ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 5 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

65

matcher

65

resultat

48

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Österrike
1-1
Georgien

1-1 Louis Schaub (43)

0-1 Valeriane Gvilia (8)

Moldavien
0-2
Wales

 

0-1 Hal Robson-Kanu (80)

Irland
0-1
Serbien

 

0-1 Aleksandar Kolarov (55)
Utvisning Nikola Maksimović (68)

 
Makedonien
1-1
Albanien

1-1 Aleksandar Trajkovski (straff, 78)

0-1 Odhise Roshi (52)

Italien
1-0
Israel

1-0 Ciro Immobile (53)

 

Liechtenstein
0-8
Spanien

 

0-1 Sergio Ramos (3)
0-2 Álvaro Morata (15)
0-3 Isco (16)
0-4 David Silva (39)
0-5 Iago Aspas (51)
0-6 Álvaro Morata (54)
0-7 Iago Aspas (63)
0-8 Max Göppel (självmål, 89)

 
Island
2-0
Ukraina

1-0 Gylfi Sigurðsson (47)
2-0 Gylfi Sigurðsson (66)

 

Turkiet
1-0
Kroatien

1-0 Cenk Tosun (75)

 

Kosovo
0-1
Finland

 

0-1 Teemu Pukki (83)

 
Gruppspel
Bolivia
1-0
Chile

1-0 Juan Arce (straff, 59)
Utvisning Alejandro Chumacero (90)

 

Colombia
1-1
Brasilien

1-1 Radamel Falcao (56)

0-1 Willian (45+2)

Ecuador
1-2
Peru

1-2 Enner Valencia (straff, 80)

0-1 Édison Flores (73)
0-2 Paolo Hurtado (76)
Utvisning Christian Ramos (79)

Argentina
1-1
Venezuela

1-1 Rolf Feltscher (självmål, 54)

0-1 John Murillo (50)

Paraguay
1-2
Uruguay

1-2 Ángel Romero (88)

0-1 Federico Valverde (76)
0-2 Gustavo Gómez (självmål, 80)

 
Femte omgången, gruppspel
Honduras
1-1
USA

1-0 Rommel Quioto (27)
Utvisning Henry Figueroa (90+3)

1-1 Bobby Wood (85)

Publik 30 000

Costa Rica
1-1
Mexiko

1-1 Marco Ureña (82)

0-1 Cristian Gamboa (självmål, 42)

Publik 33 000

Panama
3-0
Trinidad och Tobago

1-0 Gabriel Torres (39)
2-0 Carlyle Mitchell (självmål, 57)
3-0 Abdiel Arroyo (85)

 

Publik 19 000

 
Tredje omgången, gruppspel
Kongo Brazzaville
1-5
Ghana

1-2 Vladis Illoy-Ayyet (43)

0-1 Richmond Boakye (23)
0-2 Thomas Partey (26)
1-3 Thomas Partey (45+2)
1-4 Thomas Partey (69)
1-5 Richmond Boakye (85)

Sydafrika
1-2
Kap Verde

1-2 Andile Jali (89)

0-2 Garry Rodrigues (52)
0-2 Garry Rodrigues (67)

Kongo Kinshasa
2-2
Tunisien

1-0 Chancel Mbemba (9)
2-0 Paul M'Poku (47)

2-1 Mohamed Ben Amor (77)
2-1 Anica Badri (79)

Elfenbenskusten
1-2
Gabon

1-2 Gnaly Cornet (58)

0-1 Axel Méyé Me Ndong (19)
0-2 Mario Lemina (29)
Utvisning Lloyd Palun (45+3)

Burkina Faso
2-2
Senegal

1-0 Bertrand Traoré (9)
Utvisning Issoufou Dayo (41)
2-2 Pape Seydou N'Diaye (självmål, 89)

1-1 Ismaila Sarr (27)
1-2 Sadio Mané (75)

Egypten
1-0
Uganda

1-0 Mohamed Salah (6)

 

Mali
0-0
Marocko

Algeriet
0-1
Zambia

 

0-1 Patson Daka (67)

 
Qatar
1-2
Kina

1-0 Akram Afif (47)

1-1 Xiao Zhi (74)
Utvisning Zheng Zhi (80)
1-2 Wu Lei (83)

Iran
2-2
Syrien

1-1 Sardar Azmoun (45)
2-1 Sardar Azmoun (64)

0-1 Tamer Haj Mohamad (13)
2-2 Omar Al Somah (90+3)

