ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 19 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

56

tävlingar

344

matcher

344

resultat

68

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gandzasar
0-1
Shirak

 
Səbail
1-0
Neftçi

Qarabağ
1-0
İnter Bakı

 
Genk
0-1
Sporting Charleroi

Eupen
2-1
Oostende

Waasland-Beveren
2-3
Lokeren

Mechelen
1-2
Antwerp

 
Fjärde omgången
Sint-Lenaarts
1-0
Grimbergen

RWDM
3-0
VW Hamme

FC Turnhout
*2-2 f
Harelbeke

Information FC Turnhout vidare efter 4-3 på straffar.

Dessel Sport
5-0
Sporting Hasselt

La Louvière Centre
3-0
Albert Quévy-Mons

Lommel United
7-0
Mormont

 
Krupa na Vrbasu
1-0
Čelik

Sarajevo
0-1
Željezničar

 
Vereya
1-0
Lokomotiv Plovdiv

CSKA Sofia
6-1
Vitosha Bistritsa

 
FC København
3-2
SønderjyskE

1-0 Kasper Kusk (27)
2-2 Benjamin Verbič (81)
3-2 Andrija Pavlović (84)

1-1 Christian Jakobsen (59)
1-2 Mikael Uhre (62)

Publik 7 953

 
Swansea City
0-4
Manchester United

 

0-1 Eric Bailly (45)
0-2 Romelu Lukaku (80)
0-3 Paul Pogba (82)
0-4 Anthony Martial (84)

Publik 20 862

AFC Bournemouth
0-2
Watford

 

0-1 Richarlison (73)
0-2 Etienne Capoue (86)

Publik 10 501

Burnley
0-1
West Bromwich Albion

 

0-1 Hal Robson-Kanu (71)
Utvisning Hal Robson-Kanu (83)

Publik 19 619

Leicester City
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Shinji Okazaki (1)
2-0 Harry Maguire (54)

 

Publik 31 902

Liverpool
1-0
Crystal Palace

1-0 Sadio Mané (73)

 

Publik 53 138

Southampton
3-2
West Ham United

1-0 Manolo Gabbiadini (11)
2-0 Dusan Tadić (straff, 38)
3-2 Charlie Austin (straff, 90+3)

Utvisning Marko Arnautović (33)
2-1 Javier Hernández (45)
2-2 Javier Hernández (74)

Publik 31 424

Stoke City
1-0
Arsenal

1-0 Jesé (47)

 

Publik 29 459

 
Sheffield United
1-0
Barnsley

1-0 Billy Sharp (17)
Utvisning Leon Clarke (42)

Utvisning Angus MacDonald (42)

Publik 25 482

Aston Villa
4-2
Norwich City

1-0 Conor Hourihane (22)
2-0 Andre Green (42)
3-1 Conor Hourihane (68)
4-2 Conor Hourihane (85)

2-1 Josh Murphy (60)
3-2 Nélson Oliveira (79)

Publik 29 157

Bolton Wanderers
1-2
Derby County

1-2 Gary Madine (90+2)

0-1 David Nugent (8)
0-2 David Nugent (21)

Publik 15 175

Bristol City
0-0
Millwall

Publik 18 230

Fulham
0-1
Sheffield Wednesday

 

0-1 Steven Fletcher (64)

Publik 20 165

Ipswich Town
2-0
Brentford

1-0 Martin Waghorn (35)
2-0 Joe Garner (51)

 

Publik 15 348

Nottingham Forest
2-1
Middlesbrough

1-0 Barry McKay (16)
2-0 Daryl Murphy (straff, 79)

2-1 Ben Gibson (83)

Publik 26 265

Preston North End
1-0
Reading

1-0 Jordan Hugill (22)

 

Publik 11 174

Queens Park Rangers
2-1
Hull City

1-1 Matt Smith (74)
2-1 Idrissa Sylla (90+1)

0-1 Jarrod Bowen (35)

Publik 12 609

Wolverhampton Wanderers
1-2
Cardiff City

1-1 Léo Bonatini (67)

0-1 Joe Ralls (54)
1-2 Nathaniel Mendez-Laing (77)

Publik 27 068

Sunderland
0-2
Leeds United

 

0-1 Samuel Sáiz (21)
0-2 Stuart Dallas (76)

