ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 9 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

61

tävlingar

207

matcher

203

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
1-0
Kamza

Skënderbeu Korçë
2-0
Flamurtari

Teuta Durrës
2-1
Luftëtari Gjirokastër

 
Ararat
1-2
Banants

 
İnter Bakı
3-2
Kapaz

Qabala
1-1
Zira

 
Royal Excel Mouscron
2-1
Club Brugge

Antwerp
1-1
Sint-Truiden

Waasland-Beveren
5-1
Eupen

Zulte-Waregem
2-2
Kortrijk

 
Sarajevo
4-0
Vitez

Zrinjski
5-2
Čelik

Sloboda Tuzla
0-1
GOŠK Gabela

 
OFK Pirin
5-0
Lokomotiv Plovdiv

Slavia Sofia
0-4
Ludogorets

 
Olympiakos
1-1
Apollon

AEL
1-0
Doxa

Nea Salamina
1-4
APOEL

 
AGF
1-4
Randers

 
Manchester City
5-0
Liverpool

1-0 Sergio Agüero (24)
2-0 Gabriel Jesus (45+6)
3-0 Gabriel Jesus (53)
4-0 Leroy Sané (77)
5-0 Leroy Sané (90+1)

Utvisning Sadio Mané (37)

Publik 54 172

Arsenal
3-0
AFC Bournemouth

1-0 Danny Welbeck (6)
2-0 Alexandre Lacazette (27)
3-0 Danny Welbeck (50)

 

Publik 59 262

Brighton & Hove Albion
3-1
West Bromwich Albion

1-0 Pascal Groß (45)
2-0 Pascal Groß (48)
3-0 Tomer Hemed (63)

3-1 James Morrison (77)

Publik 30 381

Everton
0-3
Tottenham Hotspur

 

0-1 Harry Kane (28)
0-2 Christian Eriksen (42)
0-3 Harry Kane (46)

Publik 38 835

Leicester City
1-2
Chelsea

1-2 Jamie Vardy (straff, 62)

0-1 Álvaro Morata (41)
0-2 Ngolo Kanté (50)

Publik 30 923

Southampton
0-2
Watford

 

0-1 Abdoulaye Doucouré (38)
0-2 Daryl Janmaat (66)

Publik 31 435

Stoke City
2-2
Manchester United

1-0 Eric Choupo-Moting (43)
2-2 Eric Choupo-Moting (63)

1-1 Marcus Rashford (45+1)
1-2 Romelu Lukaku (57)

Publik 29 320

 
Aston Villa
0-0
Brentford

Bolton Wanderers
0-3
Middlesbrough

Fulham
1-1
Cardiff City

Leeds United
5-0
Burton Albion

Norwich City
1-0
Birmingham City

Preston North End
1-1
Barnsley

Queens Park Rangers
2-1
Ipswich Town

Reading
0-1
Bristol City

Sunderland
1-2
Sheffield United

Wolverhampton Wanderers
1-0
Millwall

Sheffield Wednesday
3-1
Nottingham Forest

 
Wimbledon
0-2
Portsmouth

Bristol Rovers
2-1
Walsall

Charlton Athletic
2-1
Southend United

Fleetwood Town
2-2
Oldham Athletic

Northampton Town
1-0
Doncaster Rovers

Oxford United
3-0
Gillingham

Peterborough United
1-3
Bradford City

Plymouth Argyle
0-1
Milton Keynes Dons

Rochdale
0-3
Blackburn Rovers

Rotherham United
3-2
Bury

Scunthorpe United
0-0
Blackpool

Shrewsbury Town
1-0
Wigan Athletic

 
Mansfield Town
4-1
Grimsby Town

Accrington Stanley
3-0
Carlisle United

Barnet
3-1
Cambridge United

Colchester United
3-1
Crawley Town

Coventry City
1-0
Port Vale

Crewe Alexandra
5-1
Chesterfield

Forest Green Rovers
1-3
Exeter City

Luton Town
0-3
Swindon Town

Newport County
0-0
Wycombe Wanderers

Notts County
2-0
Morecambe

Stevenage
1-2
Lincoln City

Yeovil Town
0-0
Cheltenham Town

 
Sillamäe Kalev
3-1
Trans

FCI Tallinn
1-3
Flora

 
Nice
4-0
Monaco

1-0 Mario Balotelli (straff, 6)
2-0 Alassane Pléa (18)
3-0 Mario Balotelli (60)
4-0 Ignatius Ganago (85)

