ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 24 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

42

matcher

42

resultat

23

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
AEK
0-0
Viktoria Plzeň

Information Viktoria Plzeň vidare med sammanlagt 3-1.

Dynamo Kyiv
3-1
Marítimo

1-0 Denis Harmash (32)
2-0 Mykola Moroziuk (35)
3-0 Derlis González (61)

3-1 Erdem Şen (68)

Information Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 3-1.

Salzburg
4-0
Viitorul

1-0 Munas Dabbur (7)
2-0 Fredrik Gulgrandsen (38)
3-0 Valon Berisha (straff, 52)
4-0 Amadou Haidara (88)

 

Information Salzburg vidare med sammanlagt 7-1.

Maccabi Tel Aviv
2-2
Rheindorf Altach

1-1 Vidhar Kjartansson (41)
2-2 Shiran Yeini (73)

0-1 Hannes Aigner (20)
1-2 Philipp Netzer (59)

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 3-2.

Sheriff
0-0
Legia Warszawa

 

Utvisning Michal Pazdan (39)

Information Sheriff vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Fenerbahçe
1-2
Vardar

1-0 Roman Neust'dter (61)

1-1 Jambul Jighauri (68)
1-2 Nikola Gligorov (90+1)

Information Vardar vidare med sammanlagt 4-1.

Oleksandria
1-2
BATE Borisov

1-0 Vasiliy Grytsuk (straff, 34)

1-1 Mirko Ivanić (70)
1-2 Mirko Ivanić (75)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 3-2.

Östersund
2-0
PAOK

1-0 Saman Ghoddos (71)
2-0 Saman Ghoddos (78)

 

Information Östersund vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Zenit Sankt-Petersburg
2-0
Utrecht

1-0 Aleksandr Kokorin (9)
2-0 Aleksandr Kokorin (105)

 

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 2-1.

Sūduva
0-0
Ludogorets

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 2-0.

Shkendija
0-1
Milan

 

0-1 Patrick Cutrone (13)

Information Milan vidare med sammanlagt 7-0.

Videoton
0-4
Partizan

Utvisning Roland Juhász (47)

0-1 Leandre Tawamba Kana (6)
0-2 Seydouba Soumah (24)
0-3 Uro Đurđević (35)
0-4 Uro Đurđević (87)

Information

Skënderbeu Korçë
0-0
Dinamo Zagreb

Information Skënderbeu Korçë vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Midtjylland
1-1
Apollon

1-0 Rilwan Hassan (10)

1-1 Andre Schembri (50)

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-3.

Rosenborg
3-2
Ajax

1-0 Nicklas Bendtner (25)
2-2 Samuel Adebbenro (80)
3-2 Samuel Adebbenro (89)

1-1 Amin Younes (60)
1-2 Lasse Schöne (61)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 4-2.

AEK
3-0
Club Brugge

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (straff, 27)
2-0 André Simões (39)
3-0 Hugo Almeida (90+1)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 3-0.

Olympique Marseille
3-0
Domžale

1-0 Valere Germain (28)
2-0 Valere Germain (56)
3-0 Florian Thauvin (85)

 

Information Olympique Marseille vidare med sammanlagt 4-1.

Athletic Club
1-0
Panathinaikos

1-0 Muniain (22)

 

Information Athletic Club vidare med sammanlagt 4-2.

Sporting Braga
3-2
FH

1-1 Paulinho (39)
2-2 Paulinho (80)
3-2 Dyego Sousa (90+3)

0-1 Böðvar Böðvarsson (16)
1-2 Böðvar Böðvarsson (51)

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 5-3.

Crvena Zvezda
2-1
FK Krasnodar

1-0 Nemanja Radonjić (7)
2-0 Fuelor Kanga (46)

2-1 Andreas Granqvist (straff, 82)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Hajduk Split
1-1
Everton

1-0 Josip Radošević (43)

1-1 Gylfi Sigurðsson (46)

Information Everton vidare med sammanlagt 3-1.

Austria Wien
0-1
Osijek

 

0-1 Gabrijel Boban (62)

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

 
Femte omgången
Cercle Brugge
3-1 f
Temse

 
EB/Streymur
2-2
TB/FCS/Royn

ÍF
2-1
HB

Skála
1-2
Víkingur

07 Vestur
1-1

 
Racing
1-1
UNA Strassen

Progrès Niederkorn
7-1
UT Pétange

RM Hamm Benfica
1-3
F91 Dudelange

Jeunesse d'Esch
4-2
Mondorf-les-Bains

Hostert
2-0
Fola Esch

Rodange
2-1
Differdange 03

 
Första omgången
Sloga Radovići
1-6
Lovćen

Ribnica Konik
1-7
Bokelj

 
Fjärde omgången
Smena Komsomolsk
0-0* f
Luch Vladivostok

Information Luch Vladivostok vidare efter 3-2 på straffar.

 
Andra omgången
Assyriska IF
0-1
Trelleborg

Enskede
1-2 f
Gefle

Karlstad
1-2
Örebro

Skövde AIK
0-1
GAIS

Nybro
1-6
Kalmar FF

Oddevold
2-1
Falkenberg