Publik 31 237

 
Bradford City
0-1
Blackburn Rovers

Bury
2-3
Bristol Rovers

Charlton Athletic
4-1
Northampton Town

Doncaster Rovers
3-3
Blackpool

Fleetwood Town
2-0
Wimbledon

Milton Keynes Dons
1-0
Gillingham

Oldham Athletic
0-2
Wigan Athletic

Peterborough United
2-1
Rotherham United

Portsmouth
1-1
Walsall

Scunthorpe United
1-0
Oxford United

Shrewsbury Town
3-2
Rochdale

Southend United
1-1
Plymouth Argyle

 
Accrington Stanley
2-1
Mansfield Town

Carlisle United
3-0
Cheltenham Town

Chesterfield
2-0
Port Vale

Coventry City
0-1
Newport County

Crawley Town
0-1
Cambridge United

Crewe Alexandra
1-0
Barnet

Exeter City
1-0
Lincoln City

Forest Green Rovers
4-3
Yeovil Town

Luton Town
3-0
Colchester United

Morecambe
0-1
Swindon Town

Stevenage
3-1
Grimsby Town

Wycombe Wanderers
2-4
Notts County

 
Förkval
Albion Sports
2-1
Newton Aycliffe

South Shields
3-1
Bridlington Town

Sunderland RCA
4-0
Ashington AFC

Guisborough Town
1-5
Shildon AFC

Goole
1-2
Newcastle Benfield

Barnoldswick Town
2-1
Dunston UTS

Tadcaster Albion
0-1
Colne

Harrogate Railway
1-1
Kendal Town

Scarborough Athletic
1-1
Marske United

Consett
4-0
Heaton Stannington

Penrith AFC
1-1
Whitley Bay

Abbey Hey
2-2
Maine Road

Sheffield
0-2
Ossett Town

Penistone Church
2-0
Litherland Remyca

Bamber Bridge
3-2
Brighouse Town

Frickley Athletic
2-1
Runcorn Town

Ramsbottom United
2-3
Liversedge

Pontefract Collieries
1-2
Skelmersdale United

Ashton Athletic
4-2
Runcorn Linnets

Parkgate
2-4
Handsworth Parramore

Trafford
2-2
Kidsgrove Athletic

1874 Northwich
3-3
West Didsbury & Chorlton

Glossop North End
0-2
Mossley

Hyde United
4-2
Congleton Town

Ossett Albion
3-4
Droylsden

Colwyn Bay
3-0
Stocksbridge Park Steels

Radcliffe Borough
1-1
Burscough

Leek Town
2-0
Cammell Laird

Sporting Khalsa
1-1
Market Drayton Town

Alvechurch
2-0
Hanley Town

Walsall Wood
0-1
Tividale

Bedworth United
0-2
Haughmond

Rugby Town
2-3
Romulus

Bromsgrove Sporting
3-4
Coleshill Town

Wolverhampton Casuals
2-2
Boldmere St. Michaels

Brocton
2-0
Gresley

Newcastle Town
1-1
Evesham United

AFC Wulfrunians
1-1
Westfields

Shepshed Dynamo
3-0
Kimberley Miners Welfare

Kirby Muxloe
0-2
Dunkirk

Oadby Town
1-3
Loughborough Dynamo

Hinckley AFC
4-1
Aylestone Park

Boston Town / Radford
3-2
Carlton Town

Lincoln United
0-0
Belper Town

Bottesford Town
4-1
Clipstone

Wisbech Town
2-2
Spalding United

Dereham Town
3-0
Corby Town

Staveley MW
0-1
Basford United

Barton Rovers
1-2
Deeping Rangers

Yaxley
5-3
Harborough Town

Holbeach United
6-1
Northampton ON Chenecks (9)

