ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 27 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

132

matcher

132

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Banants
1-1
Gandzasar

 
Club Brugge
4-0
Standard Liège

Gent
0-0
Anderlecht

Oostende
3-4
Antwerp

 
Femte omgången
Olympia Wijgmaal
0-1
Bocholt

Westerlo
4-0
Toekomst Menen

OH Leuven
8-0
FC Turnhout

Geel
3-0
KFC Duffel

Eendracht Aalst
1-2
Liège

Knokke
2-5
Heist

 
Čelik
2-2
Sloboda Tuzla

GOŠK Gabela
0-1
Krupa na Vrbasu

Borac Banja Luka
1-1
Sarajevo

 
Cherno More
1-4
Septemvri Sofia

Ludogorets
1-1
OFK Pirin

 
AEK Larnaca
2-0
Olympiakos

Apollon
Inst
Omonia Nicosia

Doxa
2-1
Ermis

APOEL
Inst
AEL

Alki Oroklini
0-1
Anorthosis

 
Midtjylland
1-1
Lyngby

Brøndby
2-0
Horsens

Nordsjælland
3-0
FC København

 
Chelsea
2-0
Everton

1-0 Cesc Fàbregas (27)
2-0 Álvaro Morata (40)

 

Publik 41 382

West Bromwich Albion
1-1
Stoke City

1-0 Jay Rodriguez (61)

1-1 Peter Crouch (77)

Publik 22 704

Liverpool
4-0
Arsenal

1-0 Roberto Firmino (17)
2-0 Sadio Mané (40)
3-0 Mohamed Salah (57)
4-0 Daniel Sturridge (77)

 

Publik 53 206

Tottenham Hotspur
1-1
Burnley

1-0 Bamidele Alli (49)

1-1 Chris Wood (90+2)

Publik 67 862

 
HJK
1-0
KuPS

IFK Mariehamn
1-0
VPS

 
EA Guingamp
2-0
Strasbourg

1-0 Mustapha Diallo (63)
2-0 Jimmy Briand (87)

 

Angers
1-1
Lille

1-0 Lassana Coulibaly (60)

1-1 Nicolas de Préville (68)

Monaco
6-1
Olympique Marseille

1-0 Kamil Glik (2)
2-0 Radamel Falcao (straff, 20)
3-0 Radamel Falcao (34)
4-0 Adama Diakhaby (45)
5-0 Djibril Sidibé (68)
6-1 Fabinho (straff, 79)

5-1 Remy Cabella (75)

 
Dila
3-0
Kolkheti Poti

 
Panathinaikos
0-0
Levadiakos

PAOK
2-0
Kerkyra

Panionios
3-1
Apollon Smirnis

PAS Giannina
0-0
AEK

 
ÍBV
2-3
Valur

Grindavík
2-2
KR

KA
5-0
Víkingur Ólafsvík

Fjölnir
3-1
Víkingur Reykjavík

Breiðablik
2-0
ÍA

Stjarnan
1-1
FH

 
Ironi Kiryat S…
1-2
Maccabi Tel Aviv

Maccabi Haifa
3-1
Hapoel Be'er Sheva

 
Torino
3-0
Sassuolo

1-0 Andrea Belotti (44)
2-0 Adam Ljajić (84)
3-0 Joel Obi (88)

 

Chievo
1-2
Lazio

1-1 Manuel Pucciarelli (34)

0-1 Ciro Immobile (11)
1-2 Sergej Milinković-Savić (89)

Crotone
0-0
Hellas Verona

Fiorentina
1-2
Sampdoria

1-2 Milan Badelj (50)

0-1 Gianluca Caprari (32)
0-2 Fabio Quagliarella (straff, 35)

Milan
2-1
Cagliari

1-0 Patrick Cutrone (10)
2-1 Suso (70)

1-1 João Pedro (56)

Napoli
3-1
Atalanta

1-1 Piotr Zieliński (56)
2-1 Dries Mertens (61)
3-1 Marko Rog (87)

