ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 16 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

15

tävlingar

49

matcher

49

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Olympiakos
2-1
Rijeka

1-1 Vadis Odjidja-Ofoe (66)
2-1 Alaixys Romao (90+3)

0-1 Heber (41)
Utvisning Leonard Zhuta (83)

Celtic
5-0
Astana

1-0 Evgeny Postnikov (självmål, 32)
2-0 Scott Sinclair (42)
3-0 Scott Sinclair (60)
4-0 James Forrest (79)
5-0 Igor Shitov (självmål, 89)

 

Hapoel Be'er Sheva
2-1
Maribor

1-1 Anthony Nwakaeme (12)
2-1 Shir Tzedek (straff, 45)

0-1 Marcos Tavares (10)

İstanbul Başakşehir
1-2
Sevilla

1-1 Ekjero Ekia (64)

0-1 Sergio Escudero (16)
1-2 Wissam Ben Yedder (84)

Napoli
2-0
Nice

1-0 Dries Mertens (13)
2-0 Jorginho (straff, 70)

Utvisning Vincent Koziello (79)
Utvisning Alassane Pléa (79)

 
Fjärde kvalomgången, match 1:2
Utrecht
1-0
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Zakaria Labyad (76)

 

 
Norwich City
2-0
Queens Park Rangers

1-0 Nélson Oliveira (48)
2-0 Harrison Reed (82)

 

Publik 26 082

Sheffield Wednesday
1-1
Sunderland

1-1 David Jones (70)

0-1 George Honeyman (4)

Publik 27 631

 
Extra förkval, omspel
Guildford City
3-0
Newport (Isle of Wight)

Littlehampton Town
2-1
Chatham Town

 
ÍBV
0-1
Víkingur Ólafsvík

 

0-1 Gudhmundur Steinn Hafsteinsson (73)

 
Kvartsfinal
Ventspils
1-2
Liepāja

1-1 Adeleke Akinyemi (87)

0-1 Dmitrijs Hmizs (straff, 17)
1-2 Kristarps Grebis (90+3)

Karosta
0-7
Rīgas FS

 

0-1 Eduards Višņakovs (5)
0-2 Daniils Ulimbaševs (19)
0-3 Eduards Višņakovs (45)
0-4 Kaspars Dubra (48)
0-5 Igors Kozlovs (straff, 54)
0-6 Eduards Višņakovs (63)
0-7 Eduards Višņakovs (78)

 
Utenis Utena
0-4
Trakai

 

0-1 Maksim Maksimov (41)
0-2 Oscar Dorley (56)
0-3 Svajnas Čyžas (80)
0-4 Svajnas Čyžas (82)

Žalgiris
5-0
Jonava

1-0 Darvydas Šernas (8)
2-0 Matija Ljujić (14)
3-0 Matija Ljujić (22)
4-0 Liviu Antal (straff, 59)
5-0 Liviu Antal (72)

 
Första omgången
Nova
0-6
Akademija Pandev

Borec
4-0
Velazerimi 77

Kozuv Gevgelija
*
Novaci

Information Kozuv Gevgelija vidare efter 6-5 på straffar.

Vardar Negotino
3-5
Gorno Lisiče

Belasica
1-3
Pelister

Plačkovica
0-4
Pobeda

Osogovo
1-2
Bregalnica Štip

Mogila
0-6
Sileks

Struga
1-0
Makedonija GjP

Ohrid
wo
Skopje

Information Skopje tilldömdes seger med 3-0.

Zajazi
2-4
Shkupi

Teteks
2-1
Turnovo

Tikveš
0-1
Renova

 
Rudar
4-1
Petrovac

Dečić
3-3
Grbalj

Kom
1-1
Zeta

Budućnost
1-0
Mladost

Sutjeska
2-1
Iskra

 
Lugano
0-1
St Gallen

 

0-1 Albian Ajeti (83)

Publik 3 830

Information Matchen påbörjades 29 juli men avbröts i halvtid (1-0) på grund av kraftigt regn.

 
Andra omgången
Beluša
2-4
Zlaté Moravce

Dobrá Niva
0-7
Žilina

Oponice
0-2
Slovan Most

 
Första omgången
Šoštanj
Inst
Triglav

Tabor Sežana
3-1
Rudar

NŠ Drava
2-1
Brda Dobrovo

Videm
1-6
Radomlje

Mura
5-2
Kranj

Ilirija
0-0* f
Krško

Information Krško vidare efter 3-0 på straffar.

Akumulator Mežica
1-4
Dekani

Nafta
1-2
Celje

Koper
3-0
Prevalje

 
Match 2:2
Real Madrid
2-0
Barcelona

1-0 Marco Asensio (4)
2-0 Karim Benzema (39)

 

Publik 70 000

Information Real Madrid vinnare med sammanlagt 5-1.

 
Andra omgången
Akropolis
1-3
Hammarby

1-0 Nicklas Lindqvist (6)

1-1 Leo Bengtsson (31)
1-2 Muamer Tankovic (44)
1-3 Sander Svendsen (90+2)

 
Andra omgången
Vyškov
1-4
Vysočina Jihlava