 

Caen
2-1
Dijon

1-0 Ivan Santini (straff, 5)
Utvisning Adama Mbengue (79)
2-1 Cedric Yamberé (självmål, 81)

1-1 Jordan Marié (38)

Montpellier
0-1
Nantes

Utvisning Giovanni Sio (84)

0-1 Diego Carlos (76)

Strasbourg
0-1
Amiens

Utvisning Kenny Lala (78)

0-1 Gael Kakuta (13)

Troyes
0-0
Toulouse

 
Lens
2-3
Lorient

 
Lokomotivi Tbilisi
4-2
Dila

Dinamo Tbilisi
1-1
Shukura

 
Asteras Tripolis
1-3
Lamia

Atromitos
0-0
PAS Giannina

Xanthi
1-1
Olympiakos Piraeus

 
Kvartsfinal
Longford Town
1-4
Cork City

 
KR
0-3
ÍBV

Víkingur Ólafsvík
4-4
Fjölnir

 
Maccabi Tel Aviv
2-0
Bnei Sakhnin

Hapoel Haifa
2-1
Bnei Yehuda

Ashdod
0-2
Ironi Kiryat S…

Hapoel Be'er Sheva
1-0
Hapoel Ashkelon

 
Juventus
3-0
Chievo

1-0 Perparim Hetemaj (självmål, 17)
2-0 Gonzalo Higuaín (58)
3-0 Paulo Dybala (83)

 

Sampdoria
Inst
Roma

 
Ascoli
1-2
Novara

Avellino
5-1
Foggia

Bari 1908
0-2
Venezia

Carpi
1-0
Salernitana

Palermo
3-3
Empoli

Pro Vercelli
1-4
Cremonese

Spezia
2-1
Virtus Entella

Ternana
1-0
Cesena

 
Astana
7-0
Atyrau

Akzhayik
2-0
Okzhetpes

 
Prishtina
1-0
Liria Prizren

Drita
0-0
Flamurtari

 
Rijeka
7-0
Cibalia

Osijek
2-1
Hajduk Split

 
Spartaks Jūrmala
0-3
Ventspils

Metta / LU
2-5
Liepāja

 
Semifinal
Sūduva
2-2* f
Žalgiris

Information Žalgiris vidare efter 4-2 på straffar.

Stumbras
1-1* f
Vilniaus Vytis

Information Vilniaus Vytis vidare efter 4-2 på straffar.

 
Jeunesse d'Esch
4-2
Hostert

 
Första omgången
Moutfort/Medingen
18:00
Minière Lasauvage

Koeppchen
18:30
Jeunesse Biwer

 
Vardar
3-1
Sileks

 
Balzan
0-0
Sliema Wanderers

Tarxien Rainbows
1-2
Gzira United

Hibernians
1-1
Floriana

Birkirkara
2-0
Mosta

 
Första omgången
Zurrieq
18:00
Qala Saints

Ta' Xbiex
20:15
St Venera

 
Dacia
4-1
Dinamo-Auto

Zimbru
1-1
Petrocub

 
Grbalj
1-1
Sutjeska

Mladost
2-0
Iskra

Rudar
1-0
Kom

Dečić
0-0
Budućnost

 
Willem II
1-2
ADO Den Haag

1-1 Fran Sol (77)

0-1 Abdenasser El Khayati (straff, 32)
1-2 Abdenasser El Khayati (86)

