ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 9 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

185

matcher

182

resultat

51

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Ludogorets
1-1*
Botev Plovdiv

1-1 Wanderson (47)

0-1 Todor Nedelev (16)

Publik på Stadion Lazur, Burgas.

Information Botev Plovdiv vinnare efter 5-4 på straffar.

 
APOEL
1-2
Apollon

1-0 Giorgos Efrem (9)

Utvisning Giorgos Vasiliou (71)
1-1 Alex da Silva (79)
1-2 Andre Schembri (87)

Publik på Stadio Antonis Papadopoulos , Larnaka.

 
Första omgången
Allesø
0-3
Vejle

Helsinge
9-2
HIK

Herlufsholm
0-5
HB Køge

Rishøj
0-6
Greve

Avarta
0-5
Fremad Amager

VRI
0-4
Skive

Silkeborg KFUM
1-3 f
Viborg

Tarup-Paarup
1-2
Dalum

DGL 2000
0-3
Brabrand

Hedensted
3-2
Thisted

Holstebro
0-3
Aarhus Fremad

Lystrup
0-3
Vendsyssel

Linde
0-12
VSK Århus

Roskilde
0-1
Nykøbing

Fredericia
4-0
Esbjerg

Sunred Beach
6-4
CSC

 
Extra förkval, omspel
Bishop Auckland
2-5
Consett

North Shields
0-1
Marske United

Quorn
3-0
Retford United

Wadham Lodge
1-3
Framlingham Town

Waltham Forest
Inst
FC Romania

Erith Town
Inst
Rochester United

Bridport
1-0
St Austell

Exmouth
1-2 f
Shaftesbury Town

 
Första omgången
Crewe Alexandra
1-2
Bolton Wanderers

1-0 Chris Porter (42)

1-1 Adam Armstrong (70)
1-2 Derik Osede (81)

Publik 3 167

Oldham Athletic
2-3
Burton Albion

1-1 Paul Green (55)
2-1 Craig Davies (straff, 67)

0-1 Luke Varney (47)
2-2 Matthew Lund (69)
2-3 Lukas Akins (straff, 86)

Publik 2 176

Sheffield United
3-2
Walsall

1-1 Kory Robert (självmål, 74)
2-1 Nathan Thomas (79)
3-1 Daniel Lafferty (82)

0-1 Amadou Bakayoko (13)
3-2 Erhun Oztumer (straff, 90+1)

Publik 5 210

Leeds United
4-1
Port Vale

1-0 Sanuel Sáiz (12)
2-1 Sanuel Sáiz (60)
3-1 Sanuel Sáiz (62)
4-1 Caleb Ekuban (83)

1-1 Michael Tonge (36)
Utvisning Gavin Gunning (88)

Publik 15 431

Colchester United
1-2
Aston Villa

1-2 Frankie Kent (39)

0-1 Scott Hogan (7)
0-2 Frankie Kent (självmål, 19)

Publik 6 603

 
Tredje omgången
Viimsi
0-2
Flora II

Paide III
11-0
Tartu

Nõmme Kalju
8-0
Lelle

Rakvere Tarvas
4-0
Poseidon

Läänemaa Haapsalu
2-1
Ganvix

Rumori Calcio
3-2
Kadakas

Põhja-Tallinna JK Volta
5-1
Zenit Tallinn

 
HIFK
2-1
VPS

1-1 Jukka Halme (66)
2-1 Mikael Forssell (73)

0-1 Juho Lähde (25)

Publik 2 414

Kemi
0-0
Ilves

Publik 1 520

 
Fjölnir
2-2
KA

1-0 Ingimundur Niels Óskarsson (26)
2-0 Thorir Gudjónsson (38)

2-1 Hallgrímur Steingrímsson (44)
2-2 Hallgrímur Steingrímsson (55)

Víkingur Ólafsvík
2-1
Grindavík

1-0 Eivinas Zagurskas (2)
2-1 Kenan Turudija (straff, 67)

1-1 Andri Runar Bjarnason (61)

Stjarnan
2-0
Breiðablik

1-0 Holmbert Aron Fridjonsson (46)
2-0 Hilmar Arni Halldórsson (67)

 

 
Första omgången, gruppspel
Maccabi Netanya
2-4
Hapoel Ra'anana

1-0 Ali Al Faz (14)
2-3 Didier Kogbanie (75)

1-1 Shimon Abuhatzira (26)
1-2 Jordan Faucher (29)
1-3 Shimon Abuhatzira (33)
2-4 Karem Arshid (90+5)

