ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 25 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

68

matcher

68

resultat

59

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
5-1
Pyunik

1-0 Artak Yedigaryan (14)
2-0 Uro Nenadović (28)
3-1 Artak Yedigaryan (31)
4-1 Artak Yedigaryan (39)
5-1 Khoren Veranyan (59)

2-1 Alik Arakelyan (30)

 
İnter Bakı
1-0
Səbail

1-0 Nizami Hacıyev (4)
Utvisning Tarlan Quliyev (63)

 

Neftçi
0-0
Kapaz

 
Kortrijk
1-1
Royal Excel Mouscron

1-0 Jovan Stojanović (5)

1-1 Selim Amallah (62)

 
Etar
1-1
Botev Plovdiv

1-1 Alioune Badara (31)

0-1 Fernando Viana (9)

Lokomotiv Plovdiv
2-1
Dunav 2010

1-0 Dimo Bakalov (10)
2-1 Simeon Raykov (90+3)

1-1 Yuliyan Nenov (69)

 
SønderjyskE
2-2
OB

1-2 Christian Jakobsen (79)
2-2 Marcel Rømer (90+3)

0-1 Rasmus Festersen (41)
0-2 Anders Jacobsen (straff, 59)

Publik 5 642

Silkeborg
0-2
Hobro

 

0-1 Pål Kirkevold (7)
0-2 Pål Kirkevold (49)

Publik 4 975

 
Bristol City
1-1
Aston Villa

1-0 Jamie Paterson (60)

1-1 Joshua Onomah (64)

Publik 21 542

Hull City
4-0
Bolton Wanderers

1-0 Adama Diomande (13)
2-0 Jarrod Bowen (19)
3-0 Kamil Grosicki (29)
4-0 Jarrod Bowen (88)

 

Publik 16 207

 
Notts County
2-2
Accrington Stanley

1-0 Jon Stead (straff, 33)
2-0 Jorge Grant (54)
Utvisning Matt Tootle (90+1)

2-1 Mark Hughes (58)
Utvisning Mekhi Leacock-McLeod (66)
2-2 Malik Wilks (90+5)

Publik 6 087

 
Paide
1-1
Tammeka

1-0 André Frolov (38)

1-1 Mihkel Järviste (58)

Tulevik
4-1
Vaprus

1-0 Indrek Ilves (27)
2-0 Indrek Ilves (45)
3-0 Martik Aliik (47)
4-0 Herol Riiberg (straff, 72)

4-1 Kristen Saarts (89)

Flora
2-4
FCI Tallinn

1-2 Rauno Sappinen (33)
2-3 Brent Lepistu (70)

0-1 Albert Prosa (8)
0-2 Dmitri Kruglov (25)
1-3 Sergey Tumasyan (56)
2-4 Vladimir Voskoboinikov (84)

 
Paris Saint-Germain
3-0
Saint-Étienne

1-0 Edinson Cavani (straff, 20)
2-0 Thiago Motta (51)
3-0 Edinson Cavani (89)

 

 
Paris FC
2-1
Auxerre

1-0 Malik Tchokounté (18)
2-1 Julien López Balla (80)

1-1 Romain Philippoteaux (55)

Publik 1 927

Bourg-en-Bresse 01
2-0
Gazélec Ajaccio

1-0 Florent Perradin (52)
2-0 Jimmy Nirlo (83)

 

Stade brestois 29
2-1
Nancy-Lorraine

1-1 Jessy Pi (straff, 68)
2- 1Alexander Coeff (84)

0-1 Youssouf Hadji (45) Utvisning Geoffrey Jourdren (90+4)

Publik 7 561

Nîmes Olympique
1-0
Le Havre

1-0 Panagiotis Vlachodimos (42)

 

Publik 6 239

Quevilly Rouen
0-2
Clermont Foot 63

 

0-1 Ludovic Ajorque (19)
0-2 Mathias Pereira Lage (43)