Newport Pagnell Town
3-3
AFC Kempston Rovers

Arlesey Town
3-1
Desborough Town

Soham Town Rangers
3-2
Cogenhoe United

Wellingborough Town
0-4
AFC Rushden & Diamonds

Bedford Town
3-1
Swaffham Town

Bury Town
1-2
Tilbury

Bowers & Pitsea
0-2
Haringey Borough

Maldon & Tiptree
5-1
Waltham Abbey

AFC Hornchurch
2-0
Brentwood Town

Canvey Island
0-2
Witham Town

Clapton
2-0
Norwich United

Framlingham Town
0-1
Mildenhall Town

Haverhill Rovers
1-1
Heybridge Swifts

Newmarket Town
1-2
Ware

Tower Hamlets
0-4
Takeley

Brantham Athletic
3-5
Cheshunt

Stowmarket Town
1-1
Romford

AFC Sudbury
4-0
Aveley

Ilford
1-1
Haverhill Borough

Hertford Town
4-1
Hadleigh United

Great Yarmouth Town
1-0
Basildon United

Grays Athletic
2-0
Redbridge

Long Melford
1-2
FC Romania / Waltham Forest

Barking
0-0
Saffron Walden Town

Potters Bar Town
4-1
West Essex

Slimbridge
1-2
Cinderford Town

Flackwell Heath
1-2
Didcot Town

Chalfont St Peter
2-2
Beaconsfield Town

Ashford Town (Middlesex)
3-0
Wembley

Colney Heath
2-0
Shortwood United

Kidlington
1-0
Wantage Town

Swindon Supermarine
1-0
Northwood

Hayes & Yeading United
1-0
Brimscombe & Thrupp

Leighton Town
2-3
Tuffley Rovers

Chipping Sodbury Town
1-3
Bishop's Cleeve

Leverstock Green
1-1
Aylesbury United

Southall
2-4
Hadley

Aylesbury
2-1
Cirencester Town

Uxbridge
0-4
Thame United

Hanwell Town
1-0
Longlevens

Highmoor Ibis
1-3
North Leigh

Cockfosters
3-0
Holmer Green

Pagham
1-1
Sittingbourne

Hollands & Blair
1-4
Crowborough Athletic

Whyteleafe
1-1
Rochester United / Erith Town

Carshalton Athletic
1-1
Walton & Hersham

Haywards Heath Town
2-0
South Park

Colliers Wood United
1-1
Shoreham

Sutton Common Rovers
1-2
Eastbourne Town

Corinthian-Casuals
1-1
Hythe Town

Deal Town
2-2
Glebe

Walton Casuals
3-1
Molesey

Ramsgate
3-1
Hanworth Villa

East Grinstead Town
3-2
VCD Athletic

Banstead Athletic
6-3
Loxwood

East Preston
0-8
Thamesmead Town

Chipstead
2-0
Horley Town

Tunbridge Wells
3-1
CB Hounslow United

Steyning Town
0-3
Phoenix Sports

Chertsey Town
1-3
Horsham

Lewes
3-3
Newhaven

Sheppey United
0-2
Hastings United

Croydon
0-0
Faversham Town

Bracknell Town
0-4
Winchester City

Fleet Town
1-1
AFC Totton

Andover Town
3-3
Wimborne Town

Godalming Town
3-0
Farnham Town

AFC Portchester
3-1
Amesbury Town

Hamworthy United
4-1
Ascot United

Binfield
1-1
Horndean

Brockenhurst
1-6
Hartley Wintney

Salisbury
3-2
Fareham Town

Badshot Lea
0-3
Moneyfields

Laverstock & Ford
2-4
Knaphill

Alresford Town
0-2
Thatcham Town

Portland United
0-3
Paulton Rovers

Barnstaple Town
1-0
Clevedon Town

Tavistock
2-1
Shaftesbury Town

Bideford
6-0
Wells City

Cadbury Heath
1-0
Yate Town

Bridgwater Town
1-0
Brislington

Hengrove Athletic
1-4
Bodmin Town

Willand Rovers
2-1
Bristol Manor Farm

Odd Down
1-0
Mangotsfield United

Taunton Town
3-0
Larkhall Athletic

Bridport
3-1
Street

Redhill
1-3
Ashford United

Greenwich Borough
4-1
Three Bridges

Eynesbury Rovers
1-1
Peterborough Sports

Birstall United
0-3
Cleethorpes Town

Grimsby Borough
4-1
Leicester Road

Southend Manor
2-3
Gorleston

 
Levadia
3-0
Vaprus

Tammeka
0-2
Trans

 
Kemi
1-5
Inter Turku

1-4 Kenny Mansally (72)

0-1 Petros Kanakoudis (16)
0-2 Henri Lehtonen (18)
0-3 Benjamin Källman (23)
0-4 Philip Njoku (70)
1-5 Alan Henrique (82)

Publik 1 298

HIFK
1-0
RoPS

1-0 Pekka Sihvola (58)

 

Publik 4 705

SJK
1-0
Lahti

1-0 Dani Hatakka (64)

 

Publik 3 367

 
Olympique lyonnais
3-3
Girondins Bordeaux

1-0 Nabil Fekir (10)
2-0 Kenny Tete (23)
Utvisning Sergi Darder (36)
3-1 Bertrand Traoré (74)

2-1 Malcolm (41)
3-2 Lukas Lerager (88)
3-3 Malcolm (90+1)

