ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 13 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

161

matcher

160

resultat

44

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Shirak
1-0
Banants

 
Zira
2-1
Səbail

Sumqayıt
2-1
Kapaz

 
Antwerp
3-5
Genk

Sporting Charleroi
2-0
Anderlecht

Sint-Truiden
1-0
Standard Liège

 
Tredje omgången
Oostkamp
1-2
FC Lebbeke

Aywaille
*1-1 f
Huy

Information Aywaille vidare efter straffar.

KFC Duffel
3-2
Jeunesse Tamines

Acren-Lessines
2-1
Westhoek

Richelle United
*2-2 f
Bambrugge

Information Richelle United vidare efter straffar.

Péruwelz
*0-0 f
Eendracht Termien

Information Péruwelz vidare efter 4-2 på straffar.

Bilzerse Waltw…
2-0
Rapid Symphorinois

Houtvenne
1-2
Toekomst Menen

Liège
2-1
Zwarte Leeuw

Jong Lede
1-3
Oudenaarde

US Givry
1-6
Berchem Sport

Diest
0-0* f
Pepingen

Information Pepingen vidare efter 4-3 på straffar.

Eppegem
0-1
Temse

Hoogstraten
1-0
Huvo Jeuk

White Star Bru…
0-8
Sporting Bruxelles

Olsa Brakel
1-2
City Pirates A…

Wingene
2-0
Ronse

Waremme
*2-2 f
Walhain

Information Waremme vidare efter 6-5 på straffar.

Mormont
2-1
Tienen

Dender
4-0
KMR Biesen

Heist
4-2
Zelzate

Sint-Eloois-Winkel
1-1* f
RFC Seraing

Information RFC Seraing vidare efter 4-2 på straffar.

Sporting Hasselt
3-1
Francs Borains

Albert Quévy-Mons
2-1
ES de la Molignée

Harelbeke
*0-0 f
Olympic Charleroi

Information Harelbeke vidare efter straffar.

VW Hamme
2-1
Voorwaarts Zwe…

RES Durbuy
1-0
Hamoir

Onhaye
3-1
Betekom

Weywertz
1-3
Grimbergen

Sprimont-Comblain
2-3
Sparta Petegem

Eendracht Aalst
2-0
Torhout

Esperanza Pelt
6-2
PAC Buzet

Olympia Wijgmaal
4-2
Cappellen

Sint-Lenaarts
1-0
VC Herentals

 
Čelik
3-0
Radnik Bijeljina

Mladost Doboj Kakanj
1-1
Sarajevo

GOŠK Gabela
2-1
Široki Brijeg

 
Beroe
1-1
Botev Plovdiv

Levski Sofia
2-0
Dunav 2010

 
Midtjylland
4-3
Nordsjælland

1-0 Zsolt Korcsmár (1)
2-0 Rasmus Kristensen (20)
3-0 Paul Onuachu 44)
4-0 Paul Onuachu (53)

4-1 Godsway Donyoch (66)
4-2 Godsway Donyoch (80)
4-3 Mathias Jensen (90+5)

Publik 5 628

Randers
0-0
Brøndby

Publik 6 107

AGF
0-0
OB

 
Newcastle United
0-2
Tottenham Hotspur

Utvisning Jonjo Shelvey (48)

0-1 Bamidele Alli (61)
0-2 Benjamin Davies (70)

Publik 52 077

Manchester United
4-0
West Ham United

1-0 Romelu Lukaku (33)
2-0 Romelu Lukaku (52)
3-0 Anthony Martial (87)
4-0 Paul Pogba (90)

 

Publik 74 928

 
Norwich City
1-3
Sunderland

 
Wigan Athletic
4-1
Bury

 
JJK
2-1
Kemi

1-0 Matti Lähitie (62)
2-1 Gael Etock (90)

1-1 Rasmus Karjalainen (89)

 
Strasbourg
3-0
Lille

1-0 Jonas Martin (74)
2-0 Dimitri Liénard (straff, 82)
3-0 Jeremy Grimm (88)

Utvisning Mike Maignan (63)

