ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 10 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

52

tävlingar

181

matcher

172

resultat

35

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lushnja
0-2
Vllaznia Shkodër

Partizani Tirana
0-2
Laçi

 
FC Santa Coloma
1-0 f
UE Santa Coloma

 
Pyunik
0-2
Shirak

 
Sumqayıt
1-0
Neftçi

 
Gent
1-1
Genk

Standard Liège
0-0
Sporting Charleroi

Mechelen
1-1
Oostende

 
Krupa na Vrbasu
3-1
Mladost Doboj Kakanj

Radnik Bijeljina
0-2
Željezničar

Široki Brijeg
2-0
Borac Banja Luka

 
Dunav 2010
3-0
Vitosha Bistritsa

Botev Plovdiv
2-1
Levski Sofia

 
Paphos
1-1
Alki Oroklini

Omonia
2-1
Ethnikos Achna

Anorthosis
1-0
Aris

 
Lyngby
3-1
FC Helsingør

FC København
4-3
Midtjylland

OB
1-1
Brøndby

 
Burnley
1-0
Crystal Palace

1-0 Chris Wood (3)

 

Publik 18 862

Swansea City
0-1
Newcastle United

 

0-1 Jamal Lascelles (76)

Publik 20 872

 
Kemi
1-2
JJK

Ilves
3-2
RoPS

 
Saint-Étienne
1-1
Angers

1-0 Remy Cabella (1)
Utvisning Vincent Pajot (49)

1-1 Thomas Mangani (straff, 9)
Utvisning Enzo Crivelli (83)

Olympique lyonnais
2-1
EA Guingamp

1-0 Mariano Díaz (19)
2-1 Nabil Fekir (72)

1-1 Marcus Thuram (71)

Olympique Marseille
1-3
Stade rennais

1-3 Morgan Sanson (87)

0-1 Wahbi Khazri (2)
0-2 Benjamin Bourigeaud (10)
0-3 Joris Gnagnon (70)

 
Víkingur
3-1
07 Vestur

HB
3-1
TB/FCS/Royn

NSÍ
3-4
Skála

4-0
ÍF

B36
1-0
EB/Streymur

 
Saburtalo
5-0
Dinamo Batumi

 
Panionios
1-0
Panaitolikos

AEK Athens
4-0
Larissa

Levadiakos
1-1
Platanias

Kerkyra
1-0
Panathinaikos

 
Víkingur (Reykjavik)
2-2
Stjarnan

FH
1-0
Grindavík

ÍA
2-0
KA

Valur
1-0
Breiðablik

 
Hapoel Ra'anana
0-3
Maccabi Netanya

Hapoel Acre
2-0
Maccabi Haifa

 
Internazionale
2-0
SPAL

1-0 Mauro Icardi (straff, 27)
2-0 Ivan Perišić (87)

 

Atalanta
2-1
Sassuolo

1-1 Andreas Cornelius (35)
2-1 Andrea Petagna (77)

0-1 Stefano Sensi (27)

Cagliari
1-0
Crotone

1-0 Marco Sau (33)

 

Hellas Verona
0-5
Fiorentina

 

0-1 Giovanni Simeone (2)
0-2 Cyril Théréau (straff, 10)
0-3 Davide Astori (24)
0-4 Jordan Veretout (62)
0-5 Gil Dias (89)

Lazio
4-1
Milan

1-0 Ciro Immobile (straff, 38)
2-0 Ciro Immobile (43)
3-0 Ciro Immobile (48)
4-0 Luis Alberto (49)
Utvisning Marco Parolo (90+3)

4-1 Riccardo Montolivo (56)

Udinese
1-0
Genoa

1-0 Jakub Jankto (15)
Utvisning Giuseppe Pezzella (79)

Utvisning Andrea Bertolacci (37)

Benevento
0-1
Torino

 

0-1 Iago Falqué (90+3)

Bologna
0-3
Napoli

 

0-1 José Callejón (66)
0-2 Dries Mertens (83)
0-3 Piotr Zieliński (88)