Publik 42 073

Montpellier
1-1
Strasbourg

1-1 Daniel Congré (72)

0-1 Idriss Saadi (24)

Publik 12 585

Nice
2-0
EA Guingamp

1-0 Alassane Pléa (45)
2-0 Remi Walter (47)

 

Publik 21 070

Stade rennais
2-2
Dijon

1-0 Ndombe Mubele (14)
2-0 Ndombe Mubele (46)

2-1 Chang-Hoon Kwon (51)
2-2 Júlio Tavares (straff, 90+2)

Publik 16 888

Saint-Étienne
3-0
Amiens

1-0 Jonathan Bamba (straff, 13)
2-0 Bryan Dabo (straff, 40)
3-0 Bryan Dabo (66)

 

Publik 30 004

Troyes
0-1
Nantes

 

Chidozie Awaziem (34) 0-1 Emiliano Sala (81)

Publik 11 035

 
Lens
2-4
Stade brestois 29

1-0 Kévin Fortuné (9)
2-3 Kévin Fortuné (straff, 69)

1-1 Jason Berthomier (44)
1-2 Jérémy Vachoux (självmål, 48)
1-3 Jessy Pi (63)
2-4 Julien Faussurier (81)

 
Saburtalo
1-1
Samtredia

Torpedo Kutaisi
2-1
Dila

 
Xanthi
0-0
Lamia

Asteras Tripolis
1-2
PAS Giannina

1-2 Nikolaos Kaltsas (49)

0-1 Fonsi (6)
0-2 Konstantinos Mavropanos (19)

Olympiakos
4-1
AEL

1-0 Konstantinos Fortounis (straff, 33)
2-0 Karim Ansarifard (67)
3-1 Diogo Figueiras (74)
4-1 Konstantinos Fortounis (76)

2-1 Diogo Figueiras (självmål, 71)

 
Limerick
1-0
Bohemians

 
Ashdod
1-2
Maccabi Petah …

Hapoel Ra'anana
0-0
Ironi Kiryat S…

Hapoel Haifa
3-1
Hapoel Ashkelon

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Maccabi Netanya

 
Juventus
3-0
Cagliari

1-0 Mario Mandžukić (12)
2-0 Paulo Dybala (45+1)
3-0 Gonzalo Higuaín (66)

 

Hellas Verona
1-3
Napoli

1-3 Giampaolo Pazzini (straff, 83)

0-1 Samuel Souprayen (självmål, 32)
0-2 Arkadiusz Milik (39)
0-3 Faouzi Ghoulam (62)
Utvisning Elseid Hysaj (82)

 
Akzhayik
2-2
Aktobe

 
Llapi
1-0
Drenica Skënderaj

Feronikeli
1-0
Vllaznia

 
Rijeka
2-1
Lokomotiva Zagreb


 
Kvalomgång
Zagora
4-2
Nedeljanec

Virovitica
3-3* f
Vrbovec

Information Vrbovec vidare efter 10-9 på straffar.

Lekenik
0-6
Oriolik Oriovac

Croatia Zmijavci
7-1
FEŠK Feričanci

 
Mondorf-les-Bains
0-0
Hostert

UNA Strassen
0-6
Progrès Niederkorn

 
Renova
0-3
Sileks Kratovo

 
Balzan
2-0
Naxxar Lions

Sliema Wanderers
2-2
Senglea Athletic

Valletta
1-0
Mosta

 
Milsami
1-0
Sfîntul Gheorghe

Speranţa Nisporeni
1-1
Dinamo-Auto

 
Petrovac
0-1
Iskra

Mladost
2-2
Kom

Grbalj
1-2
Budućnost

Rudar
4-0
Dečić

 
Twente
1-2
VVV

1-2 Tom Boere (60)

0-1 Vito van Crooij (23)
0-2 Jerold Promes (41)

Publik 23 800

AZ
2-0
ADO Den Haag

1-0 Wout Weghorst (straff, 29)
2-0 Guus Til (70)

Utvisning Wilfried Kanon (28)

Publik 12 749

Heerenveen
1-1
Heracles

1-1 Nemanja Mihajlović (90)

0-1 Robin Pröpper (45+1)

Publik 23 500

 
Första kvalomgången
Buitenpost
4-2
ZSV

VVOG
2-0
Gemert

Capelle
6-0
RKSV Nuenen

Ter Leede
2-0
DHC Delft

Dongen
5-2
DOVO

ACV
0-3
USV Hercules

Ajax Amateurs
3-1
OJC Rosmalen

Sparta Nijkerk
3-0
Purmersteijn

ADO '20
1-1* f
Spakenburg

Information Spakenburg vidare efter 11-10 på straffar.

