ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 18 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

30

tävlingar

57

matcher

57

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Banants
2-2
Alashkert

1-2 Ghukas Poghosyan (70)
2-2 Matvey Guydanov (78)

0-1 Artak Yedigaryan (8)
0-2 Uro Nenadović (58)

 
Standard Liège
0-4
Zulte-Waregem

 

0-1 Nill De Pauw (65)
0-2 Onur Kaya (70)
0-3 Peter Olayinka (73)
0-4 Onur Kaya (straff, 84)

 
Botev Plovdiv
1-2
Cherno More

1-2 Stivan Petkov (69)

0-1 Marek Kuzma (22)
0-2 Orlin Starokin (35)

Publik 2 100

OFK Pirin
0-3
Levski Sofia

Utvisning Rumen Sandev (77)

0-1 Junior Mpia Mapuku (74)
0-2 Junior Mpia Mapuku (80)
0-3 Junior Mpia Mapuku (90+2)

Publik 4 400

 
Horsens
0-0
AaB

Publik 3 129

Randers
1-1
Silkeborg

1-0 Marcus Mølvadgaard (38)

1-1 Robert Skov (straff, 65)

Publik 3 359

 
Burton Albion
2-1
Birmingham City

1-1 Marvin Sordell (50)
2-1 Lloyd Dyer (66)

0-1 Jacques Maghoma (29)

Publik 4 948

 
Förkval
Prescot Cables
2-2
City of Liverpool

Cambridge City
1-0
Stamford

Potton United
2-0
AFC Dunstable

AC London
1-5
Egham Town

 
FCI Tallinn
7-0
Tulevik

1-0 Sergey Tumasyan (7)
2-0 Kirill Nesterov (26)
3-0 Albert Prosa (29)
4-0 Jevgeni Harin (34)
5-0 Vladimir Voskoboinikov (62)
6-0 Vladimir Voskoboinikov (73)
7-0 Kirill Nesterov (76)

 

Sillamäe Kalev
1-2
Nõmme Kalju

1-0 Aleksandr Savin (28)

1-1 Dmitri Kovtunovitš (självmål, 63)
1-2 Liliu (79)

Flora
3-0
Paide

1-0 Zakaria Beglarishvili (33)
2-0 Rauno Sappinen (69)
3-0 Rauno Sappinen (77)

 

 
Metz
0-1
Monaco

 

0-1 Radamel Falcao (78)

 
Ajaccio
2-0
Paris FC

1-0 Johan Cavalli (straff, 64)
2-0 Qazim Laçi (81)

Utvisning Herve Lybohy (89)

Auxerre
1-3
Orléans

1-2 Pierre Bouby (självmål, 42)

0-1 Cedric Cambon (24)
0-2 Adrien Monfray (36)
1-3 Ousmane Cissokho (57)

Clermont Foot 63
0-2
Lorient

 

0-1 Denis Bouanga (59)
0-2 Faiz Selemani (63)

Gazélec Ajaccio
1-0
Quevilly Rouen

1-0 Romain Basque (självmål, 74)

 

Le Havre
1-0
Valenciennes

1-0 Jean Mateta (85)

 

Nancy-Lorraine
2-2
Sochaux-Montbéliard

1-0 Youssouf Hadji (11)
2-0 Abou Ba (16)

2-1 Florian Tardieu (19)
2-2 Florian Martin (87)

Chamois niortais
2-1
Tours

1-0 Romain Grange (44)
2-1 Jimmy Roye (straff, 77)

1-1 Florian Miguel (63)

Stade Reims
3-0
Bourg-en-Bresse 01

1-0 Xavier Chavalerin (48)
2-0 Pablo Chavarría (50)
3-0 Theoson Siebatcheu (52)

 

 
Dinamo Batumi
3-2
Shukura

 
Bray Wanderers
2-1
Drogheda United

Cork City
0-1
Sligo Rovers

Galway United
1-2
Shamrock Rovers

St Patrick's Athl.
4-0
Finn Harps

 
Trepça'89
3-1
Flamurtari

 
Istra 1961
0-1
Cibalia

 

0-1 Renato Gojković (självmål, 26)

 
Differdange 03
0-0
RM Hamm Benfica

 
Birkirkara
1-1
Floriana

1-1 Bruno Andrade (24)

0-1 Mario Fontanella (18)

Lija Athletic
0-4
Gzira United

 

0-1 Amadou Samb (45)
0-2 Andre White (75)
0-3 Samba Tounkara (77)
0-4 Amadou Samb (80)

