ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 16 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

60

tävlingar

289

matcher

289

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Flamurtari
3-1
Lushnja

 
Alashkert
1-0
Shirak

 
İnter Bakı
1-1
Sumqayıt

Neftçi
1-2
Zira

 
Kortrijk
2-2
Anderlecht

Lokeren
1-1
Antwerp

Sporting Charleroi
2-2
Waasland-Beveren

Sint-Truiden
2-1
Genk

 
Mladost Doboj Kakanj
1-1
Sloboda Tuzla

GOŠK Gabela
0-2
Zrinjski

Vitez
2-0
Čelik

Sarajevo
2-0
Široki Brijeg

 
Vereya
2-1
Dunav 2010

Cherno More
0-1
CSKA Sofia

 
Ethnikos Achna
1-2
Olympiakos

Paphos
2-1
Omonia Nicosia

AEK
1-0
AEL

 
SønderjyskE
2-2
Horsens

 
Crystal Palace
0-1
Southampton

 

0-1 Steven Davis (6)

Publik 24 199

Huddersfield Town
1-1
Leicester City

1-0 Laurent Depoitre (46)

1-1 Jamie Vardy (straff, 50)

Publik 24 129

Liverpool
1-1
Burnley

1-1 Mohamed Salah (30)

0-1 Scott Arfield (27)

Publik 53 231

Newcastle United
2-1
Stoke City

1-0 Christian Atsu (19)
2-1 Jamal Lascelles (68)

1-1 Xherdan Shaqiri (57)

Publik 51 795

Watford
0-6
Manchester City

 

0-1 Sergio Agüero (27)
0-2 Sergio Agüero (31)
0-3 Gabriel Jesus (37)
0-4 Nicolas Otamendi (63)
0-5 Sergio Agüero (81)
0-6 Raheem Sterling (straff, 89)