0-1 Bryan Cristante (15)

SPAL
3-2
Udinese

1-0 Marco Borriello (25)
2-0 Manuel Lazzari (53)
3-2 Luca Rizzo (90+4)

2-1 Bram Nuylinck (72)
1-2 Cyril Théréau (straff, 87)

 
Pescara
5-1
Foggia

 
Besa Pejë
2-0
Drita

Gjilani
1-1
Feronikeli

 
Lokomotiva Zagreb
0-3
Dinamo Zagreb

Cibalia
2-1
Osijek

Hajduk Split
2-0
Istra 1961

 
Kvartsfinal
Panevėžys
0-1
Vilniaus Vytis

Jonava
3-5 f
Stumbras

Sūduva
4-1
Trakai

 
Victoria Rosport
1-2
Esch

 
Shkendija
2-1
Akademija Pandev

 
Sheriff
3-1
Milsami

 
Feyenoord
5-0
Willem II

1-0 Jens Toornstra (13)
2-0 Steven Berghuis (16)
3-0 Jens Toornstra (20)
4-0 Tonny Vilhena (39)
5-0 Jean Boétius (straff, 80)

 

Publik 47 500

VVV
0-2
Ajax

 

0-1 Donny van de Beek (55)
0-2 David Neres (70)

Publik 8 000

PSV
2-0
Roda JC

1-0 Jurgen Locadia (9)
2-0 Hirving Lozano (24)

 

Publik 32 200

Groningen
2-1
Utrecht

1-0 Django Warmerdam (8)
2-0 Jesper Drost (40)

2-1 Jean Bahebeck (64)

Publik 16 032

 
Kvartsfinal
Molde
2-1
Kristiansund

1-1 Erling Håland (75)
2-1 Björn Sigurðarson (78)

0-1 Benjamin Stokke (8)

Rosenborg
1-2
Vålerenga

1-0 Milan Jevtović (12)

1-1 Birger Meling (självmål, 43)
1-2 Henrik Johansen (74)

 
Lech Poznań
3-0
Arka Gdynia

Sandecja Nowy Sącz
2-1
Pogoń Szczecin

Legia Warszawa
2-1
Zagłębie Lubin

 
Boavista
1-0
Desportivo Aves

Sporting CP
2-1
Estoril

Sporting Braga
0-1
Porto

 
Concordia Chiajna
3-0
Viitorul Constanța

Steaua Bucureşti
2-1
Botoşani

 
SKA Khabarovsk
0-0
Spartak Moskva

CSKA Moskva
0-1
Akhmat Grozny

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
Rostov

FK Krasnodar
2-0
Dinamo Moskva

 
Luzern
1-1
Zürich

Sion
1-1
Basel

St. Gallen
2-2
Young Boys

 
Crvena Zvezda
0-0
Partizan

Publik 33 000

 
Dundee FC
1-1
Hibernian

1-0 Kevin Holt (straff, 9)

1-1 Anthony Stokes (39)

Publik 6 004

Ross County
1-3
Rangers

1-2 Thomas Mikkelsen (59)

0-1 Alfredo Morelos (31)
0-2 Alfredo Morelos (41)
1-3 Eduardo Herrera (89)

Publik 6 400

 
Slovan Bratislava
4-1
Podbrezová

 
Aluminij
2-0
Triglav

Krško
4-2
Domžale

Olimpija
0-0
Maribor

 
Espanyol
0-1
Leganés

 

0-1 Martin Mantovani (28)

Publik 18 383

Eibar
0-1
Athletic Club

Utvisning Joan Jordán (90+1)

0-1 Aduriz (38)

Publik 5 932

Getafe
0-1
Sevilla

 

0-1 Ganso (83)

Publik 10 039

Real Madrid
2-2
Valencia

1-0 Marco Asensio (10)
2-2 Marco Asensio (83)

