ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 17 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

4

tävlingar

24

matcher

24

resultat

24

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
BATE Borisov
1-1
Oleksandria

1-0 Mirko Ivanić (8)

1-1 Evgeniy Banada (19)

FK Krasnodar
3-2
Crvena Zvezda

1-0 Ivan Ignatyev (20)
2-0 Viktor Claesson (46)
3-1 Sergej Petrov (67)

2-1 Slavoljub Srnić (57)
3-2 Aleksandar Pešić (71)

Dinamo Zagreb
1-1
Skënderbeu Korçë

1-1 Ángelo Henríquez (90+4)

0-1 Liridon Latifi (37)

Apollon
3-2
Midtjylland

1-0 Charis Kyriakou (15)
2-1 Jander (69)
3-2 Ioannis Pittas (90+1)

1-1 Alexander Sørloth (38)
2-2 Alexander Sørloth (74)

FH
1-2
Sporting Braga

1-0 Halldor Björnsson (39)

1-1 Paulinho (62)
1-2 Nikola Stojiljković (79)

PAOK
3-1
Östersund

1-0 Léo Matos (38)
2-1 Aleksandar Prijović (77)
3-1 Aleksandar Prijović (straff, 88)

0-1 Brwa Nouri (straff, 21)

Vardar
2-0
Fenerbahçe

1-0 Tigran Barseghyan (20)
Utvisning Boban Grncharov (89)
2-0 Mehmet Topal (självmål, 90+2)

Utvisning Souza (90+3)

Viktoria Plzeň
3-1
AEK

1-1 Marek Bakoš (29)
2-1 Daniel Kolář (36)
3-1 Marek Bakoš (74)

0-1 Acorán (8)

Rheindorf Altach
0-1
Maccabi Tel Aviv

 

0-1 Vidhar Kjartansson (67)

Ludogorets
2-0
Sūduva

1-0 Cosmin Moți (61)
2-0 Virgil Misidjan (75)

 

Panathinaikos
2-3
Athletic Club

1-0 Robin Lod (29)
2-0 Bryan Cabezas (55)

2-1 Aduriz (68)
2-2 De Marcos (71)
2-3 Aduriz (straff, 74)

Milan
6-0
Shkendija

1-0 André Silva (13)
2-0 Riccardo Montolivo (25)
3-0 André Silva (27)
4-0 Fabio Borini (67)
5-0 Luca Antonelli (68)
6-0 Riccardo Montolivo (85)

 

Osijek
1-2
Austria Wien

1-0 Muzafer Ejupi (15)

1-1 Christoph Monschein (26)
1-2 Raphael Holzhauser (59)

Club Brugge
0-0
AEK

 

Utvisning Marko Livaja (58)

Viitorul
1-3
Salzburg

1-1 George Țucudean (7)

0-1 Hee-Chan Hwang (2)
1-2 Hannes Wolf (28)
1-3 Munas Dabbur (31)

Domžale
1-1
Olympique Marseille

1-0 Amedej Vetrih (12)

1-1 Morgan Sanson (63)

Ajax
0-1
Rosenborg

 

0-1 Samuel Adegbenro (77)

Legia Warszawa
1-1
Sheriff

1-0 Kasper Hämäläinen (76)

1-1 Cyrille Bayala (87)

Partizan
0-0
Videoton

Everton
2-0
Hajduk Split

1-0 Michael Keane (30)
2-0 Idrissa Gueye (45)

 

Marítimo
0-0
Dynamo Kyiv

 

Utvisning Yevgen Khacheridi (89)

 
Kvartsfinal
Spartaks Jūrmala
1-0 f
Metta / LU

1-0 Edgars Gauračs (113)

 

 
Kauno Žalgiris
0-2
Stumbras

 

0-1 Dominykas Barauskas (59)
0-2 Lucas Villela (72)

 
Ferencváros
2-0
Szombathelyi Haladás

1-0 Amadou Moutari (5)
2-0 Daniel Böde (82)

 

Publik 4 911