ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 12 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

223

matcher

222

resultat

63

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
3-0
Ararat

 
İnter Bakı
1-2
Qabala

 
Mechelen
1-1
Gent

Eupen
1-2
Kortrijk

Lokeren
0-2
Royal Excel Mouscron

Oostende
0-3
Waasland-Beveren

 
Tredje omgången
Tilleur
2-0
Deinze

Eendracht Wervik
1-0
Ninove

Lommel United
4-0
Gullegem

Spouwen-Mopert…
3-4
Knokke

Solre-sur-Sambre
0-1
Geel

Robur
2-1
Groen Rood Kat…

RWDM
1-0
Londerzeel

FC Turnhout
2-0
Anderlues

Tempo Overijse
1-0
Vlijtingen

Dessel Sport
*2-2 f
Gent-Zeehaven

Information Dessel Sport vidare efter 6-5 på straffar.

Patro Eisden
0-3
La Louvière Centre

Rupel Boom
*1-1 f
Excelsior Virton

Information Rupel Boom vidare efter 5-4 på straffar.

Bocholt
20 : 00
Sporting Châtelet

Oosterwijk
1-0
Stade Bierbeek

 
Vitez
0-1
Sloboda Tuzla

Željezničar
2-1
Borac Banja Luka

Zrinjski
1-0
Krupa na Vrbasu

 
Etar
2-1
OFK Pirin

Ludogorets
3-1
Vereya

 
Lyngby
1-1
SønderjyskE

1-1 Gustav Marcussen (86)

0-1 Kees Luijckx (82)

Publik 2 089

FC København
1-1
Horsens

1-1 Federico Santander (77)

0-1 Bubacarr Sanneh (31)

Publik 7 918

 
Watford
3-3
Liverpool

1-0 Stefano Okaka (8)
2-1 Abdoulaye Doucouré (32)
3-3 Miguel Britos (90+3)

1-1 Sadio Mané (29)
2-2 Roberto Firmino (straff, 55)
2-3 Mohamed Salah (57)

Publik 20 407

Chelsea
2-3
Burnley

Utvisning Gary Cahill (14)
1-3 Álvaro Morata (69)
Utvisning Cesc Fàbregas (81)
2-3 David Luiz (88)

0-1 Samuel Vokes (24)
0-2 Stephen Ward (39)
0-3 Samuel Vokes (43)

Publik 41 616

Crystal Palace
0-3
Huddersfield Town

 

0-1 Joel Ward (självmål, 23)
0-2 Steve Mounié (26)
0-3 Steve Mounié (78)

Publik 25 448

Everton
1-0
Stoke City

1-0 Wayne Rooney (45+1)

 

Publik 39 045

Southampton
0-0
Swansea City

Publik 31 447

West Bromwich Albion
1-0
AFC Bournemouth

1-0 Ahmed Hegazi (31)

 

Publik 25 011

Brighton & Hove Albion
0-2
Manchester City

 

0-1 Sergio Agüero (70)
0-2 Lewis Dunk (självmål, 75)

Publik 30 415

 
Barnsley
1-2
Ipswich Town

Birmingham City
2-1
Bristol City

Brentford
3-4
Nottingham Forest

Cardiff City
3-0
Aston Villa

Derby County
0-2
Wolverhampton Wanderers

Hull City
4-1
Burton Albion

Leeds United
0-0
Preston North End

Millwall
1-1
Bolton Wanderers

Reading
1-1
Fulham

Sheffield Wednesday
1-1
Queens Park Rangers

Middlesbrough
1-0
Sheffield United

 
Wimbledon
0-1
Shrewsbury Town

Blackburn Rovers
1-3
Doncaster Rovers

Blackpool
1-0
Milton Keynes Dons

Bristol Rovers
1-4
Peterborough United

Gillingham
0-1
Bradford City

Northampton Town
0-1
Fleetwood Town

Oxford United
3-0
Portsmouth

Plymouth Argyle
2-0
Charlton Athletic

Rochdale
1-1
Scunthorpe United

Rotherham United
5-0
Southend United

Walsall
2-1
Oldham Athletic

 
Barnet
1-0
Luton Town

Cambridge United
1-2
Carlisle United

Cheltenham Town
1-0
Crawley Town

Colchester United
1-1
Stevenage

Grimsby Town
0-2
Coventry City

Lincoln City
1-1
Morecambe

Mansfield Town
2-0
Forest Green Rovers

Crewe Alexandra
1-1
Newport County

Notts County
2-0
Chesterfield

Port Vale
2-3
Wycombe Wanderers

Swindon Town
1-1
Exeter City

Yeovil Town
3-2
Accrington Stanley

 
Sillamäe Kalev
9-0
Vaprus

Nõmme Kalju
1-0
Tammeka

 
Nantes
0-1
Olympique Mars…

 