 
Parma
0-1
Brescia

 
Aktobe
2-0
Shakhter Karagandy

Kairat
3-1
Kaisar

Ordabasy
1-0
Taraz

Irtysh
1-2
Tobol

 
Vëllaznimi
3-0
Vllaznia

Trepça'89
1-0
Drenica Skënderaj

 
Lokomotiva Zagreb
3-0
Inter Zaprešić

Dinamo Zagreb
3-2
Rudeš

 
Rīgas FS
3-0
Jelgava

 
UT Pétange
2-1
Racing

Mondorf-les-Bains
1-1
RM Hamm Benfica

F91 Dudelange
7-0
Rodange

Esch
0-1
Progrès Niederkorn

UNA Strassen
0-4
Fola Esch

Differdange 03
6-1
Victoria Rosport

 
Första omgången
URB
4-0
Boevange/Attert

Kischpelt Wilwerwiltz
4-0
Brouch

Green Boys
16 : 00
Orania Vianden

Syra Mensdorf
16 : 00
Wincrange

Tricolore Gasperich
0-3
Minerva Lintgen

Bourscheid
0-7
Jeunesse Junglinster

Pratzerthal-Redange
4-2
Avenir Beggen

Red Star Merl-Belair
1-4
Sanem

Munsbach
1-2
Reisdorf

Blô-Weiss Mede…
4-0
Atert Bissen

Bettembourg
3-1
Berdenia Berbourg

Alliance Aischdall
2-1 f
Sporting Bertrange

Colmarberg
3-2 f
Koerich

Schifflange
0-1
Luxembourg-Porto

Olympia Christnach
0-6
Alisontia Steinsel

Noertzange
3-4
Racing Troisvierges

Bastendorf
0-1
Lorentzweiler

Les Aiglons Dalheim
2-5
Ehlerange

Berdorf Consdorf
2-1
Résidence Walferdange

Clemency
0-8
The Belval Belvaux

Biekerech
2-3
Sporting Mertzig

Schengen
1-6
Feulen

Excelsior Grevels
3-5
Vinesca Ehnen

Daring Echternach
16 : 00
SC Ell

Claravallis Clervaux
3-5
Kopstal 33

Rupensia Lusitanos
1-4
Steinfort

Jeunesse Gilsdorf
1-4
Marisca Mersch

Folschette
3-8
Young Boys

Mondercange
16 : 00
Yellow Boys Weiler

Schouweiler
1-5
CeBra 01

Jeunesse Schieren
1-4
Red Black Egalité

Les Ardoisiers Perlé
2-3
Jeunesse Useldange

Blo Weiss Itzig
4-1
Red Boys Aspelt

Obercorn
19 : 00
Kehlen

 
Pelister
0-0
Skopje

Shkupi
2-1
Rabotnički

Akademija Pandev
1-0
Renova

Shkendija
3-3
Podeba

 
Lija Athletic
2-3
Senglea Athletic

Valletta
0-0
Naxxar Lions

 
Första omgången
Mdina Knight
18:00
Mellieha

Victoria Hotspurs
18:00
Nadur Youngsters

Victoria Wanderers
20:00
Xewkija Tigers

Mtarfa
20:15
Dingli Swallows

 
Milsami
2-0
Spicul Chișcăreni

Speranţa Nisporeni
1-2
Sheriff

Zaria
2-0
Sfîntul Gheorghe

 
Heerenveen
2-0
PSV

1-0 Arber Zeneli (4)
2-0 Reza Ghoochannejhad (6)

Utvisning Hirving Lozano (37)

Publik 22 345

Utrecht
2-0
Roda JC

1-0 Sander van de Streek (2)
2-0 Zakaria Labyad (58)

 

Publik 19 042

Sparta Rotterdam
1-0
Twente

1-0 Craig Goodwin (18)

Utvisning Stefan Thesker (90+4)

Publik 10 034

AZ
2-1
NAC Breda

1-0 Jeremy Helmer (55)
2-0 Guus Til (58)

2-1 Giovanni Korte (84)

Publik 12 511

Groningen
1-1
VVV

1-0 Mimoun Mahi (15)

1-1 Kelechi Nwakali (90+1)

Publik 15 832

 
Aalesund
1-1
Stabæk

Haugesund
1-1
Lillestrøm

Kristiansund
4-1
Tromsø

Sandefjord
3-1
Viking

Vålerenga
1-2
Sarpsborg 08

Strømsgodset
0-2
Rosenborg

 
Nieciecza
1-2
Górnik Zabrze

Pogoń Szczecin
0-0
Lech Poznań

 
Vitória Setúbal
2-0
Sporting Braga

Vitória Guimarães
1-0
Boavista

Estoril
0-2
Moreirense

 
Sepsi
0-3
Voluntari

CFR Cluj
2-1
Universitatea Craiova

 
Dinamo Moskva
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Ufa
0-1
FK Krasnodar

Akhmat Grozny
1-1
Lokomotiv Moskva

 
Libertas
3-0
Murata

Tre Penne
1-0
Domagnano

 
Grasshopper
3-2
Sion

Luzern
2-2
Thun

Young Boys
3-0
Lugano

 
Voždovac
1-1
Vojvodina

 
Spartak Trnava
2-1
Nitra

 
Krško
2-4
Olimpija

 
Deportivo La C…
2-4
Real Sociedad

1-2 Adrián (27)
2-2 Florin Andone (50)

