ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 13 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

84

matcher

84

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Maribor
1-1
Spartak Moskva

1-1 Damjan Bohar (85)

0-1 Alexander Samedov (59)

Liverpool
2-2
Sevilla

1-1 Roberto Firmino (21)
2-1 Mohamed Salah (37)

0-1 Wissam Ben Yedder (5)
2-2 Joaquin Correa (72)

Feyenoord
0-4
Manchester City

 

0-1 John Stones (2)
0-2 Sergio Agüero (10)
0-3 Gabriel Jesus (25)
0-4 John Stones (63)

Shakhtar Donetsk
2-1
Napoli

1-0 Taison (15)
2-0 Facundo Ferreyra (58)

2-1 Arkadiusz Milik (straff, 71)

RB Leipzig
1-1
Monaco

1-0 Emil Forsberg (32)

1-1 Yoeri Tielemans (34)

Porto
1-3
Beşiktaş

1-1 Dusko Tošić (självmål, 21)

0-1 Talisca (13)
1-2 Cenk Tosun (28)
1-3 Ryan Babel (86)

Real Madrid
3-0
APOEL

1-0 Cristiano Ronaldo (12)
2-0 Cristiano Ronaldo (straff, 51)
3-0 Sergio Agüero (61)

 

Tottenham Hotspur
3-1
Borussia Dortmund

1-0 Heung-Min Son (4)
2-1 Harry Kane (15)
3-1 Harry Kane (60)
Utvisning Jan Vertonghen (90+2)

1-1 Andriy Yarmolenko (11)

 
Första omgången, match 1:2
Sopoti Librazhd
0-12
Laçi

 

0-1 Ded Bushi (16)
0-2 Myrto Uzuni (26)
0-3 Idris Mbombo (28)
0-4 Regi Lushkja (47)
0-5 Arber Shala (49)
0-6 Redon Xhixha (52)
0-7 Redon Xhixha (57)
0-8 Idris Mbombo (65)
0-9 Redon Xhixha (straff, 82)
0-10 Redon Xhixha (85)
0-11 Abdurraman Fangaj (87)
0-12 Redon Xhixha (89)

Elbasani
0-3
Luftëtari Gjirokastër

Tërbuni Pukë
1-0
Teuta Durrës

Kastrioti Krujë
0-0
Vllaznia Shkodër

Dinamo Tirana
0-2
Flamurtari

Besa Kavajë
1-2
Tirana

Turbina Cërrik
3-2
Korabi Peshkopi

Iliria Fushë-Krujë
0-2
Kamza

Apolonia Fier
1-1
Lushnja

Shënkolli
0-2
Besëlidhja Lezhë

Tomori Berat
0-1
Bylis Ballsh

Burreli
2-1
Erzeni Shijak

Shkumbini Peqin
0-2
Pogradeci

Egnatia Rrogozhinë
1-0
Kukësi

Naftëtari Kuçovë
2-6
Partizani Tirana

 
Kvartsfinal, match 1:2
Shirak
1-1
Ararat

 
Fulham
2-1
Hull City

1-0 Floyd Ayité (42)
2-1 Stefan Johansen (62)

1-1 Jarrod Bowen (53)

Publik 15 792

 
Kvartsfinal
Chikhura
3-0
Dila

1-0 Dimitri Tatanashvili (38)
2-0 Mikhail Sardalishvili (43)
Utvisning Dino Hamzić (54)
3-0 Dimitri Tatanashvili (74)

 

Publik 300

Rustavi
0-0* f
Dinamo Tbilisi

Publik 1 000

Information Dinamo Tbilisi vidare efter 3-0 på straffar.

 
Besa Pejë
2-0
Flamurtari

Liria Prizren
2-0
Drita

Drenica Skënderaj
1-1
Prishtina

Vllaznia
2-1
Trepça'89

 
Kvartsfinal
Riga
*2-2 f
Jelgava

1-0 Darko Lemajić (36)
2-0 Darko Lemajić (37)

2-1 Kevin Kauber (43)
2-2 Verners Apiņš (74)

Publik 700

Information Riga vidare efter 3-1 på straffar.

 
Jonava
1-1
Stumbras

Sūduva
5-1
Trakai

 
Andra omgången, match 1:2
Renova
3-2
Struga

Rabotnički
1-1
Shkendija

Bregalnica Štip
2-3
Podeba

Pelister
4-2
Borec

Skopje
3-0
Gorno Lisiče

Vardar
Inst
Shkupi

Sileks
1-0
Akademija Pandev

Kozuv Gevgelija
2-2
Teteks

 
Andra omgången, match 1:2
Rudar
0-0
Sutjeska

Lovćen
0-1
Berane

Grbalj
2-1
Bokelj

Mladost
4-0
Zeta

Dečić
1-2
Mornar

Crvena Stijena
0-1
Igalo

Budućnost
2-0
Iskra

Otrant-Olympic
0-2
Ibar

 
Tredje omgången
Unirea Cristuru Secuiesc
1-2
Sănătatea Cluj

Unirea Alba Iulia
1-1* f
Industria Galda de Jos

Information Industria Galda de Jos vidare efter 4-2 på straffar.

Voinţa Biled
1-0
Ripensia Timişoara

Agricola Borcea
2-1
Înainte Modelu

Delta Dobrogea
1-4
Unirea Slobozia

Zimbrul Slobozia Conachi
1-2
Sporting Lieşti

Focşani
3-1
Olimpia Râmnicu Sârat

Olimpic Cetate
1-2 f
Hărman

Roman
1-1* f
Ştiinţa Miroslava

Information Ştiinţa Miroslava vidare efter 3-2 på straffar.

Universitatea Cluj
5-1
Comuna Recea

 
Napredak
1-2
Voždovac

1-1 Jesse Sekidika (59)

0-1 Andrija Luković (28)
1-2 Andrija Luković (82)

Radnički Niš
1-0
Borac Čačak

1-0 Ivan Miladinović (2)

 

Čukarički
1-2
Radnik Surdulica

1-2 Darko Puškarić (77)

0-1 Boris Kopitović (självmål, 12)
0-2 Dusan Mićić (42)

Vojvodina
1-0
Mačva Šabac

1-0 Nemanja Subotić (63)

 

Mladost Lučani
3-0
Javor Ivanjica

1-0 Aleksandar Pejović (45)
2-0 Bogdan Milošević (54)
3-0 Milos Trifunović (69)

 

Rad Beograd
0-0
Bačka Palanka

 
Tredje omgången
Pata
0-3
Lokomotíva Zvolen

Hrušovany
*0-0 f
Rača

Information Hrušovany vidare efter 4-2 på straffar.

Lokomotíva DNV
0-3
DAC

Svätý Peter
1-8
Spartak Trnava

Vydrany
1-0
Pohronie

Spartak Myjava
2-0
Púchov

Veľké Ludince
1-2
Inter Bratislava

Poltár
0-4
Zemplín Michalovce

Belá Dulice
4-1
Mesta Tornaľa

Spartak Medzev
*1-1 f
Senica

Information Spartak Medzev vidare efter 5-4 på straffar.

Pavlovce nad Uhom
1-1* f
Snina

Information Snina vidare efter 5-4 på straffar.

Levoča
1-9
Ružomberok

Oravská Poruba
1-1* f
Námestovo

Information Námestovo vidare efter 4-2 på straffar.

Spartak V. nad Kysucou
0-5
Poprad

Borčice
5-1
Šamorín

Slovan Trenčianske T.
0-7
Nitra

Závažná Poruba
0-11
Žilina

Slovan Most
0-2
Skalica