Publik 20 305

West Bromwich Albion
0-0
West Ham United

Publik 24 942

Tottenham Hotspur
0-0
Swansea City

 
Birmingham City
1-3
Preston North End

Brentford
1-1
Reading

Bristol City
4-1
Derby County

Burton Albion
2-1
Fulham

Cardiff City
1-1
Sheffield Wednesday

Hull City
1-1
Sunderland

Ipswich Town
2-0
Bolton Wanderers

Middlesbrough
3-2
Queens Park Rangers

Millwall
1-0
Leeds United

Nottingham Forest
1-2
Wolverhampton Wanderers

Sheffield United
0-1
Norwich City

Barnsley
0-3
Aston Villa

 
Blackburn Rovers
0-1
Wimbledon

Blackpool
3-1
Oxford United

Bradford City
1-0
Rotherham United

Bury
0-0
Plymouth Argyle

Gillingham
1-0
Charlton Athletic

Milton Keynes Dons
3-2
Rochdale

Oldham Athletic
1-2
Shrewsbury Town

Portsmouth
4-1
Fleetwood Town

Southend United
2-2
Northampton Town

Walsall
1-1
Peterborough United

Wigan Athletic
3-0
Bristol Rovers

 
Cambridge United
2-1
Coventry City

Carlisle United
1-1
Barnet

Cheltenham Town
3-1
Colchester United

Chesterfield
1-2
Accrington Stanley

Crawley Town
0-1
Notts County

Exeter City
3-0
Crewe Alexandra

Grimsby Town
2-1
Yeovil Town

Lincoln City
0-1
Mansfield Town

Morecambe
2-1
Newport County

Port Vale
1-1
Forest Green Rovers

Swindon Town
3-2
Stevenage

Wycombe Wanderers
1-2
Luton Town

 
Andra kvalomgången
Deeping Rangers
2-4
Kidderminster Harriers

Salford City
1-2
York City

Darlington
0-3
South Shields

Southport
0-3
Bradford Park Avenue

Ossett Town
1-0
Atherton Collieries

Newcastle Benfield
2-1
Ashton United

Warrington Town
1-1
Hyde United

Harrogate Town
3-0
Penistone Church

Spennymoor Town
1-2
Gainsborough Trinity

Handsworth Parramore
1-1
United of Manchester

Shildon AFC
1-0
Altrincham

Scarborough Athletic
2-0
Sunderland RCA

Blyth Spartans
1-2
SL Aquaforce

Stockport County
1-0
Curzon Ashton

Stalybridge Celtic
1-3
Chorley

Lancaster City
4-0
Droylsden

Stafford Rangers
1-0
Tamworth

Boston United
1-1
Haughmond

Shepshed Dynamo
0-1
Nantwich Town

AFC Mansfield
0-0
Rushall Olympic

AFC Kempston Rovers
0-4
Hereford

Stratford Town
4-1
Redditch United

AFC Telford United
2-0
Barwell

Nuneaton Town
3-1
King's Lynn Town

Kettering Town
2-0
Kidsgrove Athletic

Basford United
1-0
Mickleover Sports

Alfreton Town
2-2
AFC Rushden & Diamonds

Westfields
0-2
Leamington

Grantham Town
3-4
Alvechurch

Buxton
4-1
Chasetown

Dereham Town
1-2
Boston Town

Leiston
4-2
Crowborough Athletic

Concord Rangers
4-0
Tunbridge Wells

Braintree Town
2-2
Royston Town

AFC Sudbury
3-0
Chipstead

Biggleswade Town
0-1
East Thurrock United

St Albans City
3-3
Cambridge City

Horsham
2-5
Herne Bay

Hemel Hempstead Town
0-0
Wingate & Finchley

Lowestoft Town
0-1
Harlow Town

Metropolitan Police
2-2
Heybridge Swifts

Chelmsford City
7-0
Ramsgate

Ware
2-5
Leatherhead

Kings Langley
0-1
Margate

Baldock Town
1-2
Aylesbury United

Hertford Town
1-2
AFC Hornchurch

Glebe
2-2
Phoenix Sports

Kingstonian
0-3
Brackley Town

Eastbourne Borough
4-3
Carshalton Athletic

Folkestone Invicta
3-1
Tooting & Mitcham United

Cheshunt
1-3
Dorking Wanderers

Wealdstone
4-0
Faversham Town

Colney Heath
3-3
Burgess Hill Town

Welling United
1-2
Haringey Borough

Dartford
3-1
Barking

Hampton & Richmond
1-1
Potters Bar Town

Whitehawk
1-3
Oxford City

Marlow
0-2
Ashford Town (Middlesex)

Needham Market
2-0
Chesham United

Slough Town
3-2
Dulwich Hamlet

Hanwell Town
0-0
Enfield Town

Havant & Waterlooville
2-1
Merthyr Town

Bodmin Town
Inst
Bideford

Bridport
2-2
Cadbury Heath

Gosport Borough
1-2
Swindon Supermarine

Bognor Regis Town
2-1
Weston-super-Mare

Cinderford Town
1-0
Hartley Wintney

Tavistock
1-2
Frome Town

Weymouth
2-0
Chippenham Town

Banbury United
2-0
Thatcham Town

Bath City
6-0
Knaphill

Truro City
2-0
AFC Portchester

Salisbury
0-2
Poole Town

Paulton Rovers
3-2
Kidlington

Gloucester City
0-3
Hungerford Town

 
Paide
1-2
Flora

Sillamäe Kalev
0-0
Nõmme Kalju

Tulevik
1-1
FCI Tallinn

Trans
3-1
Tammeka

 
RoPS
0-3
SJK

VPS
1-3
KuPS

Ilves
1-4
HJK

 
Monaco
3-0
Strasbourg

1-0 Rony Lopes (44)
2-0 Radamel Falcao (51)
3-0 Radamel Falcao (67)

 