0-1 Juanmi (3)
0-2 Illarramendi (4)
2-3 Diego Llorente (83)
2-4 Illarramendi (86)

Publik 21 942

Athletic Club
2-0
Girona

1-0 Maniain (25)
2-0 Aduriz (53)

 

Publik 39 952

Celta de Vigo
1-0
Deportivo Alavés

1-0 Maximiliano Gómez (34)

 

Publik 17 384

Villarreal
3-1
Real Betis

1-1 Carlos Bacca (32)
2-1 Samu Castillejo (61)
3-1 Enes Ünal (77)

0-1 Sergio León (11)

Publik 18 638

 
Tenerife
2-2
Granada

Real Zaragoza
0-1
Alcorcón

Vultural Leonesa
4-4
Real Valladolid

Albacete
0-1
Lugo

Rayo Vallecano
0-3
Osasuna

 
Halmstad
0-3
Häcken

 

0-1 Ahmed Yasin (10)
0-2 Kevin Ackermann (79)
0-3 Paulinho Guerreiro (90+2)

Publik 3 266

Hammarby
1-1
AIK

1-0 Pa Dibba (12)

1-1 Kristoffer Olsson (45+2)

Publik 29 306

Elfsborg
2-2
Kalmar

1-0 Viktor Prodell (13)
2-1 Per Frick (87)

1-1 Romarinho (straff, 63)
2-2 Phillipp Hellquist (90)

Publik 5 466

Örebro
2-1
Malmö FF

1-1 Nordin Gerzić (61)
2-1 Nahir Besara (90+2)

0-1 Andreas Vindheim (49)

Publik 7 224

Sirius
0-1
GIF Sundsvall

 

0-1 Eric Larsson (64)

Publik 5 024

Jönköpings Södra
1-2
IFK Norrköping

1-0 Dzenis Kosica (32)

1-1 Linus Wahlqvist (45+1)
1-2 Kalle Holmberg (52)

Publik 3 362

 
Gefle
3-2
Norrby

1-2 Piotr Johansson (45+3)
2-2 Bajram Ajeti (75)
3-2 Bajram Ajeti (90+3)
Utvisning Bajram Ajeti (90+4)

0-1 Adam Ståhl (8)
0-2 Max Watson (43)

Publik 1 783

Örgryte
3-0
Syrianska

1-0 William Atashkadeh (45+1)
2-0 Daniel Sliper (63)
3-0 William Atashkadeh (66)

Publik 1 323

 
Mladá Boleslav
3-0
Zbrojovka Brno

Vysočina Jihlava
3-2
Dukla Praha

Sparta Praha
2-0
Karviná

 
Osmanlıspor
0-2
Göztepe

Trabzonspor
3-1
Gençlerbirliği

Antalyaspor
1-1
Galatasaray

Bursaspor
3-0
Akhisar Belediyespor

 
Hertha BSC
1-1
Werder Bremen

1-0 Mathew Leckie (38)

1-1 Thomas Delaney (59)

Publik 49 118

Schalke 04
3-1
VfB Stuttgart

1-0 Nabil Bentaleb (straff, 4)
2-1 Naldo (47)
3-1 Guido Burgstaller (48)

1-1 Chadrac Akolo (40)

Publik 61 098

 
Darmstadt 98
1-2
Bochum

1-0 Aytac Sulu (24)

1-1 Dimitrios Diamantakos (81)
1-2 Robbie Kruse (86)

Publik 16 000

Eintracht Brau…
1-1
Sandhausen

1-0 Mirko Boland (48)

1-1 Philipp Klingmann (83)

Publik 19 885

Fortuna Düsseldorf
3-2
1. FC Union Berlin

1-0 Marcel Sobottka (18)
2-2 Takashi Usami (84)
3-2 Florian Neuhaus (90)

1-1 Damir Kreilach (68)
1-2 Kaan Ayhan (självmål, 77)

Publik 26 341

 
Zirka Kropyvnytskyi
0-1
Chornomorets Odesa

Karpaty Lviv
1-6
Veres Rivne

Stal Kamianske
0-1
Mariupol

Dynamo Kyiv
3-0
Oleksandriya

 
Videoton
3-1
Szombathelyi Haladás

Paksi SE
2-2
Honvéd

 
FK Minsk
1-1
Slutsk

Gorodeya
3-2
Vitebsk

Dinamo Brest
4-1
Isloch Minsk Raion

 
Salzburg
2-2
Rapid Wien