Publik 621

Sochaux-Montbéliard
1-5
LB Châteauroux

Utvisning Adolf Teikeu (13)
1-3 Jean Ruiz (68)

0-1 Adolf Teikeu (självmål, 5)
0-2 Sidy Sarr (28)
0-3 Sidy Sarr (32)
1-4 Nama Fofana (84)
1-5 Nama Fofana (87)

Publik 8 431

Tours
1-3
Ajaccio

1-2 Maki Tall (71)

0-1 Moussa Maâzou (12)
0-2 Ghislain Gimbert (22)
1-3 Yoane Wissa (90+4)

Valenciennes
4-1
Chamois niortais

1-0 Laurent Dos Santos (28)
2-0 Lebo Mothiba (33)
3-0 Sebastian Roudet (34)
4-0 Sebastian Roudet (67)

4-1 Didier Lamkel Ze (83)

Publik 6 410

 
Chikhura
0-0
Saburtalo

Shukura
1-3
Lokomotivi Tbilisi

 
Andra omgången
Bluebell United
1-0
Cabinteely

Shelbourne
0-3
Shamrock Rovers

Bangor Celtic
0-1
Longford Town

St Patrick's Athl.
0-2
Galway United

Cork City
7-0
Athlone Town

Drogheda United
5-1
Cobh Wanderers

 
Parma
1-0
Cremonese

1-0 Emanuele Calaiò (straff, 40)

 

 
Vllaznia
0-1
Llapi

 
Jelgava
1-2
Riga

1-0 Mārcis Ošs (39)

1-1 Bogdan Vaštšuk (61)
1-2 Kaspars Gorkšs (88)

 
St. Andrews
3-2
Balzan

1-0 Kevaughn Atkinson (26)
2-1 Nehemiah Perry (40)
3-2 Kevaughn Atkinson (87)

1-1 Alfred Effiong (33)
2-2 Bojan Kaljević (straff, 50)

Floriana
5-0
Tarxien Rainbows

1-0 Mario Fontanella (13)
2-0 Ignacio Varela (42)
3-0 Ignacio Varela (53)
4-0 Stephen Pisani (straff, 59)
5-0 Maurizio Vella (64)

 

Senglea Athletic
0-1
Valletta

 

0-1 Michael Mifsud (34)

Hamrun Spartans
0-1
Hibernians

 

0-1 Jurgen Degabriele (57)

 
Petrocub
3-0
Dacia

1-0 Artiom Rozgoniuc (81)
2-0 Vladimir Ambros (89)
3-0 Artiom Puntus (90+2)

 

Dinamo-Auto
1-0
Zaria

1-0 Mihai Roșca (76)

 

Sfîntul Gheorghe
2-1
Speranţa Nisporeni

1-0 Mihail Tîșcul (17)
2-0 Serghei Istrati (36)

2-1 Ştefan Efros

 
NAC Breda
2-2
Sparta Rotterdam

1-0 Pablo Mari (42)
2-0 Rai Vloet (51)

2-1 Ragnar Ache (70)
2-2 Ragnar Ache (84)

Publik 17 912

 
Ards
0-1
Dungannon Swifts

 

0-1 Douglas Wilson (75)

Glenavon
2-2
Glentoran

1-0 Andrew Mitchell (24)
2-2 Joshua Daniels (87)

1-1 Robbie McDaid (81)
1-2 Robbie McDaid (85)

Carrick Rangers
2-0
Ballinamallard United

1-0 Andrew Mooney (37)
2-0 Andrew Mooney (65)

 

Coleraine
2-1
Warrenpoint Town

1-0 Jamie McGonigle (16)
2-1 Darren McCauley (69)

1-1 Darren Murray (45+2)

 
Górnik Zabrze
4-0
Wisła Płock

1-0 Angulo (38)
2-0 Angulo (44)
3-0 Mateusz Wieteska (53)
4-0 Angulo (58)

