ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 19 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

34

tävlingar

138

matcher

138

resultat

71

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sjätte omgången
Kortrijk
5-3
RES Durbuy

Antwerp
2-0
Lierse

Sint-Truiden
4-2 f
OH Leuven

 
Första omgången
Rudar Prijedor
*1-1 f
Tekstilac Derventa

Information Rudar Prijedor vidare efter 5-4 på straffar.

 
Första omgången
Neftohimik
1-2
Tsarsko selo

Nesebar
1-4
CSKA Sofia

Sevlievo
0-2
Beroe

Sokol Markovo
1-4
Dunav 2010

Vihren
0-2
Septemvri Sofia

Botev Galabovo
0-1 f
Levski Sofia

 
Tredje omgången
VB 1968
0-3
Jammerbugt

 
Andra omgången
Kjellerup
0-6
Silkeborg

 
Wigan Athletic
1-0
Northampton Town

 
Andra kvalomgången, omspel
Burgess Hill Town
3-0
Colney Heath

Hyde United
2-0
Warrington Town

United of Manc…
6-2
Handsworth Par…

Haughmond
0-5
Boston United

Rushall Olympic
1-2
AFC Mansfield

AFC Rushden & …
1-3
Alfreton Town

Royston Town
1-2
Braintree Town

Wingate & Finchley
1-2 f
Hemel Hempstea…

Billericay Town
5-0
Thamesmead Town

Phoenix Sports
*1-1 f
Glebe

Information Phoenix Sports vidare efter 5-4 på straffar.

Hayes & Yeadin…
2-0 f
FC Romania

Potters Bar Town
0-3
Hampton & Richmond

Enfield Town
5-0
Hanwell Town

 
Tredje omgången
Brentford
1-3
Norwich City

1-3 Josh Clarke (90+1)

0-1 Mario Vrančić (straff, 10)
0-2 Mario Vrančić (51)
0-3 Josh Murphy (68)

Wolverhampton Wanderers
1-0 f
Bristol Rovers

1-0 Bright Enobakhare (98)

Utvisning Tom Lockyer (120)

Publik 12 740

Burnley
2-2* f
Leeds United

1-1 Chris Wood (straff, 89)
2-2 Robert Brady (90+6)

0-1 Hadi Sacko (80)
1-2 Pablo Hernández (straff, 90+4)

Publik 11 799

Information Leeds United vidare efter 5-3 på straffar.

Bristol City
2-0
Stoke City

1-0 Famara Diedhiou (50)
2-0 Matt Taylor (60)

 

Publik 13 826

Aston Villa
0-2
Middlesbrough

Utvisning Tommy Rlphick (58)

0-1 Patrick Bamford (straff, 58) 0-2 Patrick Bamford (67)

Publik 11 197

West Ham United
3-0
Bolton Wanderers

1-0 Angelo Ogbonna (4)
2-0 Diafra Sakho (31)
3-0 Arthur Masuaku (90+4)

 

Publik 35 806

Crystal Palace
1-0
Huddersfield Town

1-0 Bakary Sako (13)

 

Publik 6 607

AFC Bournemouth
1-0 f
Brighton & Hove Albion

1-0 Joshua King (99)

 

Publik 10 372

Leicester City
2-0
Liverpool

1-0 Shinji Okazaki (65)
2-0 Islam Slimani (78)

 

Publik 31 609

Reading
0-2
Swansea City

 

0-1 Alfie Mawson (52)
0-2 Jordan Ayew (83)

Publik 8 729

Tottenham Hotspur
1-0
Barnsley

1-0 Bamidele Alli (65)

 

Publik 23 826

 
Fjärde omgången
Läänemaa Haapsalu
1-7
FCI Tallinn

Flora
2-0
Elva

 
Ajaccio
3-0
Valenciennes

Auxerre
1-0
Lorient

Paris FC
1-0
Orléans

LB Châteauroux
0-2
Clermont Foot 63

Le Havre
1-0
Sochaux-Montbéliard

Nancy-Lorraine
2-1
Bourg-en-Bresse 01

Chamois niortais
0-2
Stade brestois 29

Stade Reims
5-0
Gazélec Ajaccio

Tours
0-4
Nîmes Olympique

 
Första omgången, gruppspel
Panserraikos
2-0
Ergotelis

Aiginiakos
0-1
Apollon Kalamarias

Xanthi
2-0
Panaitolikos

Olympiakos
2-1
Asteras Tripolis

 
Bologna
1-1
Internazionale

1-0 Simeone Verdi (32)

