ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 3 september 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

95

matcher

95

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Vitryssland
0-4
Sverige

 

0-1 Emil Forsberg (18)
0-2 Christoffer Nyman (24)
0-3 Marcus Berg (37)
0-4 Andreas Granqvist (straff, 84)

Nederländerna
3-1
Bulgarien

1-0 Davy Pröpper (7)
2-0 Arjen Robben (67)
3-1 Davy Pröpper (80)

2-1 Georgi Kostadinov (69)

Frankrike
0-0
Luxemburg

 
Färöarna
1-0
Andorra

1-0 Gilli Sørensen (31)

 

Ungern
0-1
Portugal

 

0-1 André Silva (48)

Lettland
0-3
Schweiz

 

0-1 Andrejs Vaņins (självmål, 9)
0-2 Blerim Džemaili (54)
0-3 Ricardo Rodríguez (straff, 58)

 
Estland
1-0
Cypern

1-0 Mattias Käit (90+2)

 

Grekland
1-2
Belgien

1-1 Zeca (73)

0-1 Jan Vertonghen (70)
1-2 Romelu Lukaku (74)

Gibraltar
0-4
Bosnien-Hercegovina

 

0-1 Edin Džeko (35)
0-2 Kenan (65)
0-3 Senad Lulić (83)
0-0-43 Edin Džeko (85)

 
Kroatien
1-0
Kosovo

1-0 Domagoj Vida (74)

 

 
Ekvatorialguinea
1-2
Benin

 
Portsmouth
0-1
Rotherham United

 
Första kvalomgången
Romulus
0-3
Kettering Town

Romford
0-1
AFC Hornchurch

Baldock Town
4-3
Thame United

Littlehampton Town
2-2
Chipstead

 
Derry City
Inst
Drogheda United

 
Empoli
3-2
Bari 1908

Ascoli
1-0
Pro Vercelli

Cesena
0-0
Venezia

Cremonese
3-1
Avellino

Foggia
1-1
Virtus Entella

Frosinone
2-1
Cittadella

Novara
0-1
Parma

Perugia
4-1
Pescara

Spezia
0-1
Carpi

 
Första omgången
Oratory Youths
4-0
Ghaxaq

Xghajra Tornados
4-1
St Lawrence Spurs

Xewkija Tigers
4-1
Marsaskala

Mellieha
4-3
Munxar Falcons

 
Första omgången
Praiense
4-1
Vale Formoso

Sacavenense
2-0
1º Dezembro

Torreense
2-1
Loures

Vilafranquense
1-2
Mafra

Pêro Pinheiro
5-2
Coruchense

Mosteirense
0-3
Eléctrico

Lourinhanense
0-2
Caldas

Sertanense
0-2
Marinhense

Condeixa
3-0
Pombal

AD Nogueirense
0-1
Gafanha

Benfica Castelo Branco
5-1
Leiria e Marrazes

União de Leiria
3-0
Sourense

Alcains
1-2
Águias do Moradal

Alta Lisboa
4-0
Flamengos

Almodôvar
5-2
Quarteirense

Lusitano GC Évora
3-1
Vasco da Gama

Olhanense
3-1
Almancilense

Lusitano FCV
4-1
AD Fornos Algodres

Oriental Lisboa
1-2
Lusitano VRSA

Armacenenses
0-1
Moncarapachense

Ferreiras
2-5
Moura

Farense
7-1
Estrela Vendas Novas

Casa Pia
2-0
Pinhalnovense

Charneca Caparica
0-2
Operário

Olímpico do Montijo
3-0
Lusitânia

Alcanenense
0-0* f
Oleiros

Information Oleiros vidare efter 5-4 på straffar.

Fátima
4-0
Mação

Sendim
0-5
Oliveirense

Trofense
1-0
Arões

Felgueiras 1932
4-0
Machico

Câmara de Lobos
0-2
Freamunde

Fafe
0-1 f
Amarante

Vizela
3-0 f
Mondinense

Pedras Rubras
3-1
Camacha

Maria da Fonte
*1-1 f
Mirandela

Information Maria da Fonte vidare efter 5-4 på straffar.

Merelinense
3-1 f
Cerveira

Esposende
1-2 f
Torcatense

Águia FC Vimioso
1-0
Monção

Vilaverdense
2-0
Bragança

Atlético Arcos
3-5
Minas de Argozelo

AR São Martinho
2-1 f
Vila Real

Cinfães
2-2* f
Salgueiros

Information Salgueiros vidare efter 5-4 på straffar.

Anadia
1-0
Águeda

Sanjoanense
3-2
Sabugal

Recreativo Canaviais
1-4
Guadalupe

Figueirense
1-5
Mortágua

Tocha
1-2
Esmoriz

Ferreira de Aves
0-1
Cesarense

Espinho
*0-0 f
Aliança de Gandra

Information Espinho vidare efter 4-3 på straffar.

Sousense
2-0
Paredes

Resende
1-0
Lamego

Canelas 2010
3-2
União Lamas

Coimbrões
1-0
Rio Tanto

Régua
1-3
Gondomar

Pedras Salgadas
2-0
Montalegre

Atlético Riachense
0-2
União Idanhense

Crato
1-2
Sintrense

Louletano
*1-1 f
Castrense

Information Louletano vidare efter 4-2 på straffar.

Rabo Peixe
0-3
Ideal

 
Första omgången
Boavista
1-2
Sporting Braga

1-0 Renato Santos (11)

1-1 Fábio Martins (32)
1-2 Paulinho (80)

 
Real Oviedo
3-0
Reus Deportiu

1-0 Toché (27)
2-0 Toché (48)
3-0 David Rocha (88)

 

Publik 11 058

Sevilla Atlético
1-2
Cultural Leonesa

1-0 Curro Sánchez (54)

1-1 Ángel Bastos (87)
1-2 Julen Colinas (90+4)

Publik 2 997

Real Valladolid
2-0
Tenerife

1-0 Ibán Salvador (30)
2-0 Míchel (49)

 

Publik 8 843

Córdoba
1-2
Real Zaragoza

1-1 Jonathan Mejía (22)

0-1 Borja Iglesias (19)
1-2 Borja Iglesias (69)
Utvisning Alberto Zapater (88)

Publik 11 194

 
Syrianska
0-2
Trelleborg

Utvisning Nikola Krčmarević (44)

0-1 Marcus Pode (74)
0-2 Johan Brannefalk (90+1)

Publik 817