ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 20 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

42

tävlingar

296

matcher

295

resultat

57

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 1:2
Pyunik
0-0
Banants

 
Sjätte omgången
Mechelen
3-0
Bocholt

Liège
2-3
Zulte-Waregem

KV Oostende
3-1
Union Saint-Gilloise

Lommel United
1-2
Waasland-Beveren

Cercle Brugge
0-1
Genk

Royal Excel Mouscron
3-1
Tubize

Lokeren
2-0
Beerschot-Wilrijk

SV Roeselare
1-5
Club Brugge

Geel
2-3
Gent

AS Eupen
3-2
Rupel Boom

Westerlo
0-1
Anderlecht

Standard Liège
4-0
Heist

 
Första omgången
Metalleghe-BSI Jajce
0-1
Željezničar

Mladost Doboj Kakanj
*0-0 f
Sarajevo

Information Mladost Doboj Kakanj vidare efter 4-3 på straffar.

Radnik Bijeljina
0-1
Široki Brijeg

Sloga
1-0
Zrinjski

Zvijezda '09 Brgule
2-0
Bosna Visoko

Slaven Živinice
2-2* f
Čelik

Information Čelik vidare efter 5-4 på straffar.

Leotar
4-0
Kozara Gradiška

Velež
1-3
Olimpik Sarajevo

Ljubić Prnjavor
0-6
Vitez

Bratstvo Gračanica
6-1
Sutjeska Foča

Azot Vitkovići
1-2
Sloboda Tuzla

Svatovac Poljice
*1-1 f
Slavija

Information Svatovac Poljice vidare efter 5-4 på straffar.

Grude
0-4
Krupa na Vrbasu

TOŠK Tešanj
*2-2 f
GOŠK Gabela

Information TOŠK Tešanj vidare efter 5-4 på straffar.

FK Vitez
3-8
Borac Banja Luka

 
Första omgången
Chernomorets B…
0-2
Slavia Sofia

Montana
2-1
Cherno More

Botev Vratsa
3-1 f
OFK Pirin

Lokomotiv Sofi…
2-1
Vereya

Strumska slava
2-1
Sozopol

Pomorie
2-4 f
Etar

Lovech
1-0
Vitosha Bistritsa

 
Omonia Nicosia
5-2
AEK

 
Tredje omgången
Greve
0-7
Midtjylland

Hedensted
1-3
Lyngby

Otterup
0-2
Randers

Næstved
1-3
HB Køge

Middelfart
0-2
AaB

Skive
0-3
København

Holbæk B&I
1-0
Horsens

Slagelse B&I
1-5
Hobro

Hvidovre
0-0* f
FC Helsingør

Information FC Helsingør vidare efter 4-3 på straffar.

LSF
1-5
Brøndby

 
Andra kvalomgången, omspel
Cadbury Heath
2-3 f
Bridport

 
Tredje omgången
Everton
3-0
Sunderland

1-0 Dominic Calvert-Lewin (38)
2-0 Dominic Calvert-Lewin (51)
3-0 Omar Niasse (83)

 

Publik 23 000

Arsenal
1-0
Doncaster Rovers

1-0 Theo Walcott (25)

 

Publik 44 064

Chelsea
5-1
Nottingham Forest

1-0 Kenedy (13)
2-0 Michy Batshuayi (19)
3-0 Charly Musonda (40)
4-0 Michy Batshuayi (53)
5-0 Michy Batshuayi (86)

5-1 Tendayi Darikwa (90+1)

Publik 40 621

West Bromwich Albion
1-2
Manchester City

1-1 Claudio Yacob (72)

0-1 Leroy Sané (3)
1-2 Leroy Sané (77)

Publik 14 953

Manchester United
4-0
Burton Albion

1-0 Marcus Rashford (5)
2-0 Marcus Rashford (17)
3-0 Jesse Lingard (36)
4-0 Anthony Martial (60)

 

Publik 54 256

 
Andra kvalomgången
Bodmin Town
1-1
Bideford

 
Fjärde omgången
Levadia
7-0
K-Järve JK Järve

Tulevik
0-0
Maardu United

Nõmme Kalju
*1-1 f
Paide III

Information Nõmme Kalju vidare efter 5-4 på straffar.