Dijon
0-1
Saint-Étienne

EA Guingamp
1-0
Lille

Nantes
1-0
Caen

Troyes
1-0
Montpellier

 
Sochaux-Montbéliard
2-4
Stade Reims

 
HB
1-2
Víkingur

TB/FCS/Royn
0-0
NSÍ

07 Vestur
5-0
Skála

ÍF
1-5
B36

6-0
EB/Streymur

 
Samtredia
2-1
Lokomotivi Tbilisi

Dinamo Batumi
0-5
Torpedo Kutaisi

 
Levadiakos
1-0
Xanthi

PAOK
1-0
Panaitolikos

Olympiakos
1-1
Asteras Tripolis

 
Finn Harps
1-2
Sligo Rovers

 
Final
Shamrock Rovers
0-3
Dundalk

 
Ironi Kiryat Shmona
3-1
Maccabi Petah Tikva

Maccabi Haifa
4-2
Hapoel Ra'anana

Hapoel Ashkelon
2-1
Hapoel Acre

Beitar Jerusalem
3-3
Hapoel Haifa

 
Crotone
0-2
Internazionale

 

0-1 Milan Škriniar (82)
0-2 Ivan Perišić (90+2)

Fiorentina
2-1
Bologna

1-0 Federico Chiesa (51)
2-1 German Pezzella (69)

1-1 Rodrigo Palacio (52)

Roma
3-0
Hellas Verona

1-0 Radja Nainggolan (22)
2-0 Edin Džeko (33)
3-0 Edin Džeko (61)

Utvisning Samuel Souprayen (66)

 
Brescia
0-0
Pro Vercelli

Cremonese
1-1
Carpi

Empoli
3-0
Ascoli

Foggia
1-1
Palermo

Frosinone
3-2
Bari 1908

Novara
1-0
Cittadella

Perugia
3-0
Parma

Salernitana
2-2
Pescara

Virtus Entella
3-1
Ternana

 
Irtysh
0-1
Akzhayik

Tobol
0-0
Ordabasy

Taraz
1-5
Kairat

Atyrau
2-2
Aktobe

 
Slaven Koprivnica
1-1
Osijek

Inter Zaprešić
1-3
Dinamo Zagreb

 
Rīgas FS
1-0
Spartaks Jūrmala

Riga
2-1
Liepāja

 
Trakai
2-3
Sūduva

 
Progrès Niederkorn
1-0
Differdange 03

 
Renova
1-0
Pelister

 
Naxxar Lions
1-1
Lija Athletic

Senglea Athletic
1-0
Birkirkara

Gzira United
3-2
Hibernians

Hamrun Spartans
0-0
Balzan

 
Speranţa Nisporeni
1-3
Milsami

Zimbru
1-0
Dinamo-Auto

 
Kom
2-1
Dečić

Sutjeska
3-0
Rudar

Iskra
0-0
Grbalj

Zeta
3-0
Mladost

Budućnost
0-0
Petrovac

 
Excelsior
1-2
Heerenveen

Roda JC
1-3
Willem II

NAC Breda
2-1
Groningen

PEC Zwolle
2-1
Heracles

 
Ballymena United
1-3
Glentoran

Coleraine
3-0
Carrick Rangers

Crusaders
0-0
Ards

Dungannon Swifts
2-1
Warrenpoint Town

Glenavon
3-1
Cliftonville

Linfield
4-0
Ballinamallar…

 
Stabæk
0-2
Strømsgodset

 
Wisła Płock
3-1
Pogoń Szczecin

Górnik Zabrze
2-2
Śląsk Wrocław

Wisła Kraków
2-0
Piast Gliwice

 
Marítimo
2-1
Desportivo Aves

Boavista
2-1
Benfica

Sporting CP
2-0
Tondela

 
Poli Timişoara
0-0
Sepsi

Universitatea Craiova
2-2
Dinamo Bucureşti

 
CSKA Moskva
2-0
Rostov

Anzhi
1-5
FK Krasnodar

 
Fiorentino
0-1
Libertas

Cosmos
1-1
Domagnano

 
Andra omgången
YF Juventus
1-3
Lausanne Sport

Stade Lausanne…
2-1 f
Sion

Bassersdorf
0-3
Zürich

Münsingen
1-0
FC Schaffhausen

Servette
0-1
Luzern

Kosova
1-3
Rapperswil-Jona

Locarno
1-4
Stade Nyonnais

 
Vojvodina
3-1
Napredak

 
Aberdeen
1-1
Kilmarnock

Celtic
4-0
Ross County

Dundee FC
3-2
St. Johnstone

Hamilton Academical
1-2
Hearts of Midlothian

Hibernian
2-2
Motherwell

 
Slovan Bratislava
2-1
Ružomberok

Zemplín Michalovce
2-1
Senica

Tatran Prešov
0-2
Spartak Trnava

Nitra
1-0
Podbrezová

Žilina
5-1
Trenčín

 
Triglav
1-2
Rudar

Aluminij
1-1
Ankaran Hrvatini

Olimpija
1-0
Domžale

 
Levante
1-1
Valencia

1-1 Enis Bardhi (41)

