ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 26 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

57

tävlingar

206

matcher

204

resultat

55

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Shirak
2-1
Ararat

 
Zira
3-1
Sumqayıt

Qarabağ
2-1
Qabala

 
Sporting Charleroi
3-2
Zulte-Waregem

Lokeren
3-0
Eupen

Sint-Truiden
1-0
Waasland-Beveren

Genk
1-0
Mechelen

 
Femte omgången
Tilleur
1-4
Union Saint-Gilloise

Sint-Lenaarts
0-2
Lierse

Eendracht Wervik
2-3
Rupel Boom

RWDM
19 : 00
La Louvière Centre

Oudenaarde
19 : 30
Tubize

SV Roeselare
3-1
Bilzerse Waltwilder

Oosterwijk
2-3
Beerschot-Wilrijk

Lommel United
2-0
Dessel Sport

Tempo Overijse
2-3
RES Durbuy

 
Vitez
2-3
Zrinjski

Mladost Doboj Kakanj
3-0
Radnik Bijeljina

Željezničar
0-0
Široki Brijeg

 
Beroe
0-3
CSKA Sofia

Levski Sofia
4-0
Slavia Sofia

 
Ethnikos Achna
3-0
Paphos

Aris
1-1
Nea Salamis

 
FC Helsingør
2-0
Randers

1-0 André Riel (2)
2-0 André Riel (84)

 

Publik 1 619

AaB
0-0
AGF

Publik 5 718

 
AFC Bournemouth
1-2
Manchester City

1-0 Charlie Daniels (13)

1-1 Gabriel Jesus (21)
2-2 Raheem Sterling (90+7)
Utvisning Raheem Sterling (90+9)

Publik 10 419

Crystal Palace
0-2
Swansea City

 

0-1 Tammy Abraham (44)
0-2 Jordan Ayew (48)

Publik 23 477

Huddersfield Town
0-0
Southampton

Publik 23 548

Newcastle United
3-0
West Ham United

1-0 Joselu (36)
2-0 Ciaran Clark (72)
3-0 Aleksandar Mitrović (86)

 

Publik 52 093

Watford
0-0
Brighton & Hove Albion

Utvisning Miguel Britos (24)

 

Publik 20 181

Manchester United
2-0
Leicester City

1-0 Marcus Rashford (70)
2-0 Marouane Fellaini (82)

 

Publik 75 021

 
Barnsley
3-0
Sunderland

1-0 Ike Ugbo (31)
2-0 Harvey Barnes (35)
3-0 George Moncur 867)

Publik 15 697

Birmingham City
0-2
Reading

 

0-1 Jon Böðvarsson (60)
0-2 George Evans (85)

Publik 19 993

Brentford
0-0
Wolverhampton Wanderers

Publik 10 351

Burton Albion
1-1
Sheffield Wednesday

1-1 Joe Mason (65)

0-1 Gary Hooper (36)

Publik 5 084

Cardiff City
2-1
Queens Park Rangers

1-1 David Hoilett (22)
2-1 Souleymane Bamba (45+1)

0-1 Matt Smith (15)

Publik 18 520

Ipswich Town
0-2
Fulham

 

0-1 Neeskens Kebano (35)
0-2 Rui Fonte (51)

Publik 16 844

Middlesbrough
0-0
Preston North End

Publik 25 295

Millwall
4-0
Norwich City

1-0 Lee Gregory (15)
2-0 George Saville (17)
3-0 Jed Wallace (42)
4-0 Shaun Hutchinson (72)

 

Publik 12 671

Sheffield United
3-1
Derby County

1-0 Billy Sharp (4)
2-0 Johnny Russekk (självmål, 39)
3-1 Billy Sharp (90+8)

2-1 Craig Bryson (90+1)

Publik 26 202

Nottingham Forest
0-2
Leeds United

 

0-1 Kemar Roofe (24)
0-2 Egzijan Alioski (87)