Maccabi Petah Tikva
0-3
Maccabi Tel Aviv

 

0-1 Vidhar Kjartansson (5)
0-2 Vidhar Kjartansson (13)
0-3 Vidhar Kjartansson (56)

 
Ventspils
4-0
Spartaks Jūrmala

1-0 Aleksey Alekseev (10)
2-0 Adeleke Akinyemi (25)
3-0 Eduarda Tidenbergs (49)
4-0 Adeleke Akinyemi (60)

 

Publik 459

 
Kauno Žalgiris
1-2
Trakai

1-1 Aurimas Raginis (83)

0-1 Valentin Jeriomenko (41)
1-2 Mychailo Shyshka (90)

Žalgiris
1-1
Sūduva

1-0 Mantas Kuklys (straff, 50)

1-1 Semir Kerla (79)

 
Fjärde omgången
Jerv
1-2
Rosenborg

1-0 Eirik Haugstad (11)

1-1 Milan Jevtović (33)
1-2 Matthias Vilhjálmsson (60)

Publik 2 989

Lillestrøm
1-0
Tromsø

1-0 Marco Tagbajumi (57)

 

Publik 2 125

Kristiansund
1-0
Florø

1-0 Liridon Kalludra (52)

 

Publik 2 613

Haugesund
0-2
Molde

 

0-1 Fredrik Brustad (3)
0-2 Björn Sigurðarson (66)

Publik 2 688

Sarpsborg 08
4-0
Odd

1-0 Matti Lund Nielsen (38)
2-0 Tobias Heintz (41)
3-0 Krepin Diatta (47)
4-0 Anders Trondsen (52)

 

Mjøndalen
1-0
Brann

1-0 Christian Gauseth (35)

 

Publik 2 499

 
Andra omgången
Bełchatów
0-3
Chojniczanka C…

Sokół Ostróda
1-3
Górnik Zabrze

Miedź Legnica
1-2
Sandecja Nowy Sącz

Bytovia Bytów
1-0
Lechia Gdańsk

Tychy 71
1-1* f
Cracovia Kraków

Information Cracovia Kraków vidare efter 4-1 på straffar.

Pogoń Szczecin
3-0
Lech Poznań

Zagłębie Lubin
2-1
Jagiellonia Bi…

 
Porto
4-0
Estoril

1-0 Moussa Marega (35)
2-0 Yacine Brahimi (54)
3-0 Moussa Marega (62)
4-0 Ivan Marcano (70)

 

Publik 48 011

Benfica
3-1
Sporting Braga

1-0 Haris Seferović (15)
2-0 Jonas (30)
3-1 Eduardo Salvio (57)

2-1 Koka (44)

Publik 58 826

 
Astra
1-0
Concordia Chiajna

1-0 Alexandru Ioniţă II (21)
Utvisning Bogdan Chipirliu (89)

 

Juventus Bucureşti
0-1
CS U Craiova

 

0-1 Gustavo Di Mauro (45)

Steaua Bucureşti
1-1
CSM Iaşi

1-1 Harlem Gnohéré (straff, 56)

0-1 Platini (9)

 
Första omgången
Transdor Tudora
3-1
Bucovina Rădăuţi

Cimentul Bicaz
2-0
Viitorul Curiţa

Unirea Mirceşti
2-1
Paşcani

Gîrceni
1-2
Sportul Chiscani

Voinţa Cetate
0-7
Universitatea Cluj

Progresul Şomccuţa Mare
16 : 30
Rapid Jibou

Luceafărul Decebal
0-2
Diosig-Bihardiószeg

Şurianu Sebeş
Inst
Unirea Alba Iulia

Juvenes Târgu Mureş
Inst
Unirea Cristur…

Păpăuţi
4-2
Odorheiu Secuiesc

Spicul Şeica Mare
1-2
Zărneşti

Voinţa Biled
6-1
Becicherecu Mic

Șoimii Lipova
6-0
Millenium Giarmata

Voinţa Lupac
3-2
Inter Petrila

Recolta Danceu
16 : 30
Ştiinţa Turceni

Dunarea Calafat
0-2
Milcov

Posada Perişani
Inst
Şirineaşa

Colibaşi
1-2
Urban Titu

Gaz Metan Corneşti
2-0
Aninoasa

Astra Plosca
3-2
Mihai Bravu

Bărăganul Ciulniţa
4-6
Agricola Borcea

Regal SC Ferdinand I
1-8
Petrolul 52

Bragadiru
1-6
Înainte Modelu

Viitorul Ianca
1-4
Focşani

Viitorul Fântânele
7-0
Pescăruşul Sarichioi

Buzău
2-3
Zimbrul Slobozia Conachi

 
Ural Yekaterinburg
1-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Eric Bicfalvi (35)