Publik 25 591

Dijon
1-4
Monaco

1-3 Wesley Saïd (43)

0-1 Radamel Falcao (3)
0-2 Jemerson (25)
0-3 Radamel Falcao (37)
1-4 Radamel Falcao (51)

Publik 14 295

EA Guingamp
0-3
Paris Saint-Germain

 

0-1 Jordan Ikoko (självmål, 52)
0-2 Edinson Cavani (62)
0-3 Neymar (82)

 
Chikhura
2-1
Dinamo Batumi

Shukura
3-2
Kolkheti Poti

 
Första omgången
Bluebell United
3-0
Sheriff YC

Portmarnock
0-2
St Patrick's Athl.

Evergreen
0-4
Drogheda United

Killester United
3-3* f
Galway United

Information Galway United vidare efter 7-6 på straffar.

Dundalk
4-0
Derry City

 
Första omgången, gruppspel
Maccabi Netanya
3-1
Bnei Yehuda

Ironi Kiryat Shmona
0-1
Hapoel Haifa

Maccabi Haifa
2-2
Hapoel Acre

 
Tredje omgången
Genoa
2-1 f
Cesena

1-1 Giovanni Simeone (51)
2-1 Diego Laxalt (95)

0-1 Karim Laribi (straff, 36)

Hellas Verona
3-1
Avellino

1-0 Daniele Verde (34)
2-0 Daniele Verde (38)
3-1 Bruno Zuculini (87)

2-1 Luigi Castaldo (49)

 
Juventus
2-3
Lazio

1-2 Paulo Dybala (85)
2-2 Paulo Dybala (straff, 90+1)

0-1 Ciro Immobile (straff, 32)
0-2 Ciro Immobile (54)
2-3 Alessandro Murgia (90+3)

Publik på Stadio Olimpico, Rom.

 
Okzhetpes
0-1
Kairat

Atyrau
0-0
Irtysh

Taraz
0-1
Akzhayik

 
Cibalia
3-0
Rudeš

 
Jelgava
1-2
Spartaks Jūrmala

Babīte
Inst
Ventspils

FK Riga
4-0
Metta/LU

 
Stumbras
0-3
Atlantas

Jonava
1-3
Utenis Utena

 
Victoria Rosport
4-1
UNA Strassen

RM Hamm Benfica
3-1
Esch

Mondorf-les-Bains
0-2
F91 Dudelange

Jeunesse d'Esch
3-1
Differdange 03

 
Shkupi
1-1
Akademija Pandev

Podeba
1-2
Pelister

Sileks
1-0
Skopje

 
Spicul Chișcăreni
0-1
Dacia

Zimbru
1-0
Zaria

 
Första omgången
Steaua 57
16 : 00
Codru Lozova

 
PEC Zwolle
4-2
Roda JC

1-1 Dirk Marcellis (45+1)
2-1 Adil Auassar (självmål, 53)
3-2 Mustafa Saymak (66)
4-2 Bram van Polen (74)

0-1 Simon Gustafson (22)
2-2 Simon Gustafson (straff, 62)

Publik 13 000

Feyenoord
2-1
Twente

1-0 Nicolai Jørgensen (23)
2-1 Steven Berghuis (61)

1-1 Fredrik Jensen (37)

Publik 47 500

Willem II
1-2
Excelsior

1-2 Fran Sol (65)

0-1 Timon Wellenreuther (självmål, 29)
0-2 Zakaria El Azzouzi (52)

Publik 12 800

Groningen
3-3
Heerenveen

1-2 Lars Veldwijk (53)
2-2 Mimoun Mahi (straff, 82)
3-3 Mimoun Mahi (straff, 88)

0-1 Morten Thorsby (6)
0-2 Reza Ghoochannejhad (40)
2-3 Morten Thorsby (86)

Publik 19 255

 
Aalesund
1-1
Viking

Brann
2-0
Odd

Haugesund
2-2
Stabæk

Kristiansund
2-2
Sarpsborg 08

Strømsgodset
3-1
Lillestrøm

 
Górnik Zabrze
1-1
Arka Gdynia

1-1 Rafal Wolsztyński (85)

