ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 22 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

124

matcher

124

resultat

36

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
Astana
4-3
Celtic

1-0 Kristoffer Ajer (självmål, 26)
2-1 Serikzhan Muzhikov (48)
3-1 Patrick Twumasi (49)
4-1 Patrick Twumasi (69)

1-1 Scott Sinclair (33)
4-2 Jules Ntcham (80)
4-3 Leigh Griffiths (90)

Information Celtic vidare med sammanlagt 8-4.

Rijeka
0-1
Olympiakos

 

0-1 Marko Marin (25)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 3-1.

Maribor
1-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Mitja Viler (15)

 

Information Maribor vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Sevilla
2-2
İstanbul Başakşehir

1-1 Sergio Escudero (52)
2-1 Wissam Ben Yedder (75)

0-1 Eljero Elia (17)
2-2 Edin Višća (83)

Information Sevilla vidare med sammanlagt 4-3.

Nice
0-2
Napoli

 

0-1 José Callejón (48)
0-2 Lorenzo Insigne (89)

Information Napoli vidare med sammanlagt 4-0.

 
Förkval, omspel
Kendal Town
4-1
Harrogate Railway

Marske United
1-2 f
Scarborough Athletic

Whitley Bay
3-1
Penrith AFC

City of Liverpool
8-2
Prescot Cables

West Didsbury & Chorlton
1-3
1874 Northwich

Burscough
0-3
Radcliffe Borough

Market Drayton Town
*2-2 f
Sporting Khalsa

Information Market Drayton Town vidare efter 4-1 på straffar.

Boldmere St. Michaels
5-0
Wolverhampton Casuals

Chasetown
2-0
Worcester City

Belper Town
1-4
Lincoln United

Spalding United
0-2
Wisbech Town

Peterborough Sports
0-2
Eynesbury Rovers

Hullbridge Sports
1-1* f
St Margaretsbury

Information St Margaretsbury vidare efter 5-4 på straffar.

Heybridge Swifts
6-1
Haverhill Rovers

Haverhill Borough
5-2
Ilford

Saffron Walden Town
3-4
Barking

Sittingbourne
0-1
Pagham

Walton & Hersham
1-1* f
Carshalton Athletic

Information Carshalton Athletic vidare efter 5-4 på straffar.

Shoreham
3-1 f
Colliers Wood United

Hythe Town
1-3
Corinthian-Casuals

Glebe
3-0
Deal Town

Newhaven
1-4
Lewes

Faversham Town
2-1
AFC Croydon Athletic (9)

AFC Totton
5-0
Fleet Town

Wimborne Town
1-2
Andover Town

Horndean
3-0
Binfield

AFC Kempston Rovers
4-1
Newport Pagnell Town

 
Andra omgången
Crystal Palace
2-1
Ipswich Town

1-0 James McArthur (76)
2-0 James McArthur (84)

2-1 Bersant Celina (90+1)

Publik 9 837

Carlisle United
1-2
Sunderland

1-1 Daniel Grainger (60)

0-1 Donald Love (25)
1-2 Lynden Gooch (80)

Publik 8 187

Accrington Stanley
1-3
West Bromwich Albion

1-3 Tom Dallison (88)

0-1 Salomon Rondón (11)
0-2 Matt Philips (31)
0-3 Jay Rodriguez (64)

Publik 2 699

Leeds United
5-1
Newport County

1-1 Kemar Roofe (44)
2-1 Kemar Roofe (49)
3-1 Kemar Roofe (65)
4-1 Samuel Sáiz (78)
5-1 Ronaldo Vieira Nan (89)

0-1 Joss Labadie (33)

Publik 17 098

Middlesbrough
3-0
Scunthorpe United

1-0 Fábio (17)
2-0 Lewis Baker (30)
3-0 Ashley Fletcher (55)

 

Publik 12 679

Doncaster Rovers
2-0
Hull City

1-0 Alfie May (48)
2-0 Tommy Rowe (54)

 

Publik 7 139

Sheffield United
1-4
Leicester City

1-3 Caolan Lavery (83)

0-1 Demarai Gray (52)
0-2 Islam Slimani (63)
0-3 Islam Slimani (67)
1-4 Ahmed Musa (90+3)

Publik 11 280

Aston Villa
4-1
Wigan Athletic

1-0 Scott Hogan (19)
2-0 Albert Adomah (36)
3-1 Scott Hogan
4-1 Birkir Bjarnason (74)

2-1 Ryan Colclough (43)