Hibernians
4-0
St. Andrews

1-0 Clayton Falla (straff, 9)
2-0 Andrei Agius (40)
3-0 Jackson Lima (59)
4-0 Clayton Falla (straff, 76)

 

Tarxien Rainbows
1-4
Hamrun Spartans

1-2 Ryan Darmanin (45+4)

0-1 Matthew Spiteri (självmål, 18)
0-2 Chico (42)
1-3 Arthur (79)
1-4 Pedro Henrique (90)

 
Roda JC
1-3
Vitesse

1-1 Remko Pasveer (självmål, 64)

0-1 Tim Matavž (40)
1-2 Thomas Bruns (69)
1-3 Guram Kashia (80)

Publik 12 004

 
Lechia Gdańsk
2-3
Sandecja Nowy Sącz

1-2 Marco Paixao (51)
2-2 Slawomir Peszko (55)

0-1 Bartiomiej Dudzic (16)
0-2 Bartiomiej Dudzic (43)
2-3 Wojciech Trochim (78)

Publik 11 019

Cracovia Kraków
3-3
Górnik Zabrze

1-0 Sergei Zenjov (3)
2-3 Krzysztof Piątek (straff, 85)
3-3 Krzysztof Piątek (straff, 90+4)

1-1 Michal Koj (39)
1-2 Łukasz Wolsztyński (45)
1-3 Rafal Wolsztyński (71)
Utvisning Adam Wolniewicz (90)

Publik 8 346

 
Rio Ave
2-0
Portimonense

1-0 Oscar Barreto (50)
2-0 Guedes (67)

 

 
Tosno
0-0
SKA Khabarovsk

Publik 6 574

 
Podbrezová
1-3
Ružomberok

1-2 Matus Mikuš (78)

0-1 Stefan Gerec (21)
0-2 Peter Gál-Andrezly (56)
1-3 Dalibor Takáč (81)

 
Leganés
1-0
Deportivo Alavés

1-0 Gabriel (24)

 

Publik 9 231

Valencia
1-0
Las Palmas

1-0 Simone Zaza (22)

Utvisning Alen Halilović (33)

Publik 35 971

 
Lorca
2-0
Cultural Leonesa

1-0 Eugeni Valderrama (20)
2-0 Carlos Martínez (84)

 

Publik 4 920

Tenerife
1-0
Real Zaragoza

1-0 Carlos Ruiz (56)

 

Publik 10 287

 
Jönköpings Södra
2-2
Elfsborg

1-2 Daryl Smylie (77)
2-2 Robert Gojani (straff, 90+5)

0-1 Samuel Holmén (straff, 8)
0-2 Daniel Gustavsson (56)

Publik 3 773

 
Örgryte
1-3
Frej

1-0 Emil Skogh (15)

1-1 Dida Rashidi (21)
1-2 Nsima Peter (27)
1-3 Rodrigo Saravia (90+2)

Publik 1 318

 
Sparta Praha
1-0
Slovácko

1-0 David Lafata (60)

 

Publik 11 696

 
Kasımpaşa
2-2
Beşiktaş

1-1 Markus Neumayr (23)
2-2 Trézéguet (78)

0-1 Ryan Babel (7)
1-2 Syam Ben Youssef (självmål, 34)

 
Bayern München
3-1
Bayer Leverkusen

1-0 Niklas Süle (9)
2-0 Corentin Tolisso (18)
3-0 Robert Lewandowski (straff, 52)

3-1 Admir Mehmedi (65)

Publik 75 000

 
Darmstadt 98
3-0
St. Pauli

1-0 Kevin Großkreutz (9)
2-0 Tobias Kempe (straff, 49)
3-0 Yannick Stark (82)

 

Publik 17 400

Eintracht Brau…
1-1
Erzgebirge Aue

1-1 Salim Khelifi (26)

0-1 Dima Nazarov (24)

Publik 20 300

 
Debrecen
4-1
Vasas

1-0 Daniel Tőzsér (straff, 27)
2-0 Justin Mengolo (30)
3-0 Kevin Varga (36)
4-0 Daniel Tőzsér (43)

4-1 Donat Szivacski (65)

Publik 3 634

 
Naftan
0-1
Dnepr Mogilev

 

0-1 Sergiy Datsenko (15)

Gomel
0-1
Isloch

 

0-1 Dmitri Komarovski (76)

 
Aberystwyth Town
0-2
Llandudno

 

0-1 Danny Shaw (55)
0-2 Danny Hughes (88)

Publik 429

Newtown
1-1
Cefn Druids

1-1 Nicky Rushton (86)

0-1 Ashley Ruane (straff, 12)

Publik 354