1-1 Aleksandr Kokorin (60)

Publik 8 965

Spartak Moskva
2-0
Arsenal Tula

1-0 Quincy Promes (20)
2-0 Zé Luís (84)

 

Publik 26 183

Rubin Kazan
1-1
Lokomotiv Moskva

Utvisning Jonathas (52)
1-0 Rifat Zhemaletdinov (straff, 62)

1-1 Solomon Kverkvelia (90+1)

Publik 14 095

Tosno
1-2
CSKA Moskva

1-1 Anton Zabolotnyi (56)

0-1 Aaron Olanare (49)
1-2 Alan Dzagoev (62)

Publik 6 350

Rostov
1-0
Dinamo Moskva

1-0 Timofey Kalachev (straff, 19)

 

Publik 10 215

 
Lausanne Sport
2-3
Lugano

1-1 Benjamin Kololli (17)
2-2 Francesco Margiotta (82)

0-1 Younes Bnou Marzouk (12)
1-2 Steve Rouiller
2-3 Davide Mariani (85)

Publik 3 251

St. Gallen
0-2
Luzern

 

0-1 Yannick Schmid (41)
0-2 Francisco Rodriguez (87)

Publik 11 815

Young Boys
0-4
Thun

 

0-1 Sandro Lauper (12)
0-2 Roy Gelmi (24)
0-3 Marvin Spielmann (43)
0-4 Marvin Spielmann (69)

Publik 16 863

 
Mačva Šabac
1-2
Radnički Niš

1-1 Bojan Matić (65)

0-1 Milan Pavkov (17)
1-2 Slavias Stojanović (90+6)

Bačka Palanka
1-4
Napredak

1-2 Luka Luković (40)

0-1 Miloš Vulić (8)
0-2 Nenad Šljivić (26)
1-3 Enver Alivodić (73)
1-4 Slobodan Urošević (85)

Rad Beograd
2-0
Zemun

1-0 Igor Zonjić (65)
2-0 Đorde Denić (90+5)

 

Čukarički
1-0
Mladost Lučani

1-0 Ognjen Ožegović (45+2)

 

Borac Čačak
0-2
Vojvodina

 

0-1 Joseph Bempah (27)
0-2 Stefan Mihajlović (79)

Partizan
1-3
Voždovac

1-0 Uro Đurđević (straff, 7)

1-1 Filip Stuparević (8)
1-2 Nikola Srećković (38)
1-3 Aleksandar Ješić (88)

 
Andra omgången
Dundee FC
2-1
Dundee United

1-0 Fayssal El Bakhtaoui (30)
2-1 Paul McGowan (64)

1-1 Billy King (40)

Publik 10 472

Hamilton Academical
0-1
Aberdeen

 

0-1 Kenny Mclean (43)

Publik 2 768

Rangers
6-0
Dunfermline Athletic

1-0 Kenny Miller (5)
2-0 Bruno Alves (9)
3-0 Alfredo Morelos (23)
4-0 James Tavernier (27)
5-0 Candeias (57)
6-0 Alfredo Morelos (75)

 

Publik 35 262

Ross County
2-3 f
Motherwell

1-1 Alex Schalk (65)
2-2 Craig Curran (straff, 104)

0-1 Gael Bigirimana (50)
1-2 Christopher Cadden (92)
Utvisning Charles Dunne (104)
2-3 Ross MacLean (112)

 
Andra omgången
Družstevník Bešeňov
2-6
Malacky

Pezinok - Cajla
1-4
Hrušovany

Svätý Peter
4-1
Rusovce

Jednota Bánová
1-0
Fomat Martin

Púchov
5-0
Čadca

Nevidzany
0-6
Veľké Ludince

Kysucké Nové Mesto
0-4
Sereď

Slovan Šahy
1-2
Borčice

Častkovce
1-2
Šamorín

Stráňavy
0-1
Dubnica

Terchová
0-2
Tatran Prešov

Poltár
5-1
Šalková

Bacúch
2-7
Zemplín Michalovce

Závažná Poruba
4-3
Oravské Veselé

Belá Dulice
4-0
Podlavice Badín

Spartak V. nad Kysucou
8-1
Nižná

Buzitka
1-7
Poprad

Hajnáčka
*0-0 f
Liptovské Sliače

Information Hajnáčka vidare efter 6-5 på straffar.

