ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 4 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

18

matcher

18

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Azerbajdzjan
5-1
San Marino

1-0 Əfran İsmayılov
2-0 Araz Abdullayev (25)
3-0 Əfran İsmayılov (57)
4-0 Michele Cevoli (självmål, 71)
5-1 Rashad Sadıqov (81)

4-1 Mirko Palazzi (73)

Tyskland
6-0
Norge

1-0 Mesut Özil (10)
2-0 Julian Draxler (17)
3-0 Timo Werber (21)
4-0 Timo Werber (40)
5-0 Leon Goretzka (50)
6-0 Mario Gómez (79)

 

Nordirland
2-0
Tjeckien

1-0 Jonathan Evans (28)
2-0 Chris Brunt (41)

 

 
Armenien
1-4
Danmark

1-0 Ruslan Koryan (6)

1-1 Thomas Delaney (16)
1-2 Christian Eriksen (29)
1-3 Thomas Delaney (81)
1-4 Thomas Delaney (90+3)

Montenegro
1-0
Rumänien

1-0 Stevan Jovetić (75)

 

Polen
3-0
Kazakstan

1-0 Arkadiusz Milik (11)
2-0 Kamil Glik (74)
3-0 Robert Lewandowski (straff, 86)

 

 
England
2-1
Slovakien

1-1 Eric Dier (37)
2-1 Marcus Rashford (59)

0-1 Stanislav Lobotka (3)

Skottland
2-0
Malta

1-0 Cjristophe Berra (9)
2-0 Leigh Griffiths (49)

 

Slovenien
4-0
Litauen

1-0 Josip Iličić (straff, 25)
2-0 Josip Iličić (straff, 61)
3-0 Benjamin Verbič (82)
4-0 Valter Birsa (90)

 

 
Tredje omgången, gruppspel
Kamerun
1-1
Nigeria

1-1 Vincent Aboubakar (straff, 75)

0-1 Moses Simon (30)

Libyen
1-0
Guinea

1-0 Hamdou Elhouni (36)
Utvisning Mohamed Elgadi (63)

 

 
Togo
0-1
Malawi

 
Första kvalomgången, omspel
Hitchin Town
1-1* f
Haringey Borough

Information Haringey Borough vidare efter 3-2 på straffar.

 
Salernitana
3-3
Ternana

1-1 Riccardo Bocalon (25)
2-2 Riccardo Bocalon (49)
3-3 Luigi Vitale (straff, 78)

0-1 Luca Tremolada (23)
1-2 Diego Albadoro (31)
2-3 Alessandro Bernardini (självmål, 58)

 
Alcorcón
1-0
Albacete

1-0 Dorca (78)

 

Publik 2 609

 
Norrby
1-1
Varbergs BoIS

Utvisning Gzim Istrefi (18)

1-1 Jakob Olsson (86)

Publik 546

GAIS
1-1
Örgryte

1-0 Simon Silverholt (43)

1-1 Hakeem Araba (straff, 53)

Publik 10 202

Åtvidaberg
1-3
IFK Värnamo

1-3 Isac Lidberg (76)

0-1 Melvin Frithzell (1)
0-2 Melvin Frithzell (13)
0-3 Petar Petrovic (54)

Publik 1 468