Utvisning José Kanté (69)

Publik 20 054

Śląsk Wrocław
2-1
Cracovia Kraków

1-0 Arkadiusz Piech (36)
2-1 Robert Pich (straff, 39)

1-1 Mateusz Wdowiak (45+2)

Publik 8 967

 
Belenenses
1-1
Vitória Setúbal

1-0 Gonçalo Paciência (självmål, 20)
Utvisning Vincent Sasso (90)

1-1 Nuno Pinto (81)

Publik 2 318

 
Astra Giurgiu
2-0
Juventus Bucureşti

1-0 Claudiu Belu (44)
2-0 Anthony Le Tallec (87)

Utvisning Ivan Sesar (78)

Universitatea Craiova
2-0
Gaz Metan Mediaş

1-0 Gustavo Di Mauro (55)
2-0 Andrei Burlacu (86)

 

 
Anzhi
1-0
Ufa

1-0 Juan Lescano (18)

 

Publik 4 100

 
Rad Beograd
0-1
Čukarički

 

0-1 Ognjen Mudrinski (65)

 
Žilina
3-1
Spartak Trnava

1-0 Nikolas Špalek (13)
2-1 Yusuf Otubanjo (81)
3-1 Luka Jánošík (90+4)

1-1 Andrej Kadlec (17)

 
Real Sociedad
3-0
Villarreal

1-0 Willian José (25)
2-0 Xabi Prieto (34)
3-0 Juanmi (45)

 

Publik 19 931

Real Betis
2-1
Celta de Vigo

1-1 Sergio León (31) 2-1 Zouhair Feddal (77)

0-1 Maximiliano Gómez (10)

Publik 45 761

 
Albacete
0-3
Córdoba

 

0-1 Edu Ramos (22)
0-2 Javier Galán (59)
0-3 Sasa Jovanović (90+5)

Publik 6 604

 
Dukla Praha
2-0
Bohemians 1905

1-0 Robert Kovaľ (23)
2-0 Zinedin Mustedanagić (82)

 

 
Alanyaspor
1-1
Karabükspor

1-1 Emre Akbaba (90+2)

0-1 Mamadou Fofana (självmål, 29)

Galatasaray
3-0
Sivasspor

1-0 Tolga Cigerci (41)
2-0 Tolga Cigerci (71)
3-0 Bafetimbi Gomis (straff, 83)

 

 
1. FC Köln
1-3
Hamburger SV

1-2 Frederik Sørensen (90+7)

0-1 Andre Hahn (28)
0-2 Bobby Wood (34)
Utvisning Mergim Mavraj (59)
1-3 Lewis Holtby (90+10)

Publik 50 000

 
Greuther Fürth
0-1
Ingolstadt

Utvisning Matti Langer (58)

0-1 Sonny Kittel (55)

Publik 8 655

MSV Duisburg
1-2
Darmstadt 98

1-0 Moritz Stoppelkamp (25)

1-1 Marvin Mehlem (35)
1-2 Yannick Stark (88)

Publik 16 297

 
Krumkachy
2-2
Naftan

1-1 Filipp Ivanov (24)
2-2 Filipp Ivanov (74)

0-1 Aleksey Kolesnik (3)
1-2 Kirill Pechenin (69)

Dnepr Mogilev
0-5
Torpedo BelAZ

 

0-1 Yegor Zubovich (straff, 30)
0-2 Maksim Skavysh (55)
0-3 Maksim Skavysh (66)
0-4 Yegor Zubovich (86)
0-5 Yegor Zubovich (90+1)

 
Bangor City
1-0
Prestatyn Town

1-0 Danny Holmes (22)

 

Barry Town United
0-1
The New Saints

 

0-1 Wes Fletcher (25)

Cefn Druids
2-0
Aberystwyth Town

1-0 Michael Pritchard (22)
2-0 Ashley Ruane (45+2)