1-1 Mauro Icardi (straff, 77)

 
Ascoli
0-1
Frosinone

 

0-1 Emanuele Terranova (90)

Bari 1908
1-0
Cremonese

1-0 Riccardo Improta (72)

 

Carpi
1-3
Foggia

1-0 Jerry Mbakogu (9)
Utvisning Saber Hraiech (68)

1-1 Luca Martinelli (51)
1-2 Cosimo Chiricò (65)
1-3 Giacomo Beretta (89)

Cittadella
4-0
Cesena

1-0 Christian Kouamé (8) 2-0 Alessandro Salvi (25)
3-0 Christian Kouamé (44)
4-0 Manuel Iori (straff, 78)

 

Palermo
1-0
Perugia

1-0 Ilija Nesterovski (straff, 81)
Utvisning Giuseppe Bellusci (90)

 

Parma
1-2
Empoli

1-1 Alessandro Lucarelli (47)

0-1 Francesco Caputo (23)
1-2 Lorenco Šimić (49)

Pescara
2-2
Virtus Entella

1-0 Chrsitian Capone (17)
2-0 Gaston Brugman (64)

2-1 Davide Luppi (75)
2-2 Davide Diaw (80)

Pro Vercelli
1-1
Salernitana

1-0 Marco Firenze (38)

1-1 Raffaele Schiavi (65)

Spezia
1-0
Novara

1-0 Guido Marilungo (12)

 

Ternana
Avbr
Brescia

 
Första omgången
Slavonija Požega
1-2
Zadar

 
Kvartsfinal
Eschen / Mauren II
2-0
Balzers II

 
Kauno Žalgiris
0-1
Atlantas

 

0-1 Tadas Labukas (85)

Trakai
0-0
Jonava

 
Andra omgången
Grănicerul
3-0
Intersport Sănătăuca

Olimp Comrat
0-3
Sparta Selemet

Speranța Drochia
0-3
Spicul Chișcăreni

Cahul
1-5
Sfîntul Gheorghe

 
Första omgången
Zwaluwen
2-3
Den Bosch

1-3 Ricardo Merrelaar (86)
2-3 Jesper Gudde (straff, 90+2)

0-1 Bart Biemans (52)
0-2 Sven Blummel (straff, 64)
0-3 Sven Blummel (81)

Publik 750

RKC Waalwijk
1-0
Sparta Rotterdam

1-0 Dylan Seys (63)

 

GVVV
1-0
Dordrecht

1-0 Soufiane Laghmouchi (66)

Utvisning Gustavo Hamer (83)

Publik 800

Oss
0-2
Almere City

 

0-1 Leroy Owusu (18)
0-2 Arsenio Valpoort (65)

Publik 1 800

Noordwijk
0-1
Fortuna Sittard

 

0-1 Djibril Dianessy (69)

Publik 850

Barendrecht
1-3
Go Ahead Eagles

1-0 Daniel Esajas (14)
Utvisning Yorik van Deelen (77)

1-1 Pieter Langedijk (30)
1-2 Sam Hendriks (74)
1-3 Sam Hendriks (86)

Helmond Sport
1-5
Cambuur

Utvisning Steven Edwards (55)
Utvisning Robert van Koesveld (60)
1-2 Gevero Markiet (68)

0-1 Kevin van Kippersluis (11)
0-2 Kevin van Kippersluis (52)
1-3 Karim Rossi (78)
1-4 Issa Kallon (81)
1-5 Nigel Robertha (89)

Publik 1 245

Rijnsburgse Boys
0-2
Heracles

 

0-1 Joey Pelupessy (73)
0-2 Vincent Vermeij (90+2)

Publik 1 100

Emmen
1-3
NEC

1-0 Alexander Bannink (30)

1-1 Sven Braken (34)
1-2 Sven Braken (49)
1-3 Arnaut Groeneveld (53)

Publik 2 452

Kozakken Boys
*1-1 f
De Graafschap

1-0 Mahmut Sönmez (33)

1-1 Sjoerd Ars (68)

Publik 1 500

Information Kozakken Boys vidare efter 4-3 på straffar.