Rumori Calcio
0-6
Kuressaare

Põhja-Tallinn…
0-3
Flora II

 
Víkingur
0-0

EB/Streymur
3-0
07 Vestur

NSÍ
2-3
HB

B36
3-0
TB/FCS/Royn

Skála
2-1
ÍF

 
Första omgången, gruppspel
Platanias
1-0
Apollon Smirnis

Iraklis
Inst
OFI

Atromitos
1-0
Kerkyra

PAOK
2-1
Levadiakos

Panachaiki
1-0
Anagennisi Kar…

AEK
2-0
Lamia

Panathinaikos
2-0
AEL

 
Benevento
0-4
Roma

 

0-1 Edin Džeko (22)
0-2 Fabio Lucioni (självmål, 35)
0-3 Edin Džeko (52)
0-4 Fabio Lucioni (självmål, 74)

Atalanta
5-1
Crotone

1-0 Andrea Petanga (5)
2-0 Mattia Caldara (25)
3-0 Josip Iličić (38)
4-0 Alejandro Gómez (63)
5-1 Alejandro Gómez (straff, 74)

4-1 Marco Tumminello (70)

Cagliari
0-1
Sassuolo

 

0-1 Alessandro Matri (straff, 59)

Genoa
1-1
Chievo

1-0 Diego Laxalt (62)

1-1 Perparim Hetemaj (73)

Hellas Verona
0-0
Sampdoria

Juventus
1-0
Fiorentina

1-0 Mario Mandžukić (52)

Utvisning Milan Badelj (66)

Lazio
1-4
Napoli

1-0 Stefan de Vrij (29)

1-1 Kalidou Koulibaly (54)
1-2 José Callejón (56)
1-3 Dries Mertens (59)
1-4 Jorghino (straff, 90+2)

Milan
2-0
SPAL

1-0 Ricardo Rodríguez (straff, 26)
2-0 Franck Kessié (straff, 61)

 

Udinese
2-3
Torino

1-2 Rodrigo de Paul (straff, 48)
2-3 Kevin Lasagna (75)

0-1 Andrea Belotti (9)
0-2 Emil Hallfreðsson (självmål, 30)
1-3 Adam Ljajić (67)

 
Akzhayik
1-0
Atyrau

Kairat
5-1
Ordabasy

Aktobe
1-0
Tobol

 
Första omgången
Borac Imbriovec
0-6
Dinamo Zagreb

Vrbovec
1-3
Rijeka

Oriolik Oriovac
0-3
Hajduk Split

Bedem Ivankovo
0-3
Lokomotiva Zagreb

Croatia Zmijavci
0-1
Slaven Koprivnica

Sesvete
3-0
Split

Nehaj
0-6
Osijek

Dakovo-Croatia
0-4
Istra 1961

Nedelišće
0-6
Inter Zaprešić

Bjelovar
2-3
Zagreb

Zagora
0-3
Šibenik

Novigrad
5-1
Zelina

 
Semifinal
Liepāja
4-1
Rīgas FS

Riga
2-1 f
Spartaks Jūrmala

 
Kvartsfinal
Balzers III
5-6
Schaan

Eschen / Maure…
4-2
Triesen II

 
Utenis Utena
1-2
Žalgiris

Stumbras
1-3
Sūduva

 
Vardar
2-1
Renova

Akademija Pandev
2-0
Pelister

Shkupi
1-0
Skopje

Shkendija
5-0
Sileks

Pobeda
2-4
Rabotnički

 
Första omgången
Ghajnsielem
19:00
Kirkop United

 
Första omgången
Capelle
0-5
Roda JC

 

0-1 Dani Schahin (6)
0-2 Nathan Rutjes (13)
0-3 Mario Engels (40)
0-4 Celestin Djim (83)
0-5 Celestin Djim (84)

Publik 1 000

Swift
*0-0 f
Vitesse

Information Swift vidare efter 5-3 på straffar.