0-1 Lucas Ocampos (87)

Publik 33 654

Amiens
0-2
Angers

 

0-1 Enzo Crivelli (27)
0-2 Thomas Mangani (56)

Publik 7 772

Girondins Bordeaux
2-0
Metz

1-0 Valentin Vada (44)
2-0 Younousse Sankhare (64)

 

Publik 22 095

Caen
0-1
Saint-Étienne

 

0-1 Romain Hamouma (67)

Publik 17 606

Toulouse
1-0
Montpellier

1-0 Jimmy Durmaz (straff, 43)

 

Publik 11 876

 
Sochaux-Montbéliard
3-2
Lens

1-0 Adolf Teikeu (40)
2-0 Florian Martin (55)
3-0 Florian Martin (64)

3-1 Ivan Lendrić (74)
3-2 Cristian López (straff, 83)

Publik 10 327

 
TB/FCS/Royn
0-1
B36

07 Vestur
2-2
EB/Streymur

HB
4-1
NSÍ

ÍF
0-1
Skála

 
Samtredia
1-1
Dinamo Tbilisi

 
Första omgången
Cobh Wanderers
3-0
Killarney Celtic

Ballincollig
0-5
Athlone Town

Bangor Celtic
3-2
Everton AFC

Bray Wanderers
0-1
Cork City

Longford Town
4-2 f
Sligo Rovers

Cobh Ramblers
0-3
Limerick

 
Semifinal
ÍBV
1-0
FH

1-0 Gunnar Heiðar Þorvaldsson (37)

 

Publik 3 094 på Laugardalsvöllur, Reykjavik.

 
Första omgången, gruppspel
Hapoel Ra'anana
1-2
Maccabi Tel Aviv

Beitar Jerusalem
1-2
Hapoel Ashkelon

 
Tredje omgången
Bologna
0-3
Cittadella

 

0-1 Christian Kouamé (20)
0-2 Simone Pasa (41)
0-3 Gianluca Litteri (45)

Brescia
1-3
Pescara

1-1 Dimitri Bisoli (34)

0-1 Christian Capone (30)
1-2 Ferdinando Del Sole (57)
1-3 Ferdinando Del Sole (81)

Benevento
0-4
Perugia

 

0-1 Alberto Cerri (43)
0-2 Alberto Cerri (70)
0-3 Alberto Cerri (straff, 75)
0-4 Simone Emmanuello (88)

Carpi
*3-3 f
Salernitana

1-2 Gianmarco Malcore (straff, 72)
2-2 Fabio Concas (79)
3-3 Mbala N'Zola (102)

0-1 Joseph Minala (2)
0-2 Antonio Zito (32)
2-3 Riccardo Bocalon (91)

Information Carpi vidare efter 4-3 på straffar.

Pordenone
3-2
Lecce

1-2 Simone Raffini (79)
2-2 Salvatore Burrai (straff, 83)
3-2 Giulio Parodi (89)

0-1 Matteo Di Piazza (7)
0-2 Matteo Di Piazza (48)

SPAL
1-0
Renate

1-0 Francesco Vicari (28)

 

Crotone
2-1
Piacenza

1-0 Andrea Barberis (18)
2-1 Federico Ceccherini (83)

1-1 Francesco Bini (61)

Sassuolo
2-0
Spezia

1-0 Simone Missiroli (8)
2-0 Domenico Berardi (28)

 

Udinese
3-2
Frosinone

1-0 Cyril Théréau (29)
2-1 Kevin Lasagna (63)
3-1 Jakub Jankto (72)

1-1 Mirko Gori (38)
3-2 Roberto Crivello (78)

