Andra omgången
Bruck/Leitha
1-3 f
Salzburg