Sparta Nijkerk
0-1
Eindhoven

 

0-1 Mart Lieder (75)

Publik 1 200

Genemuiden
1-3
De Treffers

1-0 Omar Kavak (32)

1-1 Cedric Badjeck (40)
1-2 Nick de Bondt (75)
1-3 Cedric Badjeck (80)

Publik 1 200

Quick Boys
1-3
Volendam

1-0 Yordi Teijsse (5)

Utvisning Luis Pedro (34)
1-1 Teije ten Den (45)
1-2 Nick Runderkamp (53)
1-3 Dylan Mertens (89)

Publik 2 200

MVV
2-3
AZ

1-1 Samy Mmaee (34)
2-2 Samy Mmaee (71)

0-1 Panteleimon Hatzidiakos (7)
1-2 Wout Weghorst (43)
2-3 Wout Weghorst (82)

Publik 4 270

 
Tredje omgången
Bytovia Bytów
*0-0 f
Pogoń Szczecin

Information Bytovia Bytów vidare efter 5-4 på straffar.

Podbeskidzie
1-2 f
Arka Gdynia

1-1 Szymon Sobczak (20)

0-1 Grzegorz Piesio (15)
1-2 Luka Zarandia (110)

 
Tredje omgången, gruppspel
Sporting CP
0-0
Marítimo

 
Voluntari
1-0
Poli Timişoara

Utvisning Cosmin Achim (86)
1-0 Alexandru Tudorie (90+2)

 

Sepsi
2-3
Universitatea Craiova

1-1 Atilla Hadnagy (59)
2-2 Victoraş Astafei (69)

0-1 Andrei Burlacu (18)
1-2 Gustavo Di Mauro (straff, 67)
2-3 Nicuor Bancu (79)

 
Kvartsfinal
Hibernian
3-2
Livingston

1-1 Danny Swanson (18)
2-2 Martin Boyle (32)
3-2 Anthony Stokes (straff, 83)

0-1 Alan Lithgow (10)
1-2 Raffaele De Vita (28)

Publik 8 535

Partick Thistle
1-3 f
Rangers

1-1 Kris Doolan (90)

0-1 Carlos Peña (55)
1-2 Candelas (94)
1-3 Eduardo Herrera (99)

Publik 7 394

 
Ružomberok
1-0
Žilina

1-0 Michal Škvarka (självmål, 84)

 

Podbrezová
2-0
Tatran Prešov

1-0 Lazar Đorđević (4)
2-0 Endy Bernadina (44)

 

Slovan Bratislava
3-1
Zemplín Michalovce

1-0 Jakub Mareš (45)
2-0 Filip Hološko (53)
3-0 Filip Oršula (64)

3-1 Milan Šimčák (72)

 
Andra omgången
NŠ Drava
Inst
Celje

Dekani
0-7
Aluminij

Radomlje
1-6
Olimpija

 
Valencia
5-0
Málaga

1-0 Santi Mina (17)
2-0 Simone Zaza (55)
3-0 Simone Zaza (60)
4-0 Simone Zaza (63)
5-0 Rodrigo (86)

 

Publik 36 215

Barcelona
6-1
Eibar

1-0 Lionel Messi (straff, 20)
2-0 Paulinho (38)
3-0 Denis Suárez (53)
4-1 Lionel Messi (59)
5-1 Lionel Messi (62)
6-1 Lionel Messi (87)

3-1 Sergi Enrich (57)

 
Tredje omgången
Sporting Gijón
1-1* f
Numancia

1-0 Setefan Šćepović (5)

1-1 Higinio Mar+in (36)

Information Numancia vidare efter 3-1 på straffar.

 
IFK Norrköping
4-1
Häcken

1-0 David Moberg-Karlsson (10)
2-0 Andreas Johansson (31)
3-0 Kalle Holmberg (straff, 64)
4-1 Kalle Holmberg (90+1)

3-1 Paulinho Guerreiro (71)

Publik 6 377

Elfsborg
2-2
Djurgården

1-1 Viktor Prodell (67)
2-2 Issam Jebali (straff, 77)

0-1 Magnus Eriksson (8)
1-2 Kim Källström (74)

Publik 7 423

 
GAIS
1-0
Frej

1-0 Luka Mijaljevic (27)
Utvisning Alibek Aliev (87)

 

Publik 1 627

 
Tredje omgången
Táborsko
3-4
Teplice

1-0 Jan Štohanzl (13)
2-4 Zbynk Musiol (62)
3-4 Zbynk Musiol (65)

1-1 Tomas Kučera (33)
1-2 Michal Jeřábek (45)
1-3 Alex Král (49)
1-4 Jan Rezek (52)

Bohemians 1905
2-2* f
Vlašim

1-0 Sim Luts (3)
2-2 Benjamin Tetteh (104)

1-1 Jan Vodháněl (62)
1-2 Vojtch Hadaščok (103)

Information Vlašim vidare efter 4-3 på straffar.