Chievo
2-1
Ascoli

1-0 Valter Birsa (27)
2-1 Fabrizio Cacciatore (90)

1-1 Andrea Favilli (68)

Sampdoria
3-0
Foggia

1-0 Édgar Barreto (21)
2-0 Gianluca Caprari (76)
3-0 Dawid Kownacki (80)

 

Bari 1908
2-1
Cremonese

1-1 Aniello Salzano (29)
2-1 Nenê (41)

0-1 Andrea Brighenti (8)

Cagliari
*1-1 f
Palermo

1-0 João Pedro (45)

1-1 Antonio La Gumina (66)

Information Cagliari vidare efter 4-2 på straffar.

 
Kaisar
1-0
Tobol

Shakhter Karagandy
2-1
Ordabasy

 
Lokomotiva Zagreb
2-3
Osijek

Inter Zaprešić
2-2
Istra 1961

 
Trakai
2-2
Žalgiris

 
Hostert
2-1
Racing

 
Shkendija
2-0
Vardar

Rabotnički
0-0
Renova

 
Petrocub
1-1
Speranţa Nisporeni

Dinamo-Auto
1-4
Milsami

Sfîntul Gheorghe
0-3
Sheriff

 
Första omgången
Speranța Drochia
2-1
Edineţ

Rîşcani
1-2
Grănicerul

Intersport Sănătăuca
1-0
Iskra

FCM Ungheni
1-3
Ungheni

Bogzești
1-2
Sîngerei

Tighina
0-5
Victoria Bardar

Slobozia Mare
2-5
Cahul

Socol Copceac
3-2
Saxan II

Fortuna
2-3
Sparta Selemet

Olimp Comrat
4-0
Real Succes

 
Petrovac
0-1
Sutjeska

Iskra
1-1
Kom

Zeta
1-0
Budućnost

Mladost
0-0
Dečić

Grbalj
1-0
Rudar

 
VVV
3-0
Sparta Rotterdam

1-0 Clint Leemans (44)
2-0 Tarik Tissoudali (48)
3-0 Vito van Crooij (90+2)

Utvisning Julian Chabot (84)

Publik 5 832

PSV
3-2
AZ

1-1 Hirving Lozano (31)
2-1 Gaston Pereiro (48)
3-1 Marco van Ginkel (76)

0-1 Dabney dos Santos (18)
3-2 Wout Weghorst (straff, 81)

Publik 32 700

Heracles
2-1
Ajax

1-1 Paul Gladon (65)
2-1 Brandley Kuwas (82)

0-1 Hakim Ziyech (56)

Publik 12 080

Vitesse
4-1
NAC Breda

1-0 Thomas Bruns (2)
2-0 Brian Linssen (20)
3-0 Tim Matavž (32)
4-1 Milot Rashica (77)

3-1 Thierry Ambrose (69)

Publik 13 921

 
Ballinamallar…
1-2
Glentoran

Cliftonville
6-3
Ards

Dungannon Swifts
1-3
Coleraine

Linfield
2-0
Carrick Rangers

Warrenpoint Town
2-3
Glenavon

 
Molde
1-2
Rosenborg

1-0 Fredrik Brustad (5)

1-1 Nicklas Bendtner (73)
1-2 Anders Konradsen (85)

 
Sandecja Nowy Sącz
0-1
Wisła Płock

 

0-1 Kamil Bilinski (33)

Publik 2 070

Lech Poznań
1-1
Zagłębie Lubin

1-0 Mario Šitum (53)

1-1 Alan Czerwiński (82)

Publik 15 121

Wisła Kraków
2-1
Cracovia Kraków

1-1 Carlitos López (80)
2-1 Carlitos López (89)

0-1 Krzysztof Piątek
Utvisning Kamil Pestka (75)

Publik 25 523

 
Moreirense
0-0
Feirense

Publik 1 264

Belenenses
1-0
Marítimo

1-0 Nuno Tomás (47)

 

Publik 2 153

Boavista
1-2
Rio Ave

1-1 Rochinha (76)

0-1 Guedes (29)
1-2 Pedro Moreira (85)