0-1 Rodrigo Palacio (31)

Publik 23 084

Getafe
1-2
Barcelona

1-0 Gaku Shibasaki (39)

1-1 Denis Suárez (62)
1-2 Paulinho (84)

Publik 15 164

Real Betis
2-1
Deportivo La Coruña

1-0 Joaquín (14)
2-1 Joaquín (76)

1-1 Federico Cartabia (23)

Publik 46 174

Atlético Madrid
1-0
Málaga

1-0 Antoine Griezmann (61)

 

Publik 63 114

 
Real Valladolid
2-1
Granada

Lorca
1-1
Reus Deportiu

Sevilla Atlético
0-0
Rayo Vallecano

Osasuna
2-1
Almería

Numancia
3-0
Sporting Gijón

 
IFK Göteborg
1-1
Jönköpings Södra

Häcken
3-0
Elfsborg

Djurgården
4-1
Örebro

 
Åtvidaberg
0-1
Syrianska

Gefle
0-1
Dalkurd

 
Karviná
3-5
Sigma Olomouc

Zbrojovka Brno
1-2
Slovan Liberec

Slovácko
0-1
Mladá Boleslav

 
Yeni Malatyaspor
2-4
Bursaspor

Akhisar Belediyespor
2-1
Karabükspor

Galatasaray
2-0
Kasımpaşa

 
Bayern München
4-0
Mainz 05

1-0 Thomas Müller (11)
2-0 Arjen Robben (23)
3-0 Robert Lewandowski (50)
4-0 Robert Lewandowski (77)

 

Publik 75 000

Werder Bremen
1-2
Schalke 04

1-0 Ludovic Sané (20)

1-1 Milos Veljkovic (självmål, 22)
1-2 Leon Goretzka (83)

Publik 42 100

Eintracht Frankfurt
1-2
Augsburg

1-2 Luka Jović (79)

0-1 Philipp Max (20)
0-2 Caiuby (76)

Publik 46 500

VfB Stuttgart
1-0
Wolfsburg

1-0 Chadrac Akolo (42)

 

Publik 50 500

RB Leipzig
2-2
Borussia Mönchengladbach

1-0 Timo Werner (17)
2-1 Jean Augustin (31)
Utvisning Naby Keïta (83)

1-1 Thorgan Hazard (straff, 25)
2-2 Lars Stindl (61)

Publik 42 558

 
St. Pauli
0-4
Ingolstadt

Sandhausen
1-0
1. FC Kaiserslautern

MSV Duisburg
1-6
1. FC Nürnberg

 
Oleksandriya
4-1
Stal Kamianske

Mariupol
1-0
Zirka Kropyvnytskyi

Veres Rivne
1-0
Vorskla Poltava

 
Vasas
3-1
Videoton

Puskás
1-0
Mezőkövesd-Zsóry

Balmazújváros Sport
0-1
Debrecen

Diósgyőr
2-4
Paksi SE

Szombathelyi Haladás
1-0
Újpest

Honvéd
1-3
Ferencváros

 
Dinamo Minsk
1-0
FK Minsk

Krumkachy
0-3
Torpedo BelAZ

Vitebsk
1-0
Gomel

Dnepr Mogilev
2-2
Gorodeya

 
Bala Town
0-4
Carmarthen Town

Llandudno
1-0
Barry Town United

Newtown
4-0
Aberystwyth Town

 
Rheindorf Altach
2-2
Rapid Wien

Admira
2-1
Sturm Graz

Wolfsberger AC
0-0
LASK Linz