Publik 25 682

 
Wimbledon
2-0
Doncaster Rovers

Blackburn Rovers
4-1
Milton Keynes Dons

Blackpool
2-1
Oldham Athletic

Bristol Rovers
3-1
Fleetwood Town

Gillingham
3-3
Southend United

Northampton Town
1-4
Peterborough United

Oxford United
1-1
Shrewsbury Town

Plymouth Argyle
0-4
Scunthorpe United

Rochdale
0-0
Bury

Rotherham United
0-2
Charlton Athletic

Walsall
3-3
Bradford City

Wigan Athletic
1-1
Portsmouth

 
Barnet
0-1
Stevenage

Cambridge United
0-0
Morecambe

Cheltenham Town
3-4
Exeter City

Colchester United
5-1
Forest Green Rovers

Grimsby Town
2-3
Wycombe Wanderers

Lincoln City
4-1
Carlisle United

Mansfield Town
2-2
Luton Town

Newport County
4-1
Chesterfield

Port Vale
0-1
Crewe Alexandra

Swindon Town
0-3
Crawley Town

Yeovil Town
2-0
Coventry City

 
Trans
1-1
Sillamäe Kalev

Levadia
2-0
Nõmme Kalju

 
Lahti
0-1
Kemi

RoPS
4-2
Inter Turku

Ilves
2-1
HIFK

SJK
0-4
JJK

 
Nantes
0-0
Olympique lyonnais

Amiens
3-0
Nice

1-0 Gael Kakuta (15)
2-0 Moussa Kontaé (28)
3-0 Moussa Kontaé (88)

 

Girondins Bordeaux
2-1
Troyes

1-0 Francois Kamano (10)
2-0 Younousse Sankhare (48)

2-1 Stephane Darbion (52)

Caen
1-0
Metz

1-0 Ronny Rodelin (50)

 

Dijon
2-1
Montpellier

1-0 Benjamin Jeannot (45)
2-1 Benjamin Jeannot (62)

1-1 Giovanni Sio (49)

Toulouse
3-2
Stade rennais

1-1 Jimmy Durmaz (straff, 35)
2-1 Issa Diop (58)
3-2 Jimmy Durmaz (straff, 71)

0-1 Ndombe Mubele (7)
2-2 Ismaila Sarr (65)
Utvisning Morgan Amalfitano (70)

 
Lorient
2-1
Stade Reims

 
Final
B36
0-1
NSÍ

 
Samtredia
1-1
Torpedo Kutaisi

Dinamo Batumi
1-2
Dinamo Tbilisi

 
Platanias
0-2
Xanthi

Panaitolikos
2-2
Atromitos

Lamia
0-1
Olympiakos

 
Andra omgången
Crumlin United
1-3
Dundalk

Limerick
1-0
Finn Harps

 
Bnei Sakhnin
2-1
Hapoel Ra'anana

Hapoel Ashkelon
1-1
Bnei Yehuda

Maccabi Netanya
2-2
Hapoel Acre

Maccabi Petah …
0-2
Hapoel Haifa

 
Benevento
0-1
Bologna

 

0-1 Godfred Donsah (55)

Genoa
2-4
Juventus

1-0 Miralem Pjanić (självmål, 1)
2-0 Andrey Galabinov (straff, 7)

2-1 Paulo Dybala (14)
2-2 Paulo Dybala (straff, 45+3)
2-3 Juan Cuadrado (62)
2-4 Paulo Dybala (90+2)

Roma
1-3
Internazionale

1-0 Edin Džeko (15)

1-1 Mauro Icardi (67)
1-2 Mauro Icardi (77)
1-3 Matias Vecino (87)