Publik 11 123

Heracles
2-4
Feyenoord

1-3 Reuven Niemeijer (73)
2-3 Reuven Niemeijer (straff, 81)

0-1 Steven Berghuis (22)
0-2 Steven Berghuis (29)
0-3 Jean Boëtius (33)
2-4 Sam Larsson (90+3)

Publik 11 331

Ajax
3-0
PEC Zwolle

1-0 Klaas-Jan Huntelaar (6)
2-0 Hakim Ziyech (71)
3-0 Klaas-Jan Huntelaar (88)

 

Publik 50 902

Excelsior
0-3
Vitesse

 

0-1 Luc Castaignos (45)
0-2 Tim Matavž (straff, 53)
0-3 Brian Linssen (74)

Publik 4 100

 
Ards
0-3
Coleraine

Ballinamallar…
1-5
Crusaders

Cliftonville
2-1
Dungannon Swifts

Linfield
1-0
Glentoran

Warrenpoint Town
1-3
Ballymena United

 
Brann
2-1
Sogndal

 
Korona Kielce
1-0
Sandecja Nowy Sącz

Śląsk Wrocław
2-1
Legia Warszawa

Cracovia Kraków
1-1
Jagiellonia Białystok

 
Tondela
2-2
Paços de Ferreira

Marítimo
1-0
Rio Ave

Porto
3-0
Chaves

 
Juventus Bucureşti
2-2
CSM Iaşi

Viitorul
1-0
Steaua Bucureşti

 
Tosno
2-2
Anzhi

Rostov
2-2
Arsenal Tula

Spartak Moskva
1-0
Rubin Kazan

 
Folgore
1-2
Tre Fiori

Cailungo
2-0
Fiorentino

Pennarossa
1-1
La Fiorita

 
Basel
1-2
Lausanne Sport

Zürich
1-1
St. Gallen

 
Bačka Palanka
1-1
Radnički Niš

Radnik Surdulica
3-1
Rad Beograd

Borac Čačak
0-0
Zemun

Javor Ivanjica
0-2
Crvena Zvezda

Spartak Subotica
2-1
Napredak

Partizan
3-0
Mladost Lučani

 
Hearts of Midlothian
0-0
Aberdeen

Publik 24 248

Motherwell
2-0
Kilmarnock

1-0 Ryan Bowman (65)
2-0 Louis Moult (straff, 88)

 

Publik 4 621

Rangers
4-1
Dundee FC

1-0 Alfredo Morelos (41)
2-0 Josh Windass (68)
3-0 Carlos Peña (83)
4-0 Alfredo Morelos (85)

4-1 Fayssal El Bakhtaoui (90)

Publik 49 164

Ross County
1-1
Partick Thistle

1-1 Alex Schalk (straff, 86)

0-1 Blair Spittal (22)

Publik 3 660

St. Johnstone
1-1
Hibernian

1-0 Michael O'Halloran (48)

1-1 Paul Paton (självmål, 61)

Publik 5 591

 
Andra kvalomgången, omspel
Threave Rovers
2-1
Glasgow University

 
Trenčín
2-2
Slovan Bratislava

Ružomberok
2-1
Zemplín Michalovce

Podbrezová
2-4
Žilina

DAC
0-0
Tatran Prešov

Senica
0-1
Zlaté Moravce

 
Ankaran Hrvatini
0-2
Gorica

Domžale
6-1
Triglav

 
Real Madrid
1-1
Levante

1-1 Lucas Vázquez (36)
Utvisning Marcelo (89)

0-1 Ivi López (12)

Publik 67 789

Valencia
0-0
Atlético Madrid

Publik 43 859

Sevilla
3-0
Eibar

1-0 Ganso (46)
2-0 Wissam Ben Yedder (76)
3-0 Nolito (90+2)

 

Publik 32 469

Barcelona
5-0
Espanyol

1-0 Lionel Messi (26)
2-0 Lionel Messi (35)
3-0 Lionel Messi (67)
4-0 Piqué (87)
5-0 Luis Suárez (90)