Scheveningen
1-5
Ajax

1-3 Barry Rog (62)

0-1 Kasper Dolberg (5)
0-2 Siem de Jong (42)
0-3 Ruben Koorndijk (självmål, 57)
1-4 Kasper Dolberg (80)
1-5 Kasper Dolberg (straff, 85)

De Dijk
2-1
HHC

Katwijk
4-0
Ter Leede

Achilles '29
4-3
NAC Breda

VVSB
4-1
Telstar

Excelsior
1-2
Heerenveen

Staphorst
2-3
Koninklijke HFC

ONS Sneek
1-3
Twente

Ajax Amateurs
0-6
Utrecht

Apeldoorn
2-4
Willem II

Lisse
1-0
HSV Hoek

Feyenoord
2-0
ADO Den Haag

 
Semifinal
Vålerenga
0-3
Sarpsborg 08

 

0-1 Krepin Diatta (25)
0-2 Ole Halvorsen (59)
0-3 Ole Halvorsen (90)

 
Tredje omgången
Górnik Zabrze
3-2 f
Sandecja Nowy Sącz

1-0 Szymon Matuszek (65)
2-0 Angulo (75)
3-2 Angulo (100)

2-1 Alexander Kolev (85)
2-2 Erik Grendal (självmål, 90)

Korona Kielce
1-0 f
Wisła Kraków

1-0 El Hadji Diaw (92)

 

 
Tredje omgången, gruppspel
Leixões
1-0
Paços de Ferreira

1-0 Rubén Belima (55)

 

Benfica
1-1
Sporting Braga

1-0 Raul Jiménez (11)

1-1 Ricardo Ferreira (68)

 
Botoşani
3-3
CSM Iaşi

Dinamo Bucureşti
Inst
Concordia Chiajna

 
Femte omgången
Luch Vladivostok
2-0
Anzhi

1-0 Ruslan Gordienko (20)
2-0 Dmitriy Malyaka (68)

 

Shinnik
3-0
Ural

1-0 Almaz Fatikhov (8)
2-0 Nikita Bezlikhotnov (44)
3-0 Sergey Kramarenko (56)

 

Tambov
1-0
Arsenal Tula

1-0 Aleksey Skvortsov (90)

 

Orenburg
0-2
Rubin Kazan

 

0-1 Egor Sorokin (29)
0-2 Maxime Lestienne (90+4)

Tom Tomsk
2-1
FK Krasnodar

1-1 Alexander Sobolev (45)
2-1 Alexander Sobolev (45)

0-1 Pavel Mamaev (straff, 32)

Avangard Kursk
1-0 f
CSKA Moskva

1-0 Dmitriy Korobov (straff, 114)

 

Tyumen
1-2
Tosno

1-2 Danil Karpov (49)

0-1 Maksim Palienko (34)
0-2 Maksim Palienko (38)

Volgar Astrakhan
0-2
Rostov

 

0-1 Aleksandr Zuev (22)
0-2 Alexander Bukharov (48)

Spartak Nal'chik
*0-0 f
Dinamo Moskva

Information Spartak Nal'chik vidare efter 4-2 på straffar.

Kuban Krasnodar
0-2
Spartak Moskva

 

0-1 Quincy Promes (45+1)
0-2 Quincy Promes (52)

 
La Fiorita
0-3
Tre Penne

 
Lausanne Sport
1-1
Zürich

St. Gallen
2-1
Basel

Young Boys
4-1
Luzern

 
Borac Čačak
0-2
Crvena Zvezda

 

0-1 Nemanja Milić (36)
0-2 Richmond Boakye (75)

Partizan
1-1
Napredak

1-1 Everton Luiz (90+6)

0-1 Enver Alivodić (43)

 
Första omgången
Javor Ivanjica
2-0
Sinđelić Beograd

Budućnost Dobanovci
*3-3 f
Voždovac

Information Budućnost Dobanovci vidare efter 4-2 på straffar.