 
Avellino
2-1
Brescia

Carpi
1-0
Novara

Cittadella
3-2
Ascoli

Palermo
2-0
Spezia

Pro Vercelli
0-2
Frosinone

Ternana
1-1
Empoli

Virtus Entella
1-5
Perugia

Venezia
0-0
Salernitana

 
Tobol
2-0
Akzhayik

Taraz
1-1
Irtysh

Kaisar
1-1
Ordabasy

Atyrau
0-1
Kairat

Okzhetpes
0-2
Aktobe

 
Flamurtari
0-2
Prishtina

Liria Prizren
1-0
Trepça'89

Drenica Skënderaj
1-0
Vëllaznimi

 
Slaven Koprivnica
2-2
Rudeš

Inter Zaprešić
1-3
Rijeka

 
Ventspils
1-2
Rīgas FS

Liepāja
1-2
Spartaks Jūrmala

 
Kvartsfinal
Panerys Vilnius
0-8
Žalgiris

 
Rabotnički
Inst
Vardar

Podeba
2-1
Shkupi

Sileks
1-4
Pelister

Skopje
0-0
Renova

 
Gzira United
2-0
Birkirkara

Mosta
3-1
Lija Athletic

Naxxar Lions
1-5
Sliema Wanderers

 
Spicul Chișcăreni
1-0
Zimbru

 
Dečić
2-1
Petrovac

Budućnost
1-0
Rudar

Kom
0-0
Grbalj

Sutjeska
1-1
Mladost

Iskra
1-1
Zeta

 
Vitesse
1-2
AZ

1-1 Tim Matavž (68)

0-1 Wout Weghorst (3)
1-2 Wout Weghorst (81)

Publik 14 500

ADO Den Haag
1-2
Heerenveen

1-2 Björn Johnsen (78)

0-1 Morten Thorsby (57)
0-2 Morten Thorsby (66)

Publik 7 902

PEC Zwolle
2-0
Twente

1-0 Youness Mokhtar (33)
2-0 Bram van Polen (straff, 78)

 

Publik 12 800

Heracles
2-2
Excelsior

1-0 Brandley Kuwas (15)
2-1 Paul Gladon (52)

1-1 Luigi Bruins (16)
2-2 Jinty Caenepeel (63)
Utvisning Anouar Hadouir (90+2)

Publik 10 067

 
Andra kvalomgången
VV Buitenpost / ZSV
0-2
SC Genemuiden

 
Cliftonville
1-2
Crusaders

Linfield
1-0
Ballymena United

 
Kvartsfinal
Mjøndalen
1-2
Sarpsborg 08

1-0 Quint Jansen (33)

1-1 Kristoffer Zachariassen (66)
1-2 Tobias Heintz (85)

Lillestrøm
3-1
Stabæk

1-0 Aleksander Melgalvis (56)
2-1 Marco Tagbajumi (56)
3-1 Fredrik Krogstad (90)

1-1 John Sæter (29)

 
Korona Kielce
2-1
Nieciecza

1-0 Jacek Kielb (35)
2-0 Ivan Jukić (74)

2-1 Adnan Kovačević (självmål, 83)

Jagiellonia Białystok
0-1
Piast Gliwice

 

0-1 Guilherme (självmål, 46)

Publik 10 658

Wisła Kraków
1-1
Lechia Gdańsk

 
Paços de Ferreira
0-0
Vitória Guimarães

Moreirense
0-3
Tondela

Chaves
0-2
Feirense

Rio Ave
1-1
Benfica

 
Arsenal Tula
0-1
Amkar Perm

 

0-1 Alexander Ryazantsev (21)

Publik 10 870

Rubin Kazan
1-0
Tosno

1-0 Maksim Kanunnikov (19)

 

Publik 10 136

Lokomotiv Moskva
2-1
Ural Yekaterinburg

1-0 Jefferson Farfán (21)
2-1 Aleksey Miranchuk (56)

1-1 Guilherme Marinato (självmål, 32)

Publik 11 477

 
Lausanne Sport
1-1
Grasshopper

Lugano
4-1
Thun

 
Zemun
1-1
Bačka Palanka

Voždovac
0-2
Mačva Šabac

Vojvodina
0-5
Spartak Subotica

Napredak
2-1
Javor Ivanjica

Mladost Lučani
4-1
Borac Čačak

Radnički Niš
2-2
Radnik Surdulica

 
Celtic
1-1
St. Johnstone

1-1 Callum McGregor (79)

0-1 Steven MacLean (39)

Kilmarnock
2-2
Hamilton Academical

1-0 Louis Longridge (självmål, 3)
2-0 Lee Erwin (58)

2-1 Ioannis Skondras (72)
2-2 Ali Crawford (straff, 88)

Publik 3 706

Partick Thistle
3-4
Aberdeen

1-1 Chris Erskine (8)
2-1 Kris Doolan (13)
3-3 Niall Keown (54)
Utvisning Niall Keown (90+1)

0-1 Ryan Christie (5)
2-2 Kenny Mclean (straff, 42)
2-3 Scott Wright (52)
3-4 Adam Rooney (84)