Chevremont
1-3
Swift

BVV Den Bosch
1-5
Staphorst

JVC Cuijk
0-1 f
SDC Putten

Groene Ster
1-2
Scheveningen

EVV
4-1
Olde Veste '54

 
Andra kvalomgången
DVS '33
1-2
Quick Boys

ASWH
1-3
HSV Hoek

Achilles '29
3-2
OFC Oostzaan

TEC
1-3 f
Rijnsburgse Boys

 
Ballinamallar…
1-1
Cliftonville

Ballymena United
1-6
Glenavon

Crusaders
1-2
Coleraine

Dungannon Swifts
0-4
Linfield

Glentoran
1-1
Carrick Rangers

Warrenpoint Town
1-0
Ards

 
Lillestrøm
2-1
Vålerenga

1-0 Frode Kippe (9)
2-1 Ifeanyi Matthew (43)

1-1 Christian Grindheim (29)

Publik 8 552

 
Arka Gdynia
0-3
Pogoń Szczecin

 

0-1 Ádam Gyurcsó (straff, 43)
0-2 Mateusz Szwoch (självmål, 51)
0-3 Adam Fraczczak (straff, 58)

Publik 9 074

Piast Gliwice
2-0
Korona Kielce

1-0 Michal Papadopulos (53)
2-0 Sasa Živec (67)

 

Publik 4 879

Jagiellonia Białystok
1-1
Śląsk Wrocław

1-0 Taras Romanchuk (47)

1-1 Michal Mak (64)

Publik 10 437

 
Tondela
2-3
Estoril

1-3 Tómané (50)
2-3 Eli (62)

0-1 David Bruno (självmål, 13)
0-2 Allano (26)
0-3 Allano (48)

Publik 1 930

Vitória Guimarães
0-5
Sporting CP

 

0-1 Bruno Fernandes (3)
0-2 Bas Dost (21)
0-3 Bas Dost (23)
0-4 Bruno Fernandes (60)
0-5 Adrien Silva (85)

Publik 22 936

Benfica
5-0
Belenenses

1-0 Jonas (2)
2-0 Eduardo Salvio (28)
3-0 Haris Seferović (33)
4-0 Jonas (90)
5-0 Jonas (90+3)

 

Publik 56 262

 
Ural Yekaterinburg
0-0
CSKA Moskva

Publik 8 964

Spartak Moskva
3-4
Lokomotiv Moskva

1-0 Denis Glushakov (30)
2-0 Luiz Adriano (43)
Utvisning Alexander Samedov (45+1)
3-4 Quincy Promes (90+2)

2-1 Dmitri Barinov (48)
2-2 Aleksey Miranchuk (68)
2-3 Aleksandr Kolomeytsev (83)
2-4 Manuel Fernandes (90+1)

Publik 33 027

Rubin Kazan
6-0
Anzhi

1-0 Jonathas (4)
2-0 Gökdeniz Karadeniz (15)
3-0 Jonathas (31)
4-0 Elmir Nabiullin (62)
5-0 Yann M'Vila (85)
6-0 Maxime Lestienne (86)

 

Publik 11 252

 
Thun
5-2
Lausanne Sport

Zürich
0-0
Young Boys

 
Mačva Šabac
1-2
Rad Beograd

Bačka Palanka
1-0
Mladost Lučani

Spartak Subotica
0-0
Voždovac

Čukarički
0-0
Radnički Niš

Javor Ivanjica
0-1
Vojvodina

 
Kilmarnock
0-2
Celtic

 

0-1 James Forrest (40)
0-2 Callum McGregor (88)

Publik 10 069

Aberdeen
2-1
Dundee FC

1-0 Stevie May (11)
2-1 Stevie May (79)

1-1 Roarie Deacon (53)

Publik 15 646

Hibernian
1-3
Hamilton Academical

1-3 Anthony Stokes (90+4)

0-1 Rakish Bingham (straff, 52)
0-2 Louis Longridge (69)
0-3 Rakish Bingham (88)

Publik 16 633

Motherwell
2-0
Ross County

1-0 Richard Tait (53)
2-0 Louis Moult (straff, 74)

 

Publik 3 911

Rangers
0-0
Hearts of Midlothian

Publik 19 677

St. Johnstone
1-0
Partick Thistle

1-0 Michael O'Halloran (33)

 