Polet Lipljan
0-6
Spartak Subotica

Jagodina
0-3
Čukarički

Mačva Šabac
*0-0 f
Bačka Palanka

Information Mačva Šabac vidare efter 4-2 på straffar.

Dinamo Pančevo
1-2
Vojvodina

Radnički Pirot
*1-1 f
Novi Pazar

Information Radnički Pirot vidare efter 6-5 på straffar.

Zlatibor Čajetina
*0-0 f
Radnički Niš

Information Zlatibor Čajetina vidare efter 7-6 på straffar.

Radnički Novi Beograd
0-1
Mladost Lučani

Zemun
0-0* f
Rad Beograd

Information Rad Beograd vidare efter 6-5 på straffar.

Inđija
*0-0 f
Radnik Surdulica

Information Inđija vidare efter 5-4 på straffar.

Metalac GM
1-2
Proleter Novi Sad

 
Kvartsfinal
Dundee
0-4
Celtic

 

0-1 Scott Sinclair (straff, 25)
0-2 James Forrest (42)
0-3 Callum McGregor (88)
0-4 James Forrest (90+1)

Publik 6 917

 
Trenčín
2-1
Nitra

Spartak Trnava
1-0
Zlaté Moravce

DAC
1-0
Senica

 
Andra omgången
NŠ Drava
0-3
Celje

Mura
3-1
Domžale

Šampion Celje
0-3
Gorica

 
Athletic Club
1-2
Atlético Madrid

1-2 Raül García (90+2)

0-1 Ángel Correa (55)
0-2 Yannick Carrasco (73)

Publik 43 381

Leganés
0-0
Girona

Publik 9 781

Deportivo La Coruña
1-0
Deportivo Alavés

1-0 Luisinho (45+2)

 

Publik 18 518

Sevilla
1-0
Las Palmas

1-0 Jesús Navas (83)

 

Publik 35 317

Real Madrid
0-1
Real Betis

 

0-1 Antonio Sanabria (90+4)

Publik 65 102

 
Tredje omgången
Formentera
4-3 f
UD Logroñés

Córdoba
1-4
Tenerife

Gimnástica Segoviana
0-1
Ponferradina

CD Calahorra
1-3
Fuenlabrada

Talavera CF
0-1 f
FC Cartagena

Hércules
0-1
Elche

Cádiz
1-0
Osasuna

Real Murcia
3-1
Olot

 
Halmstad
1-1
Kalmar

1-1 Gabriel Gudmundsson (72)

0-1 Pape Diouf (18)
Utvisning Emin Nouri (26)

Publik 3 084

Östersund
2-2
Malmö FF

1-1 Brwa Nouri (straff, 49)
2-2 Ken Sema (90)
Utvisning Hosam Alesh (90+6)

0-1 Erdal Rakip (25)
1-2 Oscar Lewicki (66)

Publik 6 157

Jönköpings Södra
3-1
Sirius

1-0 Daryl Smylie (2)
2-0 Dzenis Kosica (22)
3-0 Tommy Thelin (79)

3-1 Stefano Vecchia (85)

Publik 2 672

Hammarby
2-1
IFK Göteborg

1-1 Kennedy Bakircioglu (58)
2-1 Sander Svendsen (61)

0-1 Mikkel Diskerud (54)

Publik 20 650

 
Tredje omgången
Sokol Živanice
0-8
Sigma Olomouc

Hodonín-Šardice
0-4 f
Slovan Liberec

HFK Olomouc
1-8
Hradec Králové

Jiskra Domažlice
3-2
Dukla Praha

Hanácká
0-4
Karviná

Mladá Boleslav
3-0
Příbram

Jablonec
2-1
Viktoria Žižkov

Vysočina Jihlava
1-0
Baník Sokolov

Znojmo
0-1
Sparta Praha

Slavia Praha
5-1
Třinec

 
Tredje omgången
İnegölspor
0-2
Yeni Malatyaspor

Düzyurtspor
4-4* f
Gümüşhanespor

Information Gümüşhanespor vidare efter 4-3 på straffar.