1-1 Carlos Soler (18)
1-2 Geoffrey Kondogbia (77)

Publik 65 107

 
Sporting Gijón
2-0
Lugo

Real Zaragoza
1-1
Granada

Cádiz
0-0
Alcorcón

Reus Deportiu
1-1
Gimnàstic Tarr…

 
IFK Norrköping
0-2
Östersund

0-1 Ken Sema (71)
0-2 Gabriel Somi (90+3)

Publik 7 825

Häcken
3-1
Jönköpings Södra

1-0 Nasiru Mohammed (24)
2-0 Ahmed Yason (straff, 28)
3-0 Paulinho Guerreiro (83)

3-1 Fredrik Olsson (90+2)

Publik 2 180

Kalmar
4-2
Sirius

1-0 Pape Diouf (7)
2-0 Viktor Elm (14)
3-1 Herman Hallberg (52)
4-1 Erton Fejzullahu (61)

2-1 Jesper Arvidsson (18)
4-2 Niklas Busch-Thor (64)

Publik 6 272

AIK
1-1
Djurgården

1-0 Chinedu Obasi (straff, 39)

1-1 Aliou Badji (84)

Publik 33 157

GIF Sundsvall
2-1
Örebro

Utvisning David Batanero (60)
1-1 Linus Hallenius (79)
2-1 Peter Wilson (83)

0-1 Nahir Besara (70)

Publik 3 068

Elfsborg
1-0
Halmstad

1-0 Daniel Gustavsson (62)

Publik 5 206

Malmö FF
2-2
IFK Göteborg

1-1 Jo Inge Berget (65)
2-1 Markus Rosenberg (82)

0-1 Tobias Hysén (3)
Utvisning Kristpher Da Graca (66)
2-2 Sebastian Eriksson (85)

Publik 21 354

 
Varbergs BoIS
3-1
Syrianska

1-0 Kalle Söderström (1)
2-1 Anton Liljebäck (43)
3-1 Jakob Olsson (straff, 79)

1-1 Mattias Mete (straff, 15)

Publik 2 328

Brommapojkarna
1-5
Falkenberg

1-3 Jacob Ortmark (83)
Utvisning Carl Starfelt (88)

0-1 Christoffer Carlsson (1)
0-2 John Björkengren (35)
0-3 Viktor Götesson (56)
1-4 Erik Pärsson (86)
1-5 Erik Pärsson (90+3)

Publik 750

 
Jablonec
2-0
Zlín

Slavia Praha
4-0
Mladá Boleslav

Teplice
3-1
Vysočina Jihlava

Viktoria Plzeň
3-0
Baník Ostrava

 
İstanbul Başakşehir
2-1
Konyaspor

Akhisar Belediyespor
2-1
Kasımpaşa

Gençlerbirliği
1-2
Fenerbahçe

 
RB Leipzig
4-1
Freiburg

1-1 Timo Werner (48)
2-1 Willi Orban (55)
3-1 Timo Werner (71)
4-1 Bruma (80)

0-1 Florian Niederlechner (23)
Utvisning Nicolas Höfler (81)

Publik 39 265

Hannover 96
1-0
Schalke 04

1-0 Jonathas (67)

 

Publik 49 000

 
1. FC Union Berlin
1-1
Arminia Bielefeld

Bochum
3-2
Dynamo Dresden

Sandhausen
1-2
Fortuna Düsseldorf

 
Mariupol
Inst
Dynamo Kyiv

Veres Rivne
1-2
Shakhtar Donetsk

Oleksandriya
0-1
Vorskla Poltava

Zorya Luhansk
5-0
Chornomorets Odesa

 
Videoton
Avbr
Ferencváros

 
Shakhtyor
0-4
BATE

Slavia
1-2
Dinamo Brest

Dinamo Minsk
4-2
Gorodeya

 
Sturm Graz
1-0
Salzburg

Admira
1-3
Austria Wien

Rheindorf Altach
1-0
Mattersburg