Uzbekistan
0-0
Sydkorea

Irak
1-0
Förenade Arabemiraten

1-0 Aymen Hussein (29)

 

Australien
2-1
Thailand

1-0 Tomi Jurić (69)
2-1 Mathew Leckie (86)

1-1 Pokklaw Anan (82)

Publik 26 393

Saudiarabien
1-0
Japan

1-0 Fahad Al Muwallad (63)

 

 
Fjärde omgången, match 2:2
Solomonöarna
2-2
Nya Zeeland

1-2 Micah Lea'alafa (straff, 28)
2-2 Henry Fa'arodo (straff, 78)

0-1 Myer Bevan (14)
0-2 Haddis Aengari (självmål, 21)

Information Nya Zeeland vinnare med sammanlagt 8-3 och vidare till interkontinentalkval.

 
Gruppspel
Nordkorea
2-2
Libanon

1-0 Yu-Song Kim (23)
2-1 Yong-Jik Ri (87)

1-1 Nour Mansour (47)
Utvisning Maher Sabra (90+2)
2-2 Hassan Maatouk (90+4)

Publik 31 000

Nepal
1-2
Tadzjikistan

1-2 Bimal Magar (61)

0-1 Manuchekhr Dzhalilov (25)
0-2 Dilshod Vasiev (30)

Publik 1 200

Macao
0-2
Indien

 

0-1 Balwant Singh (57)
0-2 Balwant Singh (82)

Publik 600

Kambodja
1-2
Vietnam

1-1 Chan Vathanaka (10)

0-1 Nguyen Van Quyet (4)
1-2 Nguyen Quang Hai (81)

Singapore
1-1
Turkmenistan

1-0 Shakir Hamzah (63)

1-1 Altymurad Annadurdiyev (82)

Filippinerna
2-2
Jemen

1-1 Philip Younghusband (30)
2-2 James Younghusband (71)

0-1 Mudir Abdurabu (28)
1-2 Abdulwasea Al Matari (56)

Bhutan
0-2
Palestina

 

0-1 Yashir Pinto (51)
0-2 Abdallatif Al Bahdari (90+5)

Malaysia
1-1
Hong Kong

1-1 Mohd Syazwan (57)

0-1 Sandro (53)

Oman
5-0
Maldiverna

1-0 Mohsin Al Khaldi (5)
2-0 Khalid Khalifa Al Hajri (58)
3-0 Salah Al-Yahyaei (68)
4-0 Jameel Al Yahmadi (86)
5-0 Sami Al Hasani (88)

 

Bahrain
5-0
Taiwan

Jordanien
4-1
Afganistan

1-0 Saeed Al Murjan (24)
2-0 Odai Al Saify (32)
3-0 Yasen Al Bakhet (straff, 45)
4-1 Hamza Al Dardoor (89)

3-1 Zubayr Amiri (72)

Kirgisistan
Inst
Myanmar

 
Niger
2-0
Mauritanien

 
Andra omgången
Fredensborg BI
1-2
HIK

Husum
0-3
FC Helsingør

 
Första kvalomgången, omspel
Hartley Wintney
1-0
Basingstoke Town

Altrincham
2-1
Abbey Hey

Liversedge
0-4
Sunderland RCA

1874 Northwich
2-0
Mossley

Hayes & Yeadin…
4-3 f
Maldon & Tiptree

Biggleswade Town
3-2
North Leigh

Wingate & Finchley
4-2 f
Hendon

Harlow Town
2-1
Thurrock

Mildenhall Town
2-4
AFC Sudbury

Chipstead
4-0
Littlehampton Town

Egham Town
2-4
Ramsgate

Tunbridge Wells
3-0 f
Haywards Heat…

Taunton Town
1-2
Tavistock

 
Carrick Rangers
0-1
Ards

 

0-1 Scott Davidson (88)

 
Andra omgången
Tabor Sežana
0-3
Maribor

 

0-1 Aleksander Rajčevič (34)
0-2 Jasmin Mešanović (76)
0-3 Jasmin Mešanović (88)

 
Andra omgången
Gimnàstic Tarragona
1-1* f
Lugo

1-0 Manu Barreiro (5)

1-1 Guillermo Donoso (20)

Information Lugo vidare efter 3-1 på straffar.

Cádiz
1-0
Almería

1-0 David Barral (23)

 

 
Helsingborg
2-2
Dalkurd

1-0 Robin Tranberg (självmål, 41)
2-2 Oke Akpoveta (90+5)

1-1 Yukiya Sugita (55)
1-2 Peshraw Azizi (78)

Publik 6 785