Batman Petrolspor
3-1
Göztepe

Erzin Belediyespor
1-2
Fatih Karagümrük

Kozan Belediyespor
1-3
Adanaspor

Denizlispor
1-0
Düzcespor

Hacettepe
1-2
Yeni Altındağ BS

Keçiörengücü
3-1
Silivrispor

Kastamonuspor
1-3
Ofspor

Hatayspor
1-0
Ergene Velimeşespor

Sancaktepe Belediye
2-4 f
Elazığspor

Kocaeli Birlikspor
2-2* f
Edirnespor

Information Edirnespor vidare efter 4-3 på straffar.

Bergama Belediyespor
0-2
Sarıyer

Tuzlaspor
1-0
Zonguldak Kömürspor

Yeşil Bursa
3-1
Karşıyaka

Giresunspor
3-1
Cizrespor

Altay
0-0* f
BB Erzurumspor

Information BB Erzurumspor vidare efter 7-6 på straffar.

Bucaspor
2-0
Pendikspor

Gaziantepspor
0-3
Tire 1922

Adana Demirspor
3-0
Bayrampaşaspor

Manisaspor
4-1
Arsinspor

Samsunspor
3-3* f
Ankara Demirspor

Information Ankara Demirspor vidare efter 3-1 på straffar.

Altınordu
1-0
Sultanbeyli Belediye

Fethiyespor
2-0
Nazilli Belediyespor

Bursaspor
4-0
Tarsus İdman Yurdu

 
1. FC Köln
0-1
Eintracht Frankfurt

 

0-1 Sebastien Haller (straff, 22)

Publik 49 000

Hertha BSC
2-1
Bayer Leverkusen

1-0 Mathew Leckie (16)
2-0 Salomon Kalou (24)

2-1 Julian Brandt (84)

Publik 32 825

Freiburg
1-1
Hannover 96

1-1 Nils Petersen (83)

0-1 Martin Harnik (65)

Publik 22 900

Hamburger SV
0-3
Borussia Dortmund

 

0-1 Shinji Kagawa (24)
0-2 Pierre Emerick Aubameyang (63)
0-3 Christian Pulisic (79)

Publik 52 962

Mainz 05
2-3
1899 Hoffenheim

1-0 Danny Latza (6)
2-0 Yoshinori (16)

2-1 Nadiem Amiri (23)
2-2 Sandro Wagner (45+1)
2-3 Marc Uth (90+2)

Publik 23 477

 
Eintracht Brau…
3-0
Greuther Fürth

1-0 Christoffer Nyman (22)
2-0 Joseph Baffo (28)
3-0 Dominick Kumbela (79)

 

Publik 18 785

Dynamo Dresden
0-2
Arminia Bielefeld

 

0-1 Andreas Voglsammer (80)
0-2 Patrick Weihrauch (90+2)

Publik 26 864

Heidenheim
2-2
Darmstadt 98

1-0 Nikola Dovedan (32)
2-1 Ben Halloran (60)

1-1 Artur Sobiech (35)
2-2 Aytac Sulu (85)

Publik 10 500

Fortuna Düsseldorf
1-0
Jahn Regensburg

1-0 Emir Kujović (54)

 

Publik 19 380

 
Tredje omgången
Helios
1-2
Desna

Kolos Kovalivka
1-2
Mariupol

Zhemchuzhyna Odesa
1-1* f
Stal Kamianske

Information Stal Kamianske vidare efter 4-1 på straffar.

Tavriya
3-2 f
Zirka

Ahrobiznes Volochysk
1-2 f
Veres

Inhulets
0-0* f
Arsenal Kyiv

Information Arsenal Kyiv vidare efter 6-5 på straffar.