Publik 18 108

Queens Park Rangers
1-4
Brentford

1-3 Darnell Furlong (43)

0-1 Ariel Borysiuk (självmål, 10)
0-2 John Egan (19)
0-3 Neal Maupay (32)
1-4 Josh Clarke (83)

Publik 9 719

Watford
2-3
Bristol City

1-0 Etienne Capoue (47)
Utvisning José Holebas (88)
2-3 Adrian Mariappa (90+5)

1-1 Freddie Hinds (59)
1-2 Bobby Reid (67)
1-3 Niclas Eliasson (90+3)

Publik 9 003

Norwich City
4-1
Charlton Athletic

1-1 Josh Murphy (21)
2-1 Josh Murphy (52)
3-1 Marley Watkins (74)
4-1 Tom Trybull (89)

0-1 Lee Novak (5)

Publik 12 521

Brighton & Hov…
1-0
Barnet

1-0 James Tilley (53)

 

Publik 11 414

Cardiff City
1-2
Burton Albion

1-2 Anthony Pilkington (76)

0-1 Tom Naylor (26)
0-2 Ben Fox (70)

Publik 5 820

Fulham
0-1
Bristol Rovers

 

0-1 Ellis Harrison (13)

Publik 6 243

Milton Keynes Dons
1-4
Swansea City

1-0 Ryan Seager (17)

1-1 Leroy Fer (19)
1-2 Leroy Fer (60)
1-3 Tammy Abraham (71)
1-4 Jordan Ayew (86)

Publik 5 162

Birmingham City
1-2
AFC Bournemouth

1-0 Maikel Kieftenbeld (11)

1-1 Ryan Fraser (46)
1-2 Marc Pugh (68)

Publik 8 245

Bolton Wanderers
3-2
Sheffield Wednesday

1-0 Dorian Dervite (42)
2-0 Adam Armstrong (straff, 57)
3-0 Jem Karacan (64)

3-1 Jordan Rhodes (76)
3-2 Jordan Rhodes (83)

Publik 6 385

Reading
3-1 f
Millwall

1-0 Leandro Bacuna (34)
2-1 George Evans (105)
3-1 Sam Smith (116)

1-1 Shane Ferguson (37)

Publik 7 148

 
Första omgången
Grimsby Town
0-1
Derby County

Utvisning Ben Davies (63)

0-1 Matej Vydra (straff, 53)

Publik 3 033

Information Matchen spelades 8 augusti men avbröts på grund av kraftigt regn.

 
Sillamäe Kalev
0-9
Levadia

 

0-1 Joao Morelli (18)
0-2 Aime Gando (23)
0-3 Evgeni Kobzar (48)
0-4 Joao Morelli (57)
0-5 Tarmo Kink (57)
0-6 Rimo Hunt (58)
0-7 Josip Krznarić (70)
0-8 Josip Krznarić (80)
0-9 Pavel Marin (90)

Tammeka
2-1
Tulevik

1-0 Tristan Koskor (24)
2-1 Martin Jõgi (48)

1-1 Tanel Lang (44)

Vaprus
0-1
Trans

 

0-1 Tanel Tamberg (19)

Nõmme Kalju
0-1
Flora

 

0-1 Rauno Alliku (6)

 
Andra omgången
Lorient
3-2
Lens

1-0 Denis Bouanga (22)
2-0 Steven Moreira (23)
3-0 Jimmy Cabot (29)

3-1 Djiman Koukou (37)
3-2 Cristian López (45+2)

Publik 7 790

Nancy-Lorraine
*2-2 f
Orléans

1-0 Serge N'Guessan (6)
2-1 Arnaud Nordin (45+2)

1-1 Livio Nabab (9)
2-2 Karim Ziani (straff, 86)

Publik 8 965

Information Nancy-Lorraine vidare efter 4-2 på straffar.

Paris FC
0-2
Clermont

 

0-1 Remy Dugimont (17)
0-2 Alassane N'Diaye (90+4)

Publik 1 165

Tours
*0-0 f
Le Havre

Publik 3 421

Information Tours vidare efter 7-6 på straffar.

Gazélec Ajaccio
0-0* f
Red Star

Publik 3 073

Information Red Star vidare efter 4-3 på straffar.

