ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 15 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

41

matcher

41

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Qarabağ
1-0
FC København

1-0 Mahir Mədətov (25)

 

APOEL
2-0
Slavia Praha

1-0 Igor de Camargo (2)
2-0 Efstathios Aloneftis (10)

 

Young Boys
0-1
CSKA Moskva

 

0-1 Kasim Nuhu (självmål, 90+1)

1899 Hoffenheim
1-2
Liverpool

1-2 Marc Uth (87)

0-1 Trent Alexander-Arnold (35)
0-2 Håvard Nordtveit (självmål, 74)

Sporting CP
0-0
Steaua Bucureşti

 

Utvisning Mihai Pintilli (80)

 
Första omgången
BSF
3-1
B 1973 Herlev

Birkelse
1-3
Vejgaard B

 
Barnsley
2-1
Nottingham Forest

1-0 Matthew Pearson (4)
2-1 Ryan Hedges (50)

1-1 Daryl Murphy (26)

Publik 13 883

Birmingham City
0-0
Bolton Wanderers

Publik 20 215

Brentford
2-2
Bristol City

1-1 Ollie Watkins (56)
2-1 Neal Maupay (77)

0-1 Josh Brownhill (5)
2-2 Bobby Reid (90+8)

Publik 9 811

Cardiff City
2-0
Sheffield United

1-0 Sean Morrison (44)
2-0 Nathaniel Mendez-Laing (55)

 

Publik 17 844

Derby County
1-0
Preston North End

1-0 Matej Vydra (straff, 58)

 

Publik 24 371

Hull City
2-3
Wolverhampton Wanderers

1-1 Michael Dawson (27)
2-3 David Meyler (straff, 90+10)

0-1 Rúben Neves (6)
1-2 Diogo Jota (43)
1-3 Nouha Dicko (90)

Publik 17 145

Leeds United
0-0
Fulham

Publik 28 918

Middlesbrough
2-0
Burton Albion

1-0 Britt Assombalonga (23)
2-0 Britt Assombalonga (60)

 

Publik 24 522

Millwall
3-4
Ipswich Town

1-0 Jed Wallace (1)
2-2 Aiden O'Brien (36)
3-3 Tom Elliott (80)

1-1 Joe Garner (4)
1-2 Martin Waghorn (34)
2-3 Martin Waghorn (45+3)
3-4 Jordan Spence (88)

Publik 11 919

Reading
2-1
Aston Villa

1-0 Glenn Whelan (självmål, 49)
2-0 Modou Barrow (55)

2-1 Conor Hourihane (87)

Publik 20 144

 
Extra förkval, omspel
Leverstock Green
5-3
Edgware Town

Radford
2-2* f
Boston Town

Information Boston Town vidare efter 4-3 på straffar.

Waltham Forest
1-3
Romania

Erith Town
5-0
Rochester United

 
Sillamäe Kalev
0-3
Flora

 

0-1 Mihkel Ainsalu (53)
0-2 Zakaria Beglarishvili (straff, 81)
0-3 Rauno Sappinen (84)

Publik 156

Tammeka
1-4
Levadia

1-1 Sander Kapper (70)

0-1 Igor Dudarev (33)
1-2 Joao Morelli (78)
1-3 Pavel Marin (85)
1-4 Tarmo Kink (87)

Trans
1-3
FCI Tallinn

1-3 Ilia Ferapontov (66)

0-1 Dmitri Kruglov (straff, 21)
0-2 Jevgeni Kharin (45)
0-3 Albert Prosa (53)

Publik 152

Vaprus
1-6
Nõmme Kalju

1-3 Robyn Hallmere (56)

0-1 Liliu (6)
0-2 Karl Mööl (16)
0-3 Karl Mööl (49)
1-4 Artjom Dmitrijev (straff, 64)
1-5 Karl Mööl (76)
1-6 Tarmo Neemelo (90)

 
Limerick
0-2
Shamrock Rovers

 

0-1 David McAllister (41)
0-2 Ronan Finn (59)

Sligo Rovers
0-0
Bray Wanderers

 
Ards
0-2
Linfield

 

0-1 Mark Haughey (19)
0-2 Kirk Millar (28)

Carrick Rangers
1-1
Ballymena United

1-1 Andrew Mooney (60)

0-1 Denver Gage (självmål, 52)

Coleraine
2-0
Cliftonville

1-0 Josh Carson (50)
2-0 Jamie McGonigle (62)

 

Crusaders
5-0
Warrenpoint Town

1-0 Jordan Owens (5)
2-0 Paul Heatley (11)
3-0 Jordan Forsythe (18)
4-0 Gavin Whyte (straff, 37)
5-0 Michael Carvill (68)

 

Glenavon
6-2
Ballinamallar…

1-1 Rhys Marshall (29)
2-1 Adam Foley (49)
3-1 Adam Foley (52)
4-1 Andrew Mitchell (54)
5-1 Adam Foley (61)
6-2

0-1 Ryan Curran (straff, 27)
5-2 Ryan Curran (72)

Glentoran
2-0
Dungannon Swifts

1-0 John McGuigan (52)
2-0 Curtis Allen (71)

 

 
Śląsk Wrocław
1-1
Nieciecza

1-0 Marcin Robak (52)

1-1 Kamil Siaby (90+6)

Publik 11 050

 
Andra omgången
MFK Bytča
1-8
Nitra

 
Första omgången
Hotiza
1-2
Krka

Beltinci
0-3
Aluminij

Šampion Celje
*0-0 f
Tolmin

Information Šampion Celje vidare efter 5-3 på straffar.

 
Trelleborg
5-1
Norrby

1-0 Erik Andersson (25)
2-1 Erik Andersson (52)
3-1 Dino Islamovic (58)
4-1 Zoran Jovanovic (72)
5-1 Dino Islamovic (straff, 81)

1-1 Marcus Översjö (27)

Publik 965

Degerfors
1-1
Falkenberg

1-0 Nikola Ladan (straff, 44)

1-1 Viktor Götesson (65)

Publik 1 736

 
Andra omgången
Prostějov
1-3
Opava