Avanhard
0-2
Vorskla

Prykarpattia
2-1
Karpaty

Dnipro-1
1-0
Hirnyk-Sport

Demnya
1-2
Lviv

 
Sjätte omgången
Kecskeméti TE
1-4
Mezőkövesd-Zsóry

Karancslapujtő
0-2
Balmazújváros …

DEAC
0-4
Budafoki MTE

Pécsi MFC
0-1
Honvéd

Tiszakécske
2-3
Nyíregyháza Sp…

Nyíradony
0-2
Vasas

III. Kerületi TUE
1-3 f
Soroksár SC

BKV Előre
0-3
Várda SE

Sárvári
0-3
Paksi SE

Kozármisleny
0-1 f
Gyirmót

RAFC
1-3
Siófok

Nagyatádi
0-2
Vác

Öttevényi
0-6
Újpest

Szarvaskend
0-6
Szombathelyi H…

Sényő Carnifex
2-0 f
Kazincbarcika

Cigánd SE
*2-2 f
Szolnoki MÁV

Information Cigánd SE vidare efter 7-6 på straffar,

Komárom
0-2
Dorogi

Tállya
0-9
MTK

Mohácsi TE
0-4
Videoton

Úrkút
2-6
Ceglédi

Szekszárd
*1-1 f
Szeged 2011

Information Szekszárd vidare efter 4-2 på straffar.

Kondorosi
0-2
Békéscsaba

Csongrád Tiszapart
1-10
Debrecen

Mórahalom
1-4
Budaörs

Nyírbátori
1-1* f
Győri ETO

Information Győri ETO vidare efter 5-3 på straffar.

Szabadkikötő
1-5
Csákvári TK

Szarvasi
4-1
MTE 1904

Nagyhalászi
1-3
Iváncsa

Csácsbozsok-Ne…
2-3
Pilisi LK

Nagykanizsai ULE
2-0
Törökszentmiklós

Jászárokszállá…
0-5
Nagyecsed RSE

Maklár
1-4
Rákosmenti KSK

Szabadszállási
1-3
Dunaújváros-Pá…

Füzesgyarmati
3-0
Makó

Gyöngyös
5-3
Pénzügyőr

Szentlőrinc SE
3-0
Csepel

Lajoskomárom
0-3
Andráshida

Tatai
2-7
Putnok VSE

Csetény
0-4
Ercsi Kinizsi

Pecsvarad Spar…
1-4
Tiszaújváros

Jánoshalmi
0-2 f
Gödöllő

Bátaszék SE
3-2
Tolna

Budakalasz
1-3
Salgótarján

Edelény
1-3
Szeol

Salgótarjáni BTC
7-2
Petőfi Vasszécsény

Balatonlelle SE
0-2
Vecsés

Bácsa
1-0
Pápai Perutz

Tiszafuredi VSE
1-4
Csornai SE

Ibrány SE
3-1
Jászberényi Vasas

Ásotthalmi
*2-2 f
Hódmezővásárhely

Information Ásotthalmi vidare efter 4-3 på straffar.

Duna-Tisza
4-1
Algyő SK

Eger
3-1
Testvériség

Olajmunkás
3-1 f
Felsőzsolca

ESMTK
0-1 f
Monori SE

Gárdony
0-3
Zalaegerszegi TE

Ménfőcsanak
1-3
Dabas

Ajka
2-2* f
Érdi VSE

Information Érdi VSE vidare efter 5-4 på straffar.

Tatabánya
1-0
Soproni VSE

Kaposvári Rákóczi
1-3
Puskás

 
Andra omgången
Anif
1-2
Sturm Graz

1-0 Marinko Sorda (19)

1-1 Philipp Zulechner (78)
0-2 Philipp Zulechner (90+4)

Union Vöcklamarkt
0-3
Austria Wien

 

0-1 Dominik Prokop (29)
0-2 Dominik Prokop (70)
0-3 Raphael Holzhauser (73)

Gurten
3-4 f
Rheindorf Altach

1-1 Sebastian Zirnitzer (32)
2-2 Emanuel Sakic (självmål, 83)
3-4 Ivan Grabovac (107)

0-1 Adrian Grbic (15)
1-2 Emanuel Sakic (62)
2-3 Christian Gebauer (98)
2-4 Bernhard Tekpetey (104)

Elektra
0-4
Rapid Wien

 

0-1 Giorgi Kvilitaia (19)
0-2 Louis Schaub (51)
0-3 Louis Schaub (76)
0-4 Yannick Soura (självmål, 84)