Publik 3 470

 
Spartak Trnava
1-2
Slovan Bratislava

Trenčín
1-2
Zemplín Michalovce

Zlaté Moravce
4-1
Tatran Prešov

Senica
0-1
Nitra

 
Triglav
1-3
Gorica

Maribor
3-2
Krško

 
Celta de Vigo
2-3
Real Sociedad

1-0 Maximiliano Gómez (22)
2-1 Maximiliano Gómez (50)

1-1 Mikel Oyarzabal (33)
2-2 Juanmi (80)
2-3 Willian José (straff, 88)

Publik 16 961

Girona
2-2
Atlético Madrid

1-0 Christian Stuani (22)
2-0 Christian Stuani (25)

Utvisning Antoine Griezmann (67)
2-1 Ángel Correa (78)
2-2 José Giménez (85)

Publik 11 511

Sevilla
1-1
Espanyol

1-0 Clement Lenglet (26)
Utvisning Éver Banega (64)

1-1 Léo Baptistão (35)

Publik 30 487

 
Alcorcón
0-0
Sporting Gijón

Osasuna
1-1
Sevilla Atlético

Córdoba
1-2
Cádiz

Numancia
1-0
Huesca

Real Valladolid
1-2
Barcelona B

 
AFC Eskilstuna
3-1
Malmö FF

1-0 Mohamed Buya Turay (5)
2-0 Omar Eddahri (15)
3-0 Mohamed Buya Turay (28)

3-1 Jo Inge Berget (straff, 59(

Publik 3 115

 
Syrianska
2-1
Öster

1-1 Seth Hellberg (54)
2-1 Charbel Georges (60)

0-1 Admir Bajrovic (20)

Publik 732

Degerfors
1-0
Varbergs BoIS

1-0 Sargon Abraham (4)

 

Publik 1 839

 
Zlín
1-0
Karviná

1-0

 

Baník Ostrava
3-3
Teplice





Bohemians 1905
0-0
Slavia Praha

Mladá Boleslav
0-3
Slovan Liberec

 

0-1
0-2
0-3

 
Karabükspor
3-1
İstanbul Başakşehir

Bursaspor
3-2
Alanyaspor

Osmanlıspor
1-3
Galatasaray

Sivasspor
2-0
Yeni Malatyaspor

 
1899 Hoffenheim
1-0
Werder Bremen

1-0 Andrej Kramarić (84)

 

Publik 30 150

Hertha BSC
2-0
VfB Stuttgart

1-0 Mathew Leckie (46)
2-0 Mathew Leckie (62)

 

Publik 44 751

Hamburger SV
1-0
Augsburg

1-0 Nicolai Müller (8)

 

Publik 49 449

Mainz 05
0-1
Hannover 96

 

0-1 Martin Harnik (73)

Publik 28 279

Wolfsburg
0-3
Borussia Dortmund

 

0-1 Christian Pulisic (22)
0-2 Bartra (27)
0-3 Pierre Emerick Aubameyang (60)

Publik 30 000

Schalke 04
2-0
RB Leipzig

1-0 Nabil Bentaleb (straff, 43) 2-0 Yevgeni Konoplyanka (73)

 

Publik 61 435

 
Dynamo Dresden
0-4
Sandhausen

 

0-1 Leart Paqarada (25)
0-2 Lucas Höler (71)
0-3 Haji Wright (79)
0-4 Nejmeddin (90)

Publik 27 253

Heidenheim
1-2
MSV Duisburg

1-0 Robert Glatzel (59)

1-1 Moritz Stoppelkamp (61)
1-2 Boris Tashchi (66)

Publik 10 200

Fortuna Düsseldorf
2-0
1. FC Kaiserslautern

1-0 Ihlas Bebou (43)
2-0 Florian Neuhaus (76)

 

Publik 25 227

 
Chornomorets Odesa
0-1
Veres Rivne

Shakhtar Donetsk
2-0
Olimpik Donetsk

 
Mezőkövesd-Zsóry
1-2
Honvéd

Puskás
2-1
Balmazújváros Sport

Újpest
1-1
Diósgyőr

 
Gorodeya
1-1
Slutsk

Torpedo BelAZ
2-0
Vitebsk

 
Cardiff MU
3-1
Bangor City

Connah's Quay
3-1
Carmarthen Town

Prestatyn Town
1-0
Barry Town United

The New Saints
3-0
Bala Town

 
Rapid Wien
1-2
Sturm Graz

Wolfsberger AC
2-0
Admira