Publik 4 053

 
Concordia Chiajna
1-1
Juventus Bucureşti

Steaua Bucureşti
1-1
Astra

 
Ufa
1-4
Rostov

1-0 Ondrej Vaněk (55)

1-1 Aleksandr Gaţcan (57)
1-2 Timofey Kalachev (straff, 64)
1-3 Timofey Kalachev (66)
1-4 Miha Mevlja (77)

Publik 5 626

CSKA Moskva
2-1
Spartak Moskva

1-1 Georgi Shchennikov (83)
2-1 Vitinho (84)

0-1 Mario Pašalić (48)

Publik 24 000

Anzhi
1-3
Dinamo Moskva

1-0 Pavel Yakovlev (9)

1-1 Fatos Bećiraj (15)
1-2 Kirill Panchenko (34)
1-3 Kirill Panchenko (76)

Publik 1 034

 
Första omgången
Montfaucon
0-21
Neuchâtel Xamax

Bassersdorf
2-1
Taverne

Stade Payerne
1-2
Thun

Brühl
0-1 f
Chiasso

Biel-Bienne
3-1
Bavois

Linth
4-0
Wohlen

Altdorf
0-6
Servette

Breitenrain
0-3
Young Boys

Vernier
0-3
Stade Nyonnais

Kriens
0-1
Luzern

Arbon
0-7
Wil

Concordia
2-7
Old Boys

Wängi
0-1
Delémont

Hausen am Albis
1-5
Hergiswil

Malley
0-14
Stade Lausanne-Ouchy

Bellach
0-4
Köniz

Bassecourt
0-6
Lugano

Interstar Genève
2-2* f
Schötz

Information Schötz vidare efter 5-4 på straffar.

Pajde
1-3
Lausanne Sport

 
Hamilton Academical
3-0
Dundee FC

1-0 Darian MacKinnon (24)
2-0 Steven Boyd (36)
3-0 Dougie Imrie (straff, 85)

 

Publik 1 694

Rangers
2-3
Hibernian

1-0 Alfredo Morelos (3)
Utvisning Ryan Jack (36)
2-3 James Tavernier (81)

1-1 Simon Murray (21)
1-2 James Tavernier (självmål, 39)
1-3 Vykintas Slivka (65)

Publik 49 636

Ross County
1-2
Aberdeen

1-0 Craig Curran (2)

1-1 Mark Reynolds (23)
1-2 Shaleum Logan (71)

Publik 5 965

St. Johnstone
4-1
Motherwell

1-0 Steven MacLean (8)
2-0 Michael O'Halloran (18)
3-1 Michael O'Halloran (74)
4-1 Murray Davidson (90+3)

2-1 Andy Rose (28)
Utvisning Trevor Carson (63)
Utvisning Carl McHugh (76)
Utvisning Charles Dunne (89)

Publik 3 451

Kilmarnock
0-1
Hearts of Midlothian

Utvisning Kirk Broadfoot (68)

0-1 Esmaël Gonçalves (6)
Utvisning Esmaël Gonçalves (69)

Publik 5 076

 
Första kvalomgången
Glenafton Athletic
6-0
Newton Stewart

Burntisland Shipyard
0-7
Colville Park

Kelty Hearts
0-1
Lothian Hutchison

 
Zemplín Michalovce
0-1
Tatran Prešov

Žilina
7-1
Senica

Ružomberok
0-2
Spartak Trnava

Trenčín
1-1
Podbrezová

 
Gorica
1-0
Aluminij

Olimpija
4-0
Rudar

 
Halmstad
0-3
Sirius

 

0-1 Elias Andersson (9)
0-2 Shkodran Maholli (83)
0-3 Shkodran Maholli (88)

Publik 4 127

 
Öster
1-1
Gefle

1-0 Karl Lindblad (straff, 21)
Utvisning Jonathan Drott (67)

1-1 Bajram Ajeti (23)

Publik 2 084

GAIS
2-1
Syrianska

1-0 Simon Silverholt (19)
2-0 Alibek Aliev (53)
Utvisning Anton Wede (90)

2-1 Mattias Mete (71)