Publik 4 768

Motherwell
2-1
Hearts of Midlothian

1-1 Ryan Bowman (37)
2-1 Louis Moult (41)

0-1 Kyle Lafferty (30)

Publik 6 568

 
Zemplín Michalovce
2-0
Zlaté Moravce

Tatran Prešov
2-2
Senica

Ružomberok
3-3
Trenčín

Nitra
3-1
DAC

 
Celje
4-1
Ankaran Hrvatini

Gorica
1-0
Rudar

 
Deportivo Alavés
0-2
Barcelona

 

0-1 Lionel Messi (55)
0-2 Lionel Messi (66)

Publik 19 356

Levante
2-2
Deportivo La C…

1-2 Enis Bardhi (35)
Utvisning José Luis Morales (76)
2-2 Ivi López (straff, 83)

0-1 Federico Cartabia (5)
0-2 Sidnei (31)

Publik 17 370

Girona
1-0
Málaga

1-0 Alcalá (28)

 

Publik 9 966

Las Palmas
1-5
Atlético Madrid

1-2 Jonathan Calleri (58)

0-1 Ángel Correa (3)
0-2 Yannick Carrasco (5)
1-3 Koke (62)
1-4 Koke (75)
1-5 Thomas Partey (88)

Publik 20 384

 
Huesca
2-0
Lorca

Cultural Leonesa
2-1
Osasuna

Rayo Vallecano
2-2
Numancia

Sevilla Atlético
1-2
Real Valladolid

Almería
1-1
Real Oviedo

 
AFC Eskilstuna
0-0
Hammarby

Publik 7 500

 
Frej
1-2
Norrby

1-0 Joakim Runnemo (55)

1-1 Gzmin Istrefi (60)
1-2 Adam Ståhl (90+3)

Publik 886

Dalkurd
2-1
Örgryte

1-0 Ahmed Awad (10)
2-1 Rawez Lawan (41)

1-1 Johan Elmander (25)

Publik 1 260

 
Karviná
0-1
Slovan Liberec

Zbrojovka Brno
2-0
Sparta Praha

Slovácko
0-0
Sigma Olomouc

 
Yeni Malatyaspor
1-1
Antalyaspor

Beşiktaş
2-1
Bursaspor

Göztepe
3-2
Trabzonspor

Kayserispor
2-2
Osmanlıspor

 
Werder Bremen
0-2
Bayern München

 

0-1 Robert Lewandowski (72)
0-2 Robert Lewandowski (75)

Publik 42 100

Eintracht Frankfurt
0-1
Wolfsburg

 

0-1 Daniel Didavi (22)

Publik 46 000

Bayer Leverkusen
2-2
1899 Hoffenheim

1-0 Wendell (straff, 32)
2-1 Karim Bellarabi (49)

1-1 Andrej Kramarić (47)
2-2 Marc Uth (70)

Publik 27 106

Augsburg
2-2
Borussia Mönchengladbach

1-0 Alfredh Finnbogason (1)
2-2 Sergio Córdova (89)

1-1 Denis Zakaria (7)
1-2 Oscar Wendt (30)

Publik 29 243

VfB Stuttgart
1-0
Mainz 05

1-0 Holger Badstuber (53)

 

Publik 53 100

Borussia Dortmund
2-0
Hertha BSC

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (15)
2-0 Nun Şahin (57)

 

Publik 80 860

 
St. Pauli
1-0
Heidenheim

Erzgebirge Aue
3-1
1. FC Nürnberg

Jahn Regensburg
1-2
Holstein Kiel

 
Stal Kamianske
0-1
Zirka Kropyvnytskyi

Olimpik Donetsk
0-0
Karpaty Lviv

 
Vasas
3-1
Paksi SE

Balmazújváros Sport
0-1
Újpest

Diósgyőr
2-1
Mezőkövesd-Zsóry

Szombathelyi Haladás
1-5
Puskás

Honvéd
1-3
Debrecen

 
Slutsk
1-0
Gomel

Vitebsk
2-2
Neman Grodno

Isloch
0-0
Minsk

 
Bala Town
2-1
Cardiff MU

Llandudno
1-0
Connah's Quay

Newtown
4-1
Carmarthen Town

 
Rapid Wien
1-0
LASK Linz

Wolfsberger AC
2-1
St. Pölten