 
Tredje omgången
Anadolu Bağcılar
0-1
Anadolu Selçukspor

Tokatspor
0-1 f
Kahramanmaraşspor

Şanlıurfaspor
*1-1 f
Pazarspor

Information Şanlıurfaspor vidare efter 4-2 på straffar.

Diyarbekirspor
0-1
İstanbulspor

Payasspor
1-3
Amed SK

Muğlaspor
1-1* f
Etimesgut

Information Etimesgut vidare efter 3-2 på straffar.

Kırklarelispor
1-3
Niğde Belediyespor

Bodrumspor
2-3 f
Gazişehir Gaziantep

Bandırmaspor
0-1
Çorum Belediyespor

Menemen Belediyespor
4-2
Darıca Gençlerbırlığı

Van BB
0-1
Kayserispor

Balıkesirspor
1-1* f
Kars 36

Information Kars 36 vidare efter 6-5 på straffar.

Kemerspor
0-1 f
Sivas Belediyespor

Boluspor
3-0
SinopSpor

Mersin İdmanyurdu
3-5
Orhangazispor

 
Borussia Mönchengladbach
2-0
VfB Stuttgart

1-0 Raffael (57)
2-0 Raffael (straff, 74)

 

Publik 44 063

Schalke 04
0-3
Bayern München

 

0-1 Robert Lewandowski (straff, 25)
0-2 James Rodríguez (29)
0-3 Arturo Vidal (75)

Publik 62 271

Augsburg
1-0
RB Leipzig

1-0 M Gregoritsch (4)

 

Publik 26 113

Wolfsburg
1-1
Werder Bremen

1-0 Divock Origi (28)

1-1 Fin Bartels (56)

Publik 26 174

 
Ingolstadt
2-2
MSV Duisburg

1-1 Hauke Wahl (42)
2-1 Hauke Wahl (52)

0-1 Boris Tashchi (16)
2-2 Boris Tashchi (53)

Publik 8 199

Sandhausen
1-0
1. FC Union Berlin

1-0 Leart Paqarada (55)

 

Publik 4 893

1. FC Kaiserslautern
0-2
Erzgebirge Aue

 

0-1 Sören Bertram (30)
0-2 Sören Bertram (48)

Publik 16 613

Holstein Kiel
0-1
St. Pauli

Utvisning Patrick Herrmann (83)

0-1 Johannes Flum (44)

Publik 11 935

 
Sjätte omgången
Dunaharaszti MTK
1-2
Ferencváros

Veszprém
0-3
Diósgyőr

 
Andra omgången
Oedt
2-0
Austria Lustenau

1-0 Mario Reiter (60)
2-0 Aleksandar Djordjevic (76)

 

Gleisdorf 09
1-2
Wolfsberger AC

1-1 Mario Pollhammer (66)

0-1 Mihret Topcagić (16)
1-2 Dever Orgill (74)

Neusiedl
0-1
Ried

 

0-1 Kennedy Boateng (51)

Grödig
4-4* f
LASK Linz

1-1 Roman Wallner (16)
2-2 Luka Dzidziguri (41)
3-2 Eyup Erdogan (69)
4-3 Robert Strobl (93)

0-1 Rene Gartler (7)
1-2 Philipp Wiesinger (36)
3-3 Marko Raguz (73)
4-4 Peter Michorl (99)

Information LASK Linz vidare efter 5-3 på straffar.

Union St. Florian
1-0
Weiz

1-0 Rexhe Bytyci (85)

 

Amstetten
0-1
Wacker Innsbruck

 

0-1 Florian Jamnig (80)

Horn
3-3* f
Hartberg

1-0 Miroslav Milosevic (39)
2-1 Matus Paukner (68)
3-3 Matus Paukner (112)

1-1 Dario Tadic (67)
2-2 Dario Tadic (81)
2-3 Dario Tadic (straff, 110)

Information Hartberg vidare efter 4-3 på straffar.