Publik 1 810

 
Zbrojovka Brno
0-0
Bohemians 1905

Slovácko
5-2
Baník Ostrava

Viktoria Plzeň
1-0
Sigma Olomouc

 
Akhisar Belediyespor
1-0
Sivasspor

Gençlerbirliği
1-1
Karabükspor

Alanyaspor
1-3
Kasımpaşa

Göztepe
2-2
Fenerbahçe

 
Första omgången
Germania Halberstadt
1-2
Freiburg

1-2 Kay Michel (87)

0-1 Nils Petersen (34)
0-2 Adli Lachheb (självmål, 42)

Publik 5 037

Chemnitzer FC
0-5
Bayern München

 

0-1 Robert Lewandowski (20)
0-2 Kingsley Coman (51)
0-3 Robert Lewandowski (60)
0-4 Franck Ribéry (79)
0-5 Mats Hummels (89)

Publik 15 015

LSK Hansa
1-3
Mainz 05

1-1 Felix Vobejda (31)

0-1 Yoshinori Muto (13)
1-2 Daniel Brosinski (straff, 45)
1-3 Yoshinori Muto (60)

Publik 4 000

Leher TS
0-5
1. FC Köln

Utvisning Arwin Hashemi (49)

0-1 Leonardo Bittencourt (28)
0-2 Frederik Sørensen (34)
0-3 Jhon Córdoba (straff, 50)
0-4 Simon Zoller (69)
0-5 Sehrou Guirassy (74)

Publik 8 119

Unterhaching
0-4
Heidenheim

Utvisning Stefan Schimmer (65)

0-1 Timo Beermann (44)
0-2 Timo Beermann (74)
0-3 Robert Glatzel (80)
0-4 Kolja Pusch (86)

Publik 5 000

Erndtebrück
0-3
Eintracht Frankfurt

 

Utvisning David Abraham (22)
0-1 Timothy Chandler (35)
0-2 Mijat Gaćinović (72)
0-3 Sebastien Haller (76)

Publik 13 106

Rielasingen-Arlen
0-4
Borussia Dortmund

 

0-1 Barta (12)
0-2 Pierre Emerick Aubameyang (straff, 41)
0-3 Pierre Emerick Aubameyang (55)
0-4 Pierre Emerick Aubameyang (80)

Publik 24 000

Eichede
0-4
1. FC Kaiserslautern

 

0-1 Osayamen Osawe (17)
0-2 Baris Atik (40)
0-3 Osayamen Osawe (69)
0-4 Christoph Moritz (85)

Publik 4 039

Rot-Weiß Erfurt
0-1
1899 Hoffenheim

 

0-1 Nadiem Amiri (55)

Publik 8 144

Jahn Regensburg
3-1
Darmstadt 98

1-1 Marc Lais (straff, 45+2)
2-1 Jonas Nietfeld (86)
3-1 Marco Güttner (90+4)

0-1 Artur Sobiech (40)

Publik 8 919

Arminia Bielefeld
1-3 f
Fortuna Düsseldorf

1-0 Fabian Klos (55)

1-1 Rouwen Hennings (68)
1-2 Rouwen Hennings (96)
Utvisning Kaan Ayhan (115)
1-3 Oliver Fink (120+1)

Publik 19 825

Würzburger Kickers
0-3
Werder Bremen

 

0-1 Milos Veljkovic (50)
0-2 Max Kruse (74)
0-3 Maximilian Eggestein (77)

Publik 8 090

 
Stal Kamianske
0-1
Vorskla Poltava

Veres Rivne
0-1
Zorya Luhansk

Oleksandriya
1-2
Shakhtar Donetsk

 
Honvéd
2-1
Újpest

Vasas
1-1
Mezőkövesd-Zsóry

Ferencváros
1-1
Paksi SE

Diósgyőr
2-2
Puskás

Szombathelyi Haladás
3-1
Balmazújváros Sport

Videoton
1-0
Debrecen

 
Slutsk
1-2
Neman Grodno

Vitebsk
2-0
Naftan

Krumkachy
0-0
Dnepr Mogilev

 
Cefn Druids
0-3
Cardiff MU

Llandudno
3-0
Carmarthen Town

 
Rheindorf Altach
0-1
Salzburg

Austria Wien
2-0
LASK Linz

Sturm Graz
2-1
Wolfsberger AC

St. Pölten
0-0
Mattersburg