Valenciennes
3-0
Reims

1-0 Mehdy Guezoui (36)
2-0 Aly Ndom (självmål, 41)
3-0 Tony Mauricio (58)

Utvisning Younis Abdelhamid (8)

Publik 4 113

 
Kvalomgång
Garić Garešnica
0-5
Sesvete

Gorica
8-0
Moslavina

Novigrad
3-0
Zmaj Blato

 
Första omgången
Schaan Azzurri
0-11
Triesenberg

Triesenberg II
1-2
Eschen / Mauren II

Ruggell II
1-6
Triesen

 
Stumbras
1-1
Žalgiris

1-0 Lukas Artimavičius (48)

1-1 Vytautas Lukša (67)

Trakai
2-0
Atlantas

1-0 Oscar Dorley (15)
2-0 Justinas Januševskij (78)

 

 
Andra kvalomgången
SVV Schveningen
*0-0 f
VV Spijkenisse

Information SVV Schveningen vidare efter 5-3 på straffar.

HSC '21
0-1
Zwaluwen

Harkemase Boys
0-0* f
Sparta Nijkerk

Information Sparta Nijkerk vidare efter 3-2 på straffar.

BVV Barendrecht
1-0
VVOG

Blauw Geel '38
3-2
Spakenburg

 
Andra omgången
Transdor Tudora
1-4
Roman

Cimentul Bicaz
1-3
Csikszereda

Unirea Mirceşti
0-3
Aerostar Bacău

Focşani
5-0
Metalosport Galaţi

Zimbrul Slobozia Conachi
3-2
Avântul Valea Mărului

Sportul Chiscani
1-3
Sporting Lieşti

Păpăuţi
0-1
Olimpia Râmnicu Sărat

Viitorul Fântânele
0-3
Delta Dobrogea

Agricola Borcea
2-0
Axiopolis

Înainte Modelu
5-1
Olteniţa

Popești-Leordeni
1-2
Unirea Slobozia

Alexandria
5-3
Tunari

Astra Plosca
1-5
Sporting Roşiori

Petrolul 52
2-0
Urban Titu

Gaz Metan Corneşti
1-2
Flacăra Moreni

Milcov
0-3
Filiaşi

Ştiinţa Turceni
0-3
Şirineaşa

Voinţa Lupac
2-5
Cetate Deva

Voinţa Biled
2-1
CSM Lugoj

Șoimii Lipova
3-0
Gloria Lunca Teuz Cermei

Diosig-Bihardiószeg
0-3
Naţional Sebiş

Progresul Şomcuţa Mare
2-10
Comuna Recea

Unirea Alba Iulia
1-0
Unirea Dej

Iernut
0-1
Industria Galda de Jos

Unirea Cristuru Secuiesc
3-1
Avântul Reghin

Zărneşti
1-5
Olimpic Cetate

Performanța Ighiu
wo
Unirea Jucu

Information Performanța Ighiu vinnare på walkover.

Universitatea Cluj
wo
Viitorul Ulmeni

Information Universitatea Cluj vinnare på walkover.

Zalău
wo
Sănătatea Cluj

Information Sănătatea Cluj vinnare på walkover.

 
Första omgången
SinopSpor
4-2
Yeni Amasyaspor

Iğdır Arasspor
1-1* f
Karsspor

Information Karsspor vidare efter 4-1 på straffar.

Artvin Hopaspor
3-1
Serhat Ardahanspor

Mardin 47 Spor
0-2
Bilecik İl Özel daresi

Yüksekova Cilospor
3-0
Tatvan Gençlerbirliği

Muş Spor
3-1
Dersimspor

Ağrı 1970 Spor
2-0
62 Pertekspor

Arsinspor
*2-2 f
Yeni Orduspor

Information Arsinspor vidare efter 3-1 på straffar.

Modafenspor
0-1
Edirnespor

Ergene Velimeşespor
3-2 f
Erokspor

Altınova Belediyespor
4-1
Bozüyük Vitraspor

Tavşanlı Linyitspor
2-1
Kütahyaspor

Turgutluspor
3-2
Utaş Uşakspor

Isparta Davrazspor
1-1* f
Bucak Oğuzhanspor

Information Bucak Oğuzhanspor vidare efter 7-6 på straffar.

Bartınspor
2-1
Türk Metal Kırıkkale

MKE Kırıkkalespor
0-3
Yozgatspor

Yeni Altındağ BS
3-2 f
Çankırıspor

Yeşil Kırşehir
0-1 f
68 Aksaray Bellediyespor

Karaman Belediyespor
0-0* f
Nevşehirspor

Information Nevşehirspor vidare efter 4-3 på straffar.

Karaköprü Belediyespor
1-0 f
Kilis Belediyespor

Osmaniyespor
1-0
Adıyamanspor