ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 18 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

22

tävlingar

28

matcher

28

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kamza
1-1
Skënderbeu Korçë

1-1 Ermir Rezi (67)

0-1 Donjet Shkodra (28)

Partizani Tirana
0-0
Kukësi

 
Ludogorets
2-1
Botev Plovdiv

1-1 Marcelinho (48)
2-1 Igor Plasturi (81)

0-1 Lachezar Baltanov (straff, 6)

 
APOEL
0-1
Anorthosis

 

0-1 João Victor (30)

Apollon
4-2
Ermis

1-1 Nicolas Martínez (44)
2-2 Emilio Zelaya (71)
3-2 Valentin Roberge (90+3)
4-2 Emilio Zelaya (90+8)

0-1 Theo Weeks (33)
1-2 Innocent Emeghara (49)

 
Nordsjælland
1-2
AGF

1-2 Emiliano Marcondes (81)

0-1 Martin Spelmann (51)
Jakob Ankersen (60)

 
Andra kvalomgången, omspel
Cambridge City
0-2
St Albans City

 
Inter Turku
1-6
Lahti

1-4 Macoumba Kandi (56)
Utvisning Petros Kanakoudis (80)

0-1 Marko Simonovski (8)
0-2 Alan Henrique (självmål, 32)
0-3 Marko Simonovski (33)
0-4 Marko Simonovski (43)
1-5 Hendrik Helmke (65)
1-6 Kalle Taimi (90+1)

Publik 1 814

 
Lens
2-0
Quevilly Rouen

1-0 Jeannicner Bellegarde (69)
Utvisning Souleymane Diarra (89)
2-0 Moussa Maâzou (90+2)

 

 
PAS Giannina
1-1
Panionios

1-1 Bruno Halkiadakis (57)

0-1 Giorgos Masouras (49)
Utvisning Masoud Shojael (87)

 
Víkingur (Ólafsvik)
1-3
Víkingur (Reykjavik)

1-2 Pape Faye (64)

0-1 Geoffrey Castillon (26)
0-2 Alexis Egea (självmål, 63)
1-3 Geoffrey Castillon (straff, 77)

 
Maccabi Netanya
2-3
Maccabi Tel Aviv

1-0 Alhassane Keita (20)
2-1 Dia Seba (29)

1-1 Omer Atzili (22)
2-2 Vidhar Kjartansson (50)
2-3 Nick Blackman (59)

 
Kaisar
1-4
Astana

 
Odd
3-2
Aalesund

1-0 Jone Samuelsen (straff, 5)
2-0 Daniel Grétarsson (självmål, 20)
3-0 Elbasan Rashani (47)

3-1 Mostafa Abdellaoue (straff, 62)
3-2 Fredrik Semb Berge (självmål, 68)

 
Lechia Gdańsk
3-3
Jagiellonia Białystok

1-0 Blazej Augustyn (11)
2-3 Marco Paixão (59)
3-3 Marco Paixão (90+3)

1-1 Blazej Augustyn (självmål, 24)
1-2 Przemyslaw Frankowski (29)
1-3 Fedor Černych (49)

Publik 15 135

 
Portimonense
2-1
Feirense

1-0 Shoya Nakajima (12)
2-0 Shoya Nakajima (19)

2-1 Oghenekaro Etebo (28)

Chaves
3-0
Moreirense

1-0 Pedro Tiba (straff, 45)
2-0 Renan Bressan (62)
3-0 Willian (65)

 

 
Astra Giurgiu
3-1
Viitorul

1-0 Silviu Balaure (16)
2-1 Alexandru Ioniţă II (49)
3-1 Anatole Abang (86)

1-1 Andrei Ciobanu (37)

 
Lokomotiv Moskva
0-1
Amkar Perm

 

0-1 Mikhail Gashchenkov (1)

Zenit Sankt-Petersburg
3-0
Ufa

1-0 Sebastian Driussi (9)
2-0 Domenico Criscito (straff, 22)
3-0 Aleksandr Kokorin (77)

 

 
San Giovanni
0-1
Pennarossa

 
Espanyol
2-1
Celta de Vigo

1-0 Gerard Moreno (10)
2-0 Pablo Piatti (24)

2-1 Fontás (69)

Publik 15 026

 
AFC Eskilstuna
1-2
GIF Sundsvall

1-2 Eric Björkander (självmål, 90+2)

0-1 Linus Hallenius (4)
0-2 Linus Hallenius (77)

Publik 4 305

 
Öster
0-1
Trelleborg

 

0-1 Erik Andersson (2)

Publik 2 439

Helsingborg
2-0
Varbergs BoIS

1-0 Bradley Ralani (33)
2-0 Bradley Ralani (73)

 

Publik 5 821

 
Viktoria Plzeň
2-1
Zlín

1-0 Daniel Kolář (12)
2-0 Michal Krmenčík (15)

2-1 Ubong Moses (43)

 
Beşiktaş
2-0
Konyaspor

1-0 Cenk Tosun (10)
2-0 Ricardo Quaresma (66)

 

 
Isloch Minsk Raion
0-2
BATE Borisov

 

0-1 Nikolay Signevich (44)
0-2 Nikolay Signevich (60)

 
Andra omgången
Wimpassing
*3-3 f
Blau-Weiß Linz

1-0 Amel Sistek (6)
2-0 Frank Egharevba (13)
3-3 Luka Radulovic (110)

2-1 Felix Huspek (30)
2-2 Stefan Haudum (81)
2-3 Florian Templ (100)

Information Wimpassing vidare efter 3-2 på straffar.