 

Publik 72 857

 
Huesca
0-0
Sevilla Atlético

Barcelona B
4-0
Córdoba

Sporting Gijón
1-1
Real Oviedo

Almería
2-1
Lorca

 
Östersund
3-0
AFC Eskilstuna

1-0 Tim Björkström (39)
2-0 Saman Gjoddos (70)
3-0 Johan Bertilsson (72)

 

Publik 4 030

 
Varbergs BoIS
2-1
IFK Värnamo

1-1 Karl Söderström (66)
2-1 Peter Nyström (72)

0-1 Liridon Silka (53)
Utvisning Fredrik Lundgren (86)

Publik 1 510

Frej
1-0
Åtvidaberg

1-0 Joseph Ceesay (90+4)

 

Publik 1 019

Dalkurd
1-1
Falkenberg

1-1 Richard Yarsuvat (56)

0-1 Richard Donkor (39)

Publik 980

 
Slovan Liberec
0-3
Viktoria Plzeň

Baník Ostrava
2-2
Jablonec

Zlín
2-0
Teplice

Bohemians 1905
1-0
Slovácko

Sigma Olomouc
1-1
Slavia Praha

 
Sivasspor
0-2
Kayserispor

Karabükspor
0-1
Beşiktaş

Fenerbahçe
2-3
İstanbul Başakşehir

Konyaspor
0-2
Alanyaspor

 
Freiburg
0-0
Borussia Dortmund

Utvisning Yoric Ravet (29)

 

Publik 24 000

Borussia Mönchengladbach
0-1
Eintracht Frankfurt

 

0-1 Kevin Boateng (13)

Publik 51 431

Augsburg
3-0
1. FC Köln

1-0 Alfreð Finnbogason (21)
2-0 Alfreð Finnbogason (straff, 32)
3-0 Alfreð Finnbogason (90)

 

Publik 27 150

Mainz 05
3-1
Bayer Leverkusen

1-1 Yoshinori Muto (45)
2-1 Abdou Diallo (57)
3-1 Suat Serdar (71)

 

Publik 24 876

Wolfsburg
1-1
Hannover 96

1-0 Daniel Didavi (52)

1-1 Martin Harnik (75)

Publik 27 321

1899 Hoffenheim
2-0
Bayern München

1-0 Marc Uth (27)
2-0 Marc Uth (51)

 

Publik 30 150

 
Ingolstadt
1-2
Erzgebirge Aue

1-2 Dario Lezcano (84)

0-1 Pascal Köpke (15)
0-2 Sören Bertram (50)

Publik 10 176

Arminia Bielefeld
0-4
MSV Duisburg

 

0-1 Moritz Stoppelkamp (19)
0-2 Cauly Oliveira-Souza (55)
0-3 Cauly Oliveira-Souza (59)
0-4 Kingsley Onuegbu (90)

Publik 18 537

Holstein Kiel
2-1
1. FC Kaiserslautern

1-0 Steven Lewerenz (44)
2-1 Manuel Janzer (90+3)

1-1 Sebastian Anderrson (62)

Publik 10 318

 
Shakhtar Donetsk
3-1
Zorya Luhansk

Vorskla Poltava
1-1
Olimpik Donetsk

 
Ferencváros
5-2
Vasas

Debrecen
3-1
Diósgyőr

Mezőkövesd-Zsóry
2-2
Balmazújváros Sport

Újpest
1-3
Puskás

 
Shakhtyor
2-0
Krumkachy

BATE Borisov
2-0
Slavia Mozyr

 
Aberystwyth Town
0-2
Cardiff MU

Bangor City
1-0
Carmarthen Town

Barry Town United
2-0
Newtown

 
LASK Linz
2-1
Sturm Graz

Austria Wien
2-2
Wolfsberger AC

Mattersburg
0-5
Admira

St. Pölten
1-2
Rheindorf Altach