Tisovec
1-6
Liptovský Mikuláš

Tatran Chlebnice
0-5
Trenčín

Baník Štiavnické Bane
6-2
Sása

Ďarmoty
0-3
Novohrad Lučenec

Oravská Poruba
2-0
Ladomerská Vieska

Námestovo
4-1
Nové Mesto nad Váhom

Ptava NV Ptičie
1-1* f
Spartak Medzev

Information Spartak Medzev vidare efter 3-1 på straffar.

Rožňava
0-4
Senica

Soľ
2-1
Vyšné Opátske

Čaňa
1-2
Lipany

Demjata
0-4
Slavoj Trebišov

Pavlovce nad Uhom
8-2
Slovan Poproč

Olcnava
0-5
Snina

Šarišské Michaľany
2-4
Lokomotíva Košice

Levoča
6-2
Geča

Veľká Lomnica
0-10
Ružomberok

Mladosť Kalša
3-0
Vranov nad Topľou

Gerlachov
16 : 30
Spišská Nová Ves

Lozorno
0-4
Pohronie

Slovan Trenčianske T.
*0-0 f
Teplička nad Váhom

Information Slovan Trenčianske T. vidare efter 4-3 på straffar.

Tatran VLM
0-5
Liptovský Hrádok

Milénium
0-3
Pokrok Krompachy

Harichovce
5-3
Hornád Ždaňa

Družstevník Jacovce
0-10
Spartak Trnava

Baník Horná Nitra
*1-1 f
Komárno

Information Baník Horná Nitra vidare efter 4-3 på straffar.

Tatran Krásno
1-3
Spartak Myjava

Malženice
4-0
Plevník-Drienové

Slovan Ivanka pri Dunaji
1-3
DAC

Partizán Domaniža
2-3
Inter Bratislava

Nový Život
2-2* f
Lokomotíva Zvolen

Information Lokomotíva Zvolen vidare efter 5-3 på straffar.

Rača
2-0
Pezinok

Tomášov
0-6
Petržalka akadémia

Mesta Tornaľa
5-1
Lovča

Rohožník
0-4
Skalica

Šenkvice
0-4
Lokomotíva DNV

Slovan Šimonovany
3-1
Rosina

 
Dalkurd
3-2
Frej

1-0 Richard Yarsuvat (18)
2-1 Richard Yarsuvat (53)
3-2 Richard Yarsuvat (60)

1-1 Dida Rashidi (32)
2-2 Joakim Runnemo (straff, 59)

Publik 790

Örgryte
0-2
Brommapojkarna

Utvisning Albin Skoglund (6)

0-1 Gustav Sandberg-Magnusson (33)
0-2 Kevin Kabran (49)

Publik 1 527

Gefle
2-0
Varberg

1-0 Deniz Hümmet (55)
2-0 Deniz Hümmet (90)

 

Publik 1 214

Falkenberg
2-0
Värnamo

1-0 Christoffer Carlsson (17)
2-0 Viktor Götesson (82)

 

Publik 2 585

 
Andra omgången
Sokol Brozany
0-4
Viktoria Žižkov

Písek
*2-2 f
Pardubice

Information Písek vidare efter 5-4 på straffar.

Králův Dvůr
1-2
Táborsko

Sokol Živanice
1-0
Varnsdorf

Kozlovice
0-2
Hanácká

Valašské Meziříčí
3-1
Líšeň

Jiskra Mšeno
1-4
Jablonec

Spartak Hulín
0-5
Baník Ostrava

Loko Vltavín
2-3
Teplice

Dobříš
0-3
Slovan Liberec

Převýšov
0-2
Dukla Praha

Slavičín
0-2
Karviná

Ždírec nad Doubravou
0-4
Třinec

Sokol Zápy
2-4
Baník Sokolov

Ústí nad Orlicí
1-1* f
Slovácko

Information Slovácko vidare efter 5-4 på straffar.

Štěchovice
1-3
Příbram

 
Heidenheim
2-1
Erzgebirge Aue

1-0 Maxi Thiel (22)
2-1 Marcel Titsch-Rivero (82)

1-1 Cebio Soukou (31)
Utvisning Dennis Kempe (76)

Publik 10 500