0-1 Rubén Jurado (84)

Publik 4 829

Korona Kielce
2-3
Jagiellonia Białystok

1-1 Nabil Aankour (23)
2-2 Batosz Rymaniak (63)

0-1 Martin Pospíšil (6)
1-2 Cillian Sheridan (57)
2-3 Ken Kallaste (självmål, 90+2)

Publik 9 460

 
Paços de Ferreira
2-2
Desportivo Aves

1-2 Pedrinho Moreira (54)
2-2 Luiz Phellype (87)

0-1 Ponck (8)
0-2 Salvador Agra (11)

Publik 2 540

Sporting Braga
2-1
Portimonense

1-1 Bruno Xadas (45+2)
2-1 Rui Fonte (68)

0-1 Paulinho (25)

Tondela
0-1
Porto

 

0-1 Vincent Aboubakar (37)

 
CSM Iaşi
2-1
Dinamo Bucureşti

CS U Craiova
1-0
Botoşani

 
SKA Khabarovsk
1-1
Rubin Kazan

1-0 Ventsislav Hristov (82)

1-1 Mijo Caktaš (90+2)

Publik 11 230

Lokomotiv Moskva
0-2
Tosno

 

0-1 Solomon Kverkvelia (självmål, 51)
0-2 Anton Zabolotnyi (90+5)

Publik 8 009

Zenit Sankt-Petersburg
4-0
Akhmat Grozny

1-0 Leandro Paredes (28)
2-0 Aleksandr Kokorin (50)
3-0 Daler Kuzyaev (68)
4-0 Yuri Zhirkov (84)

Utvisning Rizvan Utsiev (29)

Publik 45 470

FK Krasnodar
1-1
Amkar Perm

1-0 Viktor Claesson (25)

1-1 Mikhail Gashchenkov (76)

Publik 17 367

 
Första omgången
Gränichen
1-9
Sion

Wettswil-Bonstetten
0-2
Basel

Kreuzlingen
3-4
Rapperswil-Jona

Chippis
0-10
Zürich

Münsingen
5-1
Düdingen

Rüti
0-5
FC Schaffhausen

Romontois
0-10
Grasshopper

Béroche-Gorgier
1-4 f
Kosova

Bulle
1-2
YF Juventus

Wyler
2-2* f
Locarno

Information Locarno vidare efter 5-4 på straffar.

Echallens
2-1
Aarau

Baden
3-8
St. Gallen

Gambarogno-Contone
1-6
Winterthur

 
Crvena Zvezda
3-1
Bačka Palanka

Zemun
2-0
Čukarički

Vojvodina
0-1
Partizan

Napredak
3-1
Borac Čačak

Radnički Niš
2-0
Rad Beograd

 
Slovan Bratislava
1-1
DAC

 
Krško
2-2
Ankaran Hrvatini

 
Match 1:2
Barcelona
1-3
Real Madrid

1-1 Lionel Messi (straff, 77)

0-1 Piqué (självmål, 50)
1-2 Cristiano Ronaldo (80)
Utvisning Cristiano Ronaldo (82)
1-3 Marco Asensio (90)

Publik 89 514

 
Hammarby
2-2
Östersund

1-0 Romulo (29)
2-1 Jiloan Hamad (straff, 79)

1-1 Saman Ghoddos (33)
2-2 Brwa Nouri (straff, 90+2)

Publik 19 870

AIK
1-1
AFC Eskilstuna

1-1 Kristoffer Olsson (54)

0-1 Mohamed Buya Turay (18)

Publik 12 087

Jönköpings Södra
1-2
Örebro

1-0 Tommy Thelin (10)

1-1 Nordin Gerzić (39)
1-2 Filip Rogic (73)

Publik 3 152

IFK Norrköping
0-1
Djurgården

 

0-1 Kerim Mrbati (65)

Publik 11 620

 
Varbergs BoIS
1-1
Brommapojkarna

1-0 Gabriel Altemark-Vanneryr (20)

1-1 Viktor Gyökeres (48)

Publik 1 455

IFK Värnamo
1-1
Dalkurd

1-0 Fredrik Lundberg (79)
Utvisning Liridon Silka (90+3)

1-1 Malkom Moenza (90)

Publik 1 081

 
Teplice
1-1
Jablonec

Karviná
1-1
Mladá Boleslav

Dukla Praha
1-0
Zlín

Slovan Liberec
1-1
Sparta Praha

 
Yeni Malatyaspor
3-1
Osmanlıspor

Trabzonspor
2-1
Konyaspor

Beşiktaş
2-0
Antalyaspor

 
Första omgången
1860 München
1-2
Ingolstadt

1-1 Felix Weber (66)
Utvisning Jan Mauersberger (90+6)

0-1 Dario Lezcano (20)
1-2 Stefan Kutschke (straff, 83)

Publik 12 500

Osnabrück
3-1
Hamburger SV

Utvisning Marcel Appiah (18)
1-0 Halil Savran (39)
2-0 Marc Heider (61)
3-0 Ahmet Arslan (71)

3-1 Bobby Wood (straff, 74)

Publik 16 000

Bonner SC
2-6
Hannover 96

1-0 Lars Lokotsch (20)
2-3 Nico Perrey (83)

1-1 Niclas Füulkrug (34)
1-2 Martin Harnik (60)
1-3 Niclas Füulkrug (74)
2-4 Kenan Karaman (90)
2-5 Sebastian Maier (90+1)
2-6 Martin Harnik (90+3)

Publik 9 650

Sportfreunde Dorfmerkingen
0-5
RB Leipzig

 

0-1 Marcel Sabitzer (4)
0-2 Marcel Sabitzer (47)
0-3 Timo Werner (56)
0-4 Yussuf Poulsen (straff, 59)
0-5 Naby Keïta (65)

Publik 10 460

Schweinfurt
2-1
Sandhausen

1-1 Marius Willsch (53)
2-1 Steffen Krautschneider (62)

0-1 Lucas Höfer (11)

Publik 4 610

Morlautern
0-5
Greuther Fürth

 

0-1 Philipp Hofmann (16)
0-2 Philipp Hofmann (18)
0-3 David Raum (58)
0-4 Serdar Dursun (85)
0-5 Sebastian Ernst (86)

Publik 2 800

1. FC Saarbrücken
1-2 f
1. FC Union Berlin

1-1 Kevin Behrens (40)

0-1 Fabian Schönheim (23)
1-2 Simon Hedlund (101)

Publik 6 936

Nöttingen
2-5
Bochum

1-2 Timo Brenner (straff, 51)
2-4 Mario Bilger (85)

0-1 Görkem Sağlam (1)
0-2 Lukas Hinterseer (3)
1-3 Lukas Hinterseer (65)
1-4 Lukas Hinterseer (74)
2-5 Jannick Bandowski (87)

Publik 2 700

Eintracht Norderstedt
0-1
Wolfsburg

 

0-1 Ignacio Camacho (59)

Publik 4 500

1. FC Magdeburg
2-0
Augsburg

1-0 Christian Beck (87)
2-0 Tobias Schwede (90+1)

 

Publik 21 641

Energie Cottbus
2-2* f
VfB Stuttgart

1-0 Fabio Viteritti (5)
2-0 Maximilian Zimmer (28)

2-1 Josip Brekalo (49)
2-2 José Matuwila (självmål, 77)

Publik 17 516

Information VfB Stuttgart vidare efter 4-3 på straffar.

Wehen Wiesbaden
2-0
Erzgebirge Aue

1-0 David Blacha (4)
2-0 Stephan Andrist (7)

 

Publik 2 500

 
Mariupol
3-0
Karpaty Lviv

Olimpik Donetsk
1-0
Chornomorets Odesa

 
Dinamo Minsk
1-0
Torpedo BelAZ

Slavia
1-1
Gomel

Shakhtyor
3-0
Minsk

 
Barry Town United
1-1
Aberystwyth